فرهنگی‌هنری 23:07 - 02 اردیبهشت 1397
طرح عیدانه کتاب در نشست هم‌اندیشی کتاب‌فروشان بررسی شد.

آنچه در نشست هم‌اندیشی عیدانه کتاب گذشت

به گزارش ایسنا، نشست هم‌اندیشی «عیدانه کتاب» عصر امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت) در شهر قمصر با حضور احمد مسجدجامعی، نادر قدیانی، نیکنام حسین‌پور و مدیران شهری کاشان و جمعی از کتابفروشان سراسر کشور برگزار شد.

در این نشست آیینی، مدیر کتابفروشی مهرگان کردستان با بیان این‌که بیشتر کتابفروشی‌ها با اصل طرح موافق هستند، گفت: در واقع همین که کورسوی امیدی از توجه به مسئله فرهنگ دیده می‌شود، امیدوارکننده است. البته این طرح‌ها باید به مرور به کمرنگ شدن نمایشگاه‌های استانی و بین‌المللی منجر شود.

این کتابفروش افزود: چنین طرح‌هایی اطلاعات و آمار لازم را درباره چگونگی توزیع و فروش کتاب فراهم می‌کند. مسئله‌ای که در نمایشگاه‌ها اتفاق نمی‌افتد و همین می‌تواند قدرت برنامه‌ریزی به مدیران فرهنگی بدهد. توجیه نمی‌شوم با وجود چنین طرح‌هایی، چرا هنوز به برگزاری نمایشگاه کتاب اصرار داریم.

سپس فریبا جمشیدی از شهر کتاب کرمانشاه نیز با اشاره به این‌که در تمام هفت دوره این طرح‌های حمایتی شرکت کرده‌اند، گفت: طرح عیدانه کتاب کمک می‌کند کتاب به دست کتابخوان برسد و مانع از صرف شدن بن‌کارت‌ها برای کالای غیر از کتاب می‌شود. البته به نظر می‌رسد با شیوه فعلی طرح تنها برای کتاب‌های ارزان مفید است و برای خرید یک دوره بیست جلدی به قیمت هفتصد هزار تومان جوابگو نیست.

او اضافه کرد: به نظرم با برپایی فصلی این طرح‌ها مشتری‌های طی سال را از دست می‌دهیم و بهتر است این طرح‌ها سالی دوبار و در زمان کم‌فروش کتابفروشی‌ها مثل مرداد آن هم نه یک‌ماهه بلکه بیست روزه برگزار شود. ناشران هم در نمایشگاه شرکت می‌کنند و هم فروش اینترنتی دارند و در این شرایط چه نیازی به کتابفروشی‌ها احساس می‌شود.

در ادامه نشست، مسعود منوچهری از کتابفروشی بچه‌های کتاب شیراز نیز به نحوه بازپرداخت مبالغ اشاره کرد و گفت: بهتر است که همان اول کار اعلام کنند که بازپرداخت‌ها ظرف چهار تا شش ماه آینده پرداخت می‌شود تا کتابفروش تکلیف خودش را بداند. بهتر است اعتبار در نظر گرفته شده نیز برای هر نفر تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد تا کتاب‌های گران‌تر نیز امکان فروش پیدا کنند. در حال حاضر ما مجبوریم یک کتاب چندجلدی بیش از ۱۰۰ هزار تومان را با چند کارت ملی مختلف ثبت کنیم.

سنجری، مدیر افرا کتاب قیطریه نیز گفت: در میان بازه‌های زمانی اجرای طرح، مخاطب احساس خلاء می‌کند و با ریزش مخاطب مواجه هستیم. گاهی مجبور می‌شویم تخفیف خارج از طرح بدهیم و جنسی که تخفیف می‌خورد از ارزش می‌افتد.

این کتابفروش همچنین پیشنهاد کرد: برای تعدیل قیمت کتاب فکری کنیم. به طور مثال، کاغذ از بعد تجاری خارج شود. مدت زمان بازپرداخت‌ها نیز بسیار طولانی شده است. مشکل اصلی ما، نمایشگاه‌هایی هستند که به فروشگاه مبدل شده‌اند. همچنین نیاز داریم تسهیلات ویژه‌ای به ملک‌های تخصصی کتابفروشی تعلق بگیرد.

همچنین مرتضوی از شهر کتاب اصفهان گفت: این طرح ضد توسعه و در تناقض با خودش است. علی‌رغم همه زحمت‌ها نمی‌فهمم چرا باید بگویند فروش‌تان را کنترل کنید و سقف میزان فروش فلان قدر است. اگر هدف ما اضافه شدن کتاب به سبد خانوار است، کنترل فروش را نمی‌فهمم به خصوص آن‌که این طرح بر اساس کارت ملی اتفاق می‌افتد.

مرتضوی گفت: خیلی از فروشگاه‌های فعال از جمله ما با مشکل اتمام شارژ مواجه می‌شوند و مدام باید در این دلهره باشند که آیا شارژ مجدد برای‌شان انجام می‌شود یا خیر. اساسا به نظر می‌رسد این طرح با این میزان اعتبار پاسخگوی فروشگاه‌های کوچک است. خود ما سه روز آخر شارژ نداشتیم و از خودمان تخفیف می‌دادیم تا پاسخگو باشیم. از سوی دیگر تعداد کتاب‌های فروخته شده برخی کتابفروشی‌ها نیز جای سؤال دارد که آیا این‌ها اعتباری بیش از سایرین داشته‌اند که بیشتر فروخته‌اند؟

در ادامه نشست، سعیدی از شهر کتاب همدان گفت: مردم منتظر این تخفیف‌ها هستند و اتفاقا زمان بیشتری هم می‌خواهند. ما هم مشکل شارژ داشتیم و دو روز آخر را خودمان تخفیف دادیم.

در ادامه بیدل از خانه کتاب کرمانشاه، از تعطیلی دو کتابفروشی در شهرشان خبر داد و بیان کرد: کتابفروشی‌های ما باید به‌روز شوند و از همه مهم‌تر مسئله قیمت کتاب است. باید قیمت کتاب تعدیل شود. من هم این‌جا از نشر قطره تشکر می‌کنم که برای حمایت از کتابفروشی‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نمی‌کند.

کشاورز از شهر کتاب یاسوج نیز گفت: کتاب هنوز هم جای جدی در سبد کالای ایرانی ندارد. یارانه‌ای که در طرح عیدانه کتاب تخصیص داده می‌شود، می‌تواند به یارانه ماهانه اضافه شود و تمهیدی اندیشیده شود که اگر در آن ماه این مبلغ صرف خرید کتاب نشد، به ماه آتی انتقال پیدا نکند. با این شیوه می‌توان امیدوار بود که خانواده ایرانی ماهانه کتاب خریداری شود.

یراقچی، رئیس کارگروه کتابفروشان اتحادیه در ادامه نشست با انتقاد از بازارهای موازی فروش کتاب، گفت: این روزها شاهد بازارهای موازی فروش کتاب هستیم که یا با حمایت دولت برپا می‌شوند یا با بی‌توجهی دولت ادامه پیدا می‌کنند. تخفیف کتاب باعث خفیف شدن کتاب می‌شود. اگر به فکر کتابخوانی هستیم راهش توسعه کتابخانه‌ها است.

سیادتی نیز از کتابفروشی خیام اردبیل بیان کرد: برخی از پخشی‌ها از ناشران تازه‌کار کتاب قبول نمی‌کنند و این ناشران مجبورند برای ادامه حیات در نمایشگاه‌های کتاب شرکت کنند. با این شیوه ناشر حتی وقتی حرفه‌ای شد به این سیستم فروشگاهی نمایشگاه عادت کرده و نمی‌تواند از آن جدا شود.

حسینی از کتابفروشی سی‌تک عسلویه نیز اظهار کرد: عسلویه واقعا به کتابفروشی نیاز داشت و من به همین قصد هزینه کردم، هر چند که آورده‌ای ندارم. باید کمک کنیم در شهرهایی که حتی نمایشگاه کتاب هم در آن برگزار نمی‌شود، کتابفروشی پا بگیرد. مشتری بیشتر یعنی فروش بیشتر و فروش بیشتر یعنی کتابفروشی بیشتر.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در این نشست پس از شنیدن سخنان کتابفروشان گفت: در حال بازبینی طرح حمایت‌های فصلی هستیم و هر زمان ببینیم این طرح‌ها جوابگو نیست، تصمیم جدیدی می‌گیریم. طرح‌های حمایت فصلی بعد از شدت گرفتن تعطیلی کتابفروشی‌ها پایه‌گذاری شد تا کمکی به آن‌ها باشد. البته در کنار آن، طرح‌هایی مثل ارائه تسهیلات به کتابفروشی‌ها را نیز داریم و پرداخت ۴۰ وام نیز در جریان است.

حسینی‌پور ادامه داد: ما تنها به ناشر یا مؤلف یا کتابفروشی نمی‌پردازیم بلکه آن‌ها را در قالب یک چرخه و در کنار همدیگر نگاه می‌کنیم. فرانسه ۲۰ هزار کتابفروشی دارد که ۱۲ هزار تای آن فعال هستند اما ما با وجود تعداد بالای ناشر و عناوین تولید کتاب تنها ۱۰۰۰ کتابفروشی داریم. این مسئله باید حل شود.

او خاطرنشان کرد: پرداخت طرح پاییزه کتاب به صورت کامل انجام شده است. پرداخت این طرح‌ها معمولا چندین ماه طول می‌کشد و درست مثل خرید کتاب توسط هیأت خرید کتاب زمان می‌برد. چرا که نیازمند تخصیص بودجه و اعتبارات است. از این به بعد میزان سهم هر کتابفروشی از این یارانه اعلام می‌شود و کتابفروشی‌ها هم باید در قبال آن احساس مسئولیت کنند. البته باید معیارهای این سهم‌بندی را نیز مشخص کنیم. خانه کتاب رقیب بخش خصوصی نیست بلکه رفیق او است.

نادر قدیانی، مدیر انتشارات قدیانی نیز در پایان این نشست با بیان خاطره‌ای، گفت: کتابفروشی سنتی ۱۲ متری دیگر جواب نمی‌دهد و نیازمند به‌روز شدن در این حوزه هستیم. خانه کتاب می‌تواند با ارائه یک سیستم یکپارچه از تمامی کتاب‌ها، این مشکل را حل کند و امکانی فراهم شود که حتی یک مغازه کوچک نیز بتواند با دستیابی به سامانه، کتاب موردنظرش را سفارش داده، تهیه کند. سال گذشته ۷ هزار مترمربع به کتابفروشی‌های کشور افزوده شد. باید واقعیت‌ها را ببینیم. البته نیاز است شرایط تأسیس کتابفروشی‌ها تسهیل شود.

انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، فیلم سینمایی «لس آنجلس_تهران» ساخته تینا پاکروان در فستیوال کمدی فینیکس تورنتو (فیلم های کمدی ایرانی) به نمایش در می‌آید و این اولین نمایشی است که تینا پاکروان و ژوبین رهبر مخاطبان فیلم را همراهی می کنند. این اولین نمایش «لس ...
فرهنگی‌هنری
حجت‌الاسلام محمدیان:
«خبرگزاری ایسنا» چهارمین نشست از سلسله جلسات "تدبر در قرآن" با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان در مهدیه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد که متن کامل سخنانش به شرح زیر است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» حامد عنقا تهیه کننده سریال «پدر» درباره پخش این مجموعه که پیش از این قرار بود در ماه رمضان روی آنتن شبکه دو برود ولی به ناگاه از جدول پخش حذف شد به خبرنگار مهر گفت: زمان جدید پخش سریال «پدر» به کارگردانی بهرنگ توفیقی قطعی نیست چون مدیران هنوز اعلام ن...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی یگان حفاظت از میراث فرهنگی، سردار رحمت اله یفرمانده یگان حفاظت در بیان جزئیات این کشف گفت: طی گزارش واصله از دوستدارن میراث فرهنگی درخصوص خرید و فروش اشیاء تاریخی توسط قاچاقچیان اموال تاریخی ، تیم عملیات یگ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ویژه «الف دزفول» عنوان ویژه برنامه ای است که روز جمعه چهارم خرداد ماه همزمان با سالروز مقاومت مردم دزفول برابر موشک باران رژیم عراق در جنگ تحمیلی از شبکه یک سیما پخش می شو. در برنامه «الف درفول» که ساعت ۱۱ روز جمعه چهارم خردا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، نهمین دوره جشنواره فیلم «لنکستر» Lancaster طی روزهای دوم تا سوم تیرماه ۹۷ در شهر لنکستر انگلیس برگزار می‌شود و «آدم خانگی» ساخته مرضیه ابرار پایدار در بخش فیلم‌های انیمیشن ا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجراهای مرکز تئاتر مولوی به دلیل مصادف شدن با سالروز وفات حضرت خدیجه (س)، جمعه شب چهارم خردادماه تعطیل است. اجرای نمایش های «مائو بودن» به کارگردانی حامد سلیمان زاده، «یرماغ» به کارگردان...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: شهرها جان دارند. شهرها تاریخ شان را با دیوارهاشان، با خانه‌هاشان و با خیابان‌هاشان روایت می کنند با زخم هایی که بر تن دیوار به جا مانده‌اند و خرمشهر، شهر زخم هاست... شهری سرسبز و زیبا که یک روز عروس شهرهای ایران بوده و امروز...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» رضا گوران کارگردان تئاتر که به زودی اولین اثر سینمایی خود را به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی جلوی دوربین می برد به خبرنگار مهر گفت: به تازگی برای ساخت اولین اثر سینمایی ام اقدام کرده ام و امیدوارم هرچه سریعتر پروانه ساخت صادر شود تا فیلم را جلوی دوربین...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» گروهی از متخصصان و کارشناسان مرمت آثار، وضعیت آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان را بررسی و شناسنامه مرمتی آنها را تهیه می‌کنند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است