گوناگون 12:24 - 14 خرداد 1399

۴ میلیون دانشجو و ۲۵۰ دانشگاه جامع کشور ثمره دوراندیشی امام (ره)

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سی‌ویکمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) ضمن گرامی داشت ایشان گفت: بیش از هزار سال است که مروجین دین به تبلیغ اسلام مشغول هستند اما شاید بتوان گفت انقلابی که امام (ره) هدایت کردند اولین تجربه تاریخی شکل‌گیری یک حکومت همه‌جانبه به نام اسلام و مکتب اهل بیت (ع) در تاریخ بوده است.

وی با اشاره به اینکه امام (ره) برای این مسیر طراحی داشتند، خاطرنشان کرد: امام (ره) دوراندیشی نسبت به جامعه داشتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که اسلامی که امام (ره) معرفی می‌کردند، تکمله‌ای نسبت به دیگر مروجین اسلام داشت، گفت: این تفاوت اسلام سیاسی - اجتماعی امام (ره) بود.

مخبر دزفولی گفت: امام (ره) اسلام را از یک نگاه فردگرایانه به نگاهی که اداره جامعه و روابط اجتماعی که در یک ملت می‌توان تعریف کرد، معرفی می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه به ویژگی اسلام سیاسی اجتماعی امام (ره) کمتر پرداخته شده است ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، طرفداری از محرومین، دفاع از آزادگان دنیا، دفاع از فلسطین، مبارزه با اسرائیل و... به عنوان مؤلفه‌های اسلام سیاسی اجتماعی عنوان کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: امام (ره) اسلام همه جانبه‌ای که اجتماع را شامل می‌شود به مردم جهانیان معرفی کرد و اقشار مختلف را اعم از روحانیت و دانشگاهیان و... در این مسیر پرورش دادند.

 مخبر دزفولی با اشاره به ویژگی دیگر امام (ره) گفت: نهضت‌سازی امام (ره) با زبان عام و زبان مردم بود و نزدیکترین زبان فهم اسلام و انقلاب را به صورت ساده، قابل فهم، باورپذیر، اعتماد ساز و دلنشین مطرح می‌کردند.

وی افزود: زبان امام (ره) چه در قبل و چه بعد انقلاب هم برای اقشار معمولی و هم برای نخبگان قابل فهم بود و در واقع یاران امام (ره) هم از این اقشار بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه انقلاب امام (ره) انقلاب مردم‌نهاد بود، گفت: در آغازین ماه‌های پیروزی انقلاب رفراندوم اصل جمهوری اسلامی برگزار شد که در دنیا این سرعت مراجعه به آرای مردمی، بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: امام (ره) در همان اوایل انقلاب به تدوین قانون اساسی تأکید داشتند که در این موضوع هم نگارندگان قانون اساسی توسط مردم انتخاب شدند.

مخبر دزفولی با تأکید بر اینکه انقلاب جمهوری اسلامی بنیاد مردم نهاد دارد، تصریح کرد: رمز پیروزی و ماندگاری انقلاب هم علی‌رغم همه مشکلات و سختی‌ها در چهل و دو سال اخیر نظام ولایت فقیه و مردم نهاد بودن انقلاب است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امام (ره) در قرن بیستم انقلابی را هدایت کردند که اگر قرار بود دیگران چنین مسیری را طی کنند شاید نسبت به ساختارهای مرسوم جهان کنونی باور نداشتند.

وی گفت: امام (ره) از همان ادبیات مرسوم نظام های سیاسی البته با محتوایی به نام اسلام سیاسی، اسلام انقلابی، اسلام استکبارستیز، اسلام ضد سلطه و ویژگی‌های گونان استفاده می‌کردند. امام (ره) بر انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس، تشکیل مجلس و... با مشارکت مردم تأکید داشتند.

وی به تشریح برخی ویژگی‌های امام (ره) پرداخت و گفت: علی‌رغم سنت­‌های پیشینی که در مورد نگاه به زن وجود داشت امام (ره) انقلاب را با حضور و مشارکت جدی بانوان، در کنار مردان شروع کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی زنان را یک رکن بسیار مؤثر در پیروزی و تداوم انقلاب بیان کرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر در نظام آموزش عالی کشور، بیش از ۵۰ درصد از بانوان مشغول به تحصیل هستند که در قبل از انقلاب بی‌سابقه است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰ درصد زنان کشور تحصیل کرده و ۳۱ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ ها بانوان هستند، تأکید کرد: این امر مبتنی بر نگاه مدبرانه و دوراندیشانه امام (ره) است که زن می‌ تواند یکی از ارکان استمرار ساخت جامعه پیشرفته مبتنی برمبانی اسلامی باشد، شکل گرفته است.

 مخبر دزفولی با بیان این مطلب که امام (ره) از همان ابتدا علم و جامعه علمی را باور داشتند، گفت: به همین منظور در همان ماه‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی نهضت سوادآموزی شروع به فعالیت کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امام (ره) به محرومیت‌زدایی اعتقاد داشتند و از همان روزهای اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جهادسازندگی شروع به کار کرد.

وی بر نقش کلیدی دانشجویان در ساخت جهاد سازندگی تأکید کرد و گفت: دانشجویان نسلی مولد، جوان و با انگیزه انقلابی که امام (ره) به آنان اعتماد داشتند و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نیز همان مسیر را با قاطعیت و جدیت دنبال می‌ کنند.

مخبر دزفولی گفت: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، مشارکت عمومی جامعه تحت یک نیرویی که از بطن مردم برخاسته با عنوان بسیج تشکیل شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: ساختارسازی ‌های امام در طول قرن ‌ها و سال‌ ها کم نظیر است و مزایا و اثربخشی این خدمات را در طول این چهل سال به عنوان مثال در موضوع ریشه‌کنی بی‌سوادی که الان ۸۸ درصد مردم جامعه ما باسوادند، مشاهده می‌ کنیم.

وی با بیان این مطلب که امام (ره) گسترش سواد و آموزش در بین اقشار مختلف به عنوان عدالت آموزشی تأکید داشتند، خاطرنشان کرد: در واقع عدالت آموزشی از دبستان شروع و تا دانشگاه تداوم پیدا می ‌کند و این نهادسازی را حضرت امام (ره) برای رسیدگی به علم در کشور انجام دادند.

مخبر دزفولی با اشاره به درخواست امام (ره) از جوانان دانشگاهی و جامعه نخبگی کشور در سال ۱۳۵۹ مبنی بر خروج فرهنگ بدآموز غربی، افزود: بلافاصله بعد از این قضیه انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه دانشگاه قبل از انقلاب یک دانشگاه بی روح و در خدمت جامعه نبود، تصریح کرد: امام (ره) دستور به تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی و ورود دانشگاه‌ها برای رفع نیاز جامعه دادند.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه اوایل انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور و ۲۸ دانشگاه در کشور فعال بود، گفت: اما در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون دانشجو و ۲۵۰ دانشگاه جامع در کشور داریم که ثمره دوراندیشی و استراتژیست بودن امام (ره) است.

وی تأکید کرد: امروزه اگر در حوزه ‌های اجرایی کشور و بخش‌های خدمت‌رسانی دچار نقصان و کمبود هستیم به علت فاصله گرفتن از آرمان‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: هرگاه مسئولین نگاه استکبارستیزی را تضعیف کردند، دچار آسیب شده‌ایم و هرگاه باورمندانه به این نگاه عمل کردند موفق شده‌ایم.

مخبر دزفولی ابراز امیدواری کرد: شکل ‌گیری نهادهایی مثل جهادسازندگی که تماماً مدبرانه و با توجه به نیازهای روز هستند، مجدداً احیا شود.

وی با تأکید بر اینکه باید ویژگی‌ها و ابعاد گوناگونی که امام (ره) در ساخت حکومت و حکمرانی خوب برای بشریت امروز داشتند را بشناسیم، گفت: بسیاری از آموزه‌ ها در انقلاب امام (ره) وجود دارد که هنوز ناشناخته است که شناسایی و بررسی این آموزه‌ها می ‌تواند الگوی تحولات سعادت بخش برای بشریت باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد: ادبیات، گفتمان و طراحی‌هایی که امام(ره) برای شکل ‌گیری، استقرار و ثبات انقلاب و استمرار برای آینده داشتند، احیاء شود و تحقق این امر بلاشک توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) صورت می‌گیرد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همکاری دانشگاه الزهرا (س)، نشست چیستی و اشکال سرقت علمی: جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی امروز برگزار می‌شود. این نشست با سخنرانی حسین اترک، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، آزمون ورودی اختصاصی کارشناسی‌ارشد دانشگاه معارف اسلامی (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها) برای پذیرش دانشجو در نیم ‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰ ـ ۱۳۹۹ (ترم مهر ۹۹) در روز جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹، با یاری خداوند متعال ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آموزش های مجازی دانشگاه خوارزمی در خصوص ساعات دسترسی برای پاسخگویی به امتحانات اطلاعیه ای صادر کرد و که در این اطلایه تاکید شده است دانشجویان در صورت کندی سامانه حین برگزاری امتحانات از refresh خودداری کنند. این اطلاعیه به ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» ناصر رضایی پور در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تدابیری که برای مزاج گرم و خشک در فصل گرما باید اندیشیده شود گفت: خودداری از پرخوری، پرهیز از خوردنی‌های گرم‌وخشک (مانند غذاهای خیلی‌تند، شور یا شیرین) و همچنین غذاهای سنگین و غلیظ مانند آش‌ها، آبگوشت، ک...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، روند رو به افزایش بیماران کرونایی در دو سه هفته اخیر، باعث شد تا ستاد ملی کرونا، استفاده از ماسک را در محیط های شلوغ و ادارات دولتی، اجباری کند. این در حالی است که وضعیت قرمز و هشدار کرونایی در این روزها چند استان را درگیر ساخته...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان در ۱۰ فصل تدوین شده است و مؤلف در پیشگفتار کتاب چنین بیان کرده است: در قرن بیست و یکم مسأله توسعه نه تنها حل نشده است، بلکه پیچیده‌تر و بغرنج‌تر نیز شده است. به نظر من مسأله توسعه اقتصادی در عصر حاض...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» چند سالی است که بازی‌های فکری و رومیزی با اقبال گروه‌های مختلف سنی در ایران و جهان مواجه شده است. بسیاری، این بازی‌ها را در تقابل با بازی‌های ویدئویی می‌دانند و برخی معتقدند دنیای این دو کاملا متفاوت است.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» جان کلام وزیر خارجه در میان فریادهای نمایندگان تازه‌واردی که بر آن‌اند کاسه و کوزه‌های خروج آمریکا از برجام را بر سر او بشکنند، این بود: «من سیاست‌گذار نیستم، من کارگزارم.» هر چند این را به صراحت نگفته باشد.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» لوله یکی از بهترین تجهیزات جهت جابجایی سیالات است..
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» اجاره ماشین طباطبایی با بیش از ۸۰ دستگاه خودرو یکی از بزرگترین رنت کاران تهران و کرج است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است