استانی 17:20 - 27 اردیبهشت 1397

مدیران شهری در دوچرخه سواری پیش قدم شوند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: «احسان منصوریان» به همراه همسرش «شیما هاشم نیا» و «ارسلان» فرزند ۹ ماهه شان در تاریخ ۲۲ فروردین رکاب زنی سفر یک ساله خود را به دور ایران آغاز کردند.

آن ها شامگاه دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) وارد گرگان شدند و عصر چهارشنبه نشستی با جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در خانه طبیعت گرگان داشتند.

اهم مطالب ذکر شده در این نشست ایجاد بسترهای لازم برای ساخت یک مسیر امن برای دوچرخه سواران بود.

حرکت به سمت نیشابور

احسان منصوریان در حاشیه این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ما سفر یک ساله خود را در تاریخ ۲۲ فرودین شروع کردیم، در تالار شهر مشهد مراسم بدرقه انجام و ما به سمت نیشابور حرکت کردیم.

وی افزود: ما سعی کردیم برخلاف همه که از سمت قوچان و چناران به شمال می آیند، شهرهای حاشیه کویری هم چون نیشابور، سبزوار و اسفراین را هم ملاقات کنیم.

منصوریان گفت: در بجنورد مورد استقبال استانداری واقع شدیم و به بیان برنامه های خود پرداختیم و از آن جا به سمت شمال حرکت کردیم.

هدف سفر

وی افزود: هدف ما از این سفر به چالش کشیدن سبک زندگی ماشینی است که دچار روزمرگی شده و در قالب زندگی شهری به تبلور می رسد؛ ما می خواهیم ثابت کنیم که می شود کل مایحتاج اصلی زندگی را روی دوچرخه جای داد و با نیروی بدنی آن را جا به جا کرد و حتی از آن مهم تر، یک بچه کوچک را همراه برد.

منصوریان با بیان این که کسانی که فعالیت خاص دارند، تصور می کنند که بچه آن ها را محدودتر می کند، گفت: ما همچنین قصد داریم این تصور غلط را به چالش بکشیم.

پیام سفر

وی گفت: پیام ما حفظ آب، خاک و هوای پاک برای نسل های آینده است، سیستم زندگی شهری همه را راحت طلب کرده است و ما گاهی اوقات فارغ از این که انرژی ها از کجا می آید، فقط مصرف کننده صِرف هستیم.

وی بیان کرد: سفر ما یک ساله است و سعی داریم به صورت چهار فصل سفر کنیم علت آن هم این است که می خواهیم ییلاق و قشلاق را معرفی کنیم و بگوییم که ایران چهارفصل است.

منصوریان گفت: سفر ما تا آخر بهار در شمال کشور خواهد بود و در فصل تابستان به سمت آذربایجان می رویم؛ همچنین با شروع فصل سرما به سمت استان های مرکزی تر و در زمستان هم به جنوب و کویر مرکزی خواهیم رفت.

کمپین با دوچرخه

وی تصریح کرد: بنده سفیر «کمپین با دوچرخه» هم هستم، این کمپین ۸۰ برنامه، پویش و همایش را با هدف ترویج استفاده از دوچرخه در زندگی روزمره برگزار کرده است.

منصوریان در زمینه هزینه های سفر توضیح داد: هزینه سفر با دوچرخه بسیار پایین است و آن را از ماحصل پس اندازی که در چند سال کرده ایم، تأمین می کنیم.

وی افزود: سفر با دوچرخه وقت و آزادی می خواهد، شخص نباید احساس کند که در شهر و زندگی لنگر انداخته و باید به آن جا برگردد.

ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری

منصوریان با بیان این که بنده در ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری در مشهد فعالیت می کنم، اظهار کرد: در زمان سفر سعی می کنیم در شهرهای مختلف با شورای شهر، مدیران شهری، شهردار، فرمانداری و استانداری دیدار داشته باشیم و زیرساخت های درست دوچرخه سواری شهری را در سه قالب مسیرهای مطلوب دوچرخه سواری شهری، دوچرخه مطلوب سامانه های دوچرخه شهری و ماهیت کمپین های اثربخش در حوزه شهر به آن ها و مردم توضیح دهیم.

وی با اشاره به این که مردم با این توضیحات مطالبه گر شده و مدیران شهری هم با آن آشنا می شوند، اضافه کرد: در کنار این مسائل نحوه صحیح دوچرخه سواری در شهر را هم به صورت ساده برای مردم بیان می کنیم.

تعریف استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری

منصوریان تأکید کرد: ایده آل ما از این نشست ها و دیدارها این است که یک استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری و سامانه های مرتبط که شهرداری ها می خواهند ایجاد کنند، تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ماهیت دوچرخه این است که شما را از امنیت خودرو بیرون می آورد و شما را بدون واسطه و حصار با محیط اطراف خود قرار می دهد و همین امر باعث می شود که فکر کنید جزئی از طبیعت هستید و زمانی که حصار کاذب خودرو را ندارید سعی می کنید با تعامل و گذشت و مهربانی با محیط اطراف رفتار کنید.

منصویان اذعان کرد: اگر مدیران شهری دوچرخه سواری را شروع کنند، می توانند گام های خوبی در جهت توسعه شهر انسان محور بردارند.

طراحی مدل ها برای ترویج استفاده از دوچرخه

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هم در این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حرکت نمادین این خانواده که از مشهد به گرگان آمده اند اقدام جالب و قابل ستایشی است.

عبدالرضا چراغعلی افزود: آن ها فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری را در جامعه ترویج می کنند که در سلامت جامعه تأثیر دارد.

وی تصریح کرد: در این نشست کارشناسی مقرر شد که از تجربیات آن ها و همچنین تجربیات موفق دیگر شهرها در این زمینه استفاده کنیم و با مشارکت سازمان های مردم نهاد، هیئت دوچرخه سواری و علاقمندان و هماهنگی با مدیران دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، اداره کل شهرداری ها و امور شوراها و اداره کل امور اجتماعی مدل هایی را برای سلامت بیشتر جامعه و توجه به فرهنگ دوچرخه سواری در سطح استان و شهرستان ایجاد کنیم.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس شبکه بهداشت و درمان بیجار گفت: ۳ نفر در کردستان بر اثر مصرف قارچ سمی فوت شدند که یک نفر آنها بیجاری است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، طی مراسمی با حضور رئیس آموزشکده سماء خرم آباد، «قدرت الله شاکرمی» به عنوان رئیس مرکز آموزشی و فرهنگی سماء خرم آباد منصوب شد. دراین مراسم «علی فولادوند» رئیس سابق مرکز آموزشی و فرهنگی سما خرم آ باد بعد از بیش از سه سال فعالیت د...
استانی
«خبرگزاری مهر» علی رزاقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: حدود ساعت ۲۲:۱۰ شامگاه سه شنبه از طی تماس با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهرداری قدس وقوع یک انفجار در یک واحد مسکونی در خیابان «پاسداران» اطلاع داده شد. وی افزود: بلافاصله ۲ ایستگاه آتش نشانی به محل اع...
استانی
«خبرگزاری مهر» گلاره کاکاونپور در حاشیه اردوی آماده سازی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: تیم ملی بسکتبال بانوان ایران برای نخستین بار حضور در رقابت‌های جام جهانی را تجربه خواهد کرد که افتخار بسیار بزرگی محسوب می‌شود. وی افزود: ت...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی اظهار داشت: از عوامل رونق تجاری و اقتصادی و رقابت پذیری بنادر علاوه بر برخورداری از ظرفیت های زیرساختی، رسیدن به سطح مطلوب و استاندارد عملیات تخلیه ...
استانی
«خبرگزاری مهر» نیکا بیک لیک لی در حاشیه اردوی آماده سازی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سومین اردوی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان ایران به میزبانی گرگان تشکیل شده و ما خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کنیم. وی افزود: یک ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد میرعمادی در تفسیر آیه چهارم سوره «زمر» با عنوان «لَوْ أَرادَ اللَّهُ أَنْ یَتَّخِذَ وَلَداً لاَصْطَفی‌ مِمَّا یَخْلُقُ ما یَشاءُ سُبْحانَهُ هُوَ اللَّهُ الْواحِدُ الْقَهَّارُ» اظهار داشت: بخش عمده سوره «زمر» مر...
استانی
«خبرگزاری مهر» غلامرضا شریعتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار تأسف از ضرب و شتم عکاس اهوازی که شب گذشته در پارک ربیع اهواز به دست ماموران شهرداری این شهر رخ داد، گفت: وقوع چنین حادثه ای مایه تأسف و تاثر است و از شنیدن این خبر بسیار ناراحت هستم، هیچ عقل سلیمی چنین ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان، سرهنگ رضا عامری اظهار داشت: افراد مسلح ناشناس دوشنبه شب با ورود به منزل یکی از کارکنان انتظامی در زاهدان و تیراندازی به سمت اعضای خانواده وی ۲ نفر را به شهادت رساندند. وی ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز بر اثر ورود یک عابر پیاده به خط ریل آهن و برخورد با درزمین (وسیله نقلیه ریلی تردد مأموران راه آهن) بعد از گذرگاه شمالی در شهر اندیمشک حادثه آفرید. برخورد درزین و عابر پیاده در اندیمشک حادثه آفرید و در این سانحه جوان ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است