گوناگون 16:32 - 30 شهریور 1398
یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر «دادگستری کابینه‌ی دکتر امینی شنیده که در دهه‌ی ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچه‌ی نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند. خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند.»

پرتاب زندانیان سیاسی به دریاچه نمک، واقعیت یا...؟

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «محمد بلوری از نام‌های مشهور و ماندگار مطبوعات است. هم او که پایه‌گذار صفحه‌ی «حوادث» در روزنامه‌ی کیهان بود و بعد از انقلاب در روزنامه‌ی «ایران» نیز خبر و گزارش‌نویسی حوادث را مانند پیش از انقلاب به یک ژانر جذاب روزنامه‌نگاری بدل کرد.

محمد بلوری تحصیلات آکادمیک روزنامه‌نگاری ندارد اما تسلط و سابقه‌ی او چنان است که روزنامه‌نگاران حرفه‌ای از او با عنوان «استاد» یاد می‌کنند. روزنامه‌نگاری چنان عجین با حرفه و عشق خود که هنوز بعد از ۵۰ سال وقتی خاطره حضور خود بر بالین جهان‌پهلوان تختی را نقل می‌کند، افسوس می‌خورد که چند دقیقه دیر رسید اما دید که تختی از دست مأموران افتاد و پیشانی‌اش شکست.

یکی از خاطرات محمد بلوری که تا به حال چند جا نقل کرده این است که از وزیر دادگستری کابینه‌ی دکتر امینی شنیده که در دهه‌ی ۴۰ خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی را از بالا به دریاچه‌ی نمک قم یا کویر نمک قم پرتاب می‌کرده‌اند.

خسرو معتضد اما این روایت را مطلقاً تأیید نمی‌کند. او نیز یک روزنامه‌نگار قدیمی است و هر چند بیشتر به تاریخ‌پژوهی و تاریخ‌گویی در تلویزیون شهرت دارد اما روزنامه‌نگاری را کنار نگذاشته و هر هفته در هفته‌نامه‌ی «امید جوان» و نیز برخی روزنامه‌ها مقاله می‌نویسد و هر چند مطالب او گاه با گرایش غالب این نشریه متفاوت به نظر می‌رسد اما در ۱۵ سال گذشته مقالات انتقادی او منتشر شده است.

«امید جوان» در شماره‌ی تازه‌ی خود توضیح خسرو معتضد را درباره‌ی خاطره یا روایت محمد بلوری درج کرده که در آن این قضیه را با دلایل متعدد رد کرده است. یادداشتی که جُدای جنبه‌ی تاریخی از این جنبه جالب است که هر دو طرف قضیه دو روزنامه‌نگار با بیش از ۵۰ سال سابقه‌اند و متعلق به یک نسل پُرکار و وطن‌دوست.

عین یادداشت آقای معتضد در شماره‌ی تازه‌ی هفته‌نامه‌ی «امید جوان» از این قرار است:

«در روزنامه جلیله ایران از آقای محمد بلوری، روزنامه‌نگار قدیمی نقل قولی خواندم که خلاصه آن را روزنامه خراسان چاپ کرده بود.

آقای محمد بلوری که از سال ۱۳۴۰ از روزنامه کیهان (که در آنجا نشریه زنانه خانوادگی به نام مُد روز تحت نظر همسر مرحوم دکتر مصباح‌زاده به‌صورت ماهانه به چاپ می‌رسید و من زیر نظر آقای سیدحسین عدل، روزنامه‌نگار قدیمی در آن مجله مقالات تاریخ خانواده می‌نوشتم) ایشان را می‌شناسم.

مرد زحمتکش و روزنامه‌نگار پیش‌کسوتی است. تعجب کردم ایشان گفته‌اند در دیداری که با آقای نورالدین الموتی، وزیر دادگستری کابینه دکتر امینی داشته‌اند، ایشان به آقای بلوری گفته‌اند سپهبد آزموده (همان حسین آیشمان معروف) در زمانی که فرماندار نظامی بوده، زندانیان سیاسی را سوار هواپیما می‌کرده، هواپیمای ارتشی می‌رفته بالای کویر قم، زندانیان سیاسی را از آن بالا پرت می‌کرده‌اند داخل دریاچه نمک قم که مفقودالاثر بشوند. بنده این ماجرای خیالی را تکذیب می‌کنم و آن را افسانه می‌دانم به چند دلیل:

۱- اگر درخصوص وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ است که این شایعات بر سر زبان ها افتاد، در سال ۱۳۴۰ سپهبد آزموده دادستان ارتش که فرد قسی‌القلبی بود، ۲۶ افسر سازمان نظامی حزب توده و از چهار تن از رهبران فداییان اسلام را به چوبه تیرباران سپرده بود در آن زمان دو سال بود از بازنشستگی‌اش گذشته بود و از لباس نظامی خارج شده و تحت محافظت پلیس می‌زیست. بعدها هم که قبل از پیروزی انقلاب به خارج گریخت و در آنجا فوت کرد.

۲- مقام سرتیپ آزموده دادستانی ارتش پس از ۲۸ مرداد بود و نه فرماندار نظامی. او هرگز فرماندار نظامی نشد. فرمانداران نظامی پس از ۲۸ مرداد دو نفر بودند. سرتیپ فرهاد و دادستان از ۲۸ مرداد تا ۶ دی ماه ۱۳۳۲ که به علت واقعه ۱۶ آذر و کشته شدن ده‌ها دانشجو و شهرت به رشوه‌گیری از مردم از آن پست کنار گذارده شد و جایش را سرتیپ تیمور بختیار، پسرعموی ملکه ثریا، فرمانده لشکر ۳ زرهی گرفت و تا سال ۱۳۳۵ در این مقام بود و پس از تشکیل سازمان امنیت و اطلاعات کشور به معاون نخست‌وزیر و رییس ساواک شد و از کسوت نظامی هم بیرون آمد. آزموده حتی یک روز هم فرماندار نظامی نبود.

۳- استاد بلوری لطفا نام یک نفر از زندانیان سیاسی را که به دستور آزموده (که نورالدین الموتی او را برادر آیشمان جانی معروف نازی می‌خواند) ببرند که او را درون دریاچه نمک قم انداخته باشند. یک نفر را اسم ببرید.

۴- اسامی تمام متهمین سیاسی، طرفداران و هواداران دکتر مصدق، فداییان اسلام که پس از آبان ۱۳۳۴ به علت تیراندازی نافرجام مظفر ذوالقدر به حسین علا در مجلس ختم سیدمصطفی کاشانی بازداشت شدند، موجود است. اسامی و تاریخ اعدام تیرباران‌شدگان هم روشن و مشخص است. بفرمایید این حادثه کی، در دوران چه حکومتی از نخست‌وزیران پس از ۲۸ مرداد، زاهدی، علاء، اقبال، شریف امامی، امینی انجام شده است.

۵- اساسا دادستان ارتش که مقام قضایی است چگونه می‌تواند دستور دهد یک زندانی سیاسی را با هواپیما به بالای دریاچه قم ببرند و در دریاچه نمک بیندازند؟ فقط یک نام را ذکر بفرمایند.

۶- خوشبختانه تمام زندانیان سیاسی چه چپی، چه مذهبی، چه دست راستی پس از انقلاب خاطره‌نویسی کردند. آیا یکی از زندانیان پیدا شده که درباره هم‌بندی‌های خودش چنین واقعه‌ای را نقل کند؟

۷- استاد بلوری خاطرات خود را بازنگری کند. ایشان حافظه خوبی دارد. از سال ۱۳۴۰ ایشان را می‌شناسم. جزو اساتید مطبوعات است. چرا باید چنین موضوعی را بیان کند؟

۸- به خاطر بسپارید نورالدین الموتی، وزیر دادگستری دکتر امینی از زندانیان گروه ۵۳ نفر بود که بعدها چون وکیل خانواده امینی شد، مورد علاقه دکتر امینی بود و به مقام وزارت دادگستری رسید و مدت آن هم یک سال و سه چهار ماه بیشتر نبود.

در تاریخ باید پیوسته حقیقت‌گو بود و دنبال افسانه و شایعه نرفت. رژیم شاه بسیاری از مخالفان سیاسی را در محاکم نظامی گوش به فرمان محکوم به اعدام می‌کرد. حکم را به اجرا درمی‌آورد. نیازی به انداختن در کویر قم نبود.»

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دکتر «پورنیما کومار»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی اوهایو، در این باره می‌گوید: «سیگار الکتریکی مهاجمی بزرگ برای محیط دهان است و این تغییر در مدت زمان کوتاهی روی می‌دهد.» تیم تحقیق در این مطالعه، نمونه پلاک از لثه‌های ۱۲...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن شیکاگو، علائم کاهش جریان خون در جفت زنان باردار آلوده به کروناویروس جدید نگران کننده است. وظیفه جفت تأمین مواد غذایی و اکسیژن از مادر برای نوزاد است و همزمان مواد زائد را هم خارج می‌کند. در ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در مطالعه کوچک محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، افراد مبتلا به بیماری ام اس که چهار هفته تحت تمارین مدیتیشن قرار گرفته بودند دارای کنترل احساسی بهتر و فکرکردن سریع‌تر بودند. بیماری ام اس بیماری است که در آن، سیستم ایمنی به مغز، ن...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در بیماری کبد چرب غیرالکلی، کبد بیش از ۵ درصد چربی تولید می‌کند. در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد که می‌تواند منجر به سیروز کبدی و سرطان کبد شود. از جمله فاکتورهای پرخطر این بیماری، چاقی و مصرف زیاد مواد قندی اس...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: کروناویروس می‌تواند غده تیروئید را آلوده نماید طبق گزارش محققان، اولین مورد عفونت دردناک غده تیروئید ناشی از کروناویروس جدید در یک پسر ۱۸...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» معاملات کم می‌َشود و قیمت‌ها گران. بازار مسکن مهمترین آموزه اقتصاد آزاد را هم به شوخی گرفته‌است. در هر نظم اقتصادی، همزمان با افزایش تقاضا قیمت‌ها روند صعودی می‌گیرند ولی در بازار مسکن و بخصوص در فصل بهار هر اندازه میزان تقاضا کمتر می‌َشود،...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، رضا جلیلی خشنود، در مراسم رونمایی از تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت که در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد، با بیان اینکه پزشکان با آغاز بحران کرونا بالاتر از قواعد سوگندنامه پزشکی وظایف خود به مردم خدمت رسانی کردند، اظهار کرد: ا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سید کامل تقوی نژاد، در مراسم رونمایی از تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت در بیمارستان شهدای تجریش، ضمن قدردانی از تلاش‌های مدافعان سلامت در مقابله با ویروس کرونا، اظهار کرد: تلاش‌های ارزشمند فرمانده عملیات مقابله با کرونا و تمامی ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، علی رضا زالی، در مراسم رونمایی از تندیس فرشته مهر مدافعان سلامت و گرامی داشت ۱۱۰ شهید و ۳۰۰۰ جانباز راه سلامت، در بیمارستان شهدای تجریش، با اشاره به اینکه پاسداشت تلاش‌ها و ایثارگری‌های مدافعان سلامت در مقابله با ویروس کرونا مه...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، احسان بیسادی با بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم مترو تهران، ضدعفونی کردن مستمر فضاهای عمومی ایستگاهی و قطارها بود. همچنین این معاونت اقدام به اطلاع رسانی گسترده در خصوص ویروس کرونا، راه‌های پیشگیری، رعایت فاصله منا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است