گوناگون 16:32 - 30 شهریور 1398
یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر «دادگستری کابینه‌ی دکتر امینی شنیده که در دهه‌ی ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچه‌ی نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند. خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند.»

پرتاب زندانیان سیاسی به دریاچه نمک، واقعیت یا...؟

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «محمد بلوری از نام‌های مشهور و ماندگار مطبوعات است. هم او که پایه‌گذار صفحه‌ی «حوادث» در روزنامه‌ی کیهان بود و بعد از انقلاب در روزنامه‌ی «ایران» نیز خبر و گزارش‌نویسی حوادث را مانند پیش از انقلاب به یک ژانر جذاب روزنامه‌نگاری بدل کرد.

محمد بلوری تحصیلات آکادمیک روزنامه‌نگاری ندارد اما تسلط و سابقه‌ی او چنان است که روزنامه‌نگاران حرفه‌ای از او با عنوان «استاد» یاد می‌کنند. روزنامه‌نگاری چنان عجین با حرفه و عشق خود که هنوز بعد از ۵۰ سال وقتی خاطره حضور خود بر بالین جهان‌پهلوان تختی را نقل می‌کند، افسوس می‌خورد که چند دقیقه دیر رسید اما دید که تختی از دست مأموران افتاد و پیشانی‌اش شکست.

یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر دادگستری کابینه‌ی دکتر امینی شنیده که در دهه‌ی ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچه‌ی نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند.

خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند. او نیز یک روزنامه‌نگار قدیمی است و هر چند بیشتر به تاریخ‌پژوهی و تاریخ‌گویی در تلویزیون شهرت دارد اما روزنامه‌نگاری را کنار نگذاشته و هر هفته در هفته‌نامه‌ی «امید جوان» و نیز برخی روزنامه‌ها مقاله می‌نویسد و هر چند مطالب او گاه با گرایش غالب این نشریه متفاوت به نظر می‌رسد اما در ۱۵ سال گذشته مقالات انتقادی او منتشر شده است.

«امید جوان» در شماره‌ی تازه‌ی خود توضیح خسرو معتضد را درباره‌ی خاطره یا روایت محمد بلوری درج کرده که در آن این قضیه را با دلایل متعدد رد کرده است. یادداشتی که جُدای جنبه‌ی تاریخی از این جنبه جالب است که هر دو طرف قضیه دو روزنامه‌نگار با بیش از ۵۰ سال سابقه‌اند و متعلق به یک نسل پُرکار و وطن‌دوست.

عین یادداشت آقای معتضد در شماره‌ی تازه‌ی هفته‌نامه‌ی «امید جوان» از این قرار است:

«در روزنامه جلیله ایران از آقای محمد بلوری، روزنامه‌نگار قدیمی نقل قولی خواندم که خلاصه آن را روزنامه خراسان چاپ کرده بود.

آقای محمد بلوری که از سال ۱۳۴۰ از روزنامه کیهان (که در آنجا نشریه زنانه خانوادگی به نام مُد روز تحت نظر همسر مرحوم دکتر مصباح‌زاده به‌صورت ماهانه به چاپ می‌رسید و من زیر نظر آقای سیدحسین عدل، روزنامه‌نگار قدیمی در آن مجله مقالات تاریخ خانواده می‌نوشتم) ایشان را می‌شناسم.

مرد زحمتکش و روزنامه‌نگار پیش‌کسوتی است. تعجب کردم ایشان گفته‌اند در دیداری که با آقای نورالدین الموتی، وزیر دادگستری کابینه دکتر امینی داشته‌اند، ایشان به آقای بلوری گفته‌اند سپهبد آزموده (همان حسین آیشمان معروف) در زمانی که فرماندار نظامی بوده، زندانیان سیاسی را سوار هواپیما می‌کرده، هواپیمای ارتشی می‌رفته بالای کویر قم، زندانیان سیاسی را از آن بالا پرت می‌کرده‌اند داخل دریاچه نمک قم که مفقودالاثر بشوند. بنده این ماجرای خیالی را تکذیب می‌کنم و آن را افسانه می‌دانم به چند دلیل:

۱- اگر درخصوص وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ است که این شایعات بر سر زبان ها افتاد، در سال ۱۳۴۰ سپهبد آزموده دادستان ارتش که فرد قسی‌القلبی بود، ۲۶ افسر سازمان نظامی حزب توده و از چهار تن از رهبران فداییان اسلام را به چوبه تیرباران سپرده بود در آن زمان دو سال بود از بازنشستگی‌اش گذشته بود و از لباس نظامی خارج شده و تحت محافظت پلیس می‌زیست. بعدها هم که قبل از پیروزی انقلاب به خارج گریخت و در آنجا فوت کرد.

۲- مقام سرتیپ آزموده دادستانی ارتش پس از ۲۸ مرداد بود و نه فرماندار نظامی. او هرگز فرماندار نظامی نشد. فرمانداران نظامی پس از ۲۸ مرداد دو نفر بودند. سرتیپ فرهاد و دادستان از ۲۸ مرداد تا ۶ دی ماه ۱۳۳۲ که به علت واقعه ۱۶ آذر و کشته شدن ده‌ها دانشجو و شهرت به رشوه‌گیری از مردم از آن پست کنار گذارده شد و جایش را سرتیپ تیمور بختیار، پسرعموی ملکه ثریا، فرمانده لشکر ۳ زرهی گرفت و تا سال ۱۳۳۵ در این مقام بود و پس از تشکیل سازمان امنیت و اطلاعات کشور به معاون نخست‌وزیر و رییس ساواک شد و از کسوت نظامی هم بیرون آمد. آزموده حتی یک روز هم فرماندار نظامی نبود.

۳- استاد بلوری لطفا نام یک نفر از زندانیان سیاسی را که به دستور آزموده (که نورالدین الموتی او را برادر آیشمان جانی معروف نازی می‌خواند) ببرند که او را درون دریاچه نمک قم انداخته باشند. یک نفر را اسم ببرید.

۴- اسامی تمام متهمین سیاسی، طرفداران و هواداران دکتر مصدق، فداییان اسلام که پس از آبان ۱۳۳۴ به علت تیراندازی نافرجام مظفر ذوالقدر به حسین علا در مجلس ختم سیدمصطفی کاشانی بازداشت شدند، موجود است. اسامی و تاریخ اعدام تیرباران‌شدگان هم روشن و مشخص است. بفرمایید این حادثه کی، در دوران چه حکومتی از نخست‌وزیران پس از ۲۸ مرداد، زاهدی، علاء، اقبال، شریف امامی، امینی انجام شده است.

۵- اساسا دادستان ارتش که مقام قضایی است چگونه می‌تواند دستور دهد یک زندانی سیاسی را با هواپیما به بالای دریاچه قم ببرند و در دریاچه نمک بیندازند؟ فقط یک نام را ذکر بفرمایند.

۶- خوشبختانه تمام زندانیان سیاسی چه چپی، چه مذهبی، چه دست راستی پس از انقلاب خاطره‌نویسی کردند. آیا یکی از زندانیان پیدا شده که درباره هم‌بندی‌های خودش چنین واقعه‌ای را نقل کند؟

۷- استاد بلوری خاطرات خود را بازنگری کند. ایشان حافظه خوبی دارد. از سال ۱۳۴۰ ایشان را می‌شناسم. جزو اساتید مطبوعات است. چرا باید چنین موضوعی را بیان کند؟

۸- به خاطر بسپارید نورالدین الموتی، وزیر دادگستری دکتر امینی از زندانیان گروه ۵۳ نفر بود که بعدها چون وکیل خانواده امینی شد، مورد علاقه دکتر امینی بود و به مقام وزارت دادگستری رسید و مدت آن هم یک سال و سه چهار ماه بیشتر نبود.

در تاریخ باید پیوسته حقیقت‌گو بود و دنبال افسانه و شایعه نرفت. رژیم شاه بسیاری از مخالفان سیاسی را در محاکم نظامی گوش به فرمان محکوم به اعدام می‌کرد. حکم را به اجرا درمی‌آورد. نیازی به انداختن در کویر قم نبود.»

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» بانک رفاه کارگران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توسعه زیرساخت‌های صندوق سرمایه‌گذاری و ایجاد شتاب‌دهنده در رویداد رفاتک چلنج تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» "روابط سخت هستند" جمله آشنایی که حالا دیگر کلیشه محسوب می‌شود؛ اما درست هم هست.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» امروزه بهترین راه برای خرید نهال، سفارش گرفتن از سایت‌های اینترنتی با کیفیت، بدون واسطه و با آسان‌ترین روش با یک کلیک!
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» با نزدیک شدن به بیستم ماه صفر، آن دسته از زائران اربعین حسینی که تصمیم دارند همان روز را در حرم سالار شهیدان در کربلا حضور داشته باشند، کم‌کم از نجف خارج شده و راهی سرزمین نینوا می‌شوند. زن و مرد، پیر و جوان، با پای پیاده کیلومترها را طی می...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» سر زدن به بناهای باشکوه، معاشرت با مردمان خونگرم و سوغات‌ها و خوراکی‌های خوشمزه و... تنها  گوشه‌ای از جذابیت‌هایی است که در سفر به اصفهان با آن رو به رو می‌شوید.
گوناگون
تندیس طلایی جشنواره برند محبوب به علی بابا رسید
«خبرگزاری ایسنا» علی بابا از میان ۲۸ برند فعال در حوزه فروش آنلاین بلیط سفر با کسب ۲۳/۳ درصد از سهم محبوبیت به عنوان محبوب‌ترین برند این صنعت در جشنواره برند محبوب معرفی شد.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» سید باقر فتاحی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون: عملکرد مطلوب بانک توسعه تعاون در استان بوشهر درنتیجه سطح مناسب کارایی حاصل شده است.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» اگر شما هم دنبال یک شغل خوب و پردرآمد هستید، مطمئن باشید که تعمیرات موبایل یکی از بهترین شغل‌های  پیش‌رویتان است.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» اگر قصد سفر به یزد را دارید، پیشنهاد ما برای شما سایت گردشگری سفرهای رادینا است که معرف خدمات این شرکت به عنوان اولین کارگزار خدمات گردشگری در استان یزد هست.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» «تیم‌های مدعی سالیانه حدود ١٨٠‌میلیون تومان و سایر تیم‌ها حدود ١٣٠‌میلیون تومان برای بدن بازیکنان‌شان هزینه می‌کنند.»

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
تعمیرات لوازم خانگی بوش

زندگی سالم و موفق
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است