استانی 17:20 - 27 اردیبهشت 1397

مدیران شهری در دوچرخه سواری پیش قدم شوند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: «احسان منصوریان» به همراه همسرش «شیما هاشم نیا» و «ارسلان» فرزند ۹ ماهه شان در تاریخ ۲۲ فروردین رکاب زنی سفر یک ساله خود را به دور ایران آغاز کردند.

آن ها شامگاه دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) وارد گرگان شدند و عصر چهارشنبه نشستی با جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در خانه طبیعت گرگان داشتند.

اهم مطالب ذکر شده در این نشست ایجاد بسترهای لازم برای ساخت یک مسیر امن برای دوچرخه سواران بود.

حرکت به سمت نیشابور

احسان منصوریان در حاشیه این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ما سفر یک ساله خود را در تاریخ ۲۲ فرودین شروع کردیم، در تالار شهر مشهد مراسم بدرقه انجام و ما به سمت نیشابور حرکت کردیم.

وی افزود: ما سعی کردیم برخلاف همه که از سمت قوچان و چناران به شمال می آیند، شهرهای حاشیه کویری هم چون نیشابور، سبزوار و اسفراین را هم ملاقات کنیم.

منصوریان گفت: در بجنورد مورد استقبال استانداری واقع شدیم و به بیان برنامه های خود پرداختیم و از آن جا به سمت شمال حرکت کردیم.

هدف سفر

وی افزود: هدف ما از این سفر به چالش کشیدن سبک زندگی ماشینی است که دچار روزمرگی شده و در قالب زندگی شهری به تبلور می رسد؛ ما می خواهیم ثابت کنیم که می شود کل مایحتاج اصلی زندگی را روی دوچرخه جای داد و با نیروی بدنی آن را جا به جا کرد و حتی از آن مهم تر، یک بچه کوچک را همراه برد.

منصوریان با بیان این که کسانی که فعالیت خاص دارند، تصور می کنند که بچه آن ها را محدودتر می کند، گفت: ما همچنین قصد داریم این تصور غلط را به چالش بکشیم.

پیام سفر

وی گفت: پیام ما حفظ آب، خاک و هوای پاک برای نسل های آینده است، سیستم زندگی شهری همه را راحت طلب کرده است و ما گاهی اوقات فارغ از این که انرژی ها از کجا می آید، فقط مصرف کننده صِرف هستیم.

وی بیان کرد: سفر ما یک ساله است و سعی داریم به صورت چهار فصل سفر کنیم علت آن هم این است که می خواهیم ییلاق و قشلاق را معرفی کنیم و بگوییم که ایران چهارفصل است.

منصوریان گفت: سفر ما تا آخر بهار در شمال کشور خواهد بود و در فصل تابستان به سمت آذربایجان می رویم؛ همچنین با شروع فصل سرما به سمت استان های مرکزی تر و در زمستان هم به جنوب و کویر مرکزی خواهیم رفت.

کمپین با دوچرخه

وی تصریح کرد: بنده سفیر «کمپین با دوچرخه» هم هستم، این کمپین ۸۰ برنامه، پویش و همایش را با هدف ترویج استفاده از دوچرخه در زندگی روزمره برگزار کرده است.

منصوریان در زمینه هزینه های سفر توضیح داد: هزینه سفر با دوچرخه بسیار پایین است و آن را از ماحصل پس اندازی که در چند سال کرده ایم، تأمین می کنیم.

وی افزود: سفر با دوچرخه وقت و آزادی می خواهد، شخص نباید احساس کند که در شهر و زندگی لنگر انداخته و باید به آن جا برگردد.

ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری

منصوریان با بیان این که بنده در ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری در مشهد فعالیت می کنم، اظهار کرد: در زمان سفر سعی می کنیم در شهرهای مختلف با شورای شهر، مدیران شهری، شهردار، فرمانداری و استانداری دیدار داشته باشیم و زیرساخت های درست دوچرخه سواری شهری را در سه قالب مسیرهای مطلوب دوچرخه سواری شهری، دوچرخه مطلوب سامانه های دوچرخه شهری و ماهیت کمپین های اثربخش در حوزه شهر به آن ها و مردم توضیح دهیم.

وی با اشاره به این که مردم با این توضیحات مطالبه گر شده و مدیران شهری هم با آن آشنا می شوند، اضافه کرد: در کنار این مسائل نحوه صحیح دوچرخه سواری در شهر را هم به صورت ساده برای مردم بیان می کنیم.

تعریف استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری

منصوریان تأکید کرد: ایده آل ما از این نشست ها و دیدارها این است که یک استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری و سامانه های مرتبط که شهرداری ها می خواهند ایجاد کنند، تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ماهیت دوچرخه این است که شما را از امنیت خودرو بیرون می آورد و شما را بدون واسطه و حصار با محیط اطراف خود قرار می دهد و همین امر باعث می شود که فکر کنید جزئی از طبیعت هستید و زمانی که حصار کاذب خودرو را ندارید سعی می کنید با تعامل و گذشت و مهربانی با محیط اطراف رفتار کنید.

منصویان اذعان کرد: اگر مدیران شهری دوچرخه سواری را شروع کنند، می توانند گام های خوبی در جهت توسعه شهر انسان محور بردارند.

طراحی مدل ها برای ترویج استفاده از دوچرخه

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هم در این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حرکت نمادین این خانواده که از مشهد به گرگان آمده اند اقدام جالب و قابل ستایشی است.

عبدالرضا چراغعلی افزود: آن ها فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری را در جامعه ترویج می کنند که در سلامت جامعه تأثیر دارد.

وی تصریح کرد: در این نشست کارشناسی مقرر شد که از تجربیات آن ها و همچنین تجربیات موفق دیگر شهرها در این زمینه استفاده کنیم و با مشارکت سازمان های مردم نهاد، هیئت دوچرخه سواری و علاقمندان و هماهنگی با مدیران دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، اداره کل شهرداری ها و امور شوراها و اداره کل امور اجتماعی مدل هایی را برای سلامت بیشتر جامعه و توجه به فرهنگ دوچرخه سواری در سطح استان و شهرستان ایجاد کنیم.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالجواد توحیدی مقدم ظهر یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان نکا با اشاره به گازرسانی روستاهای بالادست و کوهستانی شهرستان نکا از تخصیص و هزینه ۹۰ میلیارد تومان اعتبار طی ۴ سال اخیر خبر داد. وی افزود: فاز دوم گازرسانی به ۳۴ روس...
استانی
/گزارش میدانی ایسنا از بازار لبنیات/
«خبرگزاری ایسنا» لبنیات به عنوان یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد. اما متاسفانه در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نابهنگام و سریع این محصول شاهد نزول سرانه مصرف آن در ایران هستیم.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر غلامی صبح یکشنبه در نشست با کارشناسان پژوهش و برنامه ریزی در شهرستان‌ها با بیان اینکه حوزه معاونت پژوهش و برنامه ریزی یکی از مهمترین حوزه ها در زمینه برنامه ریزی سازمانی در آموزش و پرورش است یادآور شد: پژوهش، فناوری، آ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج بر ضرورت جلوگیری از صدور پروانه برای املاک قولنامه‌ای در شهر تأکید کرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کرم علی قندالی در نشست خبری ظهر یکشنبه خود با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات به میزبانی ثبت‌احوال استان سمنان، بابیان اینکه از ابتدای اجرای طرح کارت ملی هوشمند تاکنون ۳۹۱ هزار کارت ملی در استان صادرشده است، تأکید کرد: ۳۸۸ هزار نفر ک...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ۱۲ واگن قطار باری بافق-بندرعباس حدفاصل ایستگاه‌های جنت‌آباد به بیاض، از خط خارج شد. ‌
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی طحانیان ظهر امروز در آئین معرفی و امضای کتاب «سرباز کوچک امام» که در سالن اجتماعات کتابخانه امیر کبیر کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب با علاقه ای که به بسیج و سپاه داشتم با توجه به سن کم عضو بسیج شدم ومس...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز از تدوین اسناد و مدارک پزشکی دوران دفاع مقدس در بیمارستان گلستان اهواز خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد احمدی ظهر یکشنبه در همایش شوراهای آموزش و پرورش در یاسوج، افزود: شورای آموزش و پرورش از مهمترین شوراهای است که در ساختار اداری و آموزشی کشور پیش بینی شده و در طول ۴۰ سال گذشته نظام جمهوری اسلامی تلاش کرده که در بعد کمی ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گفت: یکی از مشکلات عمده در تولید محصولات بانوان نبود فروش و بازاریابی مناسب است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
خرید بلیط چارتر هواپیما

گیوی آیفونفروشگاه اینترنتی زیورآلات، نقره و ساعت
نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیبایی

خرید بلیط هواپیما

حذف اپل ایدی کارتی


سررسید 98 - سالنامه 98 - تقویم رومیزی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است