استانی 17:20 - 27 اردیبهشت 1397

مدیران شهری در دوچرخه سواری پیش قدم شوند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: «احسان منصوریان» به همراه همسرش «شیما هاشم نیا» و «ارسلان» فرزند ۹ ماهه شان در تاریخ ۲۲ فروردین رکاب زنی سفر یک ساله خود را به دور ایران آغاز کردند.

آن ها شامگاه دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) وارد گرگان شدند و عصر چهارشنبه نشستی با جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در خانه طبیعت گرگان داشتند.

اهم مطالب ذکر شده در این نشست ایجاد بسترهای لازم برای ساخت یک مسیر امن برای دوچرخه سواران بود.

حرکت به سمت نیشابور

احسان منصوریان در حاشیه این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ما سفر یک ساله خود را در تاریخ ۲۲ فرودین شروع کردیم، در تالار شهر مشهد مراسم بدرقه انجام و ما به سمت نیشابور حرکت کردیم.

وی افزود: ما سعی کردیم برخلاف همه که از سمت قوچان و چناران به شمال می آیند، شهرهای حاشیه کویری هم چون نیشابور، سبزوار و اسفراین را هم ملاقات کنیم.

منصوریان گفت: در بجنورد مورد استقبال استانداری واقع شدیم و به بیان برنامه های خود پرداختیم و از آن جا به سمت شمال حرکت کردیم.

هدف سفر

وی افزود: هدف ما از این سفر به چالش کشیدن سبک زندگی ماشینی است که دچار روزمرگی شده و در قالب زندگی شهری به تبلور می رسد؛ ما می خواهیم ثابت کنیم که می شود کل مایحتاج اصلی زندگی را روی دوچرخه جای داد و با نیروی بدنی آن را جا به جا کرد و حتی از آن مهم تر، یک بچه کوچک را همراه برد.

منصوریان با بیان این که کسانی که فعالیت خاص دارند، تصور می کنند که بچه آن ها را محدودتر می کند، گفت: ما همچنین قصد داریم این تصور غلط را به چالش بکشیم.

پیام سفر

وی گفت: پیام ما حفظ آب، خاک و هوای پاک برای نسل های آینده است، سیستم زندگی شهری همه را راحت طلب کرده است و ما گاهی اوقات فارغ از این که انرژی ها از کجا می آید، فقط مصرف کننده صِرف هستیم.

وی بیان کرد: سفر ما یک ساله است و سعی داریم به صورت چهار فصل سفر کنیم علت آن هم این است که می خواهیم ییلاق و قشلاق را معرفی کنیم و بگوییم که ایران چهارفصل است.

منصوریان گفت: سفر ما تا آخر بهار در شمال کشور خواهد بود و در فصل تابستان به سمت آذربایجان می رویم؛ همچنین با شروع فصل سرما به سمت استان های مرکزی تر و در زمستان هم به جنوب و کویر مرکزی خواهیم رفت.

کمپین با دوچرخه

وی تصریح کرد: بنده سفیر «کمپین با دوچرخه» هم هستم، این کمپین ۸۰ برنامه، پویش و همایش را با هدف ترویج استفاده از دوچرخه در زندگی روزمره برگزار کرده است.

منصوریان در زمینه هزینه های سفر توضیح داد: هزینه سفر با دوچرخه بسیار پایین است و آن را از ماحصل پس اندازی که در چند سال کرده ایم، تأمین می کنیم.

وی افزود: سفر با دوچرخه وقت و آزادی می خواهد، شخص نباید احساس کند که در شهر و زندگی لنگر انداخته و باید به آن جا برگردد.

ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری

منصوریان با بیان این که بنده در ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری در مشهد فعالیت می کنم، اظهار کرد: در زمان سفر سعی می کنیم در شهرهای مختلف با شورای شهر، مدیران شهری، شهردار، فرمانداری و استانداری دیدار داشته باشیم و زیرساخت های درست دوچرخه سواری شهری را در سه قالب مسیرهای مطلوب دوچرخه سواری شهری، دوچرخه مطلوب سامانه های دوچرخه شهری و ماهیت کمپین های اثربخش در حوزه شهر به آن ها و مردم توضیح دهیم.

وی با اشاره به این که مردم با این توضیحات مطالبه گر شده و مدیران شهری هم با آن آشنا می شوند، اضافه کرد: در کنار این مسائل نحوه صحیح دوچرخه سواری در شهر را هم به صورت ساده برای مردم بیان می کنیم.

تعریف استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری

منصوریان تأکید کرد: ایده آل ما از این نشست ها و دیدارها این است که یک استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری و سامانه های مرتبط که شهرداری ها می خواهند ایجاد کنند، تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ماهیت دوچرخه این است که شما را از امنیت خودرو بیرون می آورد و شما را بدون واسطه و حصار با محیط اطراف خود قرار می دهد و همین امر باعث می شود که فکر کنید جزئی از طبیعت هستید و زمانی که حصار کاذب خودرو را ندارید سعی می کنید با تعامل و گذشت و مهربانی با محیط اطراف رفتار کنید.

منصویان اذعان کرد: اگر مدیران شهری دوچرخه سواری را شروع کنند، می توانند گام های خوبی در جهت توسعه شهر انسان محور بردارند.

طراحی مدل ها برای ترویج استفاده از دوچرخه

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هم در این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حرکت نمادین این خانواده که از مشهد به گرگان آمده اند اقدام جالب و قابل ستایشی است.

عبدالرضا چراغعلی افزود: آن ها فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری را در جامعه ترویج می کنند که در سلامت جامعه تأثیر دارد.

وی تصریح کرد: در این نشست کارشناسی مقرر شد که از تجربیات آن ها و همچنین تجربیات موفق دیگر شهرها در این زمینه استفاده کنیم و با مشارکت سازمان های مردم نهاد، هیئت دوچرخه سواری و علاقمندان و هماهنگی با مدیران دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، اداره کل شهرداری ها و امور شوراها و اداره کل امور اجتماعی مدل هایی را برای سلامت بیشتر جامعه و توجه به فرهنگ دوچرخه سواری در سطح استان و شهرستان ایجاد کنیم.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی دشتکی عصر شنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان اظهار داشت: در شرایط کنونی حضور سرمایه گذاران خارجی در ایلام می تواند یک موفقیت بزرگ در جهت توسعه استان باشد. وی به سرمایه گذاری پنج میلیون دلاری یک شرکت چینی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر مستقر در شلمچه، محمد نظارت عصر امروز در جمع خبرنگاران گفت: در برخی از مناطق شلمچه عراق، تجهیزات مورد نیاز برای تقویت و ارتقای روشنایی و برق توسط سازمان منطقه آزاد اروند خریدار و نصب شده است. وی افزود: خدمات قابل ارائه از سوی سا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین ساجدی نیا عصر شنبه در در جلسه قرارگاه اربعین شهرستان مهران اظهار داشت: خوشبختانه روند تردد زوار اربعین حسینی بدون هیچ گونه مشکلی در مرزهای سه گانه کشور جریان دارد. وی گفت: هیچ گونه موارد ناامنی تاکنون در این مرزها گ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه عصر شبنه در جمع خادمین اربعین حسینی در ایلام اظهار داشت: میزبانی زائران اربعین افتخاری است که نصیب مردم استان ایلام شده است. وی گفت: مردم ایلام همچون دوران د...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مسعود حیدری پور عصر شنبه در نشست خبری اظهار داشت: به فرموده مقام معظم رهبری عرصه های منابع طبیعی نعمت و موهبت های الهی و متعلق به همگان است و مردم باید در حفظ و احیای آنها تلاش کنند و کسی حق ندارد باغ و بوستان، جنگل، مرتع و دشت ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه «از کربلا تا شام» امروز شنبه با حضور جمعی از مسئولان و مردم در محل پارک شاهد شهر کرمانشاه افتتاح شد. مهدی عبدالمالکی در حاشیه این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این نمایشگاه با هدف آشنا شدن نسل جوان و ارت...
استانی
«خبرگزاری مهر» محمد سبزه زاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی شبانه روز گذشته حداکثر دمای استان ۳۶.۶ در شهرهای آبادان و ماهشهر حداقل دمای استان ۱۵.۱ درجه سانتیگراد در شهر ایذه گزارش شده است. وی افزود: طی همین مدت دمای هوای شهر اهواز بین ۲۲ و ۳۴ درجه سانتیگر...
استانی
«خبرگزاری مهر» بهمن پاپی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: بیش از پنج هزار و پانصد زائر حسینی (ع) در اندیمشک در روزهای اخیر پذیرایی و امکانات لازم برای پذیرایی زائران مهیا شده است. وی افزود: شبانه روز گذشته یک‌هزار و ۵۰۰ زائر اربعین حسینی (ع) در موکب مرکزی اندی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، استاندار گیلان بعدازظهر شنبه در جلسه شورای راهبردی توسعه مدیریت این استان که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد، اظهارکرد: ارتقای بهره‌وری کارآمدتر کردن سازمان‌ها در زمینه ارائه خدمات لازم و ضروری است. مصطف...
استانی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمدرضا جباری: امروزه با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در جهان، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر که آلایندگی زیست‌محیطی کمتری دارند در سبد انرژی کشورهای مختلف جهان جایگاه ویژه‌ای کسب کرده و راهکار مهمی برای توسعه پایدار محسوب می...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است