اقتصادی 18:09 - 31 فروردین 1398
گزیده اخبار اقتصادی شنبه
از میانه سال گذشته رشد مصرف بنزین در کشور روند صعودی به خود گرفت و عملا دستاوردهای کارت سوخت و سامانه سهمیه بندی سوخت که از میانه دهه ۸۰ به اقتصاد وارد شد، از بین رفت این موضوع عاملی شد که بحث بازگشت کارت سوخت و سهمیه بندی بار دیگر تقویت شود که این موضوع با گرانی CNG تقویت شد.

بوی گرانی سوخت از CNG می‌آید

به گزارش خبرنگار ایسنا، بررسی اخبار اقتصادی ایران نشان از آن دارد که عموم خوانندگان اخباری مربوط به سهمیه بندی بنزین، قیمت بنزین، کاهش میزان تولید ون، بازسازی مناطق سیل شده، آثار کاهش قدرت خرید مردم، رکوردشکنی سه‌باره بازار بورس، بیمه قالیبافان، ورود دستگاه قضائی به پل تازه ساز در استان لرستان و قیمت دلار را پیگیری کرده‌اند.

انتهای دهه ۸۰ بود که کارت سوخت و بعد از آن سهمیه بندی بنزین به اقتصاد ایران و خانوار وارد شد، این برنامه با سه بار رشد قیمت از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان، از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان و از ۷۰۰ تومان به ۱,۰۰۰ تومان در هر لیتر همراه بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و سکان‌داری بیژن نامدار زنگنه در وزارت نفت، این کهنه سوار وزارت در ایران معتقد بود در زمان فعلی با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه حذف کارت سوخت و این سامانه هیچ خروجی به همراه ندارد و تنها هزینه سنگین نگهداری از سامانه برای دولت و وزارت نفت را به همراه دارد.

اما از سال گذشته با توجه به نوسان نرخ ارز قاچاق سوخت سود قابل توجهی را نصیب افراد می‌کند و این موضوع عاملی شده تا میزان مصرف سوخت در کشور افزایش قابل توجهی به خود بگیرد از این رو بار دیگر ورود کارت سوخت و سهمیه بندی بار دیگر مطرح شد که این طرح تا هفته گذشته راه به جایی نبرد اما به نظر می‌رسد با توجه به رشد قیمت ۳۹ تومانی گاز مایع، احتمال دارد بار دیگر قیمت بنزین افزایش و سهمیه بندی به عرضه بنزین وارد شود.

حال با این شرایط عبدالله مشکانی- کارشناس مسائل اقتصادی - معتقد است قاچاق سوخت مبالغ هنگفتی را بر دولت تحمیل کرده و باید در پی سهمیه بندی بخشی از درآمد این موضوع به تقویت ناوگان دولت اختصاص یابد.ون هم از غافله تولید عقب ماند

موضوع تقویت ناوگان در حالی مطرح می‌شود که شرکت‌های خودروسازی در ماه‌های اخیر با توجه به وضعیت تولید و شرایط اقتصادی کاهش تولید را تجربه می‌کنند و از سوی دیگر آنچنان وسیله نقلیه جدیدی در قالب خودروهای گازسوز و برقی برای تقویت ناوگان عمومی مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.

بررسی‌ها نشان از آن دارد که شرکت‌های خودروسازی در اسفندماه سال گذشته تنها ۵ خودرو ون تولید کرده‌اند و این در حالی است که در بهمن ماه سال گذشته ون تولیدی کشور ۳۵ دستگاه بوده که طی یک ماه میزان تولید ون با کاهش ۸۵ درصدی مواجه شده است.

بازسازی مناطق زلزله زده یک‌ساله تمام می‌شود

ابتدای سال جاری بسیاری از مناطق کشور دچار سیل شد که خسارات قابل توجهی را برای افراد به همراه داشت که در زمینه بازسازی و جبران خسارت سیل قرار بر آن شد تا از منابع مختلف دولت به جبران خسارت سیل بپردازد و در نهایت اگر منابع کفاف نداد دولت می‌تواند از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کند. اما فارغ از این مسائل هادی درفشی- قائم مقام بنیاد مسکن اعلام کرده بازسازی مناطق سیل‌زده شروع شده و امیدواریم در کمتر از یک سال عملیات بازسازی در این مناطق به اتمام برسد این خبر در حالی مطرح شده که در سال ۹۶ کرمانشاه لرزید و هنوز بسیاری از افراد در چادر و کانکس زندگی می‌کنند و در کنار آن در سال ۹۵ پلاسکو در قلب تهران سوخت و هنوز خبری از ساخت و ساز آن به صورت عملی نیست.

در کنار اخبار ساخت و ساز و بازسازی، خیرالله خادمی- مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از ورود دستگاه قضائی به پرونده تخریب پل جدید کاکارضا که تنها دو سال پس از ساخت در اثر سیل تخریب شده است، خبر داد و افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد که فونداسیون پل بالاتر از سطح آب‌شستگی بوده و جنس پل نیز بتنی نبوده است.

کمبود نقدینگی بلای جان تولید

در روزهای گذشته میزان رشد اقتصادی کشور طی ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷ از سوی مرکز آمار منتشر شد که در این میان رشد صنعت منفی ۷.۹ درصد بود. در این زمینه کارشناسان هر یک بنا بر حوزه فعالیت خود دلایل را مطرح کردند که برخی از فعالان حوزه خودرو معتقد بودند عدم فعالیت صنعت خودرو به صورت اقتصادی و حساب شده عامل کاهش رشد اقتصادی در بخش صنعت بوده است. حال در این زمینه نصرالله محمدحسین فلاح عضو هیأت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی، افزایش قیمت مواد اولیه و موانع صادرات را از جمله مهمترین دلایل رشد منفی ۷.۹ درصدی بخش صنعت اعلام کرده است.

ادامه رکوردزنی‌ها در بورس

در هفته گذشته شاخص بورس برای دو مرتبه پیاپی رکورد زنی قابل توجهی داشت و به شاخص ۲۰۰ هزار تایی وارد شد که این رشد شاخص به دلایل اقتصادی نبود و تنها در پی کاهش ارزش پول ملی این مهم محقق شد. حال برای سومین بار، در روز جاری شاخص بورس رکورد قابل توجهی به ثبت رسانده که این رشد به رهبری گروه شیمیایی‌ها به ثبت رسید و حتی قندی‌ها که مخالفت جریان بازار حرکت می‌کردند امروز با رشد قیمت روبرو شدند و بسیاری از گروه‌ها صف‌های پایدار خرید را تجربه کردند.

بیمه برای تمام قالیبافان!

در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۸ مقرر شده بود تا بسیاری از قالیبافان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند که به گفته دست‌پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران تمام قالیبافان در سال ۹۸ تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند که مهمترین دغدغه تولیدکنندگان فرش مسئله بیمه است. این مسئله در حالی مطرح می‌شود که بیمه قالیبافان حدود پنج سالی است که به این حوزه وارد شده است اما متأسفانه به دلایل مختلف این بیمه برای تمام قالیبافان در نظر گرفته نشد و در کنار آن در سال‌های اخیر به واسطه کاهش تقاضا برای فرش دستباف بسیاری از قالیبافان کسب و کار خود را تغییر دادند.انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» چین ضمن ابراز مخالفت با تصمیم واشنگتن برای وضع تعرفه بیشتر روی کالاهای چینی به ارزش ۵۵۰ میلیارد دلار، به آمریکا هشدار داد اگر به اقدامات نادرستش پایان ندهد، با تبعات آن مواجه خواهد شد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رشد اقتصادی مالزی در سه ماهه دوم سال فراتر از حد انتظار ظاهر شد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اختلاف بین فرانسه و آلمان با انگلیس و آمریکا بر سر مسائل تجاری و مالیاتی مهم ترین اتفاقات روز نخست اجلاس فرانسه بود.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» نرخ تورم اتریش به ۱.۴ درصد رسید.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» یک اقتصاددان با بیان اینکه ایران در شاخص‌های جهانی فساد جایگاه خوبی ندارد، ساده‌سازی قوانین و مقررات، کاهش دخالت دولت در اقتصاد و باز گذاشتن دست رسانه‌ها و مطبوعات را از اصلی ترین راهکارهای غیرقضایی مقابله با فساد توصیف کرد.
اقتصادی
چه شد که خاموشی‌ها ۹۸ درصد کاهش یافت؟
«خبرگزاری ایسنا» برای تابستان امسال که ۸۰۰۰ مگاوات کمبود برق پیش‌بینی می‌شد، کم‌تر کسی گمان می‌کرد بار تامین برق کشور را نیروگاه‌های برق آبی‌ به دوش بکشند و از خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده جلوگیری کنند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام تاکید کرد که امید به بهبود شرایط با توجه به عزمی که در تولیدکنندگان و اخبار واصله از گوشه و کنار کشور در تلاش برای رونق تولید ملی می رسد، به شدت نسبت به ۶ ماه پیش فزونی...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما رضا اردکانیان در ارتباط زنده تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما افزود: خوشبختانه امسال با اتفاقات خوبی همراه بود که از آن میان می‌توان به بارش‌های باران در آغاز سال و پر شدن سدها اشاره کرد. وی ادامه داد:...
اقتصادی
یک فعال اقتصادی:
«خبرگزاری ایسنا» یک عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت باید تلاش کند منابع تامین ارز در بازار داخلی را مستحکم کند، اصلی‌ترین عامل کاهش قیمت دلار در هفته‌های گذشته را کاهش تقاضا قلمداد کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، جواد حسین زاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: تورم نقطه به نقطه سالانه یعنی مرداد سال ۹۸ نسبت به ۹۷ نیز ۴۱.۶ درصد است که اندکی کاهش نشان می‌دهد. رئیس مرکز آمار بحث باورپذیری آمار را با قدرت خرید خانو...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیتعمیرات لوازم خانگی بوشطراحی حرفه ای لوگو


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است