وبگردی 06:03 - 29 خرداد 1396
یادداشت/ سعید احمدیان
موضوعی که بیشتر از همه در بازی‌های ایران در لیگ جهانی به چشم آمد و انتقادهای زیادی را متوجه تیم کرد، عدم وجود روحیه جنگندگی و انگیزه بین بازیکنان برای موفقیت بود.

والیبال مغلوب بی‌تفاوت‌ها شد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس روزنامه «جوان» در صفحه ورزشی خود و در یادداشتی از «سعید احمدیان» نوشت:

لیگ جهانی 2017 در حالی دیشب برای ایران به پایان رسید که ادامه روند نزولی والیبال، خیلی‌ها را نگران آینده این رشته ورزشی کرده است، رشته‌ای که در پنج سال گذشته توانسته بود در بین قدرت‌های والیبال دنیا سری بین سرها بلند کند و یکی از مدعیان لقب بگیرد. با این حال نتایج شاگردان کولاکوویچ در لیگ جهانی 2017، گویای روند سقوط رشته‌ای است که در سال‌های اخیر توانسته بود شگفتی‌ساز لقب بگیرد، اما کیفیت فنی بازی‌های ایران در لیگ جهانی امسال گویای بازگشت این ورزش به روزهای قبل از اوج‌گیری است. فدراسیون والیبال هم در سه‌سال گذشته با سپردن هدایت تیم ملی به سه مربی مختلف در صدد ادامه روند موفقیت‌آمیز والیبال مانند روزهای حضور ولاسکو در ایران بوده، اما نه کواچ و نه لوزانو و نه تا امروز کولاکوویچ نتوانسته‌اند موفقیت چشمگیری در کشورمان کسب کنند و تنها دستاورد بزرگ والیبال در دو سال گذشته صعود به المپیک و شکسته شدن طلسم حضور در بزرگ‌ترین میدان ورزشی دنیا است که البته نتایج ضعیف با لوزانو در ریو سبب شد تا فدراسیون عذر این مربی آرژانتینی را هم بخواهد. آمدن کولاکوویچ هم تا امروز نتوانسته تأثیر مثبتی در تیم داشته باشد و نگاهی به کیفیت بازی‌ها و نتایجی که تیم کشورمان در لیگ جهانی گرفته، گویای عدم موفقیت مربی مونته نگرویی است.

 

موضوعی که بیشتر از همه در بازی‌های ایران در لیگ جهانی به چشم آمد و انتقادهای زیادی را متوجه تیم کرد، عدم وجود روحیه جنگندگی و انگیزه بین بازیکنان برای موفقیت بود. البته در هفته دوم که در تهران برگزار شد، تیم ایران با حمایت و فشار شاگردانش، توانست بازی‌های نسبتاً قابل قبولی را به نمایش بگذارد، اما در هفته‌های اول و سوم، والیبال ایران همان کیفیت دو سال اخیر را به نمایش گذاشت و خبری از تغییر و تحولی که بتواند تیم را زیر و رو کند، نبود. شاید تنها نکته مثبت والیبال در لیگ جهانی 2017، بازی با لهستان در هفته اول مسابقات بود که تیم کشورمان در غیاب بازیکنان اصلی به دلیل مصدومیت و با حضور بازیکنان جوان و چهره‌های تازه تیم ملی توانست تیم مدعی لهستان را شکست دهد، هر چند در بازی دوم که شنبه شب برگزار شد، تیم کشورمان این بار ستاره‌های اصلی‌اش به راحتی مغلوب تیم میزبان شد.

 

عدم روحیه جنگندگی در تیم در حالی است که کولاکوویچ در آخرین مصاحبه‌اش قبل از اعزام تیم کشورمان به لیگ جهانی گفته بود قول نتیجه نمی‌دهد، اما وعده داد بازیکنانش برای موفقیت و پیروزی تا آخرین پوئن خواهند جنگید و یک تیم جنگنده را که برای برد تلاش می‌کند، به میدان خواهد فرستاد. این وعده در شرایطی بود که تنها چیزی که در تیم ایران در سه هفته برگزار شده در لیگ جهانی دیده نشد، روحیه جنگندگی و تلاش برای پیروزی بود، مسئله‌ای که به خصوص در دو بازی آخر ایران مقابل امریکا و لهستان به خوبی مشهود بود و والیبالیست‌هایی که روزهایی برای موفقیت در زمین مسابقه از جانشان مایه می‌گذاشتند و حتی بازی‌های دو ست باخته را 3 بر 2 به نفع خودشان به پایان می‌رساندند، در لیگ جهانی 2017 خالی از انرژی بودند و با بی‌تفاوتی محض و بی‌انگیزگی که در عملکردشان نمایان بود، به میدان رفتند. این مسئله به خصوص درباره نسل طلایی والیبال بیشتر احساس شد و نشان از این دارد که ستاره‌های والیبال به آخر خط رسیده‌اند و باید جایشان را به بازیکنان جوان و با انگیزه بدهند.

 

البته این بار هم مانند دو سال گذشته تیم کشورمان نتوانست به مرحله نهایی لیگ جهانی صعود کند، اما نمایش‌های انتقادآمیز ملی‌پوشانی که روزگاری ستاره‌های تیم ایران بودند و در بین بهترین‌های جهان هم جا می‌گرفتند، زنگ خطر جدی را برای والیبال به صدا در آورده است، رشته‌ای که در پنج‌سال اخیر پرچمدار رشته‌های تیمی ایران در سطح دنیا بوده، اما لیگ جهانی 2017 نگرانی‌ها را از آینده والیبال بیشتر کرده است. هر چند برخی اظهارنظر درباره کارنامه کولاکوویچ را زود و فرصت دو ماه‌ای که وی برای آماده‌سازی تیم داشته است، ناکافی می‌دانند، اما لیگ جهانی 2017 نشان داد که این مربی مونته نگرویی به رغم شروع سخت گیرانه‌اش در تمرینات، نه تنها از نظر فنی نتوانسته تحولی در تیم به وجود بیاورد، بلکه از نظر روحی و انگیزشی هم تیم ملی با بازیکنانی روبه‌روست که انگیزه‌ای برای موفقیت ندارند و به همین کیفیت رضایت داده‌اند، ضعفی که به طور قطع به مدیریت سرمربی مونته نگرویی بر می‌گردد که نتوانسته با وجود وعده‌هایی که داده بود، شاگردانش را تبهیج کند که برای گرفتن هر یک امتیاز بجنگند. با این شرایط چشم انداز روشنی پیش روی والیبال نیست و ادامه این وضعیت با میدان دادن به بازیکنانی که دیگری انگیزه‌ای برای موفقیت ندارند و عدم جوانگرایی می‌تواند سبب شود تا والیبال به همان سرعت که پنج سال پیش شگفتی‌ساز شد، با همان سرعت سقوط کند و به قبل از اوج گیری‌اش برگردد!

 

پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار وبگردی

وبگردی
یادداشت/ رضا تقی‌پور
«خبرگزاری فارس» متاسفانه رشد و توسعه روزافزون فضای مجازی، تهدیدهایی که در کنار فرصت‌های آن وجود دارد و رها شدن این فضا در کشور ما سبب شده تهدیدهای آن بر فرصت‌هایش پیشی بگیرد.
وبگردی
یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
«خبرگزاری فارس» سپاه با توجه به رسالت خود در پاسداری از انقلاب اسلامی، مانع نفوذ عوامل دشمن و تغییر محاسبات مردم و مسئولین و استحاله نظام است. از این رو محدود و محصور کردن سپاه، حداقل راهبردی است که برخی جریان‌های معاند داخلی و بیرونی دنبال می‌کنند.
وبگردی
«خبرگزاری فارس» چرا دموکراسی به‌عنوان الگویی که می‌خواست اکتساب را جای انتساب بگمارد تا شایستگان حکومت کنند خود به میوه‌ای از جنس منطق جنگل و ژن خاص آقازادگی می‌رسد؟
وبگردی
یادداشت/ سعدالله زارعی
«خبرگزاری فارس» فرماند‌هان ارشد سپاه در دیدار روز دوشنبه خود فهرستی از دغدغه‌های مهمی که در حوزه انقلاب، ارزش‌های نظام و مردم دارند را مطرح کرده و پیامدهای برخی مواضع را بطور شفاف برای شخص رئیس‌جمهور محترم تشریح کردند.
وبگردی
یادداشت/ سیدمسعود علوی
«خبرگزاری فارس» دولت که در گذشته منتقدین را با عباراتی موهن می‌نواخت و آنها را به جهنم حواله می‌داد، اکنون خود را گرفتار جهنم نقض عهد یک قرارداد در مقیاس جهانی می‌بیند. برای رهایی از این جهنم، به وحدت و عزم و فریاد ملی نیاز است.
وبگردی
بازتاب مجازی «روز دختر» در شبکه های اجتماعی
«خبرگزاری فارس» برخی از کاربران فضای مجازی به جای انتشار تصاویر دختر خودشان در شبکه‌های اجتماعی، عکس های دختران شهدا را منتشر کردند و آن‌ها را صاحب «#ژن_برتر» دانستند
وبگردی
«خبرآنلاین» رئیس مجلس در همایش هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی مطالبی بیان داشت که در روز سه شنبه 3 مرداد ماه از شبکه یک پخش شد و آن این بود که بر اساس آمار هائی که ذکر می کرد در بسیاری از موارد ما هم در سطح منطقه و هم در سطح جهانی نمرات خوبی نداریم و بر...
وبگردی
«خبرآنلاین» نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت بستگی مستقیم به سبک زندگی، فرهنگ خانواده و شهر و وضعیت مالی دارد.
وبگردی
عبدالله گنجی/
«خبرگزاری فارس» اگر ناطق را صاحب این همه حسن و کمال می‌دانند چرا در حلقه اصلاح‌طلبان مورد مشورت و مرجعیت نیست؟ چرا عضو شورای عالی یا شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان نیست. چرا ناطق را برای همسایه مفید می‌دانند؟
وبگردی
مهدی محمدی:
«خبرگزاری فارس» کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: برجام نه تنها تحریم‌های اصلی را رفع نکرده، بلکه خود تبدیل به عاملی برای متقاعد کردن طرف آمریکایی نسبت به اعمال تحریم‌های جدیدتر و سنگین تر شده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است