استانی 19:24 - 19 مهر 1397

​رونمایی و جشن امضای کتاب «سربلند» برگزار شد

­­­­به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان فارس، در نشستی صمیمی که پنج شنبه در پاتوق کتاب شیراز با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، عبدالرضا قیصری مسئول آفرینش های ادبی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس و محمدعلی جعفری نویسنده کتاب «سربلند» برپا شد، نویسنده و منتقد این کتاب به بررسی این کتاب و زندگی شهید مدافع حرم محسن حججی پرداختند.

محمدعلی جعفری در جمع دوستداران کتاب در شیراز با بیان اینکه نوشتن این کتاب کاری دشوار بود، گفت: تصویر ایده آلی از شهید حججی در میان همه مردم وجود دارد و این شهید جریان ساز است و الگویی برای تمامی اقشار مردم شده است، لذا نوشتن درباره همچین شخصیتی کار دشواری بود.

وی با تصریح اینکه برای نوشتن این کتاب درحدود ۸۰ مصاحبه گرفته شده، گفت: روایت های بسیاری را از افراد خانواده، همرزمان و دوستان شهید حججی گردآوری کردیم و در نوشتن این کتاب از روایت هایی شروع کردیم که سیر تحول شخصیت این شهید را نشان دهد.

خالق کتاب «قصه دلبری» با بیان اینکه شهید حججی از اول شهید حججی نبوده است، عنوان کرد: نکته مهم در زندگی شهید حججی سیر تحول این شهید است؛ در نوشتن این اثر تأکید بر مصاحبه ها و بازنویسی و تدوین این اثر بدون هیچ گونه ادیت بود، زیرا اگر شخصیت شهید را همانگونه که بوده است، تصویر کنیم، مخاطب بهتر با اثر ارتباط برقرار می کند و درباره آن تصمیم گیری می کند.

به گفته این نویسنده، ما عادت کرده ایم که در نوشتن خاطرات شهدا، پیام های اخلاقی و نصیحت را وارد کنیم، اما در نوشتن این کتاب تلاش بر این بوده که پیامی داده نشود چون مخاطب این اثر، نسل جوان و نوجوان ایران است و تنها قشر مذهبی نیست که به سراغ این کتاب می رود و باید ذائقه این مخاطب را درنظر داشت.

  ساجده تقی زاده منتقد این کتاب نیز در این دیدار با تصریح اینکه کتاب سربلند از منظر تربیتی بسیار ارزشمند است، گفت: بسیاری از کتاب های حوزه دفاع مقدس جنبه تربیتی ندارند؛ اما این کتاب را می توان خرید و به همه هدیه داد.

تقی زاده با بیان اینکه  نویسنده در این کتاب شخصیت جوانان انقلابی را به خوبی ترسیم کرده است گفت: نویسنده این کتاب موفق شده روایتی صادق، صمیمی و بدون ادیت را از شخصیت این شهید به تصویر بکشد و فضایی را به وجود آورده که هم موافقان و هم مخاطبان منتقد، شخصیت های خاص همچون حججی را با اهداف ویژه درک کنند.

این پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس به ویژگی های شهید حججی در این اثر اشاره کرد و گفت: حس مسئولیت و دغدغه اجتماعی بسیار، توسل به اهل بیت(ع)، تشبه به شهدا، تزکیه نفس و غیرت از جمله کلیدواژه هایی است که در این کتاب برای شهید حججی تصویر شده است.

وی طراحی هوشمدانه جلد این کتاب را قدم اول برای موفقیت کتاب دانست و گفت: این کتاب پیش از هرچیز به آلبومی شبیه است که عکس های گویایی از این شهید و نقطه عطف زندگی او یعنی سیر تحول روحی این شهید، را به مخاطب نشان می  دهد.

تقی زاده، حججی را نماینده نسلی دانست که انقلاب و دفاع مقدس را ندیده است، اما به شدت اصرار دارد که آرمان های این انقلاب محقق شود. این شهید برای مخاطب شیعه تداعی کننده وقایع کربلاست. شیوه شهادت محسن حججی نظامی از تداعی را در برابر دید مخاطب قرار می دهد و به شکل پازل گونه مخاطب را به جریان عاشورا متصل می کند.

این منتقد ادبی در ادامه نداشتن وجه ادبی را از نقطه ضعف این کتاب دانست و بیان کرد: در این کتاب با یک اثر ادبی روبه رو نیستیم؛ زیرا خاطره و داستان نیز از گونه های ادبی هستند و المان هایی خاصی باید وجود داشته باشد تا کتاب های خاطره نویسی به عنوان قالب ادبی به حساب بیاید.

 وی اضافه کرد: جذابیت های این کتاب بیشتر مربوط به موضوع اثر است و نویسنده در این کتاب هیچ اصراری نداشته است که از تکنیک های نویسندگی استفاده کند تا تأثیرگذاری آن بیشتر شود.

تقی زاده همچنین با بیان اینکه تنها نیمی از مصاحبه های نویسنده در این کتاب روایت شده است، خاطرنشان کرد: گاهی برخی از روایت های ذکر شده بار معنایی ندارد و تنها تصویرهای تکراری را از این کتاب به ذهن مخاطب القا می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه این دیدار جشن امضای کتاب «سربلند، روایتی از زندگی شهید مدافع حرم محسن حججی» انجام شد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس:
«خبرگزاری ایسنا» نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرف چهار ماه آینده سد کمندان ازنا به مرحله آبگیری می‌رسد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عصر چهارشنبه در آیین اهدای ۱۴۴ جهیزیه که با همکاری مساجد و اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در اراک برگزار شد، اظهار داشت: برخی از روش و روند های غلط که در گذشته اعمال شده موجب به هم خوردن موضو...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سیدجواد ساداتی نژاد عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اگر وزارت آموزش و پرورش معلم کم دارد بیاد نسبت به برگزاری آزمون و جذب معلم اقدام کند، اظهار داشت: ما جوانان را جمع کرده و در قالب معلمان خرید خدمت آنها ر در آموزش و...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مجیدی عصر چهارشنبه در نشست خبری کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی اظهار داشت: دیپلماسی پارلمانی در قرن ۲۱ موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد چراکه معتقدیم قرن ۲۱ قرن تاثیرگذاری کشورهای آسیایی بر جهان است. وی با تاکید ب...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی والی زاده عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به برگزاری مسابقات کنده زنی قدرتی در کاشان اظهار داشت: کاشان میزبان قوی ترین مردان استان اصفهان در رشته کنده زنی قدرتی است و این ورزشکاران روز پنجشنبه پنجم تیرماه با یکدیگر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ مسلم احمدی گفت: برای استقرار هرچه بهتر امنیت در سطح جامعه و پیگیری مطالبات مردم، طرح ارتقا امنیت اجتماعی در این شهرستان به مرحله اجرا گذاشته شد. وی افزود: در اجرای این طرح پس از هماهنگی با مرج...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، علی اکبر سلیمانی گفت: در پی وقوع چندین فقره سرقت داخل خودرو و کیف زنی در سطح شهرستان شهرکرد موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران قرار گرفت. جانشین فرمانده انتظامی شهرستان شهرکرد ادامه داد: با تلا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سلیمان ریاحی گفت: در پی دریافت خبری مبنی بر اینکه یک قاچاقچی قصد توزیع مواد مخدر در سطح شهرستان شهرکرد را دارد بلافاصله مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان شهرکرد وارد عمل شدند. وی افزو...
استانی
«خبرگزاری مهر» منوچهر ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شش شهید در شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری تشییع می‌شوند، اظهار داشت: این شهدا شامل چهار شهید گمنام و دو شهید تازه تفحص شده است. وی افزود: مراسم تشییع پیکر این شهدا روز شنبه هشتم تیر ساعت...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان قزوین عصر چهارشنبه در استانداری قزوین برگزار شد. خیرالله رحمانی در این جلسه اظهار داشت: اصرار داریم مدارس از تک ساحتی خارج شود و به عنوان کانون تربیت فقط دنبال نمره فیزیک، شیمی، فقه نیستیم ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است