استانی 17:20 - 27 اردیبهشت 1397

مدیران شهری در دوچرخه سواری پیش قدم شوند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: «احسان منصوریان» به همراه همسرش «شیما هاشم نیا» و «ارسلان» فرزند ۹ ماهه شان در تاریخ ۲۲ فروردین رکاب زنی سفر یک ساله خود را به دور ایران آغاز کردند.

آن ها شامگاه دوشنبه (۲۴ اردیبهشت) وارد گرگان شدند و عصر چهارشنبه نشستی با جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در خانه طبیعت گرگان داشتند.

اهم مطالب ذکر شده در این نشست ایجاد بسترهای لازم برای ساخت یک مسیر امن برای دوچرخه سواران بود.

حرکت به سمت نیشابور

احسان منصوریان در حاشیه این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ما سفر یک ساله خود را در تاریخ ۲۲ فرودین شروع کردیم، در تالار شهر مشهد مراسم بدرقه انجام و ما به سمت نیشابور حرکت کردیم.

وی افزود: ما سعی کردیم برخلاف همه که از سمت قوچان و چناران به شمال می آیند، شهرهای حاشیه کویری هم چون نیشابور، سبزوار و اسفراین را هم ملاقات کنیم.

منصوریان گفت: در بجنورد مورد استقبال استانداری واقع شدیم و به بیان برنامه های خود پرداختیم و از آن جا به سمت شمال حرکت کردیم.

هدف سفر

وی افزود: هدف ما از این سفر به چالش کشیدن سبک زندگی ماشینی است که دچار روزمرگی شده و در قالب زندگی شهری به تبلور می رسد؛ ما می خواهیم ثابت کنیم که می شود کل مایحتاج اصلی زندگی را روی دوچرخه جای داد و با نیروی بدنی آن را جا به جا کرد و حتی از آن مهم تر، یک بچه کوچک را همراه برد.

منصوریان با بیان این که کسانی که فعالیت خاص دارند، تصور می کنند که بچه آن ها را محدودتر می کند، گفت: ما همچنین قصد داریم این تصور غلط را به چالش بکشیم.

پیام سفر

وی گفت: پیام ما حفظ آب، خاک و هوای پاک برای نسل های آینده است، سیستم زندگی شهری همه را راحت طلب کرده است و ما گاهی اوقات فارغ از این که انرژی ها از کجا می آید، فقط مصرف کننده صِرف هستیم.

وی بیان کرد: سفر ما یک ساله است و سعی داریم به صورت چهار فصل سفر کنیم علت آن هم این است که می خواهیم ییلاق و قشلاق را معرفی کنیم و بگوییم که ایران چهارفصل است.

منصوریان گفت: سفر ما تا آخر بهار در شمال کشور خواهد بود و در فصل تابستان به سمت آذربایجان می رویم؛ همچنین با شروع فصل سرما به سمت استان های مرکزی تر و در زمستان هم به جنوب و کویر مرکزی خواهیم رفت.

کمپین با دوچرخه

وی تصریح کرد: بنده سفیر «کمپین با دوچرخه» هم هستم، این کمپین ۸۰ برنامه، پویش و همایش را با هدف ترویج استفاده از دوچرخه در زندگی روزمره برگزار کرده است.

منصوریان در زمینه هزینه های سفر توضیح داد: هزینه سفر با دوچرخه بسیار پایین است و آن را از ماحصل پس اندازی که در چند سال کرده ایم، تأمین می کنیم.

وی افزود: سفر با دوچرخه وقت و آزادی می خواهد، شخص نباید احساس کند که در شهر و زندگی لنگر انداخته و باید به آن جا برگردد.

ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری

منصوریان با بیان این که بنده در ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله حمل و نقلی شهری در مشهد فعالیت می کنم، اظهار کرد: در زمان سفر سعی می کنیم در شهرهای مختلف با شورای شهر، مدیران شهری، شهردار، فرمانداری و استانداری دیدار داشته باشیم و زیرساخت های درست دوچرخه سواری شهری را در سه قالب مسیرهای مطلوب دوچرخه سواری شهری، دوچرخه مطلوب سامانه های دوچرخه شهری و ماهیت کمپین های اثربخش در حوزه شهر به آن ها و مردم توضیح دهیم.

وی با اشاره به این که مردم با این توضیحات مطالبه گر شده و مدیران شهری هم با آن آشنا می شوند، اضافه کرد: در کنار این مسائل نحوه صحیح دوچرخه سواری در شهر را هم به صورت ساده برای مردم بیان می کنیم.

تعریف استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری

منصوریان تأکید کرد: ایده آل ما از این نشست ها و دیدارها این است که یک استاندارد کلی در دوچرخه سواری شهری و سامانه های مرتبط که شهرداری ها می خواهند ایجاد کنند، تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ماهیت دوچرخه این است که شما را از امنیت خودرو بیرون می آورد و شما را بدون واسطه و حصار با محیط اطراف خود قرار می دهد و همین امر باعث می شود که فکر کنید جزئی از طبیعت هستید و زمانی که حصار کاذب خودرو را ندارید سعی می کنید با تعامل و گذشت و مهربانی با محیط اطراف رفتار کنید.

منصویان اذعان کرد: اگر مدیران شهری دوچرخه سواری را شروع کنند، می توانند گام های خوبی در جهت توسعه شهر انسان محور بردارند.

طراحی مدل ها برای ترویج استفاده از دوچرخه

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هم در این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حرکت نمادین این خانواده که از مشهد به گرگان آمده اند اقدام جالب و قابل ستایشی است.

عبدالرضا چراغعلی افزود: آن ها فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری را در جامعه ترویج می کنند که در سلامت جامعه تأثیر دارد.

وی تصریح کرد: در این نشست کارشناسی مقرر شد که از تجربیات آن ها و همچنین تجربیات موفق دیگر شهرها در این زمینه استفاده کنیم و با مشارکت سازمان های مردم نهاد، هیئت دوچرخه سواری و علاقمندان و هماهنگی با مدیران دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، اداره کل شهرداری ها و امور شوراها و اداره کل امور اجتماعی مدل هایی را برای سلامت بیشتر جامعه و توجه به فرهنگ دوچرخه سواری در سطح استان و شهرستان ایجاد کنیم.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ علی پاکدل اظهار کرد: در پی اعلام شهروندان مبنی بر سقوط فردی از ساختمان درحال ساخت در خیابان ۳۲متری شهدا، بلافاصله ماموران در محل حاضر و به بررسی صحنه پرداختند. پاکدل درباره جزئیات این حادثه بیان کرد: شامگاه دوشنبه نوجوا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگارمهر، حجت الاسلام مختار کرمی در بازدید از دفتر خبرگزاری مهر کردستان با اشاره به اینکه مسئولان امروز به شدت نیازمند فعالیت رسانه ها در برقراری ارتباط آنها با مردم هستند، گفت: رسانه نباید بازیچه و تریبون برخی از مدیران هم شود. وی عنوان...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل صادقی شامگاه دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در شهرستان قروه، عمده ترین برنامه کمیته امداد را مختص به احداث مسکن روستایی برای مددجویان تحت پوشش دانست و از پیش بینی برای احداث ۱۱۴ واحد مسکن روستایی در سال جاری خبر داد. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در این آیین گفت: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ۵۲۷ ...
استانی
یک اقتصاددان:
«خبرگزاری ایسنا» یک اقتصاددان گفت: اگر دولت بتواند بازار ارز را به تعادل برساند، می‌توانیم از تحریم‌ها هم عبور کنیم.
استانی
‌یک محقق تحقیقات اقتصادی و اجتماعی:
«خبرگزاری ایسنا» ‌یک محقق تحقیقات اقتصادی و اجتماعی گفت: اسکان عشایر به طور خودجوش بر وضعیت اشتغال و میزان درآمد آنها تأثیر منفی داشته است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی بنیادیان شامگاه دوشنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه شمار نخبگان چهارمحال و بختیاری افزایش یافت، اظهار داشت: تعداد نخبگان چهارمحال و بختیاری به ۵۰۰ نفر رسیده است. وی عنوان کرد: تعداد نخبگان این استا...
استانی
«خبرگزاری مهر» مجید صفری در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح حادثه سقوط تعدادی از کوهنوردان که در حال صعود به قله دماوند بودند، اظهار داشت: یک گروه ۸ نفره از اهالی دماوند در حال صعود به قله دماوند بودند، که دچار حادثه شدند. وی افزود: متاسفانه در این حادثه یک نفر در ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «اسماعیل نذر آفتاب» برگرفته از خاطرات اسماعیل کریمیان شاددل که به قلم خود این آزاده سرافراز نوشته شده شامگاه دوشنبه با حضور مهدی طحانیان معروف به اسیر کوچک در سالن گلشن بجنورد رونمایی شد. محتوای این کتاب برگرفته از خاطرات...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اقبال عباسی شامگاه دوشنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بهره گیری از ظرفیت ها برای توسعه چهارمحال و بختیاری ضروری است، اظهار داشت: این استان در بخش های مختلف کشاورزی، گردشگری و... دارای ظرفیت ها و پتانسیل ه...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است