اقتصادی 11:51 - 28 شهریور 1397
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت محرز شدن احتکار کالا از سوی افراد و با تشخیص محاکم تعزیراتی، این کالاها در شبکه‌های معین توزیع و با قیمت تثبیت شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

محمد شریعتمداری امروز (سه‌شنبه 27 شهریور) بعد از مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در پاسخ به ایرنا درخصوص کالاهای احتکار شده و زمان توزیع آنها افزود: در این زمینه ستادی برای مبارزه با احتکار ایجاد شده است اما باید مراقب بود این ستاد به ناامنی در اقتصاد کشور بدل نشود.

وی ادامه داد: ستاد یاد شده به ریاست استانداران در استان‌ها تشکیل شده و از نظر تخصصی، همه فعالیت‌های مربوط به واحدهای تجاری که مسئولیت تامین کالا برای مردم را برعهده دارند از طریق «نظام ساماندهی انبارهای وزارت صنعت» اجرایی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآورشد: 510 هزار مرکز نگهداری کالا در سامانه انبارهای وزارت صنعت ثبت شده که و همه آنها در کنترل و نظارت دولت است.

وی افزود: نمی‌توان به ظن قاچاق جلوی فعالیت اقتصادی افرادی را گرفت که کالاهای خود را در انبارهای قانونی نگهداری می‌کنند؛ در واقع این کالاها را نمی‌توان قاچاق محسوب کرد.

شریعتمداری ادامه داد: اگر افرادی باشند که کالاهای تولیدی یا وارداتی خود را بدون اطلاع مسئولان ذیربط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در این انبارها نگهداری کنند، در صورت رسیدن گزارش احتکار با تشخیص محاکم تعزیرات، آن کالا از طریق شبکه توزیع معین، وارد بازار می شود.

وی گفت: اگر کالای احتکار شده کشاورزی باشد، شبکه توزیع آن در وزارت جهاد کشاورزی معین شده، اگر بهداشتی و درمانی باشد شبکه توزیع آن را وزارت بهداشت مشخص کرده و در صورت صنعتی بون، شبکه توزیع آن در وزارت صنعت معدن و تجارت است.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد که کالاهای احتکاری در این شبکه‌ها با قیمت تثبیتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

  • تولیدات یارانه‌دار کشور نباید صادر شود

شریعتمداری در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص ممنوعیت صادرات شیرخشک نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به دولت ارائه شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گفته این مقام مسئول، نرخ شیر قابل خرید به وسیله صنایع لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بار میکروبی معین و میزان چربی مشخص در قالب جدولی که متوسط قیمت هر کیلو شیر یک هزار و ۵۷۰ تومان است تعیین شده و انتظار عمومی بر این است که صنایع شیر ایران بتوانند با این قیمت از طریق دامداران به شیر دسترسی داشته باشند.

وزیر صنعت یادآور شد: پارسال در شرایطی که متوسط قیمت خرید هر کیلو شیر یک هزار و۲۵۰ تومان بود برخی صنایع لبنی هر کیلو شیر را کمتر از یک هزار تومان می‌خریدند و دامداران متضرر می‌شدند اما امسال شرایط بهتری برای دامداران کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: تقاضای ما از همه تشکل‌ها این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا منابع مورد نیاز صنایع شیر کشور به درستی فراهم شود.

شریعتمداری، جلوگیری از صادرات شیر خشک صنعتی به دلیل تغییر نرخ ارز را اقدام لازمی دانست و گفت: مجموعه صنعت شیر کشور از نهاده‌های تولیدی یارانه دار استفاده می‌کنند که محصول آن باید برای مردم ایران باشد نه اینکه به سایر کشورها صادر کنیم.

وی گفت: این تصمیم با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ شده و امیدواریم در آینده نزدیک وضعیت تحویل شیر خام به واحدهای تولیدی صنعتی لبنی روند بهبود خود را طی کند و نیازی به اخذ تصمیم جدید نباشد.

  • صنایع تولید فولاد در سواحل مکران مستقر می‌شوند

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت: از آنجایی که موضوع آمایش صنعتی در کشور به تصویب مراجع ذیصلاح نرسیده، در گذشته مجوزهایی برای تاسیس برخی مراکز تولیدی آب بر داده شده است که آن روزها دچار مشکل تامین آب بودند یا امروز به دلیل شرایط اقلیمی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: از این پس مجوز طرح صنعتی بدون بررسی دقیق زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله آب در هیچ کجای ایران داده نمی‌شود.

شریعتمداری، مسائل زیست محیطی را در این زمینه بسیار مهم دانست و گفت: باید بتوانیم متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی و ساختار آب، کشور را در مسیر سازندگی و توسعه حفظ کنیم.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: در زمینه بازچرخانی آب در حوزه فعالیت‌های صنعتی اقدامات خوبی انجام شده و بسیاری واحدهای تولیدی در استفاده بهره‌ورتر از منابع آب تلاش گسترده‌ای داشتند.

وی گفت: امروز نزدیک به ۱۱۰ میلیون تن پروژه فولادی در انواع محصولات فولادی در دست اجرا داریم که افزون بر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ همه این پروژه ها با استفاده از پساب ها، بازچرخانی آب و منابع آب موجود به کارشان ادامه خواهند داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تاسیس واحدهای جدید فولادی باید به سواحل دریاهای کشور انتقال یابد که در این زمینه سواحل مکران از جمله مراکز خوب برای تولید فولاد خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، پیش‌بینی‌هایی انجام شده تا نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی تا سقف ۲۰ میلیون تن ظرفیت‌های جدید فولادی در سواحل مکران اجرا کنند که بررسی‌های اقتصادی آنها نیز انجام شده است.

  • ترخیص کالاها از گمرک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، به سفر چند روز گذشته خود به استان لرستان اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برای حل مشکل ترخیص مواد اولیه گمرکات کشور تصمیم‌های خوبی اخذ شده است و همه کالاهایی که براساس ضوابط سابق ثبت سفارش شده یا با رویه‌های غیربانکی و به صورت بدون انتقال ارز به بنادر ایران وارد شده و دارای قبض انبار گمرک بودند، اجازه ترخیص یافتند.

وی همچنین با یادآوری ماده پنج بسته سیاست‌های ارزی اشاره کرد که پرداخت مابه التفاوت را برای همه کالاهای وارداتی الزام‌آور کرده است، افزود: مصوبه هیات وزیران برای معافیت مابه‌التفاوت ماشین آلات و تجهیزات مربوط به خطوط تولید، قطعات یدکی خطوط تولید و قطعات منفصله کمک قابل توجهی بود.

شریعتمداری درخصوص تسهیل در امر سرمایه در گردش نیز گفت: در این زمینه مباحث خوبی در جلسه‌های شورای پول و اعتبار داشتیم؛ بانک‌های عامل خط اعتباری واحدهای تولیدی را متناسب با افزایش نرخ ارز برای دسترسی آنها به منابع مالی برای تامین مالی واردات مواد اولیه فعالیت‌هایشان در دستور کار قرار دارند که می‌تواند برای حل مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی راهگشا باشد و آنها می‌توانند به همین میزان حد اعتباری واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه درگردش را بالا ببرند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» امروز نیز قیمت خرید ارز در بانک‌ها با کاهش همراه بود.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» دولت‌های اروپایی یک خط اعتباری برای اینستکس فراهم می‌کنند تا به این مکانیزم ویژه کمک کنند مسیری برای تجارت میان ایران و غرب ایجاد کند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رییس جمهور آمریکا اعلام کرد احتمال توافق تجاری با رییس جمهور چین در نشست هفته جاری گروه ۲۰ وجود دارد اما وی آماده است در صورت عدم توافق دو کشور، روی کل واردات چین تعرفه وضع کند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» آمار رسمی این‌گونه نشان می‌دهد که حداکثر مبلغی در که در ایران بابت اجاره هر متر واحد مسکونی پرداخت می‌شود حدود ۱۷۱ هزار تومان است!
اقتصادی
رئیس سازمان خصوصی‌سازی:
«خبرگزاری ایسنا» رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: مقدمات واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده‌سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» با وجود قول یک دهه قبل برای حذف یارانه‌های سوخت فسیلی، اقتصادهای پیشرفته جهان یارانه‌های نیروگاه‌های زغال سوز را بیش از دو برابر افزایش داده‌اند و اهداف جوی را به خطر انداخته‌اند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بانک مرکزی به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، از صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان که معادل ریالی ارز متعلقه را بر اساس اسناد و مدارک مثبته دریافت کرده‌اند درخواست کرد نسبت به ثبت شماره پروانه‌ صادراتی خود اقدام کنند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رئیس جمهور روسیه درست در آستانه نشست رسمی اوپک و متحدانش در وین برای مذاکره درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت، قصد دارد در حاشیه نشست هفته جاری سران گروه ۲۰ در ژاپن با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» هنگ‌کنگ گران‌ترین شهر جهان برای مهاجرین خارجی شناخته شد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» یک کارشناس حوزه کار از واگذاری موضوع بیمه بیکاری به بخش خصوصی واقعی استقبال کرد و گفت: با تشکیل پرونده توسط کاریابی‌ها و دریافت هزینه از سوی کارگران بیکار شده مخالفم و معتقدم منابع صندوق بیمه بیکاری نباید از صندوق تامین اجتماعی منفک شود.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است