علمی فناوری 15:53 - 03 اسفند 1396
در چهارمین نشست هم اندیشی عدالت مطرح شد:
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تعیین معیارهای عدالت را نخستین گام برای کاربردی کردن عدالت دانست و گفت: معیار، حدفاصل بحث‌های نظری و کاربردی است و ما را از بحث‌های انتزاعی وارد مفاهیم عینی می‌کند.

تعیین معیار؛ نخستین گام تحقق عدالت

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم برزگر در چهارمین نشست سالانه هم اندیشی صاحب نظران و پژوهشگران عدالت با موضوع "معیارهای عدالت در اسلام، گامی به سوی نظریه پردازی عدالت" که امروز(پنجشنبه 3 اسفند) برگزار شد، به تببین برنامه علمی این نشست و بیان اهداف آن پرداخت.

دبیر علمی نشست عدالت با تاکید بر اهمیت پرداختن به مسئله عدالت با توجه به اوضاع کنونی جامعه، گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری در چند روز اخیر، مسئله عدالت یک مسئله حل نشده در جامعه ما است و همان طور که ایشان فرمودند ما در پیشرفت موفق بوده‌ایم اما در عدالت عقب مانده‌ایم.

وی ادامه داد: معمای عدالت بحثی است که در طول تاریخ نیز حل نشده و ما جامعه‌ای نداریم که عدالت به شکل دقیق، در آنجا محقق شده باشد.  

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: در جایی امام خمینی(ره) اشاره می‌کنند که تمام انبیا بدون استثنا برای عدالت آمدند و شکست خوردند و بنا بر این معمای عدالت چندین هزار سال است که هنوز حل نشده و فرمولی برای تحقق آن کشف نشده است.

برزگر افزود: در کشف فرمول تحقق عدالت، کارگزاران عدالت مطرح هستند که شامل نظریه پردازان، سیاست‌مداران و مردم می‌شوند و برگزاری این جلسات سالانه زمینه‌ای را برای تعامل نظریه پردازان این حوزه فراهم می‌کند.

وی درباره اهداف برگزاری این نشست اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست تعامل ایده‌ها و ارتقای بحث‌های عدالتی، پرچمداری در بحث عدالت و تولید پرسش‌های جدید در بحث عدالت است.

دبیر علمی نشست عدالت  یادآورشد: پس از تولید پرسش‌های جدید، در این جلسات تلاش‌هایی مقدماتی برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها انجام می‌شود.

برزگر اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که مطرح می‌شود این است که تا چه زمانی باید به بحث‌های کلی پرداخت و کی نوبت پرداختن به بحث‌های کاربردی و تحقق عدالت فرا می‌رسد، پرداختن به معیارهای عدالت، نخستین قدم در رسیدن به مسائل عینی عدالت است، زیرا معیار حدفاصل بحث‌های نظری و کاربردی است و ما را از بحث‌های انتزاعی وارد مفاهیم عینی می‌کند.

وی ادامه داد: ما پرسش‌هایی را برای تعیین معیارهای عدالت ارائه کرده‌ایم از جمله آن‌که، آیا معیارهای عدالت برگرفته از نظریه‌ها هستند و یا اینکه معیارها مقدم بر نظریات هستند. یعنی اول باید نظریه عدالت تعیین شود و از نظریه عدالت اسلامی، معیارهای عدالت تعیین شوند و یا برعکس .

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: از دیگر سوال‌هایی که در بحث عدالت مطرح می‌شود این است که معیار باید به صورت قیاسی استخراج شود و یا استقرایی؟ یعنی باید این سوال مطرح شود که معیارها برمبنای نظریات تعریف شوند و یا اینکه معیارها از طریق روش‌هایی مانند پیمایش و بررسی زندگی مردم مشخص شوند.

برزگر ادامه داد: یکی دیگر از پرسش‌ها این است که معیار کلی و عام در همه عرصه‌ها و رشته‌ها چیست؟ دیگر سوال این است که معیارهای خاص در رشته‌های عرصه‌ای چیست؟

وی ضمن مطرح کردن سوالاتی دیگر هم‌چون عدالت توصیفی، احساسی و تجویزی در خصوص معیارهای عدالت، بر اهمیت مشخص شدن نقش مدرنیه در معیارهای عدالت پرداخت و گفت: مثلا در بحث حقوق زنان و اقلیت‌ها با این مواجه هستیم که انعطاف‌هایی صورت گرفته و بنابراین تاثیر مدرنیته بر تحول این معیارها باید مشخص شود.

دبیر علمی نشست عدالت در پایان افزود: در متدولوژی معیارهای عدالت، باید این را در نظر گرفت که چون تاکید ما بر دیدگاه‌های اسلامی و نظریه عدالت اسلامی است، معیارسازی ما باید قیاسی و مبتنی بر آیات و روایات باشد، دیگر موضوع مهم آن است که باید از خام خواری اجتناب شود و بر منابعی که به آنها رجوع می‌کنیم ارزش افزوده ایجاد کنیم.

انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
وزیر علوم:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم با بیان اینکه باید در بخش‌های اجرایی و سیاست گذاری، جوانان را به سمت تحصیل در رشته‌های علوم انسانی علاقه مند کنیم، گفت: گاهی مسیر یک کاری را نگاه می کنیم و می‌گوییم چه زمانی به مقصد می‌رسیم، اما واقعیت این است که راه طی شده هم کم ...
علمی فناوری
رئیس دانشگاه هنر اصفهان:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه هنر اصفهان گفت: کشور نسبت به ۱۰ سال گذشته در عرصه پژوهش قدم های مثبتی برداشته است و اکنون در شرایط مساعدی از لحاظ پژوهش به سر می‌بریم، اما جای پژوهش‌های گروهی در کشور خالی است.
علمی فناوری
دانشیار گروه آموزشی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه فردوسی:
«خبرگزاری ایسنا» دانشیار گروه آموزشی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: انسان معاصر انسانی است که در فضای پست مدرن به دین و عقل مدرن اعتماد ندارد، لذا جامعه نه به حوزه اعتماد می‌کند و نه به دانشگاه که نماینده عقل مدرن است.
علمی فناوری
رئیس دانشگاه گیلان:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه گیلان گفت: اگر بخواهیم وحدت حوزه و دانشگاه تداوم داشته باشد باید زمینه گفت‌وگوهای بیشتر بین حوزویان و دانشگاهیان فراهم شود.
علمی فناوری
وزیر علوم در نشست شورای ستاد خیرین تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری براستفاده از سرمایه گذاری خیرین آموزش عالی در صندوق های پژوهش و فناوری در استان ها، استفاده از کمک های دانش آموختگان هر دانشگاه در ستاد خیرین آن دانشگاه و بهره گیری از ایرانیان مقیم خارج از کشوردر کمک به دانشگاه ...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» براساس توفقی که از آغاز کار ایستگاه فضایی بین‌المللی بین سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) و سازمان فضایی آمریکا(ناسا) صورت گرفت، فرماندهی ایستگاه بطور دوره‌ای به روسیه و آمریکا داده می شود، به این معنا که در یک دوره شش ماهه آمریکایی‌ها فرمانده...
علمی فناوری
رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها:
«خبرگزاری ایسنا» رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: تقاضای من از وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی این است که حوزه های تعلیم، تربیت، دین و اخلاق را جزو حوزه های تخصصی تعریف کنند.
علمی فناوری
وزیر علوم خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از رفع مشکل اعزام دانشجویان دکتری به فرصت‌های تحقیقاتی خارج از کشور و تأمین ارز به نرخ سامانه نیما جهت اعزام سهمیه‌های باقی مانده دانشگاه‌ها خبر داد.
علمی فناوری
رییس دانشگاه خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» رییس دانشگاه کردستان با اشاره به رسالت دانشگاههای نسل چهارم، گفت: رسالت دانشگاه نسل چهارم ایفای نقش در عرصه‌های اجتماعی و به عبارتی مسئولیت‌پذیری اجتماعی است که دانشگاه کردستان نیز در این راستا ورود کرده و به دنبال ارائه راه حل برای رفع م...
علمی فناوری
تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸ منتشر شد
«خبرگزاری ایسنا» تقویم آزمون‌های علوم پزشکی سال ۹۸ از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شد و بر این اساس آزمون دکترای تخصصی اردیبهشت و آزمون ارشد علوم پزشکی خرداد ماه برگزار می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است