علمی فناوری 18:10 - 15 آذر 1397
معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی مطرح کرد
معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی از ابتدا با باور به شعار "ما می‌توانیم" شکل گرفت. این نهاد از ابتدا با باور به توانستن فعالیت کرد و در ادامه مسیر نیز بر مبنای همین باور به دستاوردهای بسیاری نائل شد.

"ما می‌توانیم" موتور محرک جهاد دانشگاهی/شرایط درون‌زا کردن اقتصاد در استان مرکزی فراهم است

به گزارش ایسنا، احمد شریفی‌زاده در آئین تودیع و معارفه رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با بیان اینکه تراز جهاد دانشگاهی استان مرکزی در بین دیگر واحدهای استانی این نهاد، ویژه است، به وجود انگیزه‌های سرشار  در این نهاد اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدامات بزرگی که در زمان انقلاب فرهنگی توسط این نهاد رخ داد و نیروسازی‌ها و بسترسازی مناسبی که در حوزه‌های مختلف توسط جهاد دانشگاهی در سال‌های ابتدای فعالیت این نهاد صورت گرفت، اظهار کرد: بسیاری از مسؤولان کشور در همین بستر شکل گرفته و رشد یافتند.

شریفی‌زاده به خدمات جهاد دانشگاهی در دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و افزود: اقدامات این نهاد در حوزه درمان نیز از ویژه‌ترین خدمات جهاد دانشگاهی است که همگی در راستای خدمت به مردم صورت گرفته و درصد قابل توجهی از رضایتمندی را حاصل کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه جهاد دانشگاهی مبتنی بر رفع نیازهای کشور بود و در این راستا نیز بر اساس اولویت‌ها اقدام شده و می‌شود، افزود: در حال حاضر نیز علیرغم وجود مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها اقدامات کاربردی بسیاری توسط جهاد دانشگاهی در حال انجام است که این اقدامات همواره زمینه‌ساز افزایش اعتماد مسؤولان به این نهاد بوده و هست.

شریفی‌زاده با اشاره به فعالیت دانشگاه‌ها به عنوان مراکزی برای توسعه کشور، اظهار کرد: دانشگاه‌ها با محوریت آموزش بنا گذاشته شده بودند و به تازگی به حوزه ایجاد مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و امثال آن وارد شده‌اند، در حالی که جهاد دانشگاهی به نوعی از ابتدا نوعی پارک علم و فناوری بود و شرکت‌های بزرگی در بستر آن ایجاد شد و شکل گرفت.

وی با بیان اینکه ما خود را مکمل دانشگاه می‌دانیم، افزود: برای انجام اقدامات بزرگ در قالب همکاری با دانشگاه اعلام آمادگی می‌کنیم، بویژه اینکه کشور ما علیرغم برخورداری از ظرفیت دانشگاه‌های متعدد هنوز نتوانسته است از این ظرفیت به شکل کاملی استفاده کند.

شریفی‌زاده به فعالیت‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و افزود: این توان در این نهاد ایجاد شده است که علاوه بر اقدامات کاربردی در مرز دانش حرکت کند و این رویکرد و دستاوردهای حاصل از آن تجلیل مقام معظم رهبری را در پی داشته است.

وی حمایت‌های مقام معظم رهبری را از ارکان حرکت رو به جلوی جهاد دانشگاهی دانست و افزود: ایشان باور دارند که این نهاد بستر حضور جوانان را فراهم کرده است و در واقع همت جهادگران از پشتوانه‌هایی همچون مقام معظم رهبری برخوردار است.

شریفی‌زاده با اشاره به رشد و توسعه جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: این نهاد امروز به درختی تنومند و توانمند تبدیل شده است. جهاد دانشگاهی در حال حاضر دارای ۷ هزار عضو، سه پژوهشگاه، ۲۳ پژوهشکده، ۲ دانشگاه، ۶ موسسه آموزش عالی، ۴۳ مرکز علمی کاربردی با ۳۵ هزار دانشجوست.

وی با اشاره به ارائه ۶۰۰ هزار نفر آموزش‌های تخصصی با نگاه معطوف به اشتغال و توانمندسازی افراد توسط این نهاد، گفت: جهاد دانشگاهی تنها نهادی است که در راستای توسعه اشتغال، سازمانی را در سال ۷۷ ایجاد کرد و توانست تا به امروز خدمات بسیاری را در قالب این سازمان ارائه کند.

شریفی‌زاده اظهار کرد: در حال حاضر طرح پایلوتی در ۸ استان کشور توسط این نهاد در حوزه اشتغال در حال اجراست که به دیگر استان‌ها نیز تعمیم خواهد یافت. همچنین طرح‌های تسهیل‌گری این نهاد در ۵ استان کشور در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد از بودجه جهاد دانشگاهی از محل بودجه دولتی تامین می‌شود و ۹۰ درصد مابقی حاصل تلاش این نهاد در حوزه‌های مختلف است، گفت: هرجا بودجه‌ای به این نهاد تخصیص یافته، در قبال آن وظیفه‌ای تعریف شده است. بودجه پارک‌های علم و فناوری این نهاد ۸۰ درصد افزایش یافته که این کار بر اساس عملکرد این پارک‌ها انجام شده است.

شریفی‌زاده در ادامه جهاد دانشگاهی استان مرکزی را فرصتی برای استان دانست و گفت: جهاد دانشگاهی یک شبکه در سطح کشور است و استان صنعتی مرکزی می‌تواند از ظرفیت‌های علمی این شبکه در رفع نیازهای صنعت استان با محوریت جهاد دانشگاهی واحد استان مرکزی بهره ببرد.

وی با بیان اینکه شرایط درون‌زا کردن اقتصاد در استان مرکزی فراهم است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه کلینیک صنعت می‌تواند به رفع نیازهای صنعت استان کمک کند و در این مسیر می‌تواند از ظرفیت اساتید استان نیز بهره ببرد.

شریفی‌زاده با اشاره به تعیین ۷ ماموریت برای جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور گفت: باید با تکیه بر توانایی‌هایمان در مسیر اقتدار حرکت کنیم و با حمایت استان انتقال دانش در این حوزه صورت بگیرد.

در پایان این مراسم از خدمات سیدجعفر نظام‌دوست، تقدیر و مسعود شهرجردی به عنوان سرپرست جدید جهاد دانشگاهی استان مرکزی معرفی شد.  انتهای پیام

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
رییس دانشگاه تهران تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» رییس دانشگاه تهران تجمیع و ساماندهی مراکز آموزش عالی از جمله مراکز دولتی را ضروری و لازم عنوان کرد و گفت: وجود این مراکز که اغلب شاخص‌ها و کیفیت لازم را ندارند آموزش عالی را با چالش مواجه خواهد کرد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» آزمایش‌های مربوط به بررسی تاثیرگذاری بی‌وزنی بر موجودات زنده از اولین سال‌های عصر فضانوردی شروع شد. این نوع آزمایش‌ها در دهه ۱۹۷۰ دامنه‌ای وسیع‌تر پیدا کرد. در ایستگاه‌های مداری فضانوردان آزمایش‌های متعددی را روی انواع مختلفی از حشرات، حیوا...
علمی فناوری
با تلاش محققان کشور صورت گرفت
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران دانشگاه بوعلی سینای همدان علاوه بر آنکه نانو ساختارهایی برای کاهش ترکیبات گوگرد از سوخت را عرضه کردند، موفق به ساخت کوچکترین نانوکپسول برای انتقال دارو به بافت هدف شدند.
علمی فناوری
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی از برنامه این دانشگاه برای هدفمندسازی پایان‌نامه‌ها و برندسازی برای اعضای هیئت علمی خبر داد و گفت: کنسرسیوم پژوهشی بین ۱۳ دانشگاه استان تهران تشکیل و "پروژه مشترک مطالعات محیط‌زیستی" ب...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، گمرک ایران اعلام کرد: پیرو اطلاعیه‌های قبلی مبنی بر ارسال اطلاعات گوشی های مسافری ثبت شده در سامانه گمرک به وزارت صمت، لطفا توجه داشته باشید که پس از ثبت اطلاعات به هیچ وجه نیازی به مراجعه حضوری به گمرک ایران به منظور پیگیری ار...
علمی فناوری
وزیر علوم:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم با بیان اینکه باید در بخش‌های اجرایی و سیاست گذاری، جوانان را به سمت تحصیل در رشته‌های علوم انسانی علاقه مند کنیم، گفت: گاهی مسیر یک کاری را نگاه می کنیم و می‌گوییم چه زمانی به مقصد می‌رسیم، اما واقعیت این است که راه طی شده هم کم ...
علمی فناوری
رئیس دانشگاه هنر اصفهان:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه هنر اصفهان گفت: کشور نسبت به ۱۰ سال گذشته در عرصه پژوهش قدم های مثبتی برداشته است و اکنون در شرایط مساعدی از لحاظ پژوهش به سر می‌بریم، اما جای پژوهش‌های گروهی در کشور خالی است.
علمی فناوری
دانشیار گروه آموزشی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه فردوسی:
«خبرگزاری ایسنا» دانشیار گروه آموزشی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: انسان معاصر انسانی است که در فضای پست مدرن به دین و عقل مدرن اعتماد ندارد، لذا جامعه نه به حوزه اعتماد می‌کند و نه به دانشگاه که نماینده عقل مدرن است.
علمی فناوری
رئیس دانشگاه گیلان:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس دانشگاه گیلان گفت: اگر بخواهیم وحدت حوزه و دانشگاه تداوم داشته باشد باید زمینه گفت‌وگوهای بیشتر بین حوزویان و دانشگاهیان فراهم شود.
علمی فناوری
وزیر علوم در نشست شورای ستاد خیرین تاکید کرد
«خبرگزاری ایسنا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری براستفاده از سرمایه گذاری خیرین آموزش عالی در صندوق های پژوهش و فناوری در استان ها، استفاده از کمک های دانش آموختگان هر دانشگاه در ستاد خیرین آن دانشگاه و بهره گیری از ایرانیان مقیم خارج از کشوردر کمک به دانشگاه ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است