فرهنگی‌هنری 17:14 - 22 دی 1395
سیدمحمدخامنه ای مطرح کرد
آیت الله سید محمد خامنه‌ای، رییس بنیاد ایران شناسی، در مراسم سومین گردهمایی موسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان اظهار کرد: کلید بالاترین معارف بشری «زبان فارسی» است و بدون زبان فارسی و ترجمه آن به دیگر زبان‌ها، هرگز سایر کشورها نمی‌توانند به مفاهیم بالا دست پیدا کنند.

کلید بالاترین معارف بشری «زبان فارسی» است

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سومین گردهمایی موسسه های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان با حضور روسای بنیادهای سعدی و ایرانشناسی، معاونان، مدیران و ۴۱ نهاد فعال در این حوزه به همراه میهمانان خارج از کشور در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار شد.

در این گردهمایی قدرت الله علیزاده، معاون بین الملل بنیاد ایران شناسی با بیان اینکه آموزش زبان فارسی و ایران شناسی لازم و ملزوم یکدیگرند و گاهی زبان فارسی زمینه ساز فعالیت های ایران شناسانی در جهان است، اظهار کرد: هر جایی که صحبت از ایران شناسی می شود، به تبع صحبت از آموزش زبان فارسی هم خواهد بود.

او با بیان اینکه ایران شناسی و آموزش زبان فارسی، تهدیدها و فرصت های یکسانی دارند، گفت: برای برنامه ریزی بهتر و برخورد با تهدیدها و استفاده بیشتر از فرصت ها، قصد داریم که برگزاری چنین گردهمایی هایی را ادامه دهیم و ضرورت ایجاب می کند که موسساتی که در این زمینه فعال هستند با هم ارتباط داشته و با همدیگر به پیش روند.

معاون بین الملل بنیاد ایران شناسی خاطرنشان کرد: مخاطب ایران شناسی و زبان فارسی در ۸۰ درصد موارد با یکدیگر مشترک هستند و لازمه شناخت اشتراک به مخاطبین این است که در مرکزیت با هم هماهنگی، ارتباط و برنامه ریزی های دقیقی تری داشته باشیم.

در ادامه مراسم رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با بیان اینکه یکی از اهداف زبان فارسی معرفی ایران است، اظهار کرد: جمعیتی بالغ بر پنج میلیون نفر زبان فارسی را به عنوان زبان اجدادی در جهان می آموزند و حضور ۴۱ موسسه فعال در بحث آموزش زبان فارسی در جهان در سومین گردهمایی حکایت از تنوع اهداف زبان فارسی در جهان دارد، چرا که برخی این زبان را برای زیارت، برخی برای سیاحت و عده زیادی هم آن را برای تجارت فرا می گیرند.

او افزود: در این گردهمایی که ابتدا قرار بود دوروزه باشد و به دلیل نظر اکثریت اعضا، به یک روز تقلیل یافت، محوری تر و تخصصی تر از قبل به موضوع آموزش زبان فارسی در جهان نگاه کرده ایم و نشست های تخصصی با حضور اعضای شرکت کننده برگزار می شود.

در ادامه مراسم، آیت الله سیدمحمدخامنه ای، رئیس بنیاد ایران شناسی، اظهار کرد: کلید بالاترین معارف بشری «زبان فارسی» است و بدون زبان فارسی و ترجمه آن به دیگر زبان‌ها، هرگز سایر کشورها نمی توانند به مفاهیم بالا دست پیدا کنند.

رئیس بنیاد ایران شناسی در این همایش اظهار کرد: زبان یکسری نکات فلسفی دارد و اهمیت زبان بسیار زیاد است؛ غیر از اینکه زبان از ویژگی های انسان است و انسان با نطق از سایر موجودات متمایز می‌شود، هنرهای زبان این است که می تواند انسان را از عالم ذهن بیرون آورده و به عالم عینی متصل کند.

رئیس بنیاد ایران شناسی با بیان اینکه اگر زبان نبود ما چگونه می توانستیم فرهنگ سازی کرده و جامعه بزرگ با یک فرهنگ مشترک ایجاد کنیم، اظهار کرد: زبان با انسان به نوعی هماهنگی دارد تا بتواند لطایف معانی معنوی و غیرمادی ای را که انسان می فهمد برای دیگران بیان کند و به همین دلیل است که می بینیم ادبیات، گفتارهای عرفانی و حتی علم به وجود آمده و به کتابت رسیده است.

او گفت: قران کامل‌ترین زبان برای انتقال مفاهیم است ولی اگر از قرآن بگذریم از بین زبان فارسی و عربی، زبان فارسی بالاترین قدرت را برای انتقال مفاهیم و معانی دارد و زبان فارسی در بالاترین درجه امتیازات قرار دارد، چرا که می تواند معانی عرفانی را در بهترین شکل ممکن منتقل کند، ما در کدام زبان آثاری مانند مولوی و سعدی و.. را داریم  و اگر زبان فارسی نبود، قدرت تحمل انتقال مفاهیم را با بالاترین دقت، هیچ زبانی پیدا نمی کرد.

وی تصریح کرد: کلید بالاترین معارف بشری زبان فارسی است و بدون زبان فارسی و ترجمه آن به دیگر زبان‌ها، هرگز سایر کشورها نمی توانند به مفاهیم بالا دست پیدا کنند و این کاری که موسسات آموزش زبان انجام می دهند، یک کار ملی، یک ارزش اجتماعی است و یک خدمت بزرگ ارزشی است. 

رئیس بنیاد ایران شناسی گفت: امیدوارم موسسات آموزش زبان فارسی در این کار به جدیت به اهداف شان برسند، البته کار آنها به مراتب فراتر از آموزش زبان فارسی است و یک خدمت بزرگ به شمار می رود و ما علاوه بر اینکه سرمایه های خود را به دنیا معرفی کردیم، به آنها کمک کردیم تا مارف را هم ببینید تا انشالله بشریت از این حالت توحش خارج شود.

در ادامه غلامعلی حداد عادل اظهار کرد: تاسیس بنیاد سعدی به عنوان نهادی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان از آرزوهایم بود و از مشکلاتی که در کار آموزش این زبان در جهان وجود داشت، آگاه بوده و تاسف می‌خوردم؛ چرا که می‌دیدم به‌رغم تلاش‌هایی که مسؤولان انجام می‌دهند، حق زبان فارسی ادا نمی‌شود. 

وی ادامه داد: بعد از بررسی مشکلات موجود در روند آموزش زبان فارسی در جهان به این نتیجه رسیدم که ما در این زمینه با مشکل ساختاری روبه رو هستیم و آن هم این است که ما مساله آموزش زبان فارسی در جهان را در حد یک اداره یا حداکثر یک اداره کل با چند کارشناس انجام می‌دهیم و این یک اشکال بزرگ و منشا همه مشکلات است؛ از این رو از سال ۸۵ به فکر تاسیس بنیاد سعدی افتادم که خوشبختانه در سال ۸۹ از سوی شورای انقلاب فرهنگی تصویب و کار خود را از سال ۹۲ به طور رسمی اغاز کرد.

وی با بیان اینکه آموزش یک زبان به عنوان زبان دوم، امروز رشته تخصصی علمی بالنده است، گفت: در حقیقت این مهم یک رشته جدید در دانشگاه ها محسوب می شود که شاید حدود نیم قرن از شکل گرفتن آن گذشته باشد و در ایران نیز نزدیک به ۳ دهه از شروع فعالیت آن در دانشگاه ها می گذرد. آموزش زبان دوم اقتضائات خاص خود را دارد و شیوه یادگیری زبان مادری یک نوع و یادگیری زبان دوم، شیوه دیگری است، البته این دو با یکدیگر ارتباط دارند.

حدادعادل گفت: تحقیقات زیادی بر اساس روانشناسی یادگیری و سایر مهارت های تعلیم و تربیت و مباحث مربوط به معرفت شناسی و فلسفه صورت گرفته است و نظریه های مختلفی در این مهم ارائه شده و بر پایه همین نظریه ها، روش های جدید ابداع شده است و ما نیز نمی توانیم از این رشته تخصصی غافل باشیم .

وی تاکید کرد: نباید تنها به این مسئله معطوف باشیم که برای آموزش زبان فارسی یک استاد ادبیات شیوه های یادگیری را در یک کتاب بنویسد، چرا که این شیوه متعلق به ۱۰۰ سال پیش بوده است و امروز باید شیوه آموزش بر اساس نظریه های علمی دقیق و جدید باشد و پژوهش های گوناگونی باید در این زمینه صورت بگیرد.

حدادعادل با اشاره به فعالیت های معاونت های بین الملل و آموزش بنیاد سعدی گفت: برگزاری دوره های تربیت معلم و آموزش مهارت های تدریس زبان فارسی به خارجیان در بنیاد سعدی از جمله برنامه های این بنیاد بوده و در طول سال گذشته هشت دوره تربیت معلم برگزار شده و ما آمادگی داریم که بخش آموزش را در بنیاد سعدی گسترش دهیم.

رئیس بنیاد سعدی گفت:  فعالیت خوبی را برای دستیابی به امکانات فضای مجازی آغاز کرده ایم که بخشی از آنها به نتیجه رسیده است و بخش مهم دیگر که ایجاد برنامه نرم افزاری برای آموزش فعال از طریق فضای مجازی است، در دست اقدام است، البته این مهم نیازمند بودجه و تخصص بالا است و مدت ها است که با شرکت هایی که در حوزه فضای مجازی فعال هستند، در حال مذاکره هستیم تا از میان آنها گروهی که توانایی ساخت چنین برنامه ای را دارند، انتخاب شود.

وی اظهار امیدواری کرد که سال آینده در چهارمین گردهمایی موسسات فعال در آموزش زبان فارسی در جهان بتوانیم از این نرم‌افزار رونمایی کنیم.

رئیس بنیاد سعدی گفت: بنیاد سعدی برای این ایجاد نشده که جای موسسات فعال فعلی را بگیرد، چرا که در ۴ سال گذشته شاهد بوده‌ایم که بنیاد هیچگونه مزاحمتی برای هیچ موسسه‌ای ایجاد نکرده و سعی کرده که در این زمینه راهگشا باشد. ما از گسترش موسسات فعال چه در بخش دولتی و چه غیردولتی، استقبال کرده‌ایم و با تاسیس بنیاد سعدی در دانشگاه‌ها نیز یک نوع نشاط برای فعال شدن در امر آموزش زبان فارسی به خارجیان ایجاد شد.

وی تصریح کرد: امروز شاهد هستیم که دانشگاه هایی مانند دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه الزهرا، دانشگاه شیراز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه همدان و دانشگاه کرمانشاه همگی مراکز مستقلی برای آموزش زبان فارسی به خارجیان ایجاد کرده اند، البته این دانشگاه ها جدا از موسسه جامعه المصطفی است، چرا که این موسسه به اندازه همه موسسات فعال در آموزش زبان فارسی، موفق بوده و اقداماتی را نیز انجام داده است تا جایی که بیش از ۳۰ هزار غیرایرانی به طور همزمان در موسسه جامعه المصطفی در حال تدریس هستند.

در این همایش از کتاب های جدید بنیاد ایرانشناسی و بنیاد سعدی با حضور رییس و معانان بنیاد سعدی و معاونان بنیاد ایرانشناسی رونمایی شد که کتاب های بنیاد سعدی شامل استانداردسازی و لذت خواندن رونمایی شد و از کتاب های زیر چاپ « جلد اول و دوم فارسی عمومی زبان فارسی (مینا)، آموزش فارسی پایه، آموزش ادبیات فاسی به خارجیان، آموزش کاربردی واژه و آموزش کاربردی دستور زبان فارسی » است و همچنین نرم افزارهایی آموزش واژه با نام نرم افزار مینا، اطلاع رسانی شد.

تالیف های جدید بنیاد ایرانشناسی نیز شامل نخستین مجلد از مجموعه کتابشناسی مطالعات ادیان ایرانی، مجموعه عکس های برگزیده چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی، ارتقای جایگاه ایرانیان در جهان، اصطلاح نامه صنایع دستی و هنرهای سنتی «خط و خوشنویسی»، تاریخ دیانوردی در ایران از آغاز تاکنون، نجات علم از سقوط توسط مسلمانان، نخستین مجلد از مجموعه دانشنامه های ایرانشناسان جهان با عنوان «ایرانشناسان آلمان»، بازارهای شمال «گیلان، مازندران و گرگان» و تارنمای ایرانشناسی در ایران و جهان؛ که به معرفی و رده بندی بیش از ۲۳۰۰ تارنما ایرانشناسی» بود که رونمایی از آنها انجام شد.

در ادامه این همایش یک روزه، نشست های تخصصی «تولید محتوا و استاندارد سازی آزمون ها»، «راهکارهای جذب مخاطبان خارجی و پیشگیری از تعطیلی کرسی های آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در جهان» و «برنامه ریزی آموزش حضوری و غیرحضوی زبان فارسی و ایران شناسی در جهان » با حضور متخصصان این حوزه برگزار شد و نمایندگان سازمان صدا و سیما، انتشارات سمت، دانشگاه امام حسین (ع)،  ستاد کل نیروهای مسلح، مرکز آموزش از راه دور صبا، آموزش و پرورش، دانشگاه اهل بیت (ع) تهران،جامعه المصطفی العالمیه - مدرسه المهدی (عج)، انجمن علمی زبان و ادبیات زبان فارسی، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، جامعه الزهرا و موسسه گسترش و فرهنگ اندیشه فارسی، دانشگاه اصفهان، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دانشگاه اکستر، فردوسی مشهد ، انجمن زبانشناسی ایران، دانشگاه امام رضا (ع)، دانشگاه الزهرا (س)، موسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)،دانشگاه مجازی جامعه المصطفی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید بهشتی، آستان قدس رضوی، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، دانشگاه پیام نور، موسسه فرهنگی مهدوی، دانشگاه استراسبورگ فرانسه، دانشگاه روشان آمریکا، دانشگاه تفلیس، موسسه الی آمپ، دانشگاه داکا، دانشگاه بانوان جی. سی. لاهور، در نشست های تخصصی نظرات و فعالیت های خود را تشریح کردند.

در پایان همایش یک روزه، معاونان بنیاد سعدی و بنیاد ایرانشناسی گزارشی از موضوعات مطرح شده از سوی شرکت کنندگان ارائه و جمع بندی کردند.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» شبکه یک سیما این شب ها مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی را پخش می کند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» آیت الله نوری همدانی با صدور پیامی جان باختن جمعی از هموطنان در سانحه هوایی را تسلیت گفت.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» شاید برای علاقه‌مندان به کارهای «جویس کرول اوتس» جالب باشد که بدانند او با چه کتاب‌هایی خندیده و گریه کرده و آرزو داشته نویسنده کدام رمان‌ها باشد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» بهمن ماه، سالروز تولد هنرمندانی چون بهمن فرمان‌آرا، یدالله نجفی، نظام‌الدین کیایی، ایرج رامین‌فر، پرویز فنی‌زاده، عباس گنجوی، رضا میرکریمی، حبیب رضایی، علی نصیریان، مصطفی خرقه‌پوش، مجید میرفخرایی و محمدحسین قاسمی بود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س)؛ سینماهای کشور از عصر 30 بهمن تا صبح 2 اسفند ماه تعطیل می‌شوند.
فرهنگی‌هنری
مسئول روابط عمومی پایگاه شهید نواب صفوی سمنان:
«خبرگزاری مهر» سمنان - مسئول روابط عمومی پایگاه شهید نواب صفوی سمنان گفت: پیکر پاک و مطهر شهید والامقام قدرت الله طحانیان پس از ۳۵ سال شناسایی و به سمنان منتقل می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی درحکمی ناصر گنج خانلو را به سمت مدیر ارتباط با مخاطبان اداره کل روابط عمومی صداوسیما منصوب کرد.
فرهنگی‌هنری
ابراهیم حاتمی کیا مطرح کرد:
«خبرگزاری مهر» ابراهیم حاتمی کیا با اشاره به بازتاب صحبت هایش در اختتامیه سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر گفت نمی دانم نان چه کسی را از سفره اش برداشته ام که اینگونه غضب می کنند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان صداوسیما در پیامی، جان‌باختن جمعی از هموطنان را در سانحه دلخراش سقوط هواپیمای تهران – یاسوج، به ملت ایران و خانواده‌های آنان تسلیت گفت.
فرهنگی‌هنری
امشب از شبکه چهار پخش می‌شود؛
«خبرگزاری مهر» گفتگوی ادبی زنده راضیه تجار و پدرام پاک‌آیین امشب یکشنبه ۲۹ بهمن از برنامه تلویزیونی چشم شب روشن پخش می‌شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

ترجمه گستر | ترجمه تخصصی مقاله و متن انگلیسی و فارسی
قبولی در آزمون ورودی تیزهوشان و مدارس برتر، نمونه سوال، آزمون آنلاین در سرزمین تیزهوش ها (تیزلند)

نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیباییخرید بلیط هواپیما ارزان قیمت داخلی و خارجی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است