اقتصادی 11:51 - 28 شهریور 1397
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت محرز شدن احتکار کالا از سوی افراد و با تشخیص محاکم تعزیراتی، این کالاها در شبکه‌های معین توزیع و با قیمت تثبیت شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

محمد شریعتمداری امروز (سه‌شنبه 27 شهریور) بعد از مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در پاسخ به ایرنا درخصوص کالاهای احتکار شده و زمان توزیع آنها افزود: در این زمینه ستادی برای مبارزه با احتکار ایجاد شده است اما باید مراقب بود این ستاد به ناامنی در اقتصاد کشور بدل نشود.

وی ادامه داد: ستاد یاد شده به ریاست استانداران در استان‌ها تشکیل شده و از نظر تخصصی، همه فعالیت‌های مربوط به واحدهای تجاری که مسئولیت تامین کالا برای مردم را برعهده دارند از طریق «نظام ساماندهی انبارهای وزارت صنعت» اجرایی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآورشد: 510 هزار مرکز نگهداری کالا در سامانه انبارهای وزارت صنعت ثبت شده که و همه آنها در کنترل و نظارت دولت است.

وی افزود: نمی‌توان به ظن قاچاق جلوی فعالیت اقتصادی افرادی را گرفت که کالاهای خود را در انبارهای قانونی نگهداری می‌کنند؛ در واقع این کالاها را نمی‌توان قاچاق محسوب کرد.

شریعتمداری ادامه داد: اگر افرادی باشند که کالاهای تولیدی یا وارداتی خود را بدون اطلاع مسئولان ذیربط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در این انبارها نگهداری کنند، در صورت رسیدن گزارش احتکار با تشخیص محاکم تعزیرات، آن کالا از طریق شبکه توزیع معین، وارد بازار می شود.

وی گفت: اگر کالای احتکار شده کشاورزی باشد، شبکه توزیع آن در وزارت جهاد کشاورزی معین شده، اگر بهداشتی و درمانی باشد شبکه توزیع آن را وزارت بهداشت مشخص کرده و در صورت صنعتی بون، شبکه توزیع آن در وزارت صنعت معدن و تجارت است.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد که کالاهای احتکاری در این شبکه‌ها با قیمت تثبیتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

  • تولیدات یارانه‌دار کشور نباید صادر شود

شریعتمداری در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص ممنوعیت صادرات شیرخشک نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به دولت ارائه شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گفته این مقام مسئول، نرخ شیر قابل خرید به وسیله صنایع لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بار میکروبی معین و میزان چربی مشخص در قالب جدولی که متوسط قیمت هر کیلو شیر یک هزار و ۵۷۰ تومان است تعیین شده و انتظار عمومی بر این است که صنایع شیر ایران بتوانند با این قیمت از طریق دامداران به شیر دسترسی داشته باشند.

وزیر صنعت یادآور شد: پارسال در شرایطی که متوسط قیمت خرید هر کیلو شیر یک هزار و۲۵۰ تومان بود برخی صنایع لبنی هر کیلو شیر را کمتر از یک هزار تومان می‌خریدند و دامداران متضرر می‌شدند اما امسال شرایط بهتری برای دامداران کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: تقاضای ما از همه تشکل‌ها این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا منابع مورد نیاز صنایع شیر کشور به درستی فراهم شود.

شریعتمداری، جلوگیری از صادرات شیر خشک صنعتی به دلیل تغییر نرخ ارز را اقدام لازمی دانست و گفت: مجموعه صنعت شیر کشور از نهاده‌های تولیدی یارانه دار استفاده می‌کنند که محصول آن باید برای مردم ایران باشد نه اینکه به سایر کشورها صادر کنیم.

وی گفت: این تصمیم با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ شده و امیدواریم در آینده نزدیک وضعیت تحویل شیر خام به واحدهای تولیدی صنعتی لبنی روند بهبود خود را طی کند و نیازی به اخذ تصمیم جدید نباشد.

  • صنایع تولید فولاد در سواحل مکران مستقر می‌شوند

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت: از آنجایی که موضوع آمایش صنعتی در کشور به تصویب مراجع ذیصلاح نرسیده، در گذشته مجوزهایی برای تاسیس برخی مراکز تولیدی آب بر داده شده است که آن روزها دچار مشکل تامین آب بودند یا امروز به دلیل شرایط اقلیمی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: از این پس مجوز طرح صنعتی بدون بررسی دقیق زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله آب در هیچ کجای ایران داده نمی‌شود.

شریعتمداری، مسائل زیست محیطی را در این زمینه بسیار مهم دانست و گفت: باید بتوانیم متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی و ساختار آب، کشور را در مسیر سازندگی و توسعه حفظ کنیم.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: در زمینه بازچرخانی آب در حوزه فعالیت‌های صنعتی اقدامات خوبی انجام شده و بسیاری واحدهای تولیدی در استفاده بهره‌ورتر از منابع آب تلاش گسترده‌ای داشتند.

وی گفت: امروز نزدیک به ۱۱۰ میلیون تن پروژه فولادی در انواع محصولات فولادی در دست اجرا داریم که افزون بر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ همه این پروژه ها با استفاده از پساب ها، بازچرخانی آب و منابع آب موجود به کارشان ادامه خواهند داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تاسیس واحدهای جدید فولادی باید به سواحل دریاهای کشور انتقال یابد که در این زمینه سواحل مکران از جمله مراکز خوب برای تولید فولاد خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، پیش‌بینی‌هایی انجام شده تا نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی تا سقف ۲۰ میلیون تن ظرفیت‌های جدید فولادی در سواحل مکران اجرا کنند که بررسی‌های اقتصادی آنها نیز انجام شده است.

  • ترخیص کالاها از گمرک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، به سفر چند روز گذشته خود به استان لرستان اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برای حل مشکل ترخیص مواد اولیه گمرکات کشور تصمیم‌های خوبی اخذ شده است و همه کالاهایی که براساس ضوابط سابق ثبت سفارش شده یا با رویه‌های غیربانکی و به صورت بدون انتقال ارز به بنادر ایران وارد شده و دارای قبض انبار گمرک بودند، اجازه ترخیص یافتند.

وی همچنین با یادآوری ماده پنج بسته سیاست‌های ارزی اشاره کرد که پرداخت مابه التفاوت را برای همه کالاهای وارداتی الزام‌آور کرده است، افزود: مصوبه هیات وزیران برای معافیت مابه‌التفاوت ماشین آلات و تجهیزات مربوط به خطوط تولید، قطعات یدکی خطوط تولید و قطعات منفصله کمک قابل توجهی بود.

شریعتمداری درخصوص تسهیل در امر سرمایه در گردش نیز گفت: در این زمینه مباحث خوبی در جلسه‌های شورای پول و اعتبار داشتیم؛ بانک‌های عامل خط اعتباری واحدهای تولیدی را متناسب با افزایش نرخ ارز برای دسترسی آنها به منابع مالی برای تامین مالی واردات مواد اولیه فعالیت‌هایشان در دستور کار قرار دارند که می‌تواند برای حل مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی راهگشا باشد و آنها می‌توانند به همین میزان حد اعتباری واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه درگردش را بالا ببرند.

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
در پاسخ به ایسنا مطرح شد
«خبرگزاری ایسنا» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: برای اخذ ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز صنعت برق به منظور تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها و همچنین ایجاد نیروگاه‌ها، به دنبال جذب حمایت‌های مجلس و دولت هستیم و پیش‌بینی می‌شود که این اعتبار به زودی تخصیص یابد...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» تعیین نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه‌ها و فرآورده‌های تحویلی پالایشگاه‌ها با تغییراتی مواجه شده که این تغییرات از فردا اجرایی خواهد شد.
اقتصادی
مدیر آژانس بین‌المللی انرژی خواستار شد
«خبرگزاری ایسنا» مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: تصور نمی‌کنم عربستان سعودی تولید نفت خود را کاهش دهد، اما بازار نگرانی‌های قابل توجهی به دلیل افت عرضه ونزوئلا و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دوران رشد قوی تقاضا دارد.
اقتصادی
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری به ایسنا خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که در روزهای اربعین به شرکت های هواپیمایی ۴۸۴ مجوز پرواز فوق العاده اعطا شده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر نگرانی‌های بازار نسبت به وضعیت عرضه، در آستانه نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزایش یافت.
اقتصادی
«همشهری آنلاین» استراتولنچ موفق شد بر روی باند فرودگاه با سرعت ۱۴۵ کیلومتر در ساعت حرکت کند و رکوردهای قبلی ثبت شده در این زمینه را بشکند.
اقتصادی
«همشهری آنلاین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که این کشور در حال مذاکره با مقامات سوئیفت برای قطع دسترسی ایران به این سامانه است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» بازار مسکن در آستانه‌ی تغییر وزیر این حوزه، تحت تاثیر نوسانات ارزی و اثرات اقتصاد کلان ۷۴ درصد رشد قیمت یافته است.
اقتصادی
رییس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان
«خبرگزاری ایسنا» رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان گفت: با رشد قیمت دلار و عدم واردات پارچه، شرایط مناسبی برای حرکت دوباره چرخ نساجی‌ها فراهم شده است.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» یک سناتور فرانسوی که در تهران به سر می‌برد گفت فرانسه خواهان متصل ماندن ارتباط بانکی ایران با جهان است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است