گوناگون 11:28 - 14 آذر 1398

مسجد نهادی آتش به اختیار، مستقل و قانونی است

به گزارش خبرگزاری مهر، قسمت ۱۹۵ برنامه بدون توقف، ۱۳ آذرماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، در این برنامه «میثم لطیفی» رئیس دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص بحث درآمدزایی برخی از مساجد از طریق راه‌اندازی فعالیت و کسب و کار عنوان کرد: مسجد در حوزه نهادهای اجتماعی جزء بخش‌های مردمی است، مسجد قرار نیست کار اقتصادی انجام دهد ولی فعالیت‌های پیرامونی مسجد و آنهایی که متصل به مسجد هستند چون مسجد هزینه دارد و باید هزینه‌ها را تأمین کنند اشکال ندارد.

این پژوهشگر دینی ادامه داد: اگر فعالیتی برای سود انجام شود که می‌شود بخش خصوصی اگر هم قرار باشد که همه چیز را از دولت بگیرد که می‌شود بخش دولتی که این هم آفت دارد و کاملا تابع سیاست‌های دولت می‌شود، مسجد یک ماهیت مستقل دارد مثل یک سازمان که گاهی برای تأمین هزینه مجبورند چنین کارهایی را هم انجام دهند، اما اگر سود برایشان موضوعیت پیدا کرد این اشکال دارد و من احساسم این است که عمده مساجدی که این کار را می‌کنند به دنبال این هستند که بخشی از هزینه‌های مسجد را تأمین کنند و به رفع نیازهای خود بپردازند.
پایه‌گذار هسته مدیریت مسجد در پاسخ به این سؤال که «گاهی سود این فعالیت‌ها برای نفع شخصی افراد بهره‌برداری می‌شود» اضافه کرد: مبنای ما این است که مردم ورود دارند و امکان ورود مردم هم در امر مسجد زیاد است، عموما مردم می‌توانند با انتخابات هیئت امنا را تعیین کنند، خود مردم می‌توانند به این امر نظارت کنند و اتفاقا بخشی از پرونده‌هایی که در مرکز امور مساجد به آن رسیدگی می‌شود همین اعتراضات مردمی است در واقع این فضا ایجاد شده که مردم شکایت کنند و حتی جنبه حقوقی هم پیدا کند اما نمی‌شود گفت، که این یک قاعده عمومی است که حتما سوءاستفاده‌ای در اینجا اتفاق می‌افتد.
لطیفی همچنین در خصوص موضوع حسابرسی و شفافیت درآمدهای مسجد یادآور شد: بین حسابداری و حسابرسی و شفافیت باید تمایز قائل شویم وقتی صحبت حسابرسی می‌شود اتفاقا باید خیلی دقیق انجام شود چون مساجدی هستند که درآمد دارند و گاهی اوقات بر سر چنین مسائلی کدورت ایجاد می‌شود، اتفاقا همین که چرا داریم بحث شفافیت را مطرح می‌کنیم یک دلیلش این است که چون برای برخی این شبهه پیش می‌آید که این پول‌ها کجا می‌رود، لذا حسابداری و حسابرسی باید خیلی دقیق باشد.
وی ادامه داد: اما امر شفافیت یک تیغ دو پهلوست و برخی جاها مشکل دارد مخصوصا در بحث جمع‌آوری اعانات، احسان و مبرات که برخی شاید تمایل به علنی شدن آن نداشته باشند، البته که باید جایی ثبت و ضبط داشته باشیم، مثلا یک جایی می خواهیم کمکی که به یک خانواده شده مطرح کنیم خوب باید به نحو کلی اشاره کنیم ولی از آن طرف درآمدها و مخارج باید شفاف ارائه شود.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که «چنین بحث‌هایی چه کمکی به حل مسائل مساجد می‌کند» عنوان کرد: اساسا مسائل اجتماعی پیچیده است مسائل پیچیده را هم نمی‌شود ساده حل کرد، هیچ کس تلقی‌اش این نباشد که ما مسائل مسجد را اینجا حل کنیم، کمکی که ما می‌توانیم به حوزه مسجد در این جلسه کنیم گفتمان‌سازی توجه به امر مهم مسجد است، گفتمانی که مغفول است، مثلا همین صدا و سیما در ۴۰ سال گذشته به غیر از پخش اذان موقع نماز چه کرده است؟ وی در ادامه یادآور شد: مطالبه‌گری از دستگاه‌های مسؤل کار لازمی است که باید این کار را انجام دهیم ولی یادمان باشد مسجد اساسا یک نهاد آتش به اختیار است، مسجد یک نهاد مستقل و قانونی است که از لحاظ قانونی قواعد خودش را دارد. باید سیاست‌بازی جای خودش را به بینش سیاسی دهد و کار علمی همراه با پژوهش در خصوص مساجد صورت گیرد.
 پایه‌گذار اتاق فکر مسجد در پایان در جمع‌بندی مطالب ارائه شده، گفت: خلاصه کلام این است که باید مساجد را از یک سری آرایه‌های ناصواب پاک کرد، آراستگی مسجد را با تجمل مسجد قاطی نکنیم، مساجدمان باید آراسته باشد نه تجملی که این با فرهنگ اسلامی در تضاد است، و یکی از نکات مهم مسؤلیت‌دهی و مسؤلیت‌خواهی از جوانان است، همچنین در خانواده بزرگترها به امر نماز دقت داشته باشند، روایت داریم بچه‌ها را از کودکی آماده نماز خواندن کنید و آنان را با فضای مسجد مأنوس کنید، نباید از مثلث خانه، مسجد و مدرسه غفلت کنیم مخصوصا در سنین نوجوانی و کودکی، این سه تا خیلی می‌توانند به هم کمک کرده و هم‌افزایی ایجاد کنند که انشاءالله مسجد ما از آن جایگاهی که هست برسد به جایگاه مسجدی که مورد نظر حضرت حجت(عج) است
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» تیتر نخست اکثر روزنامه‌های کشور در روز شنبه 5 بهمن 1398 به تظاهرات ضد آمریکایی مردم عراق اختصاص دارد.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» سرمایه‌گذاری در بخش املاک از دیرباز یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌های مطمئن و پرسود محسوب می‌شده است.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» هتل مدائن مشهد یکی از هتل‌های ۳ ستاره مشهد است که قدمتی ۲۰ ساله دارد.
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزار، خبرگزاری مهر، مدیران کل ادارات تبلیغات اسلامی کشور روز گذشته در محفلی صمیمی به دیدار آیت الله محمدعلی جاودان رفتند و از سخنان این استاد اخلاق حوزه علمیه تهران استفاده کردند. در ابتدای این دیدار، آیت الله جاودان به اهمیت ایمان به راه حق اشا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در افتتاح «طرح تحول اجتماعی مسجد محور» که به‌همت معاونت فرهنگی این سازمان طراحی شد در مورد ضرورت مقوله مسجد و امتداد امامت درگستره اجتماعی اظهار داشت: در این مصاف و نبرد و کارزار ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از مهدی جمشیدی عضوِهیأتِ‌علمیِ‌پژوهشگاهِ‌فرهنگ‌واندیشه‌ی ‌اسلامی است که در ادامه می‌خوانید؛ [۱]. مهندسیِ اجتماعیِ تدریجی؛ بازسازیِ اجتماعی به شیوة دموکراتیک اهتمامِ اصلیِ پوپر در زمینه‌ی فلسفه‌ی اجتماعی، پ...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» یکی از بیلبوردهایی که این روزها در سطح خیابان‌ها و اتوبان‌های شهر تهران جلب‌ توجه می‌کند، بیلبوردهایی با زمینه نارنجی و یک شعار ساده هستند: فلایتیو: بگیر و برو!
گوناگون
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه -حامد فاطمی روش: حیات ملزوماتی و آثار و تبعاتی دارد. یکی از آثار زنده بودن و حیات، احیا و زنده کردن است. تولید مثل اولین و ساده‌ترین اثر حیات است. آن کس که زنده است باید زنده کند؛ وگرنه مرده‌ای متحرک بیش نیست. آن کسی ک...
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» سریال مانکن راه خود را پیداکرده و به گونه جذابی در دل هواداران سریال‌های شبکه خانگی جا باز کرده است.
گوناگون
«خبرگزاری ایسنا» ترکیه کشوری کوهستانی و پرباران و به شکل یک مستطیل است که از سمت شرق و غرب امتداد یافته و با قرار گرفتن دریکی از حساس‌ترین و بهترین مناطق دنیا، موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار خوبی را از آن خود کرده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است