استانی 13:54 - 22 اسفند 1396
در حال حاضر بیش از 250 گونه درخت و درختچه زینتی در ایستگاه تحقیقاتی لاهیجان حفاظت و نگهداری شده و مورد مطالعه است.

حفاظت از 250 گونه درخت و درختچه زینتی در ایستگاه تحقیقات لاهیجان

‌به گزارش ایسنا،‌ایستگاه تحقیقات لاهیجان به عنوان اولین ایستگاه تحقیقات کشاورزی شمال کشور در سال 1306 با وسعت 54 هکتار تاسیس شد، ولی در ابتدا نام موسسه‌ی مرکزی چای داشته و عمده فعالیت آن روی چای و بامبو بود و بعدها مطالعات روی سایر محصولات کشاورزی مانند برنج، سبزی و صیفی، انواع درختان میوه، گیاهان زینتی در دستور کار این موسسه قرار گرفت.

در سالهای بین 1338 تا 1342 قبل تاسیس ایستگاه برنج رشت و آمل اولین مطالعات روی محصول برنج در این موسسه انجام می­‌شد و نظر به فعالیت­‌های گسترده، گیاهان بسیار متنوع بومی و غیر بومی در این موسسه کشت و مورد مطالعه قرار گرفت و با توجه به این سابقه نام­‌های همچون باغ چای لاهیجان، باغ گیاهشناسی لاهیجان، باغ اکولوژی لاهیجان، ‌ایستگاه تحقیقات کشاورزی، ایستگاه تحقیقات باغبانی و اخیرا ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی به خود دیده است.

همزمان با تاسیس این موسسه اولین گلخانه برای نگهداری گیاهان زینتی ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت و به نقل از پیشینیان در ابتدا از هیزم جهت گرم نگه داشتن گلخانه استفاده می‌کردند و مکان استقرار این گلخانه در نقشه ترسیم شده‌ی مهندسی در سال 1311 آورده شده است.

این ایستگاه تحقیقات زیر نظر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان و موسسه‌ی تحقیقات علوم باغبانی کشور به عنوان موسسه‌ی مادری در کرج و در رأس آن سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی فعالیت می‌کند‌. 

در حال حاضر بیش از 250 گونه درخت و درختچه‌ی زینتی، بیش از 200 گونه و ژنوتیپ درخت میوه از انواع گلابی محلی و تجاری، گوجه و آلو، ازگیل و ازگیل ژاپنی، گردو و پکان و برخی درختان نیمه گرمسیری و بیش از 200 گونه و رقم گیاهان زینتی شامل گیاهان آپارتمانی، کاکتوس و شاخه بریده و 8 گونه انواع بامبو چینی در مساحت حدود پنج هکتار در این ایستگاه تحقیقاتی حفاظت و نگهداری شده و مورد مطالعه است.

این ایستگاه تحقیقات سالانه مورد بازدید بسیاری از مردم و علاقمندان، دانشجویان و دانش آموزان قرار می‌گیرد.

‌انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» یک گیاه پزشک گفت: بلوط تنها قربانی زوال نیست.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مطابق اطلاعات به دست آمده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی، کیفیت هوای مشهد صبح یکشنبه با شاخص۷۹ در شرایط سالم قرار دارد. کیفیت هوا در همه ایستگاه ها شهر در شرایط سالم و در ایستگاه های صدف، سرافرازان،حرم مطهر، ماشین ابزار در شرایط پ...
استانی
یک روانشناس:
«خبرگزاری ایسنا» ‌یک روانشناس گفت: ستون‌های تمدن هر جامعه بر نظام و ساختار آموزش و پرورش آن استوار است.
استانی
«خبرگزاری مهر» سرهنگ محسن ناصری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارت داشت: دو مولفه اصلی که در زمان انتخاب سرویس مدارس مورد توجه اولیا و مدیران قرار گیرد سلامت اخلاقی راننده سرویس و سلامت فنی وسیله نقلیه است. وی افزود: سرویس مدرسه یک کلاس سیارمحسوب می شود و یک راننده ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ‌یک دکترای علوم دامی گفت: مصرف ماست در کاهش احتمال ضخیم شدن دیواره رگ گردنی موثر است.
استانی
معاون‌ استاندار قم:
«خبرگزاری ایسنا» ‌معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم گفت:رانندگان درون شهری دارای پروانه هستند و در جهت امنیت دانش آموزان راننده های شخصی در سرویس مدارس نیز باید مورد تائید باشند.
استانی
«خبرگزاری مهر» امید قادری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی روستایی ۲۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای اشتغالزایی مددجویان روستایی تحت حمایت بهزیستی استان اختصاص داده شده است. وی افزود: بر همین مبنا روستاییان توانمند ...
استانی
مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران:
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران گفت: زمین‌لرزه مازندران تاکنون خسارت و تلفاتی نداشت.
استانی
یک دکترای اقتصاد:
«خبرگزاری ایسنا» ‌یک دکترای اقتصاد گفت: نبود توازن در جریان توسعه موجب ایجاد شکاف و تشدید نابرابری منطقه‌ای می‌شود.
استانی
طی امسال صورت گرفت؛
«خبرگزاری ایسنا» فرماندار قم گفت: 60 واحد تولیدی در قم عهده دار دوخت لباس های فرم مدارس شدند و امسال با نظارت های صورت گرفته کمترین تخلفات را شاهد بودیم.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است