علمی فناوری 15:53 - 03 اسفند 1396
در چهارمین نشست هم اندیشی عدالت مطرح شد:
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تعیین معیارهای عدالت را نخستین گام برای کاربردی کردن عدالت دانست و گفت: معیار، حدفاصل بحث‌های نظری و کاربردی است و ما را از بحث‌های انتزاعی وارد مفاهیم عینی می‌کند.

تعیین معیار؛ نخستین گام تحقق عدالت

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم برزگر در چهارمین نشست سالانه هم اندیشی صاحب نظران و پژوهشگران عدالت با موضوع "معیارهای عدالت در اسلام، گامی به سوی نظریه پردازی عدالت" که امروز(پنجشنبه 3 اسفند) برگزار شد، به تببین برنامه علمی این نشست و بیان اهداف آن پرداخت.

دبیر علمی نشست عدالت با تاکید بر اهمیت پرداختن به مسئله عدالت با توجه به اوضاع کنونی جامعه، گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری در چند روز اخیر، مسئله عدالت یک مسئله حل نشده در جامعه ما است و همان طور که ایشان فرمودند ما در پیشرفت موفق بوده‌ایم اما در عدالت عقب مانده‌ایم.

وی ادامه داد: معمای عدالت بحثی است که در طول تاریخ نیز حل نشده و ما جامعه‌ای نداریم که عدالت به شکل دقیق، در آنجا محقق شده باشد.  

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: در جایی امام خمینی(ره) اشاره می‌کنند که تمام انبیا بدون استثنا برای عدالت آمدند و شکست خوردند و بنا بر این معمای عدالت چندین هزار سال است که هنوز حل نشده و فرمولی برای تحقق آن کشف نشده است.

برزگر افزود: در کشف فرمول تحقق عدالت، کارگزاران عدالت مطرح هستند که شامل نظریه پردازان، سیاست‌مداران و مردم می‌شوند و برگزاری این جلسات سالانه زمینه‌ای را برای تعامل نظریه پردازان این حوزه فراهم می‌کند.

وی درباره اهداف برگزاری این نشست اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست تعامل ایده‌ها و ارتقای بحث‌های عدالتی، پرچمداری در بحث عدالت و تولید پرسش‌های جدید در بحث عدالت است.

دبیر علمی نشست عدالت  یادآورشد: پس از تولید پرسش‌های جدید، در این جلسات تلاش‌هایی مقدماتی برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها انجام می‌شود.

برزگر اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که مطرح می‌شود این است که تا چه زمانی باید به بحث‌های کلی پرداخت و کی نوبت پرداختن به بحث‌های کاربردی و تحقق عدالت فرا می‌رسد، پرداختن به معیارهای عدالت، نخستین قدم در رسیدن به مسائل عینی عدالت است، زیرا معیار حدفاصل بحث‌های نظری و کاربردی است و ما را از بحث‌های انتزاعی وارد مفاهیم عینی می‌کند.

وی ادامه داد: ما پرسش‌هایی را برای تعیین معیارهای عدالت ارائه کرده‌ایم از جمله آن‌که، آیا معیارهای عدالت برگرفته از نظریه‌ها هستند و یا اینکه معیارها مقدم بر نظریات هستند. یعنی اول باید نظریه عدالت تعیین شود و از نظریه عدالت اسلامی، معیارهای عدالت تعیین شوند و یا برعکس .

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: از دیگر سوال‌هایی که در بحث عدالت مطرح می‌شود این است که معیار باید به صورت قیاسی استخراج شود و یا استقرایی؟ یعنی باید این سوال مطرح شود که معیارها برمبنای نظریات تعریف شوند و یا اینکه معیارها از طریق روش‌هایی مانند پیمایش و بررسی زندگی مردم مشخص شوند.

برزگر ادامه داد: یکی دیگر از پرسش‌ها این است که معیار کلی و عام در همه عرصه‌ها و رشته‌ها چیست؟ دیگر سوال این است که معیارهای خاص در رشته‌های عرصه‌ای چیست؟

وی ضمن مطرح کردن سوالاتی دیگر هم‌چون عدالت توصیفی، احساسی و تجویزی در خصوص معیارهای عدالت، بر اهمیت مشخص شدن نقش مدرنیه در معیارهای عدالت پرداخت و گفت: مثلا در بحث حقوق زنان و اقلیت‌ها با این مواجه هستیم که انعطاف‌هایی صورت گرفته و بنابراین تاثیر مدرنیته بر تحول این معیارها باید مشخص شود.

دبیر علمی نشست عدالت در پایان افزود: در متدولوژی معیارهای عدالت، باید این را در نظر گرفت که چون تاکید ما بر دیدگاه‌های اسلامی و نظریه عدالت اسلامی است، معیارسازی ما باید قیاسی و مبتنی بر آیات و روایات باشد، دیگر موضوع مهم آن است که باید از خام خواری اجتناب شود و بر منابعی که به آنها رجوع می‌کنیم ارزش افزوده ایجاد کنیم.

انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» در حالی در رسانه‌های جمعی و سایت‌های مختلف تبلیغات وسیعی برای بسته‌های پیشگیری از آلزایمر صورت می‌گیرد که به گفته مدیرگروه توانبخشی پژوهشکده علوم شناختی متاسفانه مشاهده می‌کنیم که از سوی بسیاری از افرادی که در حوزه‌های سالمندی و هوش کودکان ...
علمی فناوری
در فاصله ۴ روز مانده به آغاز ماراتن کنکور مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» موعد رسیدن به زمان برگزاری کنکور سراسری، آزمونی که بزرگ‌ترین ماراتن زندگی هر فردی محسوب می‌شود به روزهای پایانی نزدیک می‌شود و داوطلبان این روزها حال و هوای خاصی را تجربه می‌کنند. شاید احوال این روزهای آنها که ممکن است برایشان دشوار و طاقت‌...
علمی فناوری
امروز 3 تیر؛
«خبرگزاری ایسنا» "ویکتور فرانتس هس"(Victor Francis Hess) فیزیکدان اتریشی- آلمانی و کاشف "تابش کیهانی" در 24 ژوئن 1883 چشم به جهان گشود.
علمی فناوری
با حکم وزیر علوم؛
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی، سید مهدی ابطحی را به سمت «رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان» منصوب کرد.
علمی فناوری
در مراسم معارفه رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: راه نجات شرکت‌های دانش بنیان حمایت‌های دولت است. از سویی اگر بخواهیم فرصتی برای نفس کشیدن فضای تولید در کشور فراهم کنیم، باید از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان پیشرو در رها...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» در نشست دو روزه همکاری‌های علمی ایران و فرانسه، رییس دانشگاه فردوسی مشهد دو تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های این کشور امضا کرد.
علمی فناوری
معاون پژوهشی وزیر علوم در معارفه رییس شهرک علمی‌وتحقیقاتی اصفهان:
«خبرگزاری ایسنا» معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دارای فرهنگ سازمانی قوی است و می‌تواند به عنوان سدشکن مشکلات کشور باشد.
علمی فناوری
«همشهری آنلاین» یک مارمولک گکوی تاجدار بومی نیو کالدننیا در باغ وحش سنگاپور پوره میوه روی انگشت یک کودک را می‌لیسد.
علمی فناوری
قائم مقام معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه هم‌اکنون دو نوع مجوز با عناوین مجوز فناوری و مجوز دانش‌بنیان برای شرکت‌های فعال فناور در پارک‌های علم و فناوری و همچنین بخش خصوصی صادر می‌شود، بر ضرورت ادغام این دو مجوز و تعیین روی...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» روسای دانشگاه‌های فردوسی مشهد و اینالکو فرانسه به منظور همکاری دو جانبه در زمینه آموزش ادبیات و زبان فارسی و فرانسوی دیدار و گفت‌وگو کردند. 

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است