استانی 10:42 - 27 اردیبهشت 1397

نبود وحدت رویه در سیستم بانکی/متقاضی پیگیر کار نیست

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه چهارشنبه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری قروه با محوریت بررسی مشکلات با حضور مسئولان استانی و سرپرستان بانک های عامل با روندی متفاوت تر از نشست های قبل برگزار شد.

کارگروه های قبلی در این اواخر تنها با بیان آمارهای صرف و بدون خروجی مناسب و مهم تر از همه بدون حضور فرماندار وقت شهرستان و تنها توسط معاون عمرانی یا سیاسی برگزار می شد و گرچه تلاش اعضای کارگروه رفع موانع بود اما نبود شخص ارشد شهرستان این معنی را می رساند که گویا بحث اشتغال در قروه چندان مهم نیست.

در مقابل اما فرماندار جدید قروه در نخستین نشست کارگروه اشتغال در زمان ریاست خود از تمامی مسئولان مرتبط و عوامل بانک های دخیل در پرونده اشتغال هم در استان و هم شهرستان دعوت کرده و تنها محوریت کار را بر بیان مشکلات موجود و تدوین راهکاری برای رفع آن ها قرار داد.

همچنین وی خواستار پاسخ گویی تک تک مدیران و عوامل بانکی در خصوص مشکلات بیان شده در این زمینه شد.

سه نفر از مسئولان دستگاه های اجرایی دخیل در امر اشتغال ابتدا  گزارش آماری از وضعیت موجود دادند و هرکدام در خاتمه از چالش هایی گفتند که حل آن ها را بهترین شیوه برای ایجاد اشتغال در شهرستان دانستند.

نبود وحدت رویه در بانک ها

ابتدا رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی قروه میزان طرح های مصوب در طرح اشتغال پایدار روستایی را ۲۳۸ طرح با اعتبار ۲۶ میلیارد و ۴۴۵ میلیون تومان عنوان کرد. به گفته «کوروش شعبانی» از این تعداد تنها صد میلیون تومان پرداخت شده و ۲ میلیارد تومان هم آماده پرداخت است.  

وی همچنین طرح های مصوب در طرح اشتغال فراگیر را ۵۸۲ مورد با اعتبار ۱۹۰ میلیارد و ۶۴۶ میلیون تومان دانست که به گفته وی از این تعداد ۱۹۸ طرح با اعتبار ۸۴ میلیارد و ۶۵۵ میلیون تومان شامل انصرافی ها بوده اند.

«شعبانی» ۳۸۴ طرح با اعتبار ۱۰۵ میلیارد و ۹۹۱ میلیون تومان را جزو موارد باقی مانده و معرفی به بانک اعلام کرد و گفت: از این تعداد تا کنون ۱۸ طرح به مبلغ ۲ میلیارد و صد میلیون تومان در لیست پرداختی ها هستند.

وی از تعداد ۲۷۳ طرح ثبت شده در سامانه کارا در بخش اشتغال فراگیر و ۲۹۱ طرح معرفی به بانک خبر داد.  

این مقام مسئول همچنین از ارائه ۷ طرح تکاپو از محل اشتغال روستایی به استان گفت و به طرح های اقتصاد مقاومتی با پرداخت ۱۱ میلیارد تومان اعتبار برای ۹۲۵ طرح در سال گذشته اشاره کرد.

در ادامه «شعبانی» با درخواست فرماندار قروه به چالش های موجود در این حوزه پرداخت و تصریح کرد: همزمان اعلام کردن طرح های اشتغال فراگیر و پایدار روستایی، محدود بودن امکانات به خصوص برای روستاییان، نبود وحدت رویه در سیستم بانکی، تضامین بانکی را از جمله موانع موجود است.

  تفاسیر متفاوت بانک ها از اشتغال

در ادامه معاون امور صنایع در سازمان معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه طرح های اشتغال فراگیر ۹۵ مورد بوده از انصراف ۷۰ طرح گفت و تأکید کرد: هم اکنون ۲۵ طرح در دستور کار قرار دارد.

به گفته «پیمان الماسی» از این تعداد ۴ طرح با مبلغ ۶۹۰ میلیون تومان پرداخت شده و ۲۱ مورد هم با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان معرفی به بانک بوده است.

وی از طرح های بخش اشتغال پایدار روستایی گفت و تصریح کرد: در این بخش ۹ طرح با اعتبار یک میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان مصوب شده که ۵ مورد آن معرفی به بانک شده اند و تا کنون هیچ پرداختی در این زمینه صورت نگرفته است.

«الماسی» از اختصاص ۲۶ میلیارد تومان معادل ده درصد از اعتبار در نظر گرفته شده برای قروه به فرآوری محصولات معدنی و صنایع خبر داد و از بی توجهی بانک به این مهم انتقاد کرد. وی همچنین از تفاسیر متفاوت بانک ها نسبت به طرح های اشتغال گفت و بر چالش های گفته شده از قبل تأکید کرد.

قوانین سخت بانکی

نماینده میراث فرهنگی کردستان در حوزه اشتغال هم در این نشست از طرح های بخش گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

«فرهاد حامدی» با بیان اینکه شهرستان قروه بعد از سنندج از لحاظ نظرسنجی و معرفی طرح جزو مناطق برتر است، گفت: در حال حاضر در طرح اشتغال پایدار روستایی ۱۰۸ طرح با مبلغ ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آماده پرداخت است.

وی از این تعداد ۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان آن را مربوط به حوزه گردشگری و ۳ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان را هم مرتبط به صنایع دستی دانست.

به گفته «حامدی» ۲۴ طرح با اعتبار یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان آماده پرداخت بوده که از این میزان یک طرح ۲ میلیارد تومانی مربوط به بخش اشتغال فراگیر است.  

وی همچنین به اشتغال فراگیر اشاره کرد و ۵۴ طرح با مبلغ ۱۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان را مرتبط به این بخش عنوان کرد و با تأسف از انصراف ۵۳ طرح با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان خبر داد.

«حامدی» هم ضعف متقاضی برای پیگیری روند کار و قوانین دست و پاگیر بانکی را از چالش های اصلی در این زمینه دانست.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، پائولو سرجیو امشب پس از پیروزی تیمش در برابر تراکتورسازی تبریز در نشست خبری پایان بازی اظهار کرد: بازی بزرگی در برابر تراکتورسازی داشتیم ولی خوشحالم که به پیروزی بزرگی دست یافتیم. وی افزود: بازیکنان من بسیار هوشمندانه بازی کر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار بعد از ظهر شنبه در جمع نمایندگان سمن های دماوند گفت: دولت یک هدف گذاری در برنامه های توسعه دارد و شاخص هایی در این برنامه تعیین شده که باید به این اهداف برسد و تمام مطالبات مسئولان شهرستانی و استانی در این زمینه مط...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه خبری پلیس ایلام، سرهنگ رضا همتی زاده در گفت و گو با کانال خبری پلیس گفت: از امروز تا ۱۴ آبان ماه فعالیت‌های عمرانی به جهت تردد ایمن زائران تعلیق می وی در پایان گفت: با توجه به در دست انجام بودن عملیات عمرانی...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مراجعه 23 نفر به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد تقوی امشب پس از شکست تیمش در برابر صنعت نفت آبادان در نشست خبری پایان بازی اظهار کرد: بابت این پیروزی به تیم حریف تبریک می‌گویم. وی افزود: ما در این بازی چندین موقعیت بسیار خوب ایجاد کردیم ولی نتوانستیم به خوبی از آنها ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» حسن صبوری در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: هوای قم طی سه روز آینده قسمتی ابری، در برخی ساعات همراه با افزایش ابر، در پاره‌ای نقاط استان همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهد بود. وی گفت: طی سه روز آینده احتمال بارش رگبار در شهر قم نیز پیش بینی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام علی لقمان‌پور روز شنبه در خصوص ورود زائران خارجی از کشورهای همسایه به ایران برای سفر به عراق و شرکت در مراسم راهپیمایی بزرگ اربعین اظهارکرد: مرزهای میرجاوه، دوغارون، آستارا، بیله‌سوار و مرز بازرگان از جمله مرزهای ورود...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، یازدهمین همایش تجلبل از حافظان قران کریم شهر قزوین، خانواده شهدای قرآنی و ایثارگران خادم، گرامیداشت کنگره سه هزار شهید استان شنبه شب با حضور آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، علی صفری شهردار، داودی رئیس شورای ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، ابراهیم شیرانی گفت:سطح زیر کشت انگور چهار هزارو ۸۲۸ هکتار که ۱۴۰ هکتار آن نهال و مابقی به صورت بارور است. وی با اشاره به اینکه میزان تولید از این سطح حدود ۶۰ هزارتن است، افزود: ب...
استانی
«خبرگزاری مهر» یوسف آقابزرگی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به صدور بیش از پنج هزار ویزای عراق برای زائران چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: تاکنون بیش از هشت هزار نفر زائر چهارمحالی برای حضور در مراسم پیاده روی اربعین ثبت نام کردند. وی عنوان کرد: مدارک بیش از...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است