اقتصادی 11:51 - 28 شهریور 1397
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت محرز شدن احتکار کالا از سوی افراد و با تشخیص محاکم تعزیراتی، این کالاها در شبکه‌های معین توزیع و با قیمت تثبیت شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

محمد شریعتمداری امروز (سه‌شنبه 27 شهریور) بعد از مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در پاسخ به ایرنا درخصوص کالاهای احتکار شده و زمان توزیع آنها افزود: در این زمینه ستادی برای مبارزه با احتکار ایجاد شده است اما باید مراقب بود این ستاد به ناامنی در اقتصاد کشور بدل نشود.

وی ادامه داد: ستاد یاد شده به ریاست استانداران در استان‌ها تشکیل شده و از نظر تخصصی، همه فعالیت‌های مربوط به واحدهای تجاری که مسئولیت تامین کالا برای مردم را برعهده دارند از طریق «نظام ساماندهی انبارهای وزارت صنعت» اجرایی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآورشد: 510 هزار مرکز نگهداری کالا در سامانه انبارهای وزارت صنعت ثبت شده که و همه آنها در کنترل و نظارت دولت است.

وی افزود: نمی‌توان به ظن قاچاق جلوی فعالیت اقتصادی افرادی را گرفت که کالاهای خود را در انبارهای قانونی نگهداری می‌کنند؛ در واقع این کالاها را نمی‌توان قاچاق محسوب کرد.

شریعتمداری ادامه داد: اگر افرادی باشند که کالاهای تولیدی یا وارداتی خود را بدون اطلاع مسئولان ذیربط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در این انبارها نگهداری کنند، در صورت رسیدن گزارش احتکار با تشخیص محاکم تعزیرات، آن کالا از طریق شبکه توزیع معین، وارد بازار می شود.

وی گفت: اگر کالای احتکار شده کشاورزی باشد، شبکه توزیع آن در وزارت جهاد کشاورزی معین شده، اگر بهداشتی و درمانی باشد شبکه توزیع آن را وزارت بهداشت مشخص کرده و در صورت صنعتی بون، شبکه توزیع آن در وزارت صنعت معدن و تجارت است.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد که کالاهای احتکاری در این شبکه‌ها با قیمت تثبیتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

  • تولیدات یارانه‌دار کشور نباید صادر شود

شریعتمداری در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص ممنوعیت صادرات شیرخشک نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به دولت ارائه شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گفته این مقام مسئول، نرخ شیر قابل خرید به وسیله صنایع لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بار میکروبی معین و میزان چربی مشخص در قالب جدولی که متوسط قیمت هر کیلو شیر یک هزار و ۵۷۰ تومان است تعیین شده و انتظار عمومی بر این است که صنایع شیر ایران بتوانند با این قیمت از طریق دامداران به شیر دسترسی داشته باشند.

وزیر صنعت یادآور شد: پارسال در شرایطی که متوسط قیمت خرید هر کیلو شیر یک هزار و۲۵۰ تومان بود برخی صنایع لبنی هر کیلو شیر را کمتر از یک هزار تومان می‌خریدند و دامداران متضرر می‌شدند اما امسال شرایط بهتری برای دامداران کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: تقاضای ما از همه تشکل‌ها این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا منابع مورد نیاز صنایع شیر کشور به درستی فراهم شود.

شریعتمداری، جلوگیری از صادرات شیر خشک صنعتی به دلیل تغییر نرخ ارز را اقدام لازمی دانست و گفت: مجموعه صنعت شیر کشور از نهاده‌های تولیدی یارانه دار استفاده می‌کنند که محصول آن باید برای مردم ایران باشد نه اینکه به سایر کشورها صادر کنیم.

وی گفت: این تصمیم با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ شده و امیدواریم در آینده نزدیک وضعیت تحویل شیر خام به واحدهای تولیدی صنعتی لبنی روند بهبود خود را طی کند و نیازی به اخذ تصمیم جدید نباشد.

  • صنایع تولید فولاد در سواحل مکران مستقر می‌شوند

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت: از آنجایی که موضوع آمایش صنعتی در کشور به تصویب مراجع ذیصلاح نرسیده، در گذشته مجوزهایی برای تاسیس برخی مراکز تولیدی آب بر داده شده است که آن روزها دچار مشکل تامین آب بودند یا امروز به دلیل شرایط اقلیمی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: از این پس مجوز طرح صنعتی بدون بررسی دقیق زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله آب در هیچ کجای ایران داده نمی‌شود.

شریعتمداری، مسائل زیست محیطی را در این زمینه بسیار مهم دانست و گفت: باید بتوانیم متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی و ساختار آب، کشور را در مسیر سازندگی و توسعه حفظ کنیم.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: در زمینه بازچرخانی آب در حوزه فعالیت‌های صنعتی اقدامات خوبی انجام شده و بسیاری واحدهای تولیدی در استفاده بهره‌ورتر از منابع آب تلاش گسترده‌ای داشتند.

وی گفت: امروز نزدیک به ۱۱۰ میلیون تن پروژه فولادی در انواع محصولات فولادی در دست اجرا داریم که افزون بر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ همه این پروژه ها با استفاده از پساب ها، بازچرخانی آب و منابع آب موجود به کارشان ادامه خواهند داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تاسیس واحدهای جدید فولادی باید به سواحل دریاهای کشور انتقال یابد که در این زمینه سواحل مکران از جمله مراکز خوب برای تولید فولاد خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، پیش‌بینی‌هایی انجام شده تا نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی تا سقف ۲۰ میلیون تن ظرفیت‌های جدید فولادی در سواحل مکران اجرا کنند که بررسی‌های اقتصادی آنها نیز انجام شده است.

  • ترخیص کالاها از گمرک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، به سفر چند روز گذشته خود به استان لرستان اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برای حل مشکل ترخیص مواد اولیه گمرکات کشور تصمیم‌های خوبی اخذ شده است و همه کالاهایی که براساس ضوابط سابق ثبت سفارش شده یا با رویه‌های غیربانکی و به صورت بدون انتقال ارز به بنادر ایران وارد شده و دارای قبض انبار گمرک بودند، اجازه ترخیص یافتند.

وی همچنین با یادآوری ماده پنج بسته سیاست‌های ارزی اشاره کرد که پرداخت مابه التفاوت را برای همه کالاهای وارداتی الزام‌آور کرده است، افزود: مصوبه هیات وزیران برای معافیت مابه‌التفاوت ماشین آلات و تجهیزات مربوط به خطوط تولید، قطعات یدکی خطوط تولید و قطعات منفصله کمک قابل توجهی بود.

شریعتمداری درخصوص تسهیل در امر سرمایه در گردش نیز گفت: در این زمینه مباحث خوبی در جلسه‌های شورای پول و اعتبار داشتیم؛ بانک‌های عامل خط اعتباری واحدهای تولیدی را متناسب با افزایش نرخ ارز برای دسترسی آنها به منابع مالی برای تامین مالی واردات مواد اولیه فعالیت‌هایشان در دستور کار قرار دارند که می‌تواند برای حل مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی راهگشا باشد و آنها می‌توانند به همین میزان حد اعتباری واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه درگردش را بالا ببرند.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
اهم اخبار اقتصادی ایسنا در ۲۸ آذر
«خبرگزاری ایسنا» وجود شرایط خاص اقتصادی در کشور باعث شده است سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی بار دیگر در خلاف مسیر قانونی قرار گیرد و ۱۴ درصد از منابعی که باید ذخیره می‌شد در اختیار دولت گذاشته شود.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» امروز قیمت طلا و سکه تقریبا ثابت و در مواردی با کاهش قیمت همراه بود اما نرخ خرید دلار و یورو در بانک‌ها افزایش یافت و قیمت ارز مسافرتی نیز رشد کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» اینستاگرام قابلیت جدیدی را به پلت‌فرم خود افزوده است تا کاربران به هنگام انتشار لایواستریم ارتباط بیشتر و بهتری با مخاطبان خود داشته باشند.
اقتصادی
وزیر صنعت اعلام کرد:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طی توافق با تولیدکنندگان لوازم خانگی قیمت‌ها حداقل ۱۰ درصد کاهش خواهند داشت.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» شرکت ملی راه آهن ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که قصد دارد با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های خودکار و هوشمند توقف قطار به افزایش امنیت و در عین حال سرعت حمل و نقل ریلی در این کشور بپردازد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» روزنامه حریت به نقل از وزیر بازرگانی ترکیه نوشت: این کشور در نخستین درخواست خود در سازمان جهانی تجارت (WTO) علیه تعرفه‌های سنگین آمریکا برای واردات فولاد برنده شده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» عراق با شرکت شلومبرگر برای حفاری ۴۰ چاه نفت در میدان نفتی بزرگ مجنون قرارداد بست.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه به تازگی اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد با راه‌اندازی دیتاسنترهای مخصوص گردشگری و تحلیل اطلاعات مربوطه، حجم ورود توریست‌های خارجی را به دو برابر میزان کنونی آن افزایش دهد.
اقتصادی
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد:
«خبرگزاری ایسنا» رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که از طریق توسعه مکانیزاسیون و بخش کشاورزی حفاظتی توانسته‌ایم تا حجم زیادی از آب مصرفی در اراضی کشاورزی را کاهش دهیم چرا که کشاورزی حفاظتی سبب می‌شود تا حدود چهار هزار متر مکع...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» امروز معامله‌گران بازار سرمایه شاهد کاهش قیمت در سهم‌های فلزی و معدنی بودند، اما بانکی‌ها در حرکتی متفاوت به افزایش شاخص‌های بازار کمک کردند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است