گوناگون 15:16 - 25 تیر 1398

بررسی نظریه سنت و نوسازی حسن حنفی در زمینه ساخت تمدن نوین اسلامی

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه دفاع از رساله دکتری علی الهی‌تبار در رشته تاریخ تمدن اسلامی مدرسه عالی تاریخ و ادیان مجتمع امام خمینی (ره) جامعه المصطفی (ص) العالمیه با عنوان بررسی انتقادی نظریه سنت و نوسازی حسن حنفی در زمینه ساخت تمدن نوین اسلامی عصر دوشنبه ۲۴ تیر برگزار شد.

راهنمایی این رساله بر عهده حجت الاسلام محسن الویری بود و مشاوره آن را حجت‌الاسلام محمد تقی سبحانی عهده‌دار بود و حجت الاسلام حبیب‌الله بابایی، نعمت‌الله صفری فروشانی و دکتر مجید مرادی هم در جایگاه داور در این جلسه حضور داشتند.

این رساله هم از نظر موضوع پژوهش و هم از نظر شخصیت مورد بررسی از اهمیتی بالا برخوردار است، چه از یک سو بازخوانی اندیشه‌های نو در جهان اسلام (با تأکید بر جهان عرب) از آن زاویه که ما چه پیوندی می‌توانیم با آن داشته باشیم برای ما ضرورت تام دارد و از سوی دیگر حسن حنفی شخصیتی برجسته و اثرگذار در جهان اسلام است که اندیشه‌های او شایسته خواندن و دریافتن است.

این رساله هم از نظر روش و هم از نظر محتوا دریچه‌ای نو و شایسته اعتماد به سوی اندیشمندان معاصر جهان اسلام در برابر ما گشوده است و به اندازه توان خود کوشیده است نه تنها قرائتی استوار، همه‌جانبه و دارای ریشه در جستجوی کامل از اندیشه کانونی حسن حنفی در دسترس قرار دهد، بلکه الگویی برای بازخوانی آثار دیگر نواندیشان جهان اسلام هم به دست دهد.

چکیده این رساله چنین است: استعمار، اشغال، استبداد و عقب ماندگی چهار ضلعی دردناک دو قرن اخیر است که جهان اسلام را در قاب خود جای داده است و اندیشورانِ دغدغه‌مند مسلمان را برآن داشته تا با نگاه به گذشته تابان تمدن اسلامی، طرحی نو دراندازند تا از این وضع اسفبار راهی به بیرون باز کنند. در این میان برخی اندیشمندان معاصر عرب نیز در این نهضت مشارکتی فعال داشته‌اند. از این رو، این رساله با عنوان «بررسی انتقادی نظریه سنت و نوسازی حسن حنفی در زمینه ساخت تمدن نوین اسلامی» بنا بر دغدغه مذکور سامان یافته است تا مولفه‌ها و ابعاد طرح حنفی را بکاود و توان، کارآمدی و انسجامش را بر اساس پیشین بسنجد. بر همین مبنا عنوان رساله حاضر بر دو مؤلفه «سنت و نوسازی» و «تمدن نوین اسلامی» بنا شده است.

طرح سنت و نوسازی حنفی، دارای سه جبهه سنت، غرب و واقع است که در برابر هر جبهه به ترتیب رهیافت‌هایی چون بازسازی، شناخت و تفسیر قرار گرفته است. رساله حاضر توانسته است، چیستی طرح حنفی را با الهام از روش تحلیل تماتیک بنمایاند و آن را به نظریه التراث المتحسن تبدیل کند؛ چرایی این طرح نیز با استفاده از روش بهینه شده بحران، بدین گونه تبیین می گردد که حنفی اندیشمندی دغدغه‌مند است که در واکنش به بحران‌های عصرش، طرح پرآوازه‌اش را به اجرا گزارده است؛ با نیم نگاهی به روش هرمنوتیک تلفیقی نیز چگونگی طرح بیان می گردد تا نشان داده می‌شود که بستر، قصد و انگیزه چگونه در ترکیب با یکدیگر این طرح را شکل داده‌اند.

در ادامه با رویکرد نقد سازنده و روش نقد اندیشه پنج محور مفاهیم، پیش فرض‌ها، دلایل، نظام اندیشه و کارآیی و اثر بخشی طرح به چالش کشیده شده است و ابهام در مفاهیم، عدم صحت پیش فرض‌ها، ناتمامی دلایل، نبود توازن در هندسه اندیشه و عدم کارایی و اثربخشی طرح، مطرح گردیده است. در ادامه نیز با برشمردن مهمترین دستاوردهای طرح تمدنی حنفی، بر توانمندی، کاستی و میزان پشتیبانی نظری این طرح از اندیشه تمدن نوین اسلامی تمرکز شده است.

دستاورد نوشتار حاضر نشان می‌دهد: طرح حنفی به لحاظ مقولات نهایی، انسجام در هندسه اندیشه، کارآمدی و اثر بخشی دچار مشکل است. در نهایت نیز گرچه طرح تمدنی حنفی از دین در برابر شبهه ناکارآمدیش در ساحت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، با تمام توان به دفاع بر می‌خیزد، اما با توجه به خاستگاه، باورهای معرفت شناسانه، هستی شناسانه، روش‌شناسانه و انسان‌شناسانه متمایزش، در مسیری دیگر قرار دارد و نمی‌تواند به لحاظ نظری از «اندیشه تمدن نوین اسلامی» پشتیبانی نظری کند. از این رو بین اندیشه تمدنی نو معتزلیانی نظیر حنفی و باورمندان به اندیشه تمدن نوین اسلامی، شکاف نظری ژرفی است که از بنیادهای نظری تا مراحل تحقق، زمانه تحقق و تکامل تمدن نوین اسلامی، دامن گسترده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» رونمایی از سامانه پدافند هوایی ۳۷۳، تبادل پیشنهادهای ایران و فرانسه درباره نحوه اجرای برجام و سخنگوی قوه قضائیه بازداشت ۲ نماینده را تایید کرد از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، احمد معتمدی امروز در مراسم امضا تفاهم‌نامه مدرسه کسب و کار گفت: برای اولین بار است که در کشور در یک دانشگاه معتبر، این مدرسه راه اندازی می شود. وی یکی از اهداف این دانشگاه در برنامه راهبردی را تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم عنو...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مراسم امضای تفاهم نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در خصوص تاسیس مدرسه کسب و کار با حضور مسئولان دانشگاه و مسئولان اتاق بازرگانی امروز در ساختمان فارابی دانشگاه امیرکبیر برگزار شد. تربیت...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» درباره ارزان‌ترین و مناسب‌ترین بیمه مسافرتی کشور چه می‌دانید؟ چه عواملی می‌تواند در تعیین قیمت ارزان‌ترین و مناسب‌ترین بیمه مسافرتی کشور تأثیرگذار باشد؟ ما در این متن خود با تعریف کاملی از ارزان‌ترین و مناسب‌ترین بیمه مسافرتی کشور و بررسی ع...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» حیات یک واحد اقتصادی تا حد زیادی به جریان نقد آن بستگی دارد و ایجاد توازن بین وجه نقد در دسترس و نیازهای نقدی مهم‌ترین عامل سلامت اقتصادی یک سازمان هست. از آنجایی‌ که وضعیت نقدینگی مبنای قضاوت بسیاری از ذینفعان مانند سرمایه‌گذاران، اعتبارده...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» مدیران ارشد بانک ملی ایران چهارم شهریورماه به مناسبت گرامی‌داشت هفته دولت و در آستانه نودویکمین سالروز تاسیس بانک، از طریق ارتباط تلفنی پاسخگوی سؤلات مشتریان در سراسر کشور خواهند بود.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» این روزها با توجه به بازار پرتلاطم دلار و تحریم‌های اخیر، هزینه‌های زندگی روزمره به شدت بالا رفته و هرکس به دنبال راهکاری برای زندگی راحت و افزایش درآمد خود یا کاهش هزینه‌هایش است.
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مریم حضرتی، ظهر شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، به تشریح اقدامات و برنامه های معاونت پرستاری وزارت بهداشت پرداخت. معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: تدوین آیین ‌نامه جذب و نگهداری پرستار در نقاط محروم، یکی از...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


تعمیرات لوازم خانگی بوش

طراحی حرفه ای لوگو

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است