فرهنگی‌هنری 23:07 - 02 اردیبهشت 1397
طرح عیدانه کتاب در نشست هم‌اندیشی کتاب‌فروشان بررسی شد.

آنچه در نشست هم‌اندیشی عیدانه کتاب گذشت

به گزارش ایسنا، نشست هم‌اندیشی «عیدانه کتاب» عصر امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت) در شهر قمصر با حضور احمد مسجدجامعی، نادر قدیانی، نیکنام حسین‌پور و مدیران شهری کاشان و جمعی از کتابفروشان سراسر کشور برگزار شد.

در این نشست آیینی، مدیر کتابفروشی مهرگان کردستان با بیان این‌که بیشتر کتابفروشی‌ها با اصل طرح موافق هستند، گفت: در واقع همین که کورسوی امیدی از توجه به مسئله فرهنگ دیده می‌شود، امیدوارکننده است. البته این طرح‌ها باید به مرور به کمرنگ شدن نمایشگاه‌های استانی و بین‌المللی منجر شود.

این کتابفروش افزود: چنین طرح‌هایی اطلاعات و آمار لازم را درباره چگونگی توزیع و فروش کتاب فراهم می‌کند. مسئله‌ای که در نمایشگاه‌ها اتفاق نمی‌افتد و همین می‌تواند قدرت برنامه‌ریزی به مدیران فرهنگی بدهد. توجیه نمی‌شوم با وجود چنین طرح‌هایی، چرا هنوز به برگزاری نمایشگاه کتاب اصرار داریم.

سپس فریبا جمشیدی از شهر کتاب کرمانشاه نیز با اشاره به این‌که در تمام هفت دوره این طرح‌های حمایتی شرکت کرده‌اند، گفت: طرح عیدانه کتاب کمک می‌کند کتاب به دست کتابخوان برسد و مانع از صرف شدن بن‌کارت‌ها برای کالای غیر از کتاب می‌شود. البته به نظر می‌رسد با شیوه فعلی طرح تنها برای کتاب‌های ارزان مفید است و برای خرید یک دوره بیست جلدی به قیمت هفتصد هزار تومان جوابگو نیست.

او اضافه کرد: به نظرم با برپایی فصلی این طرح‌ها مشتری‌های طی سال را از دست می‌دهیم و بهتر است این طرح‌ها سالی دوبار و در زمان کم‌فروش کتابفروشی‌ها مثل مرداد آن هم نه یک‌ماهه بلکه بیست روزه برگزار شود. ناشران هم در نمایشگاه شرکت می‌کنند و هم فروش اینترنتی دارند و در این شرایط چه نیازی به کتابفروشی‌ها احساس می‌شود.

در ادامه نشست، مسعود منوچهری از کتابفروشی بچه‌های کتاب شیراز نیز به نحوه بازپرداخت مبالغ اشاره کرد و گفت: بهتر است که همان اول کار اعلام کنند که بازپرداخت‌ها ظرف چهار تا شش ماه آینده پرداخت می‌شود تا کتابفروش تکلیف خودش را بداند. بهتر است اعتبار در نظر گرفته شده نیز برای هر نفر تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد تا کتاب‌های گران‌تر نیز امکان فروش پیدا کنند. در حال حاضر ما مجبوریم یک کتاب چندجلدی بیش از ۱۰۰ هزار تومان را با چند کارت ملی مختلف ثبت کنیم.

سنجری، مدیر افرا کتاب قیطریه نیز گفت: در میان بازه‌های زمانی اجرای طرح، مخاطب احساس خلاء می‌کند و با ریزش مخاطب مواجه هستیم. گاهی مجبور می‌شویم تخفیف خارج از طرح بدهیم و جنسی که تخفیف می‌خورد از ارزش می‌افتد.

این کتابفروش همچنین پیشنهاد کرد: برای تعدیل قیمت کتاب فکری کنیم. به طور مثال، کاغذ از بعد تجاری خارج شود. مدت زمان بازپرداخت‌ها نیز بسیار طولانی شده است. مشکل اصلی ما، نمایشگاه‌هایی هستند که به فروشگاه مبدل شده‌اند. همچنین نیاز داریم تسهیلات ویژه‌ای به ملک‌های تخصصی کتابفروشی تعلق بگیرد.

همچنین مرتضوی از شهر کتاب اصفهان گفت: این طرح ضد توسعه و در تناقض با خودش است. علی‌رغم همه زحمت‌ها نمی‌فهمم چرا باید بگویند فروش‌تان را کنترل کنید و سقف میزان فروش فلان قدر است. اگر هدف ما اضافه شدن کتاب به سبد خانوار است، کنترل فروش را نمی‌فهمم به خصوص آن‌که این طرح بر اساس کارت ملی اتفاق می‌افتد.

مرتضوی گفت: خیلی از فروشگاه‌های فعال از جمله ما با مشکل اتمام شارژ مواجه می‌شوند و مدام باید در این دلهره باشند که آیا شارژ مجدد برای‌شان انجام می‌شود یا خیر. اساسا به نظر می‌رسد این طرح با این میزان اعتبار پاسخگوی فروشگاه‌های کوچک است. خود ما سه روز آخر شارژ نداشتیم و از خودمان تخفیف می‌دادیم تا پاسخگو باشیم. از سوی دیگر تعداد کتاب‌های فروخته شده برخی کتابفروشی‌ها نیز جای سؤال دارد که آیا این‌ها اعتباری بیش از سایرین داشته‌اند که بیشتر فروخته‌اند؟

در ادامه نشست، سعیدی از شهر کتاب همدان گفت: مردم منتظر این تخفیف‌ها هستند و اتفاقا زمان بیشتری هم می‌خواهند. ما هم مشکل شارژ داشتیم و دو روز آخر را خودمان تخفیف دادیم.

در ادامه بیدل از خانه کتاب کرمانشاه، از تعطیلی دو کتابفروشی در شهرشان خبر داد و بیان کرد: کتابفروشی‌های ما باید به‌روز شوند و از همه مهم‌تر مسئله قیمت کتاب است. باید قیمت کتاب تعدیل شود. من هم این‌جا از نشر قطره تشکر می‌کنم که برای حمایت از کتابفروشی‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نمی‌کند.

کشاورز از شهر کتاب یاسوج نیز گفت: کتاب هنوز هم جای جدی در سبد کالای ایرانی ندارد. یارانه‌ای که در طرح عیدانه کتاب تخصیص داده می‌شود، می‌تواند به یارانه ماهانه اضافه شود و تمهیدی اندیشیده شود که اگر در آن ماه این مبلغ صرف خرید کتاب نشد، به ماه آتی انتقال پیدا نکند. با این شیوه می‌توان امیدوار بود که خانواده ایرانی ماهانه کتاب خریداری شود.

یراقچی، رئیس کارگروه کتابفروشان اتحادیه در ادامه نشست با انتقاد از بازارهای موازی فروش کتاب، گفت: این روزها شاهد بازارهای موازی فروش کتاب هستیم که یا با حمایت دولت برپا می‌شوند یا با بی‌توجهی دولت ادامه پیدا می‌کنند. تخفیف کتاب باعث خفیف شدن کتاب می‌شود. اگر به فکر کتابخوانی هستیم راهش توسعه کتابخانه‌ها است.

سیادتی نیز از کتابفروشی خیام اردبیل بیان کرد: برخی از پخشی‌ها از ناشران تازه‌کار کتاب قبول نمی‌کنند و این ناشران مجبورند برای ادامه حیات در نمایشگاه‌های کتاب شرکت کنند. با این شیوه ناشر حتی وقتی حرفه‌ای شد به این سیستم فروشگاهی نمایشگاه عادت کرده و نمی‌تواند از آن جدا شود.

حسینی از کتابفروشی سی‌تک عسلویه نیز اظهار کرد: عسلویه واقعا به کتابفروشی نیاز داشت و من به همین قصد هزینه کردم، هر چند که آورده‌ای ندارم. باید کمک کنیم در شهرهایی که حتی نمایشگاه کتاب هم در آن برگزار نمی‌شود، کتابفروشی پا بگیرد. مشتری بیشتر یعنی فروش بیشتر و فروش بیشتر یعنی کتابفروشی بیشتر.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در این نشست پس از شنیدن سخنان کتابفروشان گفت: در حال بازبینی طرح حمایت‌های فصلی هستیم و هر زمان ببینیم این طرح‌ها جوابگو نیست، تصمیم جدیدی می‌گیریم. طرح‌های حمایت فصلی بعد از شدت گرفتن تعطیلی کتابفروشی‌ها پایه‌گذاری شد تا کمکی به آن‌ها باشد. البته در کنار آن، طرح‌هایی مثل ارائه تسهیلات به کتابفروشی‌ها را نیز داریم و پرداخت ۴۰ وام نیز در جریان است.

حسینی‌پور ادامه داد: ما تنها به ناشر یا مؤلف یا کتابفروشی نمی‌پردازیم بلکه آن‌ها را در قالب یک چرخه و در کنار همدیگر نگاه می‌کنیم. فرانسه ۲۰ هزار کتابفروشی دارد که ۱۲ هزار تای آن فعال هستند اما ما با وجود تعداد بالای ناشر و عناوین تولید کتاب تنها ۱۰۰۰ کتابفروشی داریم. این مسئله باید حل شود.

او خاطرنشان کرد: پرداخت طرح پاییزه کتاب به صورت کامل انجام شده است. پرداخت این طرح‌ها معمولا چندین ماه طول می‌کشد و درست مثل خرید کتاب توسط هیأت خرید کتاب زمان می‌برد. چرا که نیازمند تخصیص بودجه و اعتبارات است. از این به بعد میزان سهم هر کتابفروشی از این یارانه اعلام می‌شود و کتابفروشی‌ها هم باید در قبال آن احساس مسئولیت کنند. البته باید معیارهای این سهم‌بندی را نیز مشخص کنیم. خانه کتاب رقیب بخش خصوصی نیست بلکه رفیق او است.

نادر قدیانی، مدیر انتشارات قدیانی نیز در پایان این نشست با بیان خاطره‌ای، گفت: کتابفروشی سنتی ۱۲ متری دیگر جواب نمی‌دهد و نیازمند به‌روز شدن در این حوزه هستیم. خانه کتاب می‌تواند با ارائه یک سیستم یکپارچه از تمامی کتاب‌ها، این مشکل را حل کند و امکانی فراهم شود که حتی یک مغازه کوچک نیز بتواند با دستیابی به سامانه، کتاب موردنظرش را سفارش داده، تهیه کند. سال گذشته ۷ هزار مترمربع به کتابفروشی‌های کشور افزوده شد. باید واقعیت‌ها را ببینیم. البته نیاز است شرایط تأسیس کتابفروشی‌ها تسهیل شود.

انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
حجت‌الاسلام مهدوی‌راد:
«خبرگزاری ایسنا» دبیر علمی جایزه کتاب سال در نشست هم‌اندیشی «اربعین تجلی‌گاه آموزه‌های قرآن» با تاکید بر این مطلب که قیام امام حسین(ع) انسان را از جهالت و ضلالت نجات می‌دهد،گفت: اربعین یادآور جریانی است که این جریان تا روز قیامت پرفروغ خواهد ماند و تجلی‌گاه...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» دبیر جشنواره ملی «عکس آیات» گفت: در کنار بخش‌های مختلفی که در فراخوان جشنواره به آن اشاره شده است، یک نمایشگاه از آثار ۱۵ عکاس هنرمند مطرح کشور که در حوزه‌های قرآنی کار کرده‌اند، برپا می‌شود و آثار آنها در کتاب جشنواره به چاپ می‌رسد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» در نشست هم‌اندیشی برنامه‌های اربعین، مرتضی میرباقری از ایجاد شبکه ۲۴ ساعته مجازی برای پوشش راهپیمایی بزرگ اربعین خبر داد و برنامه‌سازان رسانه ملی را پرچمداران این حرکت باشکوه خواند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت سیما، مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی در نشست هماهنگی برنامه های اربعین از استقرار ۲۰ تیم برنامه ساز در طول مسیر راهپیمایی اربعین خبر داد و گفت: حضور مردم در اقشار و سنین مختلف در راهپیمایی اربع...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» جدیدترین کتاب از مجموعه مستند مدافعان حرم با عنوان "طائر قدسی" پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه در مجموعه فرهنگی سیدالشهدا (ع) رونمایی می‌شود.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» رضا میرکریمی جدیدترین فیلم خود را با نام «قصرشیرین» از نیمه مهر جلوی دوربین برده و قرار است آن را برای نمایش در جشنواره فیلم فجر امسال آماده کند.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» آیین یادبود «سیدمحمد دبیرسیاقی» آخرین شاگرد علامه دهخدا با عنوان «دبیرِ لغت» برگزار می‌شود.
فرهنگی‌هنری
در قالب دو کتاب منتشر شد
«خبرگزاری ایسنا» ترجمه «دانشنامه دیزاین» ویراسته میشائیل ارل‌هاف و تیم مارشال به همراه ترجمه «آلیس در سرزمین عجایب» نوشته لوییس کارول منتشر شده‌ است.
فرهنگی‌هنری
در پی انتشار سرمقاله مشترک
«خبرگزاری ایسنا» رسانه‌های بین‌المللی یک روز بعد از انتشار سرمقاله‌ی مشترک چندین روزنامه‌ ایرانی با عنوان «دفاع از آزادی» خطاب به روزنامه‌نگاران جهان، به این موضوع پرداختند.
فرهنگی‌هنری
سردار عروج:
«خبرگزاری ایسنا» مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه حضور افراد با سنین مختلف در جنگ نشان داد که میدان جنگ میدانی اختیاری و انفرادی است، گفت: از دانش‌آموزان و جوانان خواست تا به مطالعهٔ تاریخ جنگ بپردازند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است