استانی 11:23 - 25 شهریور 1398
تصاویر زباله‌گردی تقریبا چند سالی است که به بخشی همیشگی و روزانه از برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند؛ جدا از اندوه پنهانی که در رویه سطحی این اخبار و عکس‌ها مستتر است، روی دیگر این سکه که بازار پررونقی هم دارد، روایت‌گر داستان دیگری است...

چرخ زندگی برخی زباله‌گردها خوب می‌چرخد!

داستانی که در کوچه‌های سیاه فقر ممکن است اتفاق بیفتد، فقری که شوربختانه در این یکی دو ساله در خانه‌ها و خیابان‌های بیشتری از شهر گسترش یافته است.

بی‌شک تصاویر زباله‌گردی برخی کودکان و یا زنان و افراد مسن، دل هر ناظری را آزار می‌دهد اما در این فضای پر و پیچ و خم و نامطبوع، گاه سوءاستفاده‌هایی نیز صورت می‌گیرد و یا گسترش این پدیده نامیمون، سلامت عمومی شهروندان را به انحاء مختلف به مخاطره می‌اندازد.

یک نوجوان که به کار جمع‌آوری زباله‌های قابل بازیافت اشتغال دارد می‌گوید از سر ناچاری به این کار مشغول است وگرنه هیچ کس دوست ندارد بیشتر وقت‌اش را به زباله‌گردی بگذراند.

این نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: برای گذران زندگی خانواده مجبور به کار است.

وی با بیان اینکه هر کیلو از پسماندهای جمع‌آوری شده را به 700 تومان می‌فروشد افزود: تعداد زباله‌گردها زیاد است و همین سبب شده که نتوانیم درآمد زیادی داشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص درآمد روزانه‌اش تصریح کرد: درآمد ثابتی ندارم که رقمی را اعلام کنم. درآمد هر روز بستگی به مقدار پسماندی که جمع می‌کنم و ارزش آن دارد. البته قیمت‌ها هم متفاوت است بستگی دارد که روزی‌مان چی باشد از کیلویی 500 تومان تا هفت-هشت هزار تومان متفاوت است.

وی می‌گوید دوست دارد که شغل بهتری با درآمد ثابتی داشته باشد اما در این شرایط مجبور است همچنان به این کار ادامه بدهد.

این نوجوان با ابراز رضایت از درآمدش گفت: اگرچه شغل خوب و تمیزی نیست اما خدا را شکر در این شرایط از طریق همین کار هم چرخ زندگی‌مان می‌چرخد.

این نوجوان که به نظر می‌رسد بومی سمنان نباشد از ادامه پاسخ به سوولات خبرنگار ایسنا امتناع کرده و می‌گوید باید زودتر سطل‌های این مسیر را ببیند وگرنه گروه‌های دیگر آنها را جمع می‌کنند.

فرماندار سمنان گفته، برخی ضایعات‌فروشی‌ها درآمدهای هنگفتی به جیب می‌زنند.

سیدعباس دانایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: مدیریت بیش از 90 درصد ضایعات‌فروشی‌ها در سمنان در اختیار اتباع افغانی و و هم‌وطنان و هم‌استانی‌هایی است که در این حوزه کار می‌کنند عمدتا برای این اتباع کار می‌کنند.

وی از ضایعات‌فروشی به عنوان یک شغل پول‌ساز نام برد و تصریح کرد: به دلیل همین درآمد بالا و سود سرشار است که از زباله‌ها به مثابه طلای کثیف یاد می‌شود.

فرماندار سمنان با اشاره فروش سالانه امتیاز جمع‌آوری ضایعات از سوی شهرداری‌ها به تفاوت بهای این زباله‌ها و ارزش قرارداد آن در سمنان پرداخت و گفت: سال گذشته شهرداری سمنان در همین ارتباط منعقد با یک پیمانکار قراردادی به ارزش تنها 33 میلیون تومان بسته بود اما امسال همین قرارداد با افزایش 11 برابری با رقم 375 میلیون تومان منعقد شد. اگرچه ارزش واقعی آن به مراتب بیشتر از این رقم است و از همین رو توجه به این حوزه پول‌ساز از سوی فعالان این بخش نیز زیاد است.

وی، یکی از دلایل برخی شیطنت‌ها در این حوزه را در پول‌آور بودن این شغل، ارزیابی و خاطرنشان کرد: فرمانداری سمنان برای سامان‌دهی ضایعاتی‌ها عزم جدی دارد و به هیچ عنوان اجازه سوءاستفاده و تبلیغات برخی از فعالان این حوزه را نمی‌دهد.

دانایی با بیان اینکه چند سالی است که به دنبال ساماندهی ضایعاتی‌ها در سمنان هستیم ادامه داد: متاسفانه هر بار به دلایلی این ساماندهی به تعویق افتاد.وی با اشاره به ایجاد یک شهرک اختصاصی برای ضایعاتی‌ها در حومه شهر سمنان گفت: همه زیرساخت‌های لازم در این شهرک 20 هکتاری که با همکاری شهرداری، جهادکشاورزی و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط ایجاد شده، فراهم است.

فرماندار سمنان با بیان اینکه در چند مرحله هر بار سه ماه به فعالان این بخش برای انتقال به شهرک مهلت دادیم ادامه داد: متاسفانه ضایعاتی‌ها هر بار به بهانه ‌های مختلف در پی فرصت‌سوزی و تمدید دوباره این مهلت‌ها بودند به طوری که این فرآیند انتقال بیش از دو سال به طول انجامیده است.

وی با اذعان به اینکه ضایعاتی‌ها باید از سطح شهر به این شهرک کوچ کنند اضافه کرد: استانداری، فرمانداری، شهرداری، اماکن، نیروی انتظامی، اتحادیه و..همه بر انتقال ضایعاتی‌ها و استقرارشان در شهرک 20 هکتاری اصرار دارند و به هیچ عنوان کوتاه نخواهند آمد.

دانایی با بیان اینکه نظارت بر ضایعاتی‌ها در شهرک به مراتب راحت‌تر است افزود: کنترل و نظارت این ضایعاتی‌ها به ارتقاء امنیت نیز کمک می‌کند چرا که بخشی از این ضایعاتی‌ها خریداران برخی اقلام سرقتی خرد نیز هستند.

وی با اشاره به پلمب ده‌ها ضایعاتی غیرمجاز در مرکز استان اظهار کرد: ضایعاتی‌های مجاز نیز باید به شهرک 20 هکتاری منتقل شوند وگرنه فعالیت آنها در داخل شهر ممنوع است.

برخی ضایعات‌فروشی‌ها مال‌خر برخی اقلام سرقتی هستند

فرماندار مرکز استان از برخی ضایعات‌فروشی‌ها به عنوان مال‌خر برخی اقلام سرقتی یاد کرد و گفت: متاسفانه به دلیل همین فعالیت‌ها اخیرا تعداد سرقت‌های خرد در سمنان نیز افزایش یافته این در حالی است که سرقت‌های خرد معمولا از طریق همین ضایعاتی‌ها به‌فروش می‌رسند ضمن اینکه در شرایط فعلی نظارت و کنترل دقیقی هم بر این ضایعاتی‌ها نیست.

دانایی با اشاره به جمعیت بالای اتباع افغان در استان و خصوصا شهر سمنان گفت: در مجموع حدود 20 هزار اتباع افغان در شهر سمنان زندگی می‌کنند و 10 درصد جمعیت 200 هزار نفری مرکز استان، همزبانان افغانی هستند، ضمن اینکه به همین نسبت 10 درصد جمعیت دانش‌آموزی در مرکز استان نیز افغان هستند.

وی با ابراز تاسف از افزایش جرائم در بین اتباع بیگانه در سمنان تصریح کرد: براساس آمارها جرائم افاغنه در سمنان از 9 درصد در سال گذشته امسال به 15 درصد رسیده است و معتقدیم که بخشی از این افزایش جرائم متوجه فعالان افغانی است که در ضایعاتی‌ها اشتغال دارند چرا که مدیریت بیش از 90 درصد ضایعاتی‌های سمنان در اختیار افاغنه است و ایرانی‌ها عمدتا برای آنها کار می‌کنند.

این مقام ارشد اجرایی معتقد است که با ساماندهی و انتقال ضایعاتی‌های به شهرک اختصاصی و کنترل و نظارت برآنها آمار سرقت در سمنان نیز کاهش می‌یابد.

وی بر ضرورت زدودن نازیبایی ناشی از ضایعاتی‌ها از چهره سمنان تاکید کرد و افزود: متاسفانه فعالیت ضایعاتی‌ها در سطح شهر و به خصوص در برخی محلات جنوبی و بافت قدیمی سمنان وضعیت اسفبار و نازیبایی ایجاد کرده است به طوری که برخی از این ضایعاتی‌ها با اجازه خانه‌های قدیمی و انبار زباله و ضایعات در آنها فضایی بسیار نازیبا و زشتی در شهر و خصوصا محلات قدیمی ایجاد کردند.

فرماندار سمنان با اشاره به اینکه مالکیت زباله‌ها با شهرداری‌ها است ادامه داد: شهرداری سمنان نیز با انعقاد قراردادی زباله‌ها را به یک پیمانکار داده و این پیمانکار با تهیه ماشین‌آلات و تجهیزات بروز و ایجاد کانکس‌های خرید بازیافت، ضایعات را از مردم خریداری می‌کنند.

وی از تهیه 56 ماشین ویژه جمع‌آوری ضایعات توسط این پیمانکار خبر داد و گفت: این ماشین‌آلات دارای آرم مشخص هستند و روزانه به جمع‌آوری ضایعات می‌پردازند. دانایی از وجود 58 ضایعاتی در سمنان خبر داد و خاطرنشان کرد: 36 واحد از این 58 واحد جمع‌آوری ضایعاتی دارای پروانه کسب هستند. البته بخش زیادی نیز در بافت تاریخی و قدیمی شهر بدون مجوزهای قانونی به جمع‌آوری و خرید ضایعات مشغولند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری سمنان از تولید روزانه 100 تن زباله در این شهر خبر داد و گفت: 30 درصد این زباله‌ها، خشک و 70 درصد آن تر و غیرقابل بازیافت است.

حمیدرضا پیوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: تقریبا 27 درصد از 30 درصد زباله خشک این شهر قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارد.

وی میزان مشارکت شهروندان سمنانی در تفکیک زباله‌ها را 38 درصد اعلام کرد و افزود: مابقی زباله‌ها متاسفانه تفکیک نشده و به سطل‌های زباله ریخته می‌شود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری سمنان، راه خلاصی شهر از زباله‌گردها را تفکیک زباله‌ها از سوی شهروندان دانست و ادامه داد: اگر شهروندان زباله‌ها را در مبداء تفکیک و از ریختن آن در سطل‌های زباله اجتناب کنند دیگر شاهد پدیده غیربهداشتی زباله‌گردی که سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد نخواهیم بود.

وی از تعداد بالای دفعات جمع‌آوری زباله به عنوان یک معضل برای شهرداری یاد کرد و گفت: چنانچه فرآیند تفکیک از مبدا به درستی و از سوی بخش قابل توجهی از شهروندان سمنانی انجام شود شاهد کاهش چشمگیر زباله‌گردهای دوره‌گرد و کاهش جدی هزینه‌های شهر خواهیم بود.

  پیوندی از امضای قرارداد جمع‌آوری، خرید و فروش پسماند بین شهرداری سمنان و یک پیمانکار خبر داد و افزود: این پیمانکار موظف به آموزش شهروندان در پشت درب منازل آنها است.

این مدیر شهری از ایجاد شهرک بازیافت در سمنان به عنوان یک اتفاق مبارک نام برد و گفت: شهرداری سمنان برای اولین‌بار در کشور اقدام به ایجاد یک شهرک اختصاصی برای بازیافت زباله‌ها و استقرار ضایعاتی‌ها و فعالان این بخش کرده است.

وی از تلاش برای انتقال فعالان این بخش به شهرک بازیافت خبر داد و گفت: متاسفانه تعداد زیادی از فعالان این بخش مقاومت کرده و از انتقال انبارهای خود به شهرک اجتناب می‌کنند که در همین راستا شهرداری با کمک دادستانی، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌های متولی به برخورد با متخلفین می‌پردازد چرا که جدا از تهدید بهداشت عمومی این واحدها و با وجود اینکه شرکت طرف قرارداد شهرداری عوارض پرداخت می‌کند این کارگاه‌ها به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

وی از الزام صنوف مزاحم به انتقال از محدوده شهری خبر داد و خاطرنشان کرد: صنوف مزاحم براساس قانون باید در مکانی استقرار یابند که سلامت شهروندان را به مخاطره نیندازند.

پیوندی از پلمب انبارهای غیرمجاز در سمنان خبر داد و اضافه کرد: بنا به دستور دادستانی سمنان فک پلمب این انبارها منوط به انتقال به شهرک بازیافت است. متاسفانه برخی از صاحبان این کارگاه‌ها برخلاف قانون مقاومت می‌کنند.

وی از استقرار 13 واحد در شهرک بازیافت سمنان خبر داد و افزود: شهرداری همه زیرساخت‌های مورد نیاز از برق و آب تا گاز و راه دسترسی و...را برای این واحدها ایجاد کرده اما متاسفانه همچنان برخی از آنها مقاومت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری سمنان پیش‌بینی کرد: حداکثر ظرف دو ماه آینده همه انبارها سطح شهر به شهرک بازیافت منتقل شوند تا امکان نظارت بر همه آنها برای شهرداری و دیگر دستگاه‌های متولی فراهم شود.

وی با بیان اینکه همه ضایعات قبل از ورود به شهرک وزن و نظارت می‌شوند ادامه داد: 100 قواره زمین در این شهرک برای فعالان این بخش پیش‌بینی شده است.

پیوندی از الزام پیمانکار طرف قرارداد شهرداری به آموزش و کدگذاری وانت‌بارها و گاری‌های دوره‌گرد خبر داد و گفت: همه تلاش شهرداری بر این است که این دوره‌گردها با شرایط بهداشتی در محل سطل‌های زباله حضور یابند تا حداقل ریسک سلامتی را داشته باشند.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری سمنان با بیان اینکه دستگاه‌های متعددی در این حوزه مسوولیت دارند ادامه داد: با توجه به تعدد دستگاه‌های مسوول نیازمند یک تعامل و هماهنگی بین دستگاهی هستیم تا بتوانیم شرایط بهتری ایجاد کنیم تا سلامت عمومی شهروندان به مخاطره نیفتد.

به هر روی عکس‌های زنانی که کودکی را کول کرده و پشت یک گاری راه افتاده‌ یا جوان و پیرمردی که تا کمر در سطل زباله‌ای در کنجی از هر کدام از شهرهای این دیار فرو رفته و یا... هر کدام در پس خود حکایتی دارند، حکایت‌هایی که گاه اندوهی بزرگ در دل مخاطبان و ناظران خیابانی آنها می‌نشاند.

پرداختن به این اندوه و چاره‌جویی برای زدون این چهره‌های نازیبا از فضای زندگی اجتماعی ما خود داستان دیگری است که موضوع این نوشته نیست و اما معضل زباله‌گردی‌ها و ضایعاتی‌ها و پیام‌ها و پیامدهای آن نیز داستان دیگری است که گاه می‌تواند در تضاد با نقش هر کدام از ما در داستان اولی باشد.

 آنچه مسلم است زدودن این نازیبایی‌ها نیز امری ضروری است اگرچه باید به موازات آن باید چاره‌ای هم برای افراد آسیب‌پذیر و نیازمندی که روزی خود را در این جست‌وجوی بی‌وقفه، می‌جویند اندیشید.

گزارش‌گر: هوشنگ حبیبی بسطامی- خبرنگار ایسنا سمنانانتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محسن جلیل شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: ساعت ۱۹ و ۲۰ دقیقه امشب برخورد یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ با تیر برق در محدوده پمپ بنزین منصوری یاسوج به مرکز پیام گزارش شد. جلیل با بیان اینکه با وقوع حادثه کد شهری عازم منطقه ش...
استانی
«خبرگزاری مهر» حجت الاسلام مصطفی جزایری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در شهرستان شادگان روز شنبه از ساعت هفت صبح از میدان ابن سکیت آغاز و به سمت قدمگاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) ختم می شود. وی گفت: مردم شهرستان شادگان با...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، واژگونی اتوبوس حامل زائران کربلا در محور کرمانشاه_اسلام آبادغرب_حمیل (حمیل_شباب) ۲۰ مصدوم برجا گذاشت. امداد رسانی ، رهاسازی و تحویل مصدومین به عوامل اورژانس توسط پایگاه های امداد ونجات حمیل و سیار حمیل_جمعیت هلال احمر شهرستان ...
استانی
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
«خبرگزاری ایسنا» برخی از مخاطبین ایسنا طی تماس با این خبرگزاری از وجود حق فنی و نسخه پیچی در صورت حساب نسخه داروهای خود گفتند و اینکه آیا این مهم قانونی است یا خیر؟ لذا ایسنا برای شفاف سازی این موضوع را از معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیگیری ک...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حمید حسینخانی روز پنج شنبه در نشست شورای گفت و گوی بخش دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: ماده ۱۳۲ قانون مالیات به مشوق های مالیاتی برای تولیدکنندگان اشاره دارد. وی ادامه داد: بر اساس ماده ۱۳۲ درآمد ابرازی ناشی ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: اولین باران پاییزی از یکشنبه آینده کرمانشاه را در برمی‌گیرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون خبرهای زیادی در فضای مجازی اعلام شده مبنی بر اینکه همزمان با شامگاه پنج شنبه با هدف کاهش ترافیک سنگین در مهران، محور مواصلاتی مهران- ایلام به صورت موقت و تا اطلاع ثانوی یکطرفه شده است. در همین ارتباط سرهنگ رضا همتی زاد...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 16 MB محمد کریمیان در گفتگو با خبرنگار مهر در مهران اظهار داشت: از تاریخ ۱۳ مهرماه تا ۲۴ مهرماه، بیش از ۸۵ هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. وی افزود: از این تعداد ۵۱ مورد تصادفی، ۹۵۵ مورد بستری و ۲۴۷ نفر در مراکز ویژه ...
استانی
«خبرگزاری مهر» نورالله دلخواه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیش از ۳ میلیون ۷۰۰هزار تردد از ابتدای ماه صفر تاکنون در سطح محور های مواصلاتی استان به ثبت رسیده است که نسبت به مشابه سال گذشته ۳۴درصد افزایش را نشان می دهد. وی عنوان کرد: بیشترین تردد با ۴۶۲ هزار...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، زلزله ای به بزرگی ۴ درجه ریشتر ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه امروز (جمعه) «کلمه» در استان بوشهر را لرزاند. مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران گزارش داد، این زلزله در عمق ۹ کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است. کانون این زلزله در موقع...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

تعمیرات لوازم خانگی بوش

زندگی سالم و موفق

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است