استانی 00:48 - 22 تیر 1399
/گزارش/
ایسنا/کردستان شکی در این نیست که همه ما به نوعی استرس و ترس حضور در جلسه امتحان را در طول سالیان متمادی تحصیل خود تجربه کرده‌ایم، حالا فرقی هم ندارد خواه معدل الف یا شاگرد اول کلاس و یا شاگرد تنبل کلاس باشی! به هر حال این ترس برای یک روز هم که شده باشد برای همه ما پیش آمده است.

کرونا و مصائب امتحان آنلاین

این روزها امتحانات دانشگاه شکل و شمایل دیگری دارد، هیچگاه به این مسئله فکر کرده بودید که روزی روزگاری به جای آماده شدن‌های هول هولکی و ترس از دیر رسیدن‌های سر جلسه، روی مبل لم بدهید و با لباس راحتی امتحان بدهید.

یکی از آن مواردی که کرونا در همان روزهای اول سفر خود به ارمغان آورد تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز آموزشی بود، از همان ابتدای حضورش ماه به ماه بازگشایی مراکز آموزشی به تعویق افتاد و آنقدر این به تعویق افتادن‌ها به درازا کشید که حتی فرصتی برای برگزاری امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها باقی نگذاشت.

با حضور کرونا تجربه جدیدی به نام آموزش الکترونیک شکل گرفت، که از همان اوایل شروع آموزش الکترونیک در ایران، دادِ همه دانشجویان و خانواده دانش‌آموزان را به هوا برد؛ از اینترنت کم سرعت گرفته تا هنگ کردن برنامه‌هایی که برای این نوع آموزش در نظر گرفته شده بود، از شیوه تدریس استادان و معلمان گرفته تا الا آخر همگی مشکلاتی بود که تجربه تلخی از آموزش اینترنتی را برای دانشجویان و دانش‌آموزان رقم زد.

این روزهای سخت و به قول دانشجویان زجرکُش تحصیلی 98-99 هم به امید برپایی دوباره دانشگاه‌ها سپری شد، اما غافل از اینکه کرونا حالا حالاها خیال رفتن نداشت و هر روز بیشتر از روز قبل حضورش در میان ما پررنگ و پررنگ‌تر می‌شد.

روزهای سخت کرونایی هم یکی پس از دیگری سپری شد تا نوبت به زمان برگزاری امتحانات رسید؛ بنابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد مقابله با کرونا به منظور حفاظت از سلامت جان دانشجویان و دانش‌آموزان امتحانات هم باید غیر حضوری و به صورت اینترنتی انجام می‌شد؛ امتحانات آنلاینی که تجربه جدیدی از امتحانات را برای دانشجویان به ارمغان آورد.

تجربه دانشجویان از امتحانات آنلاین

شیما دهقان دانشجوی رشته حقوق می‌گوید: از آنجایی که خودم به شخصه آدم استرسی هستم از دوران ابتدایی تا اکنون که در رشته کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستم یکی از لحظه‌های عذاب‌آور دوران تحصیل برای من همواره حضور در جلسات امتحانات پایان ترم بوده و هست.

به گفته وی، به دلیل تازگی این نوع سیستم آموزشی و عدم آشنایی با نحوه برگزاری امتحانات غیر حضوری استرس زیادی داشتم اما بعد از برگزاری اولین امتحان ترسم به کلی از بین رفت و اون حس تلخی که در طول سال‌های تحصیلی گریبان گیرم بود به ناگاه و برای اولین بار از بین رفت.

او در مورد نحوه برگزاری امتحانات می‌گوید: برای هر درس یک ساعت و نیم وقت داشتیم و در طول عمرم حتی زمانی که درس‌ها را از بر بودم به دلیل استرس و جوحاکم بر جلسات آزمون‌ها همیشه زمان برای پاسخگویی به سوالات کم می‌آمد، اما امسال به دلیل نبود آن جو و استرس شدید در کمال راحتی و آرامش به تک تک سوالات پاسخ دادم و پیش از زمان تعیین شده سوالات را ارسال کردم.

نرگس دانشجوی ادبیات عربی نیز در این خصوص می‌گوید: روزی که قرار بود اولین امتحان به صورت آنلاین برگزار شود خنده‌ام گرفته بود، فکرش را بکن در منزل آن هم با لباس راحتی و همراه با پذیرایی‌های مادرم، در خواب هم آنقدر خودم را خوشبخت احساس نکرده بودم.

او ادامه می‌دهد: نمی‌توان گفت تجربه بدی بود حداقل از دست آن مراقب‌های سختگیر با آن نگاه‌های غضب‌آلودشان راحت شدیم اما سوالات به حدی سخت طراحی شده بود که حاضر بودم در این شرایط سخت آزمون‌ها حضوری برگزار شود اما سوالات راحت طرح شده باشند.

سمیرا عزیزی دانشجوی روانشناسی نیز می‌گوید: نمی‌توان گفت خیلی بد یا خیلی خوب بود،استرسی را متحمل نشدیم، زمانی را نیز از دست ندادیم و در کمال آرامش به سوالات پاسخ دادیم اما آنقدر در طول این پنج ماه در خانه حبس بودم که آرزو می‌کردم که حداقل امتحانات حضوری باشد تا به بهانه امتحان هم که شده یک ساعت از خانه خارج شوم.

فاطمه قادری دانشجوی رشته حسابداری نیز در این رابطه گفت: ابتدا از آنلاین بودن آزمون‌ها خیلی خوشحال بودم، به دوستانم زنگ زدم که همه دور هم جمع شویم و مشارکتی به سوال‌ها جواب بدیم اما وقتی امتحانات شروع شد خیلی عجیب بود انگار سوال‌ها داخل کتاب نبود جدا از این‌ها سوالات همه ما باهم متفاوت بود و آنقدر زمان کم بود که در آن حالت کلا کسی به تقلب فکر نمی‌کرد.

سال تحصیلی امسال هم با همه تجربیات جدید و تلخ و شیرینی که داشت به پایان رسید؛ اما آنچه که از اوضاع فعلی برمی‌آید این است که تا زمانیکه حضور کرونا در جامعه تداوم داشته باشد و درمانی برای آن یافت نشود وضع آموزش به همین منوال خواهد بود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
مدیرعامل ستاد دیه استان اردبیل:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل مدیرعامل ستاد دیه استان اردبیل گفت: شیوع ویروس کرونا در جامعه به تشدید فشار اقتصادی و گرفتار شدن افراد کم درآمد و افزایش مجازات زندان و حبس منجر شده است.
استانی
«خبرگزاری مهر» علی الشتری نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مأموران اداره حفاظت محیط زیست پلدختر در گشت و کنترل و پایش زیستگاه‌های شهرستان جهت جلوگیری از شکار و صید، ۲ گروه متخلف صید غیرمجاز ماهی را شناسایی و دستگیر کردند. وی افزود: متخلفان ...
استانی
رئیس گروه موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی رئیس گروه موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اکنون در دوران شیوع کرونا، زمان مناسبی برای مطالعه و پژوهش بر روی آثار داخل مخازن موزه‌ها است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، امیر ارجمند گفت: بازار تاریخی زنجان از قدیمی‌ترین مراکز تجاری و اجتماعی شهر زنجان محسوب می‌شود و طی سال‌های متمادی، مرمت راسته‌های بازار تاریخی زنجان در قالب فازهای مختلف انجام...
استانی
«خبرگزاری مهر» ابراهیم امامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه وجود ۳ بیمارستان نقطه عطفی در ارتقا سلامت شهرستان می‌باشد، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان در حوزه بهداشت و سلامت دانشکده پزشکی و پرستاری از مطالبات مردم این شهرستان بوده که امسال رشته ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت و سخنگوی شورای سلامت کیش، گفت: موضوع برگزاری نمایشگاه ها بدلیل حساسیت موضوع در این کارگروه جدید بررسی خواهد شد. وی با تاکید بر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد کرم اللهی امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ایام عزاداری سالار شهیدان، در کنار سایر فعالیت‌های فرهنگی مذهبی در این حوزه، تولید و پخش ویژه برنامه مناسبتی در دستور کار قرار گرفته و برنامه ریزی ها در زمینه نحوه تول...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، جعفر عبدالملکی ظهر امروز در جلسه کارگروه رسانه امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان در سنندج اظهار کرد: توجه به امر به معروف و نهی از منکر در برنامه‌های تولیدی صدا و سیمای مرکز کردستان جز اولویت‌های اصلی است. وی ادامه داد:...
استانی
فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی خبر داد؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی فرمانده مرزبانی خراسان رضوی گفت: مرزبانان هنگ مرزی و مرزبانی درجه یک تایباد موفق شدند یک محموله داروی قاچاق بالغ بر ۳۷ هزار و ۷۷۹ عدد انواع قرص را کشف و ضبط کنند.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهدی یوسفی جمارانی ظهر سه شنبه در دیدار با سیدابوالفضل پرپنچی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران که در محل فرمانداری شهرستان فیروزکوه برگزار شد اظهار داشت: قطعاً مصمم هستیم که حمایت از اقشار آسیب پذیر با کمک خیرین و...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است