استانی 13:21 - 27 فروردین 1398
در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد؛
رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی گفت: به میزانی که تحریم‌های داخلی ایجاد مشکل می‌کند تحریم‌های خارجی نمی‌کند از جمله این تحریم‌ها می‌توان به بخشنامه و دستورالعمل‌های ساعتی که بدون کار کارشناسی صادر می‌شود و بعد از مدتی جایگزین یک بخشنامه دیگر می‌شود، اشاره کرد.

بخشنامه‌های خلق‌الساعه، تحریمی مقابل رونق تولید

حسن حسینی، در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص ارزیابی خود از انتخاب شعار سال جدید، اظهار کرد: شعار سال که رونق تولید نام‌گذاری شده، بسیار فرمان هوشمندانه‌ای بود که مقام معظم رهبری در روزهای اول سال صادر کردند.

وی افزود: کلیات این مسئله این است که با توجه به اینکه سال 97 نیز سال حمایت از تولید ملی نام‌گذاری شده بود در حقیقیت شاید مکمل یا در ادامه حمایت از کالاهای داخلی است، طبعا زمانی که کالاهای داخلی مورد اقبال مردم قرار بگیرد، تولید هم رونق پیدا می‌کند.

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هر اتفاقی که بخواهد رخ دهد، نیازمند ابزار مورد نیاز آن است و لذا با توجه مشکلات موجود برای تولیدکنندگان در سال گذشته همچون تحریم‌های داخلی و خارجی و مشکلاتی که با وجود اتمام سال در بخشی از قسمتی‌ها همچنان باقی مانده است، اگر راهکار درستی برای این شعار انتخاب نشود، فکر نمی‌کنم به موفقیت برسد و توفیقی حاصل شود.

حسینی بیان کرد: در این شرایط که هر روز غربی‌ها برای ما مشکلاتی ایجاد می‌کنند، طبعا کار ما تولید کنندگان و مردم سخت‌تر می‌شود. بنابراین برای ایجاد رونق تولید نیازمند نگاه جدی‌تر و دقیق‌تر به مباحث نظام بورکراسی و دیوان سالاری که بسیار پیچیده است و متمرکززدایی به معنای اینکه مدیران استانی اعم از مدیران کلان استان و استاندار دارای اختیارات لازم در استان‌ها نیستند.

استاندار خراسان باید اختیارات بیشتری داشته باشد

وی اضافه کرد: همچنین استان خراسان با وجود موقعیت خاص آن، حضور سالانه 30 میلیون زائر و هم مرزی با چند کشور نیازمند این است که استاندار آن دارای اختیارات بیشتری باشد و وزیرکشور اختیارات خود را به استاندار تفویض کند.

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی تصریح کرد: رونق تولید فقط به دست دولت محقق نمی‌شود زیرا دولت تابع مقرات و قوانین است و این قوانین توسط دولت به مجلس ارائه و مجلس قانونی را مصوب می‌کند بنابراین قوه مقننه، قضاییه و صداوسیما نیز در این داستان نقش دارند که باید نقش خود را جدی کنند.

حسینی مطرح کرد: یک مطلب در روزنامه مبنی بر اینکه امسال مجلسی طرحی را در دست دارد که براساس آن میزان مالیات در سال جاری کاهش پیدا خواهد کرد را مطالعه کردم و امیدوارم محقق شود زیرا این مسائل مشوق و ابزارهای کار برای رونق تولید هستند که باید به آن توجه کرد.

وی ادامه داد: این را باید بدانیم که از جمله مواردی که تولید را رونق نمی‌دهد، عوارض دولتی بیش از حدی است که براساس آن حوزه تولید و تولیدکننده باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، این مالیات باید پای صندوق پرداخت شود تا هم به نفع دولت و هم به نفع تولیدکننده و مردم باشد.

با وجود هزینه‌های بالای تولید، نباید توقع کالای ارزان داشت

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی گفت: همچنین میزان مالیات بر درآمد نیز در کشور ما بسیار چشمگیر است، 25 درصد مالیات بر درآمد و هزینه تامین اجتماعی و علاوه بر آن قوانین بازدارنده‌ای نیز از طرف سازمان امور مالیاتی، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی وجود دارد و از همه مهم‌تر نظام بانکی کشور است که نظامی مستقل و روشنی نیست، بهره 18 درصد برای تولیدکننده اصلا درست نیست و با وجود این مسائل نباید از او توقع داشته باشند که کالا ارزان تولید کند.

حسینی در خصوص زیرساخت‌های لازم برای کسب رونق تولید اظهار کرد: کاهش نرخ تمام شده کالا، کاهش دیوان سالاری و کسب اختیارات بیشتر به مدیران از جمله زیرساخت‌های موردنیاز است که اگر کسب شود 100 درصد وضعیت فعلی با شرایط قبل متفاوت خواهد شد.

وی افزود: همچنین تولیدکننده باید بر کیفیت کالای خود کار کند و کالای تولیدی او نیز باید به فروش برسد و مردم هم با توجه به پولی که پرداخت می‌کنند باید حق انتخاب داشته باشند و اجناس دارای کیفیت را خریداری کنند زیرا کالای بدون کیفیت مخاطبی نخواهد داشت و نمی‌توان آن را به مردم تحمیل کرد بنابراین وظیفه میهنی، شرعی، عرفی، قانونی و هرچیز دیگری که بتوان آن را نامید برای تولید کنندگان این است که در جهت تولید با کیفیت قدم بردارند.

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زیرساخت مورد نیاز دیگر در بخش سرمایه‌گذاری است،  هر سرمایه‌گذاری ایجاد شود منجر به تولید می‌شود و با بحران بیکاری مبارزه می‌کند. در خراسان مشکل زیرساختی زیادی وجود دارد. ما در شهرک‌های صنعتی با مشکلاتی همچون برق، گاز، جاده و زمین مواجه هستیم و همچنان بعد از 40 سال مشکل محور غرب حل نشده است که آیا صنعتی است؟ آیا می‌شود در آن کار صنعتی انجام داد و آن را توسعه داد یا خیر؟ یک روز محیط زیست روز دیگر شهرداری و سایر دستگاه‌ها در این مساله وارد می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه زیر ساخت مهم سرمایه گذاری، امنیت است، بیان کرد: سرمایه‌گذار باید بداند که کجا سرمایه‌گذاری می‌کند و چه امنیتی برای سرمایه و پرسنل او فراهم خواهد شد.

تولیدات ما صادرات محور است

وی در خصوص مهمترین چالش اقتصادی ایران در سال 98، تصریح کرد: تولیدات ما صادرات محور است. ما باید به نسبت صادرات خود، واردات داشته باشیم. نظام بانکی کشور فعال و در دنیا قابل قبول نیست و انتقال پول به سختی صورت می‌گیرد؛ طبعا اگر کالایی صادر کنیم باید پول آن به کشور باز گردد و مکانیزم مربوط به خود را دارد.  

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی عنوان کرد: در صورت ورود کالایی به کشور، چه ماشین آلات سرمایه ای و چه مواد اولیه، پول باید با ریسک زیاد از طریق صرافی انتقال پیدا کند زیرا با توجه به تحریم‌ها نظام بانکی نمی‌تواند فعال باشد و باید از طریق واسطه یا بانک‌های گمنام انتقال صورت بگیرد بنابراین ما نیازمند روابط بهتر و شفاف با دنیای پیرامون خود هستیم.

حسینی با بیان اینکه دولت 100 درصد می‌تواند از این شرایط عبور کند، گفت: اگر عاقلانه نسبت به مسائل پیش رو فکر کند می‌توان از این شرایط عبور کرد و این به تنهایی وظیفه دولت نیست بلکه مردم، حاکمیت و همه دستگاه‌ها می‌توانند از سختی‌ها موجود عبور کنند. ما در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار داریم و در کشور نیز سابقه جنگ نظامی وجود داشته و علی‌رغم اینکه در جنگ نظامی تنها بودیم پیروز شدیم.

تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی مشکل ایجاد می‌کند

وی ادامه داد: اگر همدلی و هم‌سویی وجود داشته باشد در این جنگ نیز پیروز خواهیم شد. به میزانی که تحریم‌های داخلی ایجاد مشکل می‌کند تحریم‌های خارجی نمی‌کند از جمله این تحریم‌ها می‌توان به بخشنامه و دستور العمل‌های ساعتی که بدون کار کارشناسی صادر می‌شود و بعد از مدتی جایگزین یک بخشنامه دیگر می‌شود، اشاره کرد.  همه کارهایی که باید انجام شود این است که ستادی در استانداری و یا جای دیگر برای رفع مشکلات رونق تولید ایجاد شود، بخش خصوصی به تنهایی می‌تواند مشکلات را رفع کند ولی توقع داریم که بخش دولتی نیز همکاری‌هایی در این بخش داشته باشد.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس:
«خبرگزاری ایسنا» مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: سالانه بیش از 12 تن بهار نارنج در این استان تولید می‌شود که 40 درصد آن به صورت خشک و فرآوری شده به خارج از کشور صادر می‌شود.
استانی
مدیرکل میراث فرهنگی فارس:
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: تخریب بنایی موسوم به کاخ کیومرث در داراب، جزئی بوده و براثر بارندگی شدید ابتدای امسال ایجاد شده است.
استانی
مدیرکل بیمه سلامت سمنان به ایسنا خبرداد:
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل بیمه سلامت استان سمنان، از تحت‌پوشش قرار گرفتن بیمه‌شدگان کمیته امداد، بهزیستی و مجهول‌الهویه‌ها در بیمه سلامت این استان خبر داد .
استانی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: امسال با توجه به اولویت کاری که متناسب با شعار سال در باب رونق تولید تعریف شده تلاش بر این خواهد بود تا واحدهای تولیدی در مسیر توسعه و تحول قرار گیرند.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» استاندار قم با بیان این‌که صادرات ویترین اقتصاد مقاومتی است، گفت: باید رونق صاردات در اقتصاد مقاومتی بسیار مورد توجه قرار گیرد و قطعا اقتصاد مقاومتی بدون برون‌داد، بی‌نتیجه خواهد بود.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» فرمانده انتظامی قشم از کشف تعداد 25 دستگاه دوربین مداربسته و دستگیری یک نفر سارق سابقه دار در این شهرستان خبر داد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی، بهداشت، کیفیت و راندمان تولید را سه اصل مهم ذکر کرد و گفت: متوسط تولید زعفران در ایران از سطح سه هزار هکتار حدود ۳.۵ کیلوگرم است در حالی که تولیدکنندگان نمونه و برتر ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم بردا...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» فرماندار کلات گفت: در پی بارندگی‌های قابل توجه اخیر و شدت بارش‌ها در این شهرستان عصر چهارشنبه چهار منزل مسکونی بر اثر رانش زمین تخریب شدند.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی چهارمحال و بختیاری گفت: در عملیات ماموران این پلیس در محور اصفهان به شهرکرد یک دستگاه سواری پراید توقیف و دو کیلوگرم هروئین، کشف شد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» فرمانده انتظامی کرمانشاه از دستگیری فردی خبر داد که در پوشش ماموران انتظامی از مردم اخاذی می کرد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


سیمکارت انلاکر,گیوی آیفون
زندگی سالم و موفق
خرید کتاب-کتاب دانشگاهی- خرید کتاب با تخفیفنیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است