فرهنگی‌هنری 12:33 - 29 فروردین 1398
در اولین جلسه کمیسیون هنر و معماری مطرح شد:
نخستین جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید در خانه موسیقی برگزار شد.

ضرورت توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط‌عمومی حوزه هنری، محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن تبریک سال نو به هنرمندان گفت: وضعیت هنر امروز از جنبه‌هایی قابل بررسی است، از جنبه‌ای عده‌ای هنر را در وضعیت مناسبی نمی‌بینند و تشتت در هنر دیده می‌شود و از نگاهی اقبال به هنر از سوی جوانان قابل توجه است که اگر تدابیر مدیریتی و خلاقیت‌های هنری کنار هم قرار گیرد می‌تواند مسیر هنر را هموار کند. ضرورت دارد که مدیران و نهادهای هنری با استدلال، اولویت و ضرورت هنر را در کنار نیازهای ضروری دیگر برای برنامه‌ریزی تثبیت کنند و با رویکرد فعالانه حمایت‌ها و منابع بیشتری را برای هنر جذب کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه از ظرفیت‌های هنر به نحو مناسب استفاده نکرده‌ایم گفت: موسیقی میراث فرهنگی کشور است و برای حفظ آن میراث فرهنگی برنامه عملیاتی نیاز است و ضرورت دارد نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت علوم، خانه موسیقی و… تعامل و همکاری جدی داشته باشند. اگر برای حفظ موسیقی، هنرمندان و استادان و نهادها با همدلی اقدام نکنند، تهاجم فرهنگی سیل‌گونه همه داشته‌های فرهنگی را از بین می‌برد. کمیسیون هنر و معماری تلاش می‌کند تعاملی را با مجلس شورای اسلامی و نهادهای مختلف برای حفظ میراث ناملموس ما، از جمله موسیقی فاخر و تعالی‌بخش برقرار کند.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون فعالیت‌هایی داشته است و سند سینما به تازگی در این کمیسیون نهایی شد و در ماه‌های آینده برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه می‌شود. بعد از سند سینما، ویرایش نهایی سند موسیقی انجام می‌شود تا برای تصویب به شورای عالی برود.

رییس کمیسیون هنر و معماری با اشاره به نقش صدا و سیما گفت: متأسفانه در صدا و سیما در زمینه‌های مختلف از جمله موسیقی نگاه فرهنگی کمتر مشاهده می‌شود.

ایمانی خوشخو در پاسخ به پیشنهاد اساتید خانه موسیقی گفت: جوایز معتبر در شاخه‌های مختلف هنر اهمیت دارند و می‌توانند بر فضای هنر تأثیرگذار باشند، به این منظور خانه موسیقی می‌تواند طرح جایزه‌ای معتبر در زمینه موسیقی اصیل و فاخر ایرانی را تدوین و به کمیسیون ارایه کند تا کمیسیون با بررسی و تصویب آن زمینه انجام این کار را فراهم کند.

داریوش پیرنیاکان نیز در این جلسه گفت: تصویب سندی که برای موسیقی تدوین شده است و من هم در تدوین آن نقش داشتم و طراحی و اجرای جایزه‌ای معتبر در موسیقی می‌تواند به فضای موسیقی کمک کند. اما یکی از بخش‌هایی که در موسیقی تأثیرگذار است و نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت، صدا و سیماست و ضرورت دارد که کمیسیون هنر و معماری در زمینه موسیقی صدا و سیما را درگیر کند. متأسفانه سهم صدا و سیما در وضعیت نامناسبی که موسیقی امروز دارد کم نیست و ما اعلام خطر می‌کنیم که با این رویه هنر و موسیقی از بین می‌رود.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز در این جلسه گفت: خلأ جایزه‌های معتبر هنری از جمله موسیقی در ایران احساس می‌شود و ضرورت دارد که این خلأ برطرف شود در غیر این صورت کشورهای دیگر این خلأ را پر می‌کنند.

محمد سریر نیز در این جلسه گفت: بعضی از موضوعات از جمله مسایلی در موسیقی به سرعت قابل حل نیست و به بررسی و زمان نیاز دارد.

هوشنگ کامکار در ادامه گفت: تا زمانی که تکلیف موسیقی از نظر قانونی در کشور مشخص نشود، نهادها از جمله کمیسیون هنر و معماری نمی‌توانند مسایل موسیقی را برطرف کنند.

داود گنجه‌ای نیز در این جلسه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه مهمی دارد و می‌تواند راهی را برای رفع مسایل موسیقی پیش بگیرد و در این زمینه خانه موسیقی به عنوان مهم‌ترین مرجع موسیقی کشور نقش مؤثری دارد که باید از ظرفیت آن استفاده شود.

در ادامه اعضای کمیسیون هنر و معماری نظرات خود را درباره مسایل و رخدادهای هنری و موسیقی بیان کردند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
فرمانده قرارگاه راهیان نورسپاه پاسداران:
«خبرگزاری ایسنا» فرمانده قرارگاه راهیان نورسپاه پاسداران گفت: دفاع مقدس یک شخصیت جدید برای ملت ایران به وجود آورد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» برخی از نگارخانه‌ها و گالری‌های تهران همزمان با ماه مبارک رمضان و افزایش تفریحات شبانه، با برگزاری نمایشگاه‌هایی میزبان علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی هستند؛ البته بر اساس برنامه‌های اعلام‌شده، بسیاری از گالری‌های پایتخت ترجیح داده‌اند که در ا...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «خوش غیرت»، «بال های خوشبختی»، «جزیره گنج»، «تویی که نمی شناختمت»، «روز سوم»، «سرزمین خورشید»، «حقیقت گمشده»، «گوی بخار۱»، «حمله به اچ ۳»، «مثل باران»، «همسنگار»، «فرزانه»، «وال ایی»، «شگفت انگیز»، «کو...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، دنیل کریگ برای عمل مچ پایش که در فیلمبرداری «جیمز باند ۲۵» دچار مصدومیت شد، باید راهی اتاق عمل شود. توییتر رسمی مجموعه «جیمز باند» این خبر را اعلام کرده است. هر چند از این عمل به عنوان عملی مختصر یاد شده ام...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» محمدعلی کیانی تهیه کنند سینما در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جدیدترین فعالیت‌های خود گفت: قرار است همزمان با عید فطر فیلم سینمایی «هشتگ» به کارگردانی رحیم بهبودی‌فر توسط شرکت هنرنمای پارسیان به شبکه نمایش خانگی بیاید ضمن اینکه در حال حاضر مشغول تکمیل...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» «شانه‌های کسی که خبر مرگ رییسعلی دلواری را آورد بوسیدم. باید قهقهه سردهم ولی نمی‌خواهم. آن کسی که برگزیده بود کار را تمام کرد.»
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اردشیر کامکار نوازنده مطرح موسیقی ایرانی پس از برگزاری تور کنسرت‌های خود که از سال گذشته در شهرهای مختلف کشور برگزار شد، روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه سال جاری نیز در شهرهای شیراز و بوشهر میزبان مخاطبان خواهد بود. در این کنسرت‌ها ک...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» شهرام شکیبا مجری تلویزیون و شاعر که در جلسه دیدار رمضانی شاعران با رهبر انقلاب حضور داشت، درباره سخنان ایشان در حوزه ادبیات فارسی و نگرانی‌هایی که نسبت به صداوسیما مطرح کردند، به خبرنگار مهر بیان کرد: دغدغه و نگرانی حضرت آقا برای زبان فارسی و مطالعه،...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» نشست «قرآن، زن و اربعین»، چهارشنبه اول خرداد با حضور لاله افتخاری قرآن‌پژوه و نماینده ادوار مجلس شواری اسلامی و رکن آبادی مدیرکل امور زنان مجمع جهانی اهل بیت (ع) و جمعی از دانشجویان خارجی دانشگاه اهل بیت (ع) در نمایشگاه قرآن برگزار شد.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری ایسنا» آئین رونمایی از ۱۶ اثر حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین الهی‌زاده در غرفه مؤسسه تدبر در قرآن مستقر در نمایشگاه بیست‌وهفتم برگزار شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است