اقتصادی 17:58 - 29 تیر 1397
بانک انصار در اطلاعیه‌ای اعلام کرد موضوع ادغام بانک‌های نظامی هم‌اکنون در حد جلسات امکان‌سنجی بوده و هنوز به‌طور رسمی از طرف مراجع ذیربط اعلام نشده است.

قرار بود در بهار امسال فرایند ادغام 3 بانک نظامی آغاز شود

این خبر در شرایطی اعلام شده که موضوع ادغام تعاونی اعتباری ثامن و مؤسسه مالی و اعتباری مهر اقتصاد در بانک انصار به مرحله پایانی خود نزدیک شده و قرار است در گام دوم تعاونی اعتبار ثامن، مؤسسه اعتباری کوثر و بانک‌های حکمت ایرانیان و قوامین در بانک انصار ادغام شوند.

البته مدیران بانک انصار با اعلام این خبر که ادغام بانک‌ها و مؤسسه مالی نظامی در «حد امکان‌سنجی» است، تلاش کرده‌اند تا نگرانی سهامداران خود را همزمان با برگزاری مجمع عمومی سالانه‌اش کاهش دهند تا در موقع مناسب تصمیم‌گیری درباره ادغام دومرحله‌ای بانک‌ها و مؤسسات یادشده در بانک انصار عملیاتی شود.

موضوع ادغام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نظامی از ابتدای دولت دوم حسن روحانی وارد فاز جدی شده و براساس مجوزهای عالی‌ترین مقامات نظامی، در نهایت توافقی بین ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی با امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و امور پشتیبانی نیروهای مسلح صورت گرفته تا این مهم در یک فضای آرام انجام شود تا منافع سهامداران و سپرده‌گذاران به خطر نیفتد.21اسفندماه سال گذشته، فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در یک نشست خبری اعلام کرد:

در بهار سال 1396تعاونی اعتبار ثامن و مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد در بانک انصار ادغام خواهند شد. او همان زمان در پاسخ به پرسش خبرنگار همشهری درباره احتمال ادغام مؤسسه اعتباری کوثر و بانک‌های قوامین و حکمت ایرانیان اعلام کرد: در فاز دوم درباره این مؤسسه و 2بانک هم تصمیم‌گیری خواهد شد. به گفته معاون نظارتی بانک مرکزی، ادغام مهر اقتصاد و ثامن در بانک انصار مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و از بهار سال آینده بانکی قوی‌تر با محوریت و حفظ نام بانک انصار فعالیت خود را ادامه می‌دهد و فعالیت مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد و تعاونی اعتبار ثامن متوقف می‌شود.

  • تأخیر در اجرای طرح ادغام

درحالی‌که قرار بود در بهار امسال فعالیت مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد متوقف و در بانک انصار ادغام شود، اما تأخیر در اجرای این سیاست تردیدها درباره احتمال ادامه فعالیت بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری وابسته به نهادهای نظامی را به همراه داشته، اما خبرنگار همشهری از بانک مرکزی کسب اطلاع کرد که پرونده ادغام بانک‌های نظامی همچنان روی میز قرار دارد ولی مهم‌ترین چالش برای ادغام به وضع مالی نامناسب بانک قوامین از حیث منابع و مصارف بازمی‌گردد.

البته در روزهای اخیر بانک قوامین باردیگر تبلیغات رسانه‌ای خود را شدت بخشیده و مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد هم همچنان به جذب سپرده‌ها و پرداخت تسهیلات اقدام می‌کند، درحالی‌که فعالیت تعاونی اعتبار ثامن‌ عملا متوقف شده و بانک انصار مسئولیت پاسخگویی به سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان را برعهده گرفته، هرچند هنوز گام‌های اجرایی برای پایان فعالیت هیأت مدیره تعاونی اعتبار ثامن و انتقال اختیارات و مسئولیت آنها به مدیران بانک انصار برداشته نشده و رایزنی‌ها ادامه دارد.

تأخیر ایجاد شده در ادغام تعاونی اعتبار ثامن و مؤسسه مهر اقتصاد در بانک انصار عمدتا ناشی از فرارسیدن فصل مجمع عمومی سالانه این بانک بوده و پیش‌بینی می‌شود پس از برگزاری مجمع بانک انصار، رایزنی‌ها از حد امکان‌سنجی به مذاکرات دوران انتقال تغییر ماهیت داده شود.

  • شبیه‌سازی بانک سپه برای ساماندهی نظامی‌های بانکدار

به گفته معاون نظارتی بانک مرکزی، سیاست‌های کلی برای بانک‌های نظامی و انتظامی اتخاذ شده و حسب آنچه به حیطه اجرا درمی‌آید، به اطلاع عموم خواهد رسید. 10شهریورماه سال گذشته، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نخستین اظهارنظر در کسوت وزارت با بیان اینکه مؤسسات مالی و اعتباری وابسته به نهاد نظامی واگذار نمی‌شوند، گفت: مؤسسات مالی خود را در چارچوب قانون ساماندهی می‌کنیم.

امیر حاتمی تأکید کرده بود: وزارت دفاع نیز در چارچوب همان قوانین، ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری وابسته به نهادهای نظامی را صورت می‌دهد و معتقدیم این ساماندهی وضعیت را بهتر می‌کند و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. الگوی پیشنهادی و توافق‌شده بین وزارت دفاع و بانک مرکزی شبیه‌سازی کارکردی است که بانک سپه در سال‌های نه چندان دور برعهده داشت و بیشتر فعالیت‌های مالی و پولی وابسته به نهادهای نظامی را مدیریت می‌کرد و حالا قرار است بانک انصار چنین مسئولیت دشواری را عهده دار شود.

مجمع عمومی سالانه بانک انصار 31تیرماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن در یکی از شمالی‌ترین نقاط پایتخت برگزار می‌شود. این بانک قول داده درصورت هرگونه رویداد با اهمیت در ارتباط با موضوع ادغام، نسبت به افشای جزئیات آن اقدام کند. گریزی از ادغام بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری وابسته به نهادهای نظامی نیست اما باید منتظر ماند و دید الگوی نهایی و سازوکار انتقال قدرت و منابع در میدان رقابت بانکداری نظامی‌ها چگونه ترسیم خواهد شد.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
بسته خبری چهارشنبه ایسنا
«خبرگزاری ایسنا» رشد عن‌قریب بازار بورس شاید مهم‌ترین برداشت از اخبار امروز گروه اقتصادی ایسنا باشد. بر اساس دو سناریو که به تایید کارشناسان رسیده، افزایش یا کاهش نرخ دلار و طلا، نهایتا به بازدهی بازار سهام ختم می‌شود. این پیش‌بینی در صورت تحقق بازارهای طل...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان هدفمندی یارانه ها، سازمان هدفمندی اعلام کرد که یارانه نقدی مهرماه ساعت ۲۴ پنجشنبه به حساب سرپستان خانوار واریز می شود. بر اساس اطلاعیه این سازمان، «نود و دومین» مرحله یارانه نقدی مربوط به مهر ماه سال جاری به ا...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در دیدار با سفیر کره جنوبی ضمن معرفی بخش تعاون، توانمندی ها و ظرفیت های بخش تعاون، به روابط خوب ایران و کره اشاره و خواستار افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور شد. ...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» قیمت طلا یکی از باثبات‌ترین هفته‌های خود را پشت سر گذاشت و همین مسئله موجب شده است تا میزان تقاضا و التهاب در بازار کاهش یابد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» علی خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نشست اعضای کارگری شورای عالی کار با معاون وزیر کار در پی عدم برگزاری نشست شورای عالی کار برای بررسی جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال جاری گفت: صبح امروز اعضای کارگری شورای عالی کار و نمایندگان ...
اقتصادی
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در حالی‌که قیمت میوه را در شرایط فعلی منطقی و مناسب ارزیابی می‌کند معتقد است قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی مورد رضایت مصرف کننده نیست.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر معاون جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی که به همت سازمان دانشجویان در دانشگاه مازندران برگزار شد، با اشاره اینکه تغییر اقلیم باعث کاهش ...
اقتصادی
وزارت صنعت خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس مرکز روابط عمومی و ارتباطات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با حضور در میان تجمع کنندگان شاکیان شرکت مفتاح رهنورد اعلام کرد: ظرف هفته آینده شکایتهای مشتریان این شرکت بررسی و گزارش خواهد شد.
اقتصادی
«همشهری آنلاین» معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو از اجرای طرح پیش فروش جدید محصولات این شرکت از روز یکشنبه ۲۹ مهرماه خبر داد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رییس سازمان نقشه‌برداری کشور طی نامه‌ای خطاب به شهردار تهران با اشاره به ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، از قرارداد منعقد شده بین این سازمان و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری برای تهیه نقشه سه بعدی از تهران خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است