اقتصادی 11:51 - 28 شهریور 1397
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت محرز شدن احتکار کالا از سوی افراد و با تشخیص محاکم تعزیراتی، این کالاها در شبکه‌های معین توزیع و با قیمت تثبیت شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

محمد شریعتمداری امروز (سه‌شنبه 27 شهریور) بعد از مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در پاسخ به ایرنا درخصوص کالاهای احتکار شده و زمان توزیع آنها افزود: در این زمینه ستادی برای مبارزه با احتکار ایجاد شده است اما باید مراقب بود این ستاد به ناامنی در اقتصاد کشور بدل نشود.

وی ادامه داد: ستاد یاد شده به ریاست استانداران در استان‌ها تشکیل شده و از نظر تخصصی، همه فعالیت‌های مربوط به واحدهای تجاری که مسئولیت تامین کالا برای مردم را برعهده دارند از طریق «نظام ساماندهی انبارهای وزارت صنعت» اجرایی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآورشد: 510 هزار مرکز نگهداری کالا در سامانه انبارهای وزارت صنعت ثبت شده که و همه آنها در کنترل و نظارت دولت است.

وی افزود: نمی‌توان به ظن قاچاق جلوی فعالیت اقتصادی افرادی را گرفت که کالاهای خود را در انبارهای قانونی نگهداری می‌کنند؛ در واقع این کالاها را نمی‌توان قاچاق محسوب کرد.

شریعتمداری ادامه داد: اگر افرادی باشند که کالاهای تولیدی یا وارداتی خود را بدون اطلاع مسئولان ذیربط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در این انبارها نگهداری کنند، در صورت رسیدن گزارش احتکار با تشخیص محاکم تعزیرات، آن کالا از طریق شبکه توزیع معین، وارد بازار می شود.

وی گفت: اگر کالای احتکار شده کشاورزی باشد، شبکه توزیع آن در وزارت جهاد کشاورزی معین شده، اگر بهداشتی و درمانی باشد شبکه توزیع آن را وزارت بهداشت مشخص کرده و در صورت صنعتی بون، شبکه توزیع آن در وزارت صنعت معدن و تجارت است.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد که کالاهای احتکاری در این شبکه‌ها با قیمت تثبیتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

  • تولیدات یارانه‌دار کشور نباید صادر شود

شریعتمداری در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص ممنوعیت صادرات شیرخشک نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به دولت ارائه شده اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گفته این مقام مسئول، نرخ شیر قابل خرید به وسیله صنایع لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بار میکروبی معین و میزان چربی مشخص در قالب جدولی که متوسط قیمت هر کیلو شیر یک هزار و ۵۷۰ تومان است تعیین شده و انتظار عمومی بر این است که صنایع شیر ایران بتوانند با این قیمت از طریق دامداران به شیر دسترسی داشته باشند.

وزیر صنعت یادآور شد: پارسال در شرایطی که متوسط قیمت خرید هر کیلو شیر یک هزار و۲۵۰ تومان بود برخی صنایع لبنی هر کیلو شیر را کمتر از یک هزار تومان می‌خریدند و دامداران متضرر می‌شدند اما امسال شرایط بهتری برای دامداران کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: تقاضای ما از همه تشکل‌ها این است که شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا منابع مورد نیاز صنایع شیر کشور به درستی فراهم شود.

شریعتمداری، جلوگیری از صادرات شیر خشک صنعتی به دلیل تغییر نرخ ارز را اقدام لازمی دانست و گفت: مجموعه صنعت شیر کشور از نهاده‌های تولیدی یارانه دار استفاده می‌کنند که محصول آن باید برای مردم ایران باشد نه اینکه به سایر کشورها صادر کنیم.

وی گفت: این تصمیم با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ شده و امیدواریم در آینده نزدیک وضعیت تحویل شیر خام به واحدهای تولیدی صنعتی لبنی روند بهبود خود را طی کند و نیازی به اخذ تصمیم جدید نباشد.

  • صنایع تولید فولاد در سواحل مکران مستقر می‌شوند

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت: از آنجایی که موضوع آمایش صنعتی در کشور به تصویب مراجع ذیصلاح نرسیده، در گذشته مجوزهایی برای تاسیس برخی مراکز تولیدی آب بر داده شده است که آن روزها دچار مشکل تامین آب بودند یا امروز به دلیل شرایط اقلیمی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: از این پس مجوز طرح صنعتی بدون بررسی دقیق زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله آب در هیچ کجای ایران داده نمی‌شود.

شریعتمداری، مسائل زیست محیطی را در این زمینه بسیار مهم دانست و گفت: باید بتوانیم متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی و ساختار آب، کشور را در مسیر سازندگی و توسعه حفظ کنیم.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: در زمینه بازچرخانی آب در حوزه فعالیت‌های صنعتی اقدامات خوبی انجام شده و بسیاری واحدهای تولیدی در استفاده بهره‌ورتر از منابع آب تلاش گسترده‌ای داشتند.

وی گفت: امروز نزدیک به ۱۱۰ میلیون تن پروژه فولادی در انواع محصولات فولادی در دست اجرا داریم که افزون بر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد؛ همه این پروژه ها با استفاده از پساب ها، بازچرخانی آب و منابع آب موجود به کارشان ادامه خواهند داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تاسیس واحدهای جدید فولادی باید به سواحل دریاهای کشور انتقال یابد که در این زمینه سواحل مکران از جمله مراکز خوب برای تولید فولاد خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، پیش‌بینی‌هایی انجام شده تا نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی تا سقف ۲۰ میلیون تن ظرفیت‌های جدید فولادی در سواحل مکران اجرا کنند که بررسی‌های اقتصادی آنها نیز انجام شده است.

  • ترخیص کالاها از گمرک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، به سفر چند روز گذشته خود به استان لرستان اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برای حل مشکل ترخیص مواد اولیه گمرکات کشور تصمیم‌های خوبی اخذ شده است و همه کالاهایی که براساس ضوابط سابق ثبت سفارش شده یا با رویه‌های غیربانکی و به صورت بدون انتقال ارز به بنادر ایران وارد شده و دارای قبض انبار گمرک بودند، اجازه ترخیص یافتند.

وی همچنین با یادآوری ماده پنج بسته سیاست‌های ارزی اشاره کرد که پرداخت مابه التفاوت را برای همه کالاهای وارداتی الزام‌آور کرده است، افزود: مصوبه هیات وزیران برای معافیت مابه‌التفاوت ماشین آلات و تجهیزات مربوط به خطوط تولید، قطعات یدکی خطوط تولید و قطعات منفصله کمک قابل توجهی بود.

شریعتمداری درخصوص تسهیل در امر سرمایه در گردش نیز گفت: در این زمینه مباحث خوبی در جلسه‌های شورای پول و اعتبار داشتیم؛ بانک‌های عامل خط اعتباری واحدهای تولیدی را متناسب با افزایش نرخ ارز برای دسترسی آنها به منابع مالی برای تامین مالی واردات مواد اولیه فعالیت‌هایشان در دستور کار قرار دارند که می‌تواند برای حل مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی راهگشا باشد و آنها می‌توانند به همین میزان حد اعتباری واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه درگردش را بالا ببرند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
وزیر راه و شهرسازی:
«خبرگزاری ایسنا» وزیر راه و شهرسازی با بیان این که وظیفه ما تعادل بخشی به عرضه و تقاضی مسکن است، گفت: هیچ گاه اعلام نکردیم که برنامه‌ای برای افزایش وام مسکن داریم.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» رییس اتحادیه تعاونی‌های سواری-کرایه بین شهری کشور با انتقاد از فعالیت‌های سوارهای پلاک سفید غیرمجاز در اطراف ترمینال‌های مسافربری، هشدار داد: خودروهای پلاک سفید غیرمجاز از بیمه سرنشین تکمیلی برخوردار نیستند و سرعت آنها نیز کنترل نمی‌شود، بن...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» در معاملات امروز بازارهای ارزی، یورو به روند صعودی این هفته خود ادامه داد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» با انتشار اخبار جدیدی از کاهش رشد اقتصادی جهان، بیشتر بورسهای جهانی در معاملات امروز قرمزپوش شدند.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» صندوق بین‌المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی استرالیا در سال‌های پیش رو کاهش یابد.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» کارگروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد تا ماه ژوئن به ایران برای تکمیل تعهداتش فرصت می‌دهد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» امیر حسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در نشست خبری که به میزبانی خبرگزاری مهر برگزار شد، با بیان اینکه بورس فضای شفافی به شمار می رود که محور آن، اطلاع‌رسانی عام است، گفت: دغدغه اصلی وزارت نفت، فروش نفت است نه طُرُق فروش آن؛ به...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، سپهر محمدی، درباره اعلام نظر انجمن بلاک‌چین ایران در خصوص پیش نویس سند رمز ارز بانک مرکزی اظهار داشت: انجمن بلاک‌چین با برگزاری جلساتی، نظرات خود را به بانک مرکزی برای تهیه سند نهایی اعلام می‌کند...
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را به شرط کنترل مرکزی اقتصاد، مؤثر دانست.
اقتصادی
«خبرگزاری ایسنا» یک مقام بلندپایه آمریکایی هفته جاری درباره واردات نفت ایران با مقامات کره جنوبی گفت‌وگو کرد و از سئول خواست منابع واردات نفت خود را متنوع کند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی


نیازمندیهای پزشکی پیراپزشکی وزیباییسررسید 98 - سالنامه 98 - تقویم رومیزی


خرید بلیط چارتر هواپیما


خرید آنلاین بلیط تمامی خطوط هوایی داخلی و خارجی ، اتوبوس ، بیمه سفر و....


حذف اپل ایدی کارتی


گیوی آیفون
خرید بلیط هواپیما

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است