اقتصادی 20:47 - 26 اردیبهشت 1397
محسن حاجی‌بابا - عضو هیات نمایندگان اتاق ایران:مهم‌ترین مشکل اقتصاد ایران در ۴دهه اخیر دخالت دولت‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی است که باعث اختلال در فعالیت‌ها و کسب و کار بنگاه‌ها شده و این اشکال عمده ربطی به دولت فعلی یا گذشته ندارد؛

بلکه مبنای سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در اقتصاد ایران عمدتا متاثر از رویکرد دخالت دولت در اقتصاد است به‌گونه‌ای که دولت‌ها فقط به فکر حل مشکلات خودشان هستند و حاضر به پرداخت هزینه تصمیم‌های خود بر اقتصاد نمی‌شوند. واقعیت این است که اگر دولت دست از دخالت‌های بی‌حد و حصر خود در اقتصاد بردارد و اجازه رقابت را بدهد، اوضاع اقتصادی هم از حیث تولیدکننده و هم مصرف‌کننده در نتیجه رقابت بهتر خواهد شد.

یکی از پیش‌نیازهای بنیادین سیاست حمایت از تولید به آینده‌نگری در اقتصاد و ثبات در سیاستگذاری‌ها برمی‌گردد که متأسفانه مشاهده می‌شود که در تصمیم‌گیری‌ها و ریل‌گذاری‌های اقتصاد چندان آینده‌نگری لحاظ نمی‌شود و کمتر فعال اقتصادی می‌داند که چه اتفاقی قرار است در آینده رخ دهد. می‌توان اعلام شبانه سیاست ارزی را از مصادیق این موضوع دانست که چه تأثیر روانی نامناسبی بر فعالیت‌های اقتصادی گذاشت و ضرورت دارد دولت با درنظر گرفتن ابعاد و پیامد‌های هر تصمیم اقتصادی پس از مشورت با فعالان هر حوزه اقتصادی درباره آینده تصمیم ‌بگیرد تا آثار روانی آن قابل پیش‌بینی و مدیریت باشد.

رصد رفتاری دولت‌ها در 4دهه اخیر به استثنای سال‌های 1375تا 1385که شاهد آینده‌نگری و ثبات نسبی در سیاستگذاری و جهت‌گیری‌های اقتصادی بوده‌ایم، نشان می‌دهد عمده رویکرد دولت معطوف به حل مشکلات خود بوده و کمتر به دغدغه‌ها و مطالبات بخش خصوصی توجه جدی شده است.

از این منظر شاید همانطور که برای تیم‌های ورزشی و ورزشکاران، یک روانشناس استخدام می‌شود تا آثار روانی تأثیرگذار بر عملکرد آنها را رصد کند، نیاز هست که دولت هم به ابعاد روانشناختی تصمیم‌های خود در حوزه سیاست‌های ارزی، پولی، مالی و تجاری توجه دقیق‌تری داشته باشد تا آثار و پیامدهای نامطلوب هر تصمیمی از قبل قابل پیش‌بینی باشد؛ چه اینکه امروز حتی ساعت، زمان و نحوه اجرای هر تصمیمی بر ثبات فعالیت‌های اقتصادی و آینده‌نگری مدیران اقتصادی بخش خصوصی و نحوه واکنش مردم اثر می‌گذارد.

واقعیت این است که نباید نگاهی سیاسی و جناحی به مشکلات اقتصادی داشته باشیم، چرا که نگاه سیاسی تنها به خلط مباحث و چالش‌ها می‌انجامد و دولت و بخش خصوصی را در رسیدن به راه‌حل مشکلات دچار تزلزل می‌کند. از سوی دیگر دولت‌ها هم باید قبول کنند که مشکلات اقتصادی بخش خصوصی و بنگاه‌های تولیدی و صادراتی در نهایت به زیان اقتصاد ملی می‌انجامد و کارایی دولت‌ها را مخدوش می‌سازد.

یکی از چالش‌های فعالان اقتصادی که باعث برهم خوردن برنامه‌ریزی آنها برای آینده می‌شود، روشن نبودن سیاست‌های دولت‌ها در اقتصاد است به‌گونه‌ای که شاهد برخی تصمیم‌گیری‌هایی در اقتصاد هستیم که نتیجه آن رخ دادن پدیده شتر گاو پلنگی در اقتصاد و بازار خواهد بود.

مصداق روشن اینکه برخی صنایع بالادست نظیر فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها از رانت دولتی در دسترسی به مواداولیه برخوردارند و قیمت‌های خود را در یک فضای انحصاری افزایش می‌دهند که می‌توان به قیمت بالای محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا اشاره کرد، درحالی‌که دولت به دلایل و بهانه‌های مختلف ازجمله فرا‌رسیدن‌ماه مبارک رمضان یا نوروز و نظایر آن با هدف حمایت از مصرف‌کننده،

حکم می‌دهد بنگاه‌های اقتصادی حق ندارند قیمت محصولاتشان را بالا ببرند. چنین تصمیم‌گیری‌هایی منطق اقتصادی ندارد و اگر قرار است دولت در قیمت‌گذاری کالاها و خدمات دخالت کند، این مسئله باید در تمامی زنجیره تامین، تولید، توزیع و مصرف اعمال شود. اگر هم دولت قائل به رقابت آزاد و شفاف است، ایجاد انحصار در یک بخش و اعمال سیاست‌های دخالت و قیمت‌گذاری دولتی در بخش دیگر یک زنجیره تولیدی اصلا قابل توجیه نیست و به‌اصطلاح شترسواری، دولا دولا نمی‌شود.

پیشنهاد می‌شود دولت دست از اعمال تصمیم‌های خلق‌الساعه بردارد و با دست برداشتن از دخالت‌های خود اجازه دهد اقتصاد رقابتی شکل بگیرد، در غیراین صورت شاهد زمینگیر شدن بنگاه‌های تولیدی، هجوم سرمایه‌ها به بانک‌ها برای دریافت سود بالاتر و ضربه خوردن اشتغال و تولید ملی خواهیم بود. گام بلندی که دولت در شرایط فعلی باید بردارد اتخاذ سیاست‌های روشن اقتصادی، پرهیز از ایجاد انحصار و شبه انحصار و معاف کردن بخش‌های تولیدی از مالیات است. در واقع سیاست‌های مالی دولت باید به نفع حمایت از تولید ملی و اشتغال تغییر کند، در غیراین صورت تداوم روش‌های آزمون و خطای گذشته مفید نخواهد بود.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
/انقلاب اسلامی در چهل سالگی/
«خبرگزاری ایسنا» حمل‌ونقل دریایی کشور از جمله بخش‌هایی است که به دلایل عمده از جمله فضای رقابتی در حوزه توسعه بنادر طی سال‌های اخیر دستخوش تغییر و تحول شده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» تعداد بازنشستگان در معرض خطر فقر در اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۱۴.۲ درصد افزایش یافت.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل فرودگاه استان گیلان از تکمیل و بهره برداری سه پروژه زیرساختی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال در ابتدای سال آینده در این استان خبر داد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» یک هفته پس از این که نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا برای دور دوم ریاست جمهوری سوگند ادا کرد، گزینه تحریم نفتی کامل علیه ونزوئلا روی میز دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا قرار گرفت.
اقتصادی
حجتی:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر جهاد کشاورزی گفت: در آستانه خودکفایی شکر قرار داریم و در تولید گندم نیز با توجه به استفاده از آبیاری سبز، تولید این محصول افزایش خواهد یافت.
اقتصادی
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات:
«خبرگزاری ایسنا» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات کشور گفت: فاصله بین عرضه و تقاضا را در صنعت تنها باید از طریق بازارهای بین المللی پوشش دهیم و برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» نرخ تورم روسیه تا پایان ماه دسامبر به ۳.۷ درصد رسید که در یک سال و نیم اخیر بی‌سابقه بوده است.
اقتصادی
همتی:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: حسب دستور رئیس جمهوری محترم در جهت مقابله با یکی از گلوگاه های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و بر اساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی برای آماده سازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، این سامانه آماد...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بانک مرکزی کانادا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ را به ۱.۷ درصد کاهش داد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کارکنان از نظر شرایط کاری را منتشر کرد که شهرهای اروپایی بیشترین نماینده را در این لیست دارند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنینیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی

حذف اپل ایدی کارتی


فروشگاه اینترنتی زیورآلات، نقره و ساعت

خرید بلیط چارتر هواپیما


گیوی آیفون

خرید بلیط هواپیماسررسید 98 - سالنامه 98 - تقویم رومیزی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است