وبگردی 23:00 - 25 تیر 1396
موضوع قتل تکان دهنده دختر معصوم پارس آبادی، مسلما از جانب متولیان قضایی پیگیری عادلانه خواهد شد. اما این عدالتی بورکراتیک است که در آن نقش متولیان آسیب شناس عمومی و جامعه شناخت تخصصی به طور عمده نادیده انگاشته شده وحلقه آخر در فرآورده عدالت قضایی به مثابه همه عدالت فرآیندی فرض گرفته می شود. افکار و اخلاق عمومی چندان محق نیست مسئولیت های وجدانی خود را به صرف اقدام بورکراتیک حوزه قضایی خاتمه یافته فرض کند.

آنها چه گناهی کرده اند؟

مادر قاتل:

"همسایه‌ها ما را خیلی اذیت می‌کنند. من به امام‌جمعه پارس‌آباد گفته‌ام که روی منبر هم بگوید که درخانواده ما به جز پسرم هیچ نقشی در قتل آتنا نداشته است. ما عذاب وجدان داریم برای کارهایی که پسرم انجام داده. ما می‌خواهیم که مردم حساب ما را از او جدا کنند. مردم آمده‌اند در خانه ما را شکسته‌اند و وقتی ما را می‌بینند ناسزا می‌گویند. بالاخره ما در این شهر زندگی کرده‌ایم و می‌خواهیم در همین شهر به زندگی‌مان ادامه بدهیم.

برادر قاتل:"

" ما خانواده آبروداری هستیم.ما را قربانی برادرمان نکنند. بچه‌هایش در این شهر زندگی کرده‌اند و آبرو دارند. زندگی ما نابود شده. برادرم در پارس‌آباد کار اداری داشته الان یک هفته است همه‌چیزش را گذاشته و فرار کرده چون مردم هر وقت ما را می‌بینند آزار و اذیت‌مان می‌کنند. آبرو و حیثیت‌مان رفته. نمی‌توانیم سرمان را بلند کنیم".(خبرگزاری خبرآنلاین 25 تیر ماه 1396)

آنچه مطالعه کردید بخشی از مصاحبه دردناک خانواده قاتل آتنا دختر بچه معصومی ست که در پارس آباد مغان به طرز دهشتناکی به قتل رسید . خبر تکان دهنده یی که نه تنها ایران بلکه دنیا با ان همه فجایع روزانه را بهت فرو برد.. من البته نه جامعه شناسم، نه آسیب شناس و روانشناس اجتماعی،ممکن است شما هم نباشید. اما همه می دانیم یک جامعه در معرض آسیب های متعدد وممتد (صرف نظر از موضوع،ماهیت و علل آن)به این تخصص ها در حوزه علوم انسانی برای بررسی علل تولید و باز تولید خشونت و نابسامانی و فائق آمدن بر آنها به شدت نیازمند است. چرا این همه خشونت عمیق و فجیع!؟،آنهم در منطقه یی که علی القاعده در معرض خشونت های سیستماتیک شهری قرار ندارد.

موضوع قتل تکان دهنده دختر معصوم و زیبای پارس آبادی، مسلما از جانب متولیان قضایی پیگیری عادلانه خواهد شد. اما این عدالتی بورکراتیک است که در آن نقش متولیان آسیب شناس عمومی و جامعه شناخت تخصصی به طور عمده نادیده انگاشته شده وحلقه آخر در فرآورده عدالت قضایی به مثابه همه عدالت فرآیندی فرض گرفته می شود. .فارغ از آنچه در بطن جامعه و عدالت عمومی می گذرد،هدایت عدالت عمومی به سمت قضاوت و مواضع شخصی (رابطه میان مقصر و قربانی) بدون تردیداما با نگرانی!،به سمت هیچ عدالت فراگیر و آرامش عمومی حرکت نخواهیم کرد. افکار عمومی نیز چندان محق نیست مسئولیت های وجدانی و اخلاقی  خود را به صرف اقدام بورکراتیک حوزه قضایی خاتمه یافته فرض کند.در موضوع قتل دختر بی گناه و معصوم پارس آبادی از هر زاویه یی می توان سخن گفت . اما شخصا مایلم از زاویه نگرانی های دلهره آور بازماندگان قاتل سخن بگویم که صدای بی گناهی آنها در این فاجعه شنیده نمی شود. شخصی شدن ساحت عدالت و وجدان عمومی، مخاطره یی جدی به دنبال دارد که کنترل و اصلاح آن وظیفه مشترک متولیان قضایی،اجرایی ،قانونی والبته رسانه های ملی و عمومی ست. بروز هیجان در یک فاجعه و تاثر عمومی شاید امری طبیعی باشد و حق قانونی بازماندگاه قربانی امری طبیعی تر.اما در نقطه مقابل کنترل هیجان ها و دفاع موثر از قانون و حقوق احاد مردم در دوسوی یک موضوع، وظیفه یی حاکمیتی در همه ابعاد آن است. ویژگی اصلی حاکمیت تسلط بر اعصاب و اعمال وجدان عمومی و حاکمیتی ست. چرا باید کار به جایی برسد که خانواده بی گناه قاتل بی آبرو شده ،از شهر و دیار خود متواری و در جایی پناه بگیرند که هیچ پناهی و امانی در آن ندارند بدون آنکه مقصر باشند!؟. آنها در برابر قضاوتی از پیش شکل گرفته ،حتی قادر به بیان توضیح،اندوه و همدردی خود نیستند.به راستی گناه آنها چیست؟.اندوه جانگداز خانواده آتنا قابل تسکین و مداوای زود هنگام نیست خدا به آنها آرامش و صبر بدهد..اما بخش ها ولایه هایی از افکار عمومی نباید برای جبران، مادر، برادر،همسر ،کودکان و سایر بازماندگان قاتل را به قربانیان ثانویه این فاجعه تبدیل کنند. آنها بیش از هرکسی زیر فشار روانی ،روحیه از بین رفته،شرم و خجالت در حال خرد شدن و نابودی هستند.لطفا آنها را به حال خودشان رها کنید.matinmos@gmail.com

 

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار وبگردی

وبگردی
گزارشی از مراسم وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده سید مهدی غلامی
«خبرگزاری فارس» 33 سال دوری بالاخره به پایان رسید؛ 33 سال دلتنگی، انتظار، نگرانی. دیروز، دیدار شهید سید مهدی غلامی ، با خانواده اش بعد ازسالها در معراج شهدای تهران تازه شد؛ جایی در انتهای کوچه معراج، در خیابان بهشت.
وبگردی
یادداشت/
«خبرگزاری فارس» تو بر اساس خواست او، سیمان را هم در قلب راکتور اراک می‌ریزی اما دشمن، به اعتراف خودش «گسترده‌ترین تحریم‌های تاریخ آمریکا» را علیه تو به کار می‌گیرد!
وبگردی
مولوی سلامی:
«خبرگزاری فارس» نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه تحریم‌های جدید علیه ایران هویت برجام را از هم پاشید، گفت: از آمریکا به دلیل دشمنی‌هایی که از ابتدای انقلاب با نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته توقعی بیش از این نمی‌رفت. باز...
وبگردی
مهدی محمدی پیشنهاد داد
«خبرگزاری فارس» استراتژی آمریکا در تحریم‌های جدید، ادامه راهبرد اوباما درباره ایران است و هیچ تفاوت قابل ملاحظه‌ای در اینجا حاصل نشده است. آمریکا در حال بازسازی همان روندی درباره برنامه منطقه‌ای و دفاعی ایران است که پیش‌تر درباره برنامه هسته‌ای ایران طی شد...
وبگردی
«خبرآنلاین» آزاده نامداری به خاطر انتشار عکس‌هایی که در عرف سیاسی و اجتماعی ایران پسندیده تلقی نمی‌شوند هدف قرار گرفته است.
وبگردی
«خبرآنلاین» رییس پیشین اتاق بازرگانی تهران گفت: «انتظار می‌رود مسوولان یک افق یک‌ساله را برای ارز مشخص کنند و معلوم شود در این افق جهت‌گیری‌ها چه خواهد بود.»
وبگردی
«خبرآنلاین» واژه دیپلماسی اتحاد اسلامی را برای اولین بار مقام معظم رهبری رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب دبیرکل جدید مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مطرح و فرمودند که دیپلماسی وحدت اسلامی را به عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دهند.
وبگردی
«خبرآنلاین» نجفی توانا حقوق‌دان و وکیل برجسته کشورمان در گفت‌وگو با فارس در خصوص پرونده مرگ دختر بچه 8 ماهه بنام بنیتا گفت: ابتدا باید شرایط وقوع قتل عمد را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چه چیزهایی قتل عمد محسوب می‌شود.
وبگردی
«خبرآنلاین» سیاست برای دانشگاه بهتر است یا علم؟ برخی به اولی باور دارند، چون، از روز اول ازل، دانشگاه را سیاسی دیده اند. این هم از مصیبت های ماست. چون مشکل سیاسی داشته ایم یا برای خودمان درست کرده ایم، دانشگاه ها را پایگاه سیاست کرده ایم. علم چی؟ هیچ ی...
وبگردی
«خبرآنلاین» « آیا بعداز 38 سال می توانیم الگو باشیم؟ » این جمله برگرفته از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری از پیشکسوتان دوران مبارزات و از مدیران ارشد و همیشه سال های بعدازانقلاب است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است