استانی 01:58 - 20 تیر 1399
/به مناسبت درگذشت حاج محمدحسین مسئله‌گوی دُریّ/
ایسنا/خراسان رضوی «حاج محمدحسین مسئله‌گوی دُرّی»؛ قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین خادم حرم مطهر رضوی که در روزهای اخیر پس از حدود 80 سال خدمت در بارگاه منور رضوی، دار فانی را وداع گفت، بخشی از هویت فرهنگی شهر مشهد و نیز حرم مطهر و مجموعه آستان قدس را در دوران حیات خود رقم زده است.

ذکر احوال قدیمی‌ترین خادم آستان مطهر رضوی

رضا سلیمان‌نوری؛ خراسان‌پژوه و ایران‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا درباره شخصیت این خادم باسابقه حرم رضوی اظهار کرد: «حاج محمدحسین مسئله‌گو» متولد سال 1302 در مشهد است. می‌توان گفت به نوعی ایشان در دوره‌ای جزء تولیت‌ها و مدیران مسجد «ملاهاشم» مشهد بوده‌اند. این مسجد که نزدیک‌ترین مسجد به حرم از بالاخیابان مشهد محسوب می‌شود، در دوران قبل از انقلاب و پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از پایگاه‌های اصلی روحانیون با طیف‌های مختلف فکری در مشهد بوده و هم مورد قبول روحانیونی است که امام(ره) را به عنوان مرجع تقلید قبول داشتند و هم آنان که آیت‌الله خویی و... مرجع تقلیدشان بود.

وی افزود: به طور کلی طیف‌های مختلف مذهبی که در مبارزات شرکت داشتند، در این مسجد رفت‌وآمد داشته و به نوعی می‌توان گفت مرحوم مسئله‌گو رابط تمام این طیف‌ها با یکدیگر بود. همچنین ساختار مسجد به گونه‌ای بود که هم روحانیت و هم کسبه فعالی داشت و ایشان به عنوان فردی که این دو حلقه را به یکدیگر متصل می‌کرد، فعالیت داشت. این مسجد همچنین از جمله مساجدی است که مقام معظم رهبری نیز در آن رفت و آمد زیادی داشتند.

این خراسان‌پژوه ادامه داد: بنابراین ایشان به نوعی از متولیان یکی از پایگاه‌های کمتر مورد توجه قرار گرفته متعلق به دوران انقلاب در مشهد بوده‌اند. حاج محمدحسین مسئله‌گو همچنین جزء خادمان موروثی حرم به حساب می‌آید؛ یعنی کسانی که نسل اندر نسل خادم هستند و از پدر آن را به ارث برده‌اند. از طرفی منهای ادامه کار خدمت حرم به عنوان یک خادم رسمی، در پوشش یک همکار و نیروی انقلابی نیز در مجموعه حرم و آستان قدس به فعالیت خود ادامه داده و می‌توان گفت از جمله کسانی بودند که هسته‌های اولیه بازآفرینی سیستم اداری و فرهنگی حرم مطهر رضوی را بر عهده داشتند.

سلیمان‌نوری همچنین در خصوص دیگر فعالیت‌های وی در قالب وقف بیان کرد: به طور کلی طیفی از واقفان در کشور فعالیت می‌کنند با این نگاه که وقف نباید آشکار شود و نیز نگاهی امروزی‌تر وجود دارد که معمولا هرکس چیزی را وقف می‌کند، با تابلویی در مکان آن را نشان می‌دهد. لذا همان‌گونه که اشاره شد، نگاهی سنتی‌تر در این موضوع موجود است که مرحوم مسئلهگو نیز در زمره این نگاه جای می‌گیرد؛ مبنی بر این که وقف در راه خدا بوده و نباید آن را آشکار کرد. بنابراین آن مرحوم اگر کاری در این زمینه به انجام می‌رساند، دیگران به طور کامل باخبر نبوده‌اند. به همین دلیل رد پای ایشان در 90 درصد خیریه‌ها از جمله بیمارستان‌های خیریه، درمانگاه‌ها و حتی ساخت مدارس دیده می‌شود. با این وجود ایشان نگاه امروزی به این موضوع نداشتند.

وی عنوان کرد: خدمت ایشان در حرم مطهر در حدود 78 سال به طول انجامیده که یک دوره آن نیابتی؛ یعنی به نیابت پدر بوده و سپس رسما خادم شدند. همچنین پس از انقلاب که با گذشت دوره‌ای سن ایشان بالاتر رفته بود، به صورت خادم تشرفی فعالیت داشتند. ضمن این که حاج محمدحسین مسئله‌گو در دوران دفاع مقدس نیز به شدت فعال بوده و از جمله افرادی بودند که با توجه به سن و سال و نیز وضعیت مالی، سعی داشتند فضای پشتیبانی جبهه را هماهنگ کرده و به نوعی نیازهای جبهه را رفع کنند.

این خراسان‌پژوه در تکمیل سخنان خود خاطرنشان کرد: امیدوارم نهادهایی همچون مرکز پژوهش‌های آستان قدس خاطرات مرحوم حاج محمدحسین مسئلهگو را جمع‌آوری کرده باشد؛ چرا که بخشی از هویت مشهد و نیز هویت گذشته آستان قدس رضوی محسوب می‌شوند. ضمن این که از جایی که فردی همچون ایشان قصد بروز دادن فعالیت‌های خیرخواهانه خود را نداشته، قطعا جمع‌آوری اطلاعات در این‌باره دشوار خواهد بود. با این همه امیدوارم مجموعه‌ای چون مرکز پژوهش‌های آستان قدس توانایی این مهم را داشته باشد و این بخش از هویت مشهد با درگذشت ایشان از بین نرود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی معاون سیاسی دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی گفت: در دوران شیوع کرونا بسیاری از باورهای سیاسی ما با چالش مواجه شد و بر همگان آشکار شد که طور دیگری هم می‌شود کشور را اداره و به مردم نگاه کرد . 
استانی
رئیس اداره دامپزشکی اسدآباد خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/همدان رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد از اجرای طرح رایگان واکسیناسیون تب مالت و آبله به صورت همزمان در دام های سبک سطح دامداری های روستایی و صنعتی این شهرستان خبر داد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/قزوین چند روز در این مسیر به آمدوشد خودروها دقت می‌کنم هرچند قدم یک نمایشگاه اتومبیل سبز شده است و خودروها مقابل آن صف‌کشیده‌اند، تعدد نمایشگاه‌ها توجهم را جلب می‌کند و همین می‌شود سوژه گزارشم.
استانی
«خبرگزاری مهر» حسین رجبی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهمیت بهداشت عمومی در جامعه گفت: در راستای حفظ حقوق شهروندی و حقوق عامه در حوزه بهداشت عمومی، نظارت و بازرسی‌ها با تشکیل کارگروه بازدید و نظارت از مراکز توزیع کالا و خدمات بهداشتی آغاز شده است. وی با اشاره ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای افزایش سطح زیر کشت زعفران در استان به 470 هکتار خبر داد.
استانی
مدیر پایگاه انتقال خون استان خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان شمالی مدیر پایگاه انتقال خون خراسان شمالی از آغاز به کار دریافت پلاسمای بیماران بهبود یافته از بیماران مبتلا به کووید 19 در این استان خبر داد.
استانی
رئیس اتاق اصناف زنجان عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان رئیس اتاق اصناف زنجان گفت: یکی از عوامل افزایش قیمت لبنیات برداشته شدن ارز حمایتی دولت از نهاده‌های دامی است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر شکریان امیری صبح شنبه در ستاد برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ این اداره کل با اشاره به فرا رسیدن ماه عزاداری حضرت سیدالشهداء اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و با تاکید بر رعایت تمامی دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های وزا...
استانی
در قالب یک پایان نامه بررسی شد؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان نتایج یک تحقیق بیانگر لزوم توجه به خرداقلیم در برنامه ریزی و مدیریت آبیاری فضای سبز شهر است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله نوری همدانی در پاسخ به سوالی درباره اجرای نذر در شرایط کرونا پاسخ دادند: آن طوری که مرقوم داشته‌اید اگر یقین داشته باشد انجام نذر در شیوع بیماری مؤثر است می‌تواند نذر خود را به تأخیر اندازد. متن این پاسخ به شرح زیر ا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است