گوناگون 11:32 - 22 مرداد 1401

کتاب «مدیریت حوزه‌های علمیه و مراکز آموزشی» منتشر شد

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «مدیریت حوزه‌های علمیه و مراکز آموزشی» اثر حجت الاسلام محمدحسن نبوی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۶۴ صفحه به چاپ رسید.

امروز به دلیل فراوانی و رشد مراکز آموزشی به خصوص حوزه‌های علمیه موضوع مدیریت مدارس علمیه و مراکز آموزشی از دغدغه‌های اصلی متولیان و مسئولان این امر است. اگر مدیریت مراکز آموزشی و مدارس علمیه مورد توجه دقیق قرار نگیرد و مدیران در حیطه مسئولیت خود، با فرایند مدیریت آشنایی نداشته باشند، بازدهی و اثربخشی لازم صورت نمی‌گیرد.

با توجه به تجربیات چندین ساله نگارنده در اداره مراکز آموزشی و مدارس علمیه، از جمله «مرکز آموزش‌های تخصصی تبلیغ»، «مدیریت حوزه‌های علمیه سفیران هدایت سراسر کشور»، «مدارس امین» و همچنین برگزاری دوره‌های متعدد آموزشی در راستای کیفیت بخشی به امر تبلیغ روحانیان هجرت بلند مدت و ارتقای سطح علمی مبلغان ویژه با هدف در اختیار گذاشتن یافته‌ها و تجربیات سامان یافته با زبانی روان و نظام‌مند نکات کلیدی این نوع مدیریت را آموزش می‌دهند.

برشی از اثر

این اثر در ۱۲ فصل تألیف شده است. در مقدمه این اثر، به اهمیت و ضرورت مدیریت پرداخته شده است؛ در ابتدا، تاریخچه‌ای از مبحث مدیریت مطرح و اندیشه‌های نخستین مدیریتی، مکتب کلاسیک، مکتب نئوکلاسیک، نظریه سیستمی و نظریه موقعیتی اقتضایی تبیین شده است.

در فصل اول این اثر، «جایگاه مدیریت مدارس علمیه»، تبیین و ضمن تعریف این مدیریت، بهره‌وری در مدارس علمیه بررسی و مباحثی از جمله تقویت سنت‌های پاک، پرهیز از درگیر شدن با شکایات، و رضایت زیردستان مطرح شده است.

نویسنده در فصل دوم این اثر، به «برنامه‌ریزی در مدیریت حوزه‌های علمیه» پرداخته و در ابتدا ضمن تبیین اصول، اهمیت و فواید برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی در حوزه علمیه (هدف، راه‌های دستیابی به هدف، نیروها و تخصص‌های مورد نیاز، امکانات، بودجه، زمان بندی طراحی سازمان) مورد اشاره قرار گرفته و برنامه‌ریزی برای مدارس علمیه (هدف، آموزش‌های دروس سطح یک و دو، اهداف سالانه، راه‌های دستیابی به هدف، برنامه آموزشی، تهذیب و تربیت)، از دیگر مباحث این فصل است.

در فصل سوم به عنوان «پذیرش در حوزه‌های علمیه» نگارش یافته، به آموزش‌های قبل از حوزه اشاره شده و به توضیحانی در خصوص ثبت نام برای تحصیل در حوزه‌های علمیه نیز پرداخته شده و مراحل ثبت‌نام نیز تبیین و روش‌های احراز ویژگی‌ها (شاخص پیشینه علمی، شاخص صلاحیت اعتقادی - اخلاقی، شاخص سلامت سیاسی، شاخص استعداد و توان رشد، شاخص سلامت جسمی و تناسب چهره) تشریح شده است.

«آموزش در حوزه‌های علمیه» عنوان چهارمین فصل از این کتاب است که در این فصل، برنامه‌ریزی آموزشی اعم از اهداف آموزشی، عناوین دروس، زمان مقدار هر درس، دروس پیش نیاز، حفظ محوری، و تعیین نوع آموزش‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. همچنین، در این فصل به شیوه‌های آموزش (تدوین سرفصل‌ها و پیش نیاز دروس، متن درسی، برگزاری کلاس‌ها و شکوفایی خلاقیت‌ها پرداخته شده است.

نویسنده در فصل پنجم به «تهذیب و تربیت در حوزه‌های علمیه» می‌پردازد؛ در این فصل ضمن بیان اهمیت تهذیب، به ابعاد تربیت، تربیت روح عبادی و اخلاق اجتماعی اشاره شده و نظارت همگانی، زمان گذاری برای افراد خاص، ورزش و تربیت تبیین شده است.

ششمین فصل از این اثر به «سازماندهی حوزه‌های علمیه» پرداخته شده و در ابتدا تعریفی از سازمان و سازماندهی، به عملیات سازماندهی (شناسایی و دسته بندی کارها، تعریف واگذاری اختیارات و مسئولیت‌ها، و ایجاد و برقراری روابط پرداخته شده است.

«انگیزش» عنوان هفتمین فصل از این اثر است که ضمن تبیین ضرورت ایجاد انگیزش، به تعریف تأثیر و نیاز انگیزش اشاره شده و طبقه بندی و سلسله مراتب نیازها نیز مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه نیز، نگرش اسلامی بحث انگیزش تشریح شده است.

در فصل هشتم «ویژگی های رهبری» تبیین شده که در ابتدا ضمن بیان تعریفی از رهبری و قدرت، منابع قدرت و قدرت ایمان و همچنین موفقیت و اثربخشی در رهبری بیان شده و عوامل قدرت فردی و صفات فردی رهبر و رفتار رهبر و رهبری مؤمنانه بررسی شده است و در ادامه، ویژگی‌های فردی رهبر در آیات و روایات (سعه صدر، هوش، توانمندی علمی و فنی، ابتکار و نوآوری، شجاعت، شهرت، شهرت طلبی، سخنرانی، کم گویی، توجه زیردستان، و وفای به عهد) بررسی شده است.

«رفتار رهبری» عنوان نهمین فصل است؛ در ابتدای این فصل، مهارت‌های فنی و انسانی و ادراکی رهبر در سازمان بررسی و سبک‌های رهبری و همچنین بازتاب آن و نظریه‌های موقعیتی و انتزاعی تشریح شده و سبک رهبری در منابع اسلامی بیان شده و اصول اسلامی در سبک رهبری نیز تبیین شده است..

در فصل دهم که به «کنترل» اختصاص یافته، مهارت‌های کنترل و همچنین ارزیابی و نظارت (آشکار، درونی و پنهان) تأمین شده و بر طراحی سیستم ارزیابی تأکید و در پایان، نقاط راهبردی یا کلیدی در ارزیابی بررسی شده است.

در فصل یازدهم «خودکفایی حوزه‌های علمیه» مورد بحث و بررسی قرار گرفته که در این فصل، بر عدم وابستگی حوزه‌های علمیه تأکید شده و شیوه‌های خودکفایی نیز تشریح شده است؛ در این فصل، سیاست‌های خودکفایی حوزه‌ها تبیین شده است.

در دوازدهمین و آخرین فصل از این کتاب، به «طرح تربیتی» اشاره شده است؛ در ابتدای این فصل، نویسنده ضمن تبیین فرایند طرح مذکور، اهداف کلان و تفصیلی این طرح تشریح کرده و اصول و سیاست‌های کلان طرح و همچنین عوامل مهم و مؤثر در تربیت را تبیین و در ادامه، به راهکارهای دستیابی به اهداف تفصیلی طرح فوق‌الذکر نیز پرداخته است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس با اعلام این خبر گفت: در پذیرش بر اساس معدل کل دیپلم دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای امسال از تعداد ۷۳ هزار و ۸۷۰ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۹ هزار و ۴۷۴ داوطلب مرد و تعداد ۲۴ هزار و ۳۹۶ داوطلب زن نا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور گفت: با توجه به اتفاقات اخیر، نگرانی های پیش آمده، درخواست خانواده‌ها برای اطمینان از سلامت فرزندان خود و بعد از مشورت با جمعی از اعضا هیات علمی و هیات رئیسه دانشگاه، تصمیم...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پیامی به دانشجویان این دانشگاه اعلام کرد: به استحضار تمامی دانشجویان می رساند که کلاس های دانشگاه تا ۱۴ مهرماه به صورت مجازی تشکیل می شود. لذا با ورود به سامانه نیما می ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، میثم مطیعی همزمان با ایام شهادت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی به مرثیه خوانی می‌پردازد. این مراسم عزاداری چهارشنبه ۶ مهرماه در رواق امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد. میثم مطیعی در این مراسم به قرائت زیارت جامعه کبیره و ذکر تو...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» حجت الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص رسالت هیأتی ها در اتفاقات و جریانات اخیر گفت: جریان هیأت کشور به واسطه ارتباط و توسل به اهل بیت (ع) خود به خود از بصیرت بیشتری نسبت به بسیاری از اقشار جامعه ب...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی به مناسبت ایام عزاداری پایانی ماه صفر در جمع کارکنان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم (ع) ضمن بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، تا کنون ۶۵ میلیون و ۷۹ هزار و ۲۱۵ نفر دوز اول، ۵۸ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۸۸۳ نفر دوز دوم و ۳۱ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۶۰۶ نفر، دوز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۴ میلیون و ۷۵۶ هزا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسن مروتی با اعلام این خبر افزود: در آزمون‌ کاردانی به کارشناسی‌ امسال از تعداد ۵۷ هزار و ۴۲۲ داوطلب شرکت کننده تعداد ۱۱ هزار و ۱۵۳ داوطلب با آزمون و تعداد ۴۶ هزار و ۲۶۹ داوطلب در رشته های بدون آزمون نام نویسی کردند. معاو...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، ایمان عطارزاده در خصوص تمدید مهلت ثبت‌نام و بارگذاری مدارک پذیرفته‌شدگان ورودی جدید دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار گفت: ضمن تبریک به کلیه پذیرفته‌شدگان، حسب درخواست این عزیزان برای تمدید مه...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، تقی زاده درباره نقل و انتقال دانشجویان شاهد ایثارگر گفت: مطابق سنوات گذشته سامانه نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر از روز پنجشنبه مورخ ۳۱ شهریور ماه لغایت نهم مهر ماه ۱۴۰۱ فعال شده است و امک...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است