فرهنگی‌هنری 16:43 - 23 شهریور 1397
امیرشهاب رضویان، فعال میراث فرهنگی از پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) خواست تا «دو برج مسکونی متعلق به این کمیته در همدان را در نقطه‌ی دیگری از شهر بسازد تا دست‌کم یکی از معدود نقاط تاریخی باقی مانده همدان، گم نشود.»

چند کلمه حرف میراثی‌ها با یک رئیس

به گزارش ایسنا، به دنبال هشدارها، حرف و حدیث‌ها و نامه‌نگاری‌های انجام شده برای ساخت برج‌های دو قلو در عرصه عمارت «امریکایی‌ها» - نورمهال-  در همدان و با وجود قول‌هایی که برخی مسئولان فرهنگی و شهری مبنی بر دادن زمین معوض و تبدیل فضای اطراف عمارت امریکایی‌ها به فضای سبز مطرح کرده بودند، تا کنون هیچ اقدام اجرائی اتفاق نیفتاده است.

 از سوی دیگر نامه‌ای که پرویز پرستویی و امیرشهاب رضویان دو سینماگر خطاب به محمدناصر نیکبخت استاندار، عباس صوفی شهردار، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پیمان ترکمانه مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان نوشتند و درخواست کردند تا ساخت‌وساز در عرصه این بنای تاریخی متوقف و دستور داده شود تا از این اثر تاریخی و جاذبه گردشگری مهم حفاظت شود، در طول پنج روز گذشته هنوز به دست مسئولان اعلام شده، نرسیده است. این ادعا در برنامه‌ی رادیویی کافه هنر در رادیو سراسریِ دو شب گذشته و به نقل از مجریان این برنامه بیان شدند.

مجری آن برنامه بعد از اشاره‌ای کوتاه نسبت به وضعیت پیش آمده برای این بنای تاریخی، از پیگیری‌های مسئولان برنامه‌اش بعد از نامه‌نگاری دو سینماگر برای نجات عمارت امریکایی‌ها سخن گفت. براساس برنامه‌ی پخش شده در آن برنامه، علی مالمیر، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان بعد از ارسال نامه‌ی این دو هنرمند به دفترش، اعلام کرده است: «من از این موضوع - نوشتن نامه دو سینماگر به وی - بی اطلاع هستم.»

همچنین ناصر نیکبخت استاندار همدان نیز در پاسخ به این پرسش گفته است «هیچ نامه‌ای به دست من نرسیده است»

نیکبخت حتی در مورد «صحت یا سقم ماجرای تهدید عمارت ثبت ملی آمریکایی‌ها» نیز بیان کرده است: «تا در این مورد نامه به دستم نرسد جواب نمی‌دهم». معنی این جمله به نقل از استاندار همدان را می‌توان «موکول کردنِ رسیدگی به این موضوع بعد از رسیدن نامه‌ی این دو هنرمند» دانست!

مجری برنامه کافه هنر در بخش دیگری از برنامه‌اش در گفت‌وگوی تلفنی با امیر شهاب رضویان یکی از نویسندگان نامه‌ به این چند مسئول فرهنگی، خطاب به رضویان گفت:‌ «گفته می‌شود "در جلسه کمیسیون ماده ۵ همدان، مدیر کل سابق اداره میراث فرهنگی و شهردار همدان، تصویب کردند این برج‌ها ساخته شود؟ " این اقدام را چه قدر در وضعیت امروزی این عمارت موثر می‌دانید؟»

رضویان اما تاکید کرد: در نیک‌نفسی مدیران شهر شک ندارم، مطمئنم وقتی نامه به دست‌شان رسید کمک می‌کنند. آن زمین خالی در عرصه عمارت امریکایی‌ها در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) است. از آقای فتاح خواهش می‌کنم «کمک کنید تا این برج ساخته نشود. قطعا فرقی نمی‌کند که ساختِ این برج در زمین‌های حاشیه شهر انجام شود یا جای دیگر. حتما شهرداری همدان، زمین معوض را می‌دهد. لطفا از این زمین بروید.

چند میلیارد هم گویا دوستان کمیته امداد همدان برای پروانه ساخت هزینه کرده‌اند، حتما شهرداری کمک می‌کند در زمین معوض، تا پروژه خود را جای دیگری بسازید، لطفا این فضای سبز و آن بنای تاریخی را نابود نکنید.»

وی ادامه داد:‌ اراده آقای استاندار و میراث‌فرهنگی همدان نیز قطعا به این سمت است که جلوی این مشکل را بگیرند و این ساختمان‌ها در جای دیگر ساخته شود.

این سینماگر با بیان این‌که او و دیگر سینماگران و هنرمندان همدانی مانند پرستویی، هانیه توسلی، احمدرضا درویش، مجید برزگر، بهرام افشاری و دیگر هنرمندان همدان معتقدند که هرکس برای زادگاه خود مسئولیت دارد، ادامه می‌دهد: چندین سال است درگیر وضعیت محوطه‌های تاریخی و طبیعی همدان هستیم. در پروژه‌های مختلف که احساس می‌کنیم به میراث‌فرهنگی، محیط زیست یا فضای سبز استان یا شهر همدان آسیب می‌رسد، وارد می‌شویم، چون ما مخالف نابودی این فضاهای سبز هستیم و با مسئولان مکاتبه می‌کنیم.

وی بیان می‌کند: در بسیاری از موارد دیگر آقای استاندار، میراث فرهنگی و شهرداری استان با ما همکاری کردند و با تعاملی مشترک توانستیم محوطه‌هایی تاریخی مانند «باغ بدیع‌الحکما»، «زورخانه شهید همه‌کسی»، «پیاده‌راه سازی خیابان اکباتان» و «طرح تبدیل محوطه پشت هگمتانه به ایستگاه تاکسی و اتوبوسرانی» در کنارشان باشیم نه مقابلشان.

او در پاسخ به این پرسش که چقدر از رسیدن نامه‌ها به دست مخاطبانشان اطمینان دارید؟ می‌گوید: وقتی یک نامه به صورت سرگشاده در رسانه‌ها منتشر می‌شود و از سوی دیگر به صورت مستقیم به مسئولان اعلام شده فرستاده می‌شود، قطعا نمی‌توان گفت آن‌ها ندیده‌اند. همچنین این سوال مطرح می‌شود که آیا روابط عمومی استانداری یا میراث فرهنگی اخبار مربوط به حوزه‌هایشان را به آن‌ها نشان نمی‌دهد؟

رضویان در ادامه‌ی با اشاره به روزی که وی و پرویز پرستویی به عنوان شهروند نمونه افتخاری توسط استاندار و شهردار همدان انتخاب شده بودند، نیز افزود:‌ در همان زمان پشت میکروفن اعلام کردم که «می‌خواهند برج‌های دوقلو را بسازند، لطفا نگذارید این کار انجام شود. در زمانی کودکی و نوجوانی‌مان این باغ قشنگ و بزرگ بود در طول ۳۰ - ۴۰ سال درختانش خشک شد و قطعه قطعه‌اش کردند تا برج بسازند.»

او با تاکید بر این‌که باید این نمونه باغ‌ها را برای آیندگان به عنوان فضاهای سبز حفظ کرد، افزود: «شهرداری لطف کرد عمارت تاریخی را به فرهنگسرا تبدیل کرد، اما زمینِ قرار گرفته در حاشیه‌ی آن قرار است برج شود و آن در این حالت کاملا خفه می‌شود.

این کارگردان سینما ادامه داد: این عمارت حداقل متعلق به ۱۱۰ سال پیش یعنی اواخر دوره قاجار است، وقتی مسیونرهای امریکایی به همدان می‌آیند در این مکان مستقر می‌شوند آن امریکایی‌ها بیمارستان و دبیرستان در همدان می‌سازند، آن‌ها افرادی بودند که آن زمان سعی کردند به همدان کمک کنند، حتی یکی از شاخص‌ترین آمریکایی‌ها آقای « هوارد باسکرویل»، در کنار ستارخان و باقرخان شهید شد، او از نسل ترامپ نبود، او یک معلم در ایران بود.

رضویان با بیان این‌که  این ساختمان قدمت و حرمت دارد، ادامه داد: چند ساختمان دیگر به همراه این بنا در همدان مشابه الگوهای غربی ساخته شده‌اند، «باغ جنت» در خیابان سعیدی همدان نیز از این نمونه‌هاست، خواهش می‌کنیم این ساختمان‌ها حفظ شود، ما با کسی جنگ نداریم، فقط وقتی می‌بینم میراث فرهنگی شهرمان در حال نابودی است، معترض می‌شویم.

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی همدان اما در پاسخ به ایسنا در مورد این‌که «چه زمانی نامه‌ی آقای پرستویی و رضویان به دستگاه‌های شهری و میراثی فرستاده شدند»، می‌گوید: در همان روز انتشار مفاد نامه در رسانه‌ها، نامه‌ها را به دستگاه‌های اعلام شده فرستادیم و در همان روز هم شماره نامه و پیگیری آن‌ها را گرفتیم.

او ادامه می‌دهد: در این شرایط به نظر می‌رسد یا آقای استاندار از زیرمجموعه خود خبرندارد یا می‌خواهد این قضیه را انکار کند، چون ما شماره نامه و شماره پیگیری از میراث فرهنگی و شهرداری گرفتیم. وقتی آقای استاندار گفته نامه دست من نرسیده است، درحالی که قبل از آن ما شماره نامه‌ها را گرفتیم و در ادامه پیگیری‌هایمان به طور دائم به ما گفتند در حال پیگیری جواب هستیم،  نمی‌دانم چرا مسئولان ان طور جواب داده‌اند.

وی تاکید می‌کند: این که زیرمجموعه مدیریتی استاندار این نامه را به دست مسئولان مربوط نرسانده‌اند، مقصر مجموعه آن‌هاست و ظاهرا آن مجموعه‌ی مدیریتی توجهی به رسانه‌ها ندارند چون این نامه بارها در رسانه‌های مختلف حتی سراسری بازنشر شده است و کانال‌ها و فضاهای مجازی این قضیه را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ویژه برنامه‌های تبلیغی، مذهبی و فرهنگی حرم مطهر رضوی را در ایام فاطمیه تشریح کرد.
فرهنگی‌هنری
معاون بنیاد شهید:
«خبرگزاری ایسنا» گردهمایی توجیهی روسای ادارات آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان‌ها روز شنبه 29 دی ماه در سالن شهید رسول زاده برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
محمود دولت‌آبادی در رونمایی «پیاده از تجریش ...»:
«خبرگزاری ایسنا» محمود دولت‌آبادی در رونمایی از مجموعه شعر «پیاده از تجریش ...» گفت: ما نباید این‌قدر کتاب بخوانیم که یادمان برود چه می‌خواهیم بگوییم؛ یادگیری نه آن است که زیاد کتاب بخوانیم بلکه شیوه‌ خواندن مهم است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب که به مطالعه و بررسی نامه‌های ابن تیمیه اختصاص دارد در سه فصل به شرح ذیل تنظیم شده است: فصل اول با عنوان ابن تیمیه و ممالیک در دو بخش تنظیم شده که در بخش نخست آن اشاره‌ای به ابن تیمیه و زندگی شخصی و دیدگاه‌های او نسبت ب...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» کتاب‌های «دخترِ ذرت» نوشته جویس کارول اوتس با ترجمه ناهید طباطبایی، «فرزندخوانده» نوشته خوآن خوسه سائر با ترجمه ونداد جلیلی، «...اما ابرها...» نوشته ساموئل بکت با ترجمه مهدی نوید و «تندباد» نوشته لوران گوده با ترجمه حسین سلیمانی‌نژاد منتشر ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران از تخصیص بسته حمایتی دولت به ۵۳۳ هزار نفر از ایثارگران و پرداخت این بسته به ۴۴۸ هزار نفر از این عزیزان خبر داد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: در حال حاضر ۹۰ هزار طلبه برادر و خواهر در حوزه علمیه قم تحصیل می کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه ای پروژه، نخستین عکس از امیر آقایی در فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است!» به نویسندگی و کارگردانی رضا زهتابچیان منتشر شد. امیر آقایی همزمان با انتشار نخستین تصویرش درباره این فیلم نوشت: «آرام، با خشمی ف...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نمایش «شاه آباس، مکتب تبریز» به نویسندگی و کارگردانی حسین نوشیر از روز دوشنبه اول بهمن ساعت ۲۰ در تماشاخانه سنگلج اجراهای خود را آغاز می کند. «نمایش شاه آباس، مکتب تبریز» درباره خبر قتل شاه عباس صفوی توسط فرزندش است؛ محمدباقر...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» با پایان زمان داوری‌ها برای یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اسامی راه‌یافتگان به نمایشگاه این دوره از جشنواره در ۹ رشته هنری اعلام شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


فروشگاه اینترنتی زیورآلات، نقره و ساعت

حذف اپل ایدی کارتی


سررسید 98 - سالنامه 98 - تقویم رومیزیخرید بلیط هواپیما


نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی

خرید بلیط چارتر هواپیما


گیوی آیفون


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است