استانی 13:32 - 24 آبان 1398
ایسنا/قم امام جمعه قم با بیان اینکه تفرد جهان اسلام، عامل تسلط دشمنان است، بیان کرد: امت باید یکپارچه در صحنه حضور داشته باشد تا دشمن تا فرسخ‌ها از سرزمین‌های مسلمانان دور شود.

وحدت، گمشده امروز جهان اسلام

آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه‌ قم که در مصلی قدس برگزار شد، گفت: رسول خدا(ص) از نظر خلقت و در قوس نزول، از جایگاهی بلند در مراتب هستی برخوردار است، در سلسه مراتب هستی در صدر خلقت قرار دارد، در راوایات شیعه، وجود رسول خدا (ص) زیباترین و کامل‌ترین تجلی اعظم صفات الهی و آینه‌ای از وجود خداوند است، خاندان پیامبر پاک ترین خاندان در طول تاریخ است که پاکی بی‌انتهای دودمان پیامبر اکرم دیگر ویژگی ایشان است.

وی ادامه داد: پیامبر تحت تربیت خانوادگی و عنایت ابوطالب و عبدالمطلب که از پاکان روزگار بودند، قرار داشت، 40 سال قبل از بعثت، پیامبراکرم (ص) به گواه تاریخ آلوده به هیچ ناپاکی نشد و مراحل سلوک خود را قبل از بعثت به سمت خداوند طی کرد، ایشان در مراحل صعود به چنان مرتبه‌ای رسید که جبرئیل از همراهی وی باز ماند و طبق روایات آن قدر به پیشگاه الهی نزدیک شده بود که تنها دوگام با ذات لایزال الهی فاصله داشت و وحی الهی را بدون واسطه و مستقیما دریافت کرد.

این عضوشورای نگهبان بیان کرد: علم و حکمت بی‌پایان الهی در قرآن و توسط پیامبر دریافت شد، پیامبر بزگوار اسلام معمار یک تمدن نوین الهی و فصلی نو در تاریخ بشر بود، همه‌ بشر با این بعثت، برانگیخته شد، تمدنی آسمانی آغاز شد و کاروان علم و دانش به حرکت درآمد، پیامبر صرفا معمار یک حکومت اسلامی نبود، بلکه منادی یک تمدن انسان‌ساز بود که همه بشریت را مخاطب خود قرار می‌داد.

وی درخصوص برخی ویژگی‌های ذکر شده از پیامبر اکرم در روایات اسلامی عنوان کرد: پیامبر خوش چهره و بشاش بود، از تجمل پرهیز می‌کرد، وقتی با کسی سخن می گفت با همه بدن به او متوجه بود، استقبال او بسیار صمیمی بود، خنده او تبسم و تبسم او چون قطرات بارن لطیف بود، آغازگر سلام بود نگاه او با حجب و حیا و بود، سخن او گویا فصیح بود، کم خشمگین می‌شد اما اگر برای خدا خشمگین می‌شد کسی را یارای مقابله با وی نبود، جاذبه‌ای قوی داشت، برای از دست رفتن مال دنیا ناراحت نمی‌شد، کارهای شخصی خود را شخصا انجام می‌داد، در عین مهربانی زیرک بود وهمواره احوال مردم را جویا می‌شد.

امام جمعه قم ضمن تبریک میلاد امام صادق(ع) و پیامبر اکرم(ص) گفت: هفته کتاب و کتاب‌خوانی را گرامی می‌داریم و تاکید می‌کنیم که همه را باید به خواندن کتاب و قرار دادن کتاب‌های سالم و انسان‌ساز در سبد خانواده تشویق کرد.

 وی ادامه داد: امروز وحدت نیاز عاجل امت اسلام است و امت اسلام به رغم تمام ثروت و دارایی خود دچار تفرد است، وحدت و اخوت اسلامی، برآمده از متن آرمان‌های اسلام است، ما با مذاهب مختلف اسلامی در مبانی فکری و اعتقاداتی، نظامات فقهی  و اخلاقی اشتراکات زیادی داریم و منافع مشترکمان فراوان است، پس چرا امت اسلام با بیش از یک  نیم میلیارد جمعیت باید اینگونه پراکنده و اسیر دشمن باشد؟ چون دچار تفرد است.

اعرافی بیان کرد: هرچند هر مذهب مختصات خود را دارد، اما مبانی سه‌گانه  مشترک، ما را وحدت تشویق می‌کند، امروز جهان اسلام باید علم مشترک و فناوری مشترک داشته باشد و در برابر اشغالگران متحد شود، اکنون فلسطین عزیز ما زیر موشک‌های صهیونیستی قرار دارد، این امت باید یکپارچه در صحنه حضور داشته باشد تا دشمن تا فرسخ‌ها از سرزمین‌های مسلمانان دور شود.

این عضو شورای نگهبان گفت: مبارزه با فساد و تبعیض باید به‌صورت جامع و در همه‌ی ارکان‌های حکومت انجام شود و هم در مرحله‌ی قانون‌گذاری و هم در مرحله‌ی اجرا مورد توجه باشد، قوانبن ما باید تامین کننده‌ی عدالت باشند، سه قوه اصلی کشور باید بیدارترشوند، دستگاه قضایی ما نباید در مقابل فساد، تسامح پیشه کند چراکه در این صورت خود دچار فساد خواهد شد، خواسته‌ی امروز مردم ما، برخورد قاطعانه با فساد است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگ اری مهر، بهمن مرادنیا پنجشنبه شب در پیامی حادثه دلخراش جانباختن ۱۱ نفر از شهروندان مناطق کردنشین را تسلیت گفت و جمعه را در استان عزای عمومی اعلام کرد. در این پیام آمده است؛ حادثه دردناک پنجشنبه شب چهاردهم آذر ماه در شهرستان سقز که منج...
استانی
پیام تسلیت استاندار کردستان در پی جان باختن برخی شهروندان سقزی؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کردستان استاندار کردستان در پی جانباختن جمعی از همشهریان سقزی بر اثر انفجار گاز در تالار عروسی ابراز همدردی کرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» سید احمد احمدی زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: طی پنج روز گذشته در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان در مجموع ١٧٣ نفر تاکنون ثبت نام کرده است. معاون استاندار فارس خاطرنشان کرد: در روز پنجم بیش از ۶۵ نفر در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ن...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/همدان رئیس ستاد انتخابات استان همدان گزارشی از پنجمین روز ثبت‌نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان همدان ارائه کرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مظفر نامدار شامگاه پنجشنبه در مراسم بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی در حسینیه هنر رشت با اشاره به اینکه هنوز جایگاه و شخصیت میرزا کوچک جنگلی به درستی درک و بیان نشده است، گفت: عده ای امروز به خود اجازه می‌دهند بدون داشتن دانش و سواد ت...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی شامگاه پنج‌شنبه با حضور روحانیون و اقشار مختلف مردم در مسجد امیرالمومنین(ع) قم برگزار شد. در این مراسم آیت العظمی جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعیان و آیت الله علوی بر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر ساعت ۲۱ و ۳۵ دقیقه امشب ۱۴ آذر ۹۸ در تالار عروسی مانگه شو شهر سقز در استان کردستان بر اثر انفجار گاز ۱۱ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. متاسفانه ۵ نفر از کشته ها کودک هستند و به دلیل ازدحام جمعیت و وحشت ناشی از انفجار و فرار به سم...
استانی
«خبرگزاری مهر» محمد شفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: با گذشت ۵ روز از مهلت ثبت نام نامزدها در شهرستان قزوین تاکنون ۶۶ نفر برای نمایندگی اعلام آمادگی کردند. وی افزود: در پایان زمان تعیین شده امروز پنجشنبه تعداد ۲۶ نفر در فرمانداری قزوین ثبت نام کردند که ۳...
استانی
فرماندار شهرستان بویراحمد خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: در پنج روز ثبت نام داوطلبان نمایندگی، ۵ داوطلب مجلس یازدهم در حوزه بویراحمد و دنا ثبت نام کرده اند.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی حیدری شامگاه پنجشنبه با بیان اینکه امروز ۲۹ نفر در قم داوطلب شرکت در یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شده‌اند، اظهار داشت: جوان‌ترین داوطلب ثبت‌نام ‌شده در روز پنجم، ۳۰ساله و همچنین مسن‌ترین فرد ۵۸ ساله می‌باشند. وی خاطرن...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است