وبگردی 08:11 - 30 اسفند 1395
آخرین روزنوشت سال جاری عمده وقتم در هفته جاری را در اتاق مشترک ایران و عراق سپری کردم و فرصت خوبی فراهم شد تا مروری داشته باشم بر روزنوشت ها و سفرنامه‌های سال جاری.

خوب، بد ،زشت سال ٩٥

آغاز امسال با رخ دادن برجام امیدواری زیادی در جامعه شکل گرفت، من هم در اغلب روزنوشت‌هایم به برجام و آثار آن پرداخته‌ام، اما نهایتا سالی که از نظر من می‌توان به آن لقب «عصر برجام» را داد، جای خود را به «عصر ترامپ» داد و با این عنوان به پایان رسید. شیرین و تلخی‌های سال امسال با انتخابات آغاز شد و خوشبختانه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان حماسه آفریدند.

همه امیدوار بودند که با هماهنگی دولت و مجلس اقتصاد کشور از رکود خارج شود. اما متاسفانه از نیمه دوم سال اتفاقاتی رخ داد که بسیاری از مردم انتظار اتمام این سال لعنتی و فاجعه بار را کشیدند. دلخوشی اصلی من در این سال که در روزنوشت‌ها بیشتر به آن اشاره کرده‌ام ناشی از بازگشت ایران به بازار نفت، موفقیت‌های تیم ملی فوتبال، بازی‌های خوب تیم پرسپولیس، آزادی حلب، بخش‌هایی از موصل و اسکار اصغر فرهادی بود. در مقابل همه این دلخوشی‌ها ضایعه ارتحال و فقدان آیت‌الله هاشمی با هیچ یک از موارد فوق قابل جبران نیست.

همچنین جامعه از درگذشت آیت الله موسوی اردبیلی، کیارستمی، علی معلم، پورحیدری، اولادی و نوروزی و....، حادثه تصادف قطار، آتش سوزی در پتروشیمی‌ها و فاجعه پلاسکو به ستوه آمد و سال تلخی را پشت سر گذاشت. در روزنوشت ها مواردی را بیش‌بینی کردم که بعضی از آنان خصوصا در مورد انتخابات آمریکا، قیمت نفت، انتخابات مجلس شورا و خبرگان، انتخابات میان دوره‌ای اتاق ایران و قیمت ارز به واقعیت نزدیک بود. چند سفرنامه هم نوشتم.

خصوصا سفرنامه شرق آسیا(ویتنام، مالزی وتایلند) و عراق که مورد استقبال بسیار قرار گرفت. در روزنوشت‌ها کمتر از اتاق نوشتم و بیشتر به موضوع قراردادهای جدید نفتی و برجام پرداختم. به نهادهای غیر انتفاعی نیز توجه کردم و در جلسات آنان حضور یافتم و جهت کمک به آنان حتی در مراسم رسمی از جمله «کنفرانس نفت» که با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی برای اولین بار در کشور برگزار شد و ریاست آن بعهده من بود، فضایی را در اختیار این عزیزان قرار دادیم تا نسبت به معرفی خیربه اقدام و عضو‌گیری کنند. جامعه متاثر از مجازها فضای کشور متاثر از تلگرام و اینستا بود.

من هم حضور فعالی در این دو رسانه داشتم. توئیتر غوغا کرد و انتخابات آمریکا را باید پیروزی توئیتر دانست. اعضا کانال تلگرام افزایش و انتشار روزنوشت‌ها در قسمت وبلاگ‌های «خبرآنلاین» باعث شد که خوانندگان روزنوشت‌ها به شدت افزایش یابد و بارها جزو مطالب پربیننده این خبرگزاری شد. اگر چه بارها از سیاست‌ها و عملکرد دولت دفاع کردم ولی نقد خود را بر عملکرد و حاشیه‌سازی بعضی از وزرا بارها نوشته و بیان کردم.خواستار استعفاء یا برکناری حداقل چهار وزیر شدم که فقط دو تا از آنها عملی شد.

بخش خصوصی باز هم ناکام ماند سال ٩٥ از سخت‌ترین سال‌ها برای بخش خصوصی و من بود. با وجود رشد دو رقمی اقتصاد کشور و رسیدن تولید ناخالص ملی به سطح سال ٨٦، آثار آن را در بنگاه‌های کوچک و بخش خصوصی ندیدیم. بنگاه‌های بزرگ ذینفع این تغییرات بودند، ولی بیش‌بینی می‌شود که در سال آینده با کاهش سهم نفت در رشد اقتصادی شاهد بهبود در بخش خدمات، صنعت و کشاورزی باشیم که سهم بخش خصوصی در این بخش‌ها پررنگ‌تر است.

این امیدواری وجود دارد که اقتصاد کشور از رکود خارج شود و پروژه ٨٨٨ که سال‌ها به عنوان یک آرزو مطرح بود تحقق پیدا کند. پروژه 888 کلید می‌خورد پروژه ٨٨٨ به معنی رسیدن به رشد ٨ درصد، تورم ٨ درصد ورسیدن نرخ بیکاری به ٨ درصد است . در این صورت است که امکان رسیدن به اهداف ١٤٠٤ محقق می‌شود.

در پایان مراتب تشکر خود را از همه شما عزیزان که وقت خود را برای مطالعه روزنوشت‌های معمولی من صرف میکنید ابراز داشته و امیدوارم در ششمین سال تحریر روزنوشت‌ها همچنان همراه من باشید و با نقد و نظرات ارزشمند خود باعث ارتقا آن شوید. پایان

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار وبگردی

وبگردی
پاسخ‌هایی به ادعاهای جهانگیری-روحانی
«خبرگزاری فارس» رئیس‌جمهور و معاون اولش در مناظره روز جمعه صحبت‌هایی را علیه قالیباف مطرح کردند که وقت اجازه نداد شهردار تهران بتواند به آن‌ها پاسخ جزئی دهد.
وبگردی
یادداشت/ جسین شمسیان
«خبرگزاری فارس» فارغ از شیوه مناظره پخش شده و محتوایی که می‌توانست به مراتب بهتر باشد، اتفاق نادر در این دوره از انتخابات در همین مناظره اول رقم خورد و آن نمایشی تمام‌عیار از ناکارآمدی‌ها و ناتوانی‌های 4 ساله اخیر مدیریت اجرایی کشور بود.
وبگردی
یادداشت/ حسین قدیانی
«خبرگزاری فارس» اگر مردم، دولت اعتدال را به دولت رکود و بیکاری و عدم تولید و خلف وعده و ندیدن مشکلات و دروغ و تهمت و حامی فساد و پناهگاه مفسد و بی‌خیال نسبت به معضلات ریز و درشت خود می‌شناسند، لاجرم در این «کارنامه لرزان»، بعد از حسن روحانی، بیشترین نقش را...
وبگردی
«خبرآنلاین» برای ارزیابی عملکرد دولت آقای روحانی باید شاخص‌های مناسب را دراین زمینه در نظر بگیریم.
وبگردی
«خبرآنلاین» حسن؛ محمد رو ول کن و به اسحاق بچسب!
وبگردی
«خبرآنلاین» چرا مهاجرت صورت می گیرد. مهاجرت پدیده ای جهانی است به این معنا که نه تنها از یک کشور به یک کشور صورت می گیرد بلکه بیش از آن از یک منطقه به منطقه دیگر و بیشتر از محیط های کوچک تر به محیط های بزرگ تر صورت می گیرد.
وبگردی
«خبرگزاری فارس» جهانگیری که تا قبل مناظره، پوششی و ضربه‌گیر بود و «باید» به نفع روحانی کنار می‌رفت و «فدایی» می‌شد، «توفان» و «زلزله: خطاب شد و روحانی تقریباً هیچ».
وبگردی
«خبرگزاری فارس» درحالی که حسن روحانی عنوان می کرد دولت قبل برای کارگران چینی اشتغال ایجاد کرده اما آمارها نشان می دهد دولت یازدهم رکورد واردات از چین را به نام خود ثبت کرده است؛ موضوعی که به سوژه کاربران شبکه های اجتماعی نیز تبدیل شده است.
وبگردی
«خبرآنلاین» هنوز نمی‌توان برای انتخابات 29 اردیبهشت سرنوشت معلومی را پیش‌بینی کرد. هرچه هست گمانه است و وقایع غیر‌منتظره‌ای که ممکن است در بزنگاه، صحنه را به نفع این و آن تغییر دهد. در این‌حال آنچه بیش از همه برجسته است اینکه اکنون مردم تماشاگر اوضاع ه...
وبگردی
«خبرآنلاین» دکتر صادق زیباکلام یادداشت تازه ای با عنوان انتخابات «ریاست‌جمهوری و جدول‌ضرب» منتشر کرده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی
رادیولوژی و سونوگرافی شبانه روزی بیمارستان کودکان تهران

در بهین سرور ابتدا سرویس را تحویل و بعدا پرداخت نماییدسلامتی دندانهایتان را با نخ دندان ارکید تضمین نمایید

فوق تخصص گوش و حلق و بینی
ترجمه گستر | ترجمه تخصصی مقاله و متن انگلیسی و فارسیمجری کفپوش اپوکسی،پلی یورتان،ضد اسید و بتن سخت سالن های تولید، ورزشگاه ها و انبار ها

فروش موبایل و لوازم جانبی با نازل ترین قیمت


تبدیل پایان نامه به کتاب با مجوز


آلیران نماینده انحصاری ورق های کامپوزیت آلوباند مثلثی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است