استانی 09:55 - 07 تیر 1401

تکمیل بزرگراه غرب در کرمانشاه تسریع شود/ کمبود اعتبارات مانع اصلی

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- سمیه نوری: کریدور بزرگراهی غرب کشور به عنوان نقطه اتصال دسترسی قفقاز به آب‌های آزاد و خلیج فارس از مرز بازرگان در آذربایجان غربی شروع شده و با عبور از آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه و لرستان به خوزستان رسیده و در بندر امام خمینی (ره) خاتمه می‌یابد و طول مسیر یک هزار و۵۳۰ کیلومتر است که به صورت ۲ بانده و بزرگراهی احداث می‌شود.

احداث این شبکه حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند در راستای تجاری سازی این منطقه در ایران با سایر کشورهای همسایه عمل کند و علاوه بر کاهش مسافت و زمان سفر باعث سهولت در جا به جایی‌های استانی از شمال غرب به جنوب غرب تسهیل ترانزیت کالا و مسافر از کشورهای ترکیه و عراق به آب‌های آزاد را فراهم آورد.

خبرگزاری مهر قصد دارد در سلسله گزارش‌های خود آخرین وضعیت و تحولات این پروژه مهم و کلیدی را در استان‌های مرتبط با این بزرگراه مورد رصد و بررسی قرار دهد.

پیش از این خبرگزاری مهر از وضعیت این پروژه در حوزه آذربایجان غربی (اینجا) و کردستان (اینجا) گزارش هایی را منتشر کرده است.

کرمانشاه به‌عنوان محور توسعه غرب کشور به منظور احداث کریدور ریلی شمال به جنوب غرب همواره باید مورد توجه قرار گرفته شود و سهم استان کرمانشاه در این شبکه حمل و نقل جاده‌ای حدود ۱۱۰ کیلومتر است.

تکمیل بزرگراه غرب در کرمانشاه تسریع شود/ کمبود اعتبارات مانع اصلی

استان کرمانشاه با بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق به دروازه نجف معروف بوده و دارای مهمترین محورهای ارتباطی با کشور عراق برای ترددهای زمینی مسافران و کالاها در غرب کشور است اما در حوزه ارتباطات جاده‌ای به منظور بهبود اوضاع راه‌ها و دستیابی به کیفیتی مطلوب‌تر توجهات لازم صورت نگرفته است‌.

کریدور بزرگراهی غرب کشور به عنوان یکی از محورهای توسعه‌دهنده در بخش تجاری و اقتصادی در مسیر کرمانشاه- کامیاران برای استان کرمانشاه تأثیر بسزایی خواهد داشت که در صورت اجرایی شدن کامل آن می‌توان شاهد تأثیرات آن در زمینه اقتصادی، تجاری و گردشگری بود.

با توجه به اینکه کریدور غرب کشور از بزرگترین طرح‌های کشوری بوده پس از بررسی و مطالعه اولیه در راستای اجرایی شدن در استان کرمانشاه بخش نخست خود از سال ۱۳۸۹ آغاز کرد اما به گفته مسئولان اجرایی و ناظران بر اجرای پروژه در دولت قبل به طور کلی کاهش اعتبار و همچنین هزینه بالای احداث پروژه در مناطق کوهستانی و بالا بودن هزینه‌های تملک اراضی در این مناطق کریدور بزرگراهی غرب کشور با کندی در روند عملیات اجرایی رو به رو شد.

درخواست تسریع در عملیاتی شدن پروژه کریدور کامیاران- کرمانشاه

بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه در نشست شورای ترافیک استان کرمانشاه که در خردادماه سال جاری برگزار شد، اظهار کرد: بهره‌برداری طرح کریدور بزرگراهی در استان کرمانشاه به عنوان مهمترین طرح‌های جاده‌ای علاوه بر توسعه بخش‌های تجاری و اقتصادی باعث کاهش تصادفات و ترافیک در مسیر محوری کرمانشاه - کامیاران می‌شود.

تکمیل بزرگراه غرب در کرمانشاه تسریع شود/ کمبود اعتبارات مانع اصلی

وی افزود: کریدور بزرگراهی کامیاران - کرمانشاه یکی از محورهای مهم مبادلاتی استان است که باید تا هفته دولت در شهریورماه تکمیل و به بهره برداری برسد.

استاندار کرمانشاه به بهره‌برداری کامل از بزرگراه کامیاران - کرمانشاه تا هفته دولت تأکید و تصریح کرد: شرکت زیرساخت موظف است آن بخش از این بزرگراه را که تکمیل شده و هر چه زودتر زیر بار ترافیک ببرد و بقیه مسیر را هم تا هفته دولت به طور کامل به بهره‌برداری برساند.

محور کرمانشاه- کامیاران شهریور ماه زیر بار ترافیک می‌رود

مهرداد آهکی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند اجرای طرح کریدور غرب کشور، اظهار کرد: با اجرای این طرح در غرب کشور اتصال جاده‌ای شمال غرب به جنوب را شاهد خواهیم بود و طول این بزرگراه از میاندوآب تا انتهای استان کرمانشاه حدود ۴۷۵ کیلومتر است.

وی افزود: طرح کریدور در استان کرمانشاه از حوزه استحفاظی در کامیاران شروع شده و به سمت کمربندی غربی رفته و سپس قسمتی از کریدور محور هرسین را نیز شامل می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با بیان اینکه تا شهریور ماه سال جاری قسمتی از محور کریدور کرمانشاه- کامیاران تکمیل و بهره‌برداری می‌شود، تصریح کرد: در این طرح محور کامیاران به کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد و تنها محدوده پل چهر در حوالی محور هرسین باقی می‌ماند که طی سال جاری حتماً به بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: به طور کلی و با احتساب ۴۴ کیلومتر مسیر بزرگراه در محور کامیاران به کرمانشاه، ۲۶ کیلومتر در کمربندی غربی استان کرمانشاه و ۴۰ کیلومتر نیز محور هرسین تا انتهای حوزه استحفاظی کرمانشاه حدود ۱۱۰ کیلومتر از این طرح کریدور غرب کشور در استان کرمانشاه قرار دارد.

تکمیل بزرگراه غرب در کرمانشاه تسریع شود/ کمبود اعتبارات مانع اصلی

کمبود اعتبارات علت اصلی کندی پیشرفت پروژه کرمانشاه- کامیاران

آهکی به اعتبارات پروژه کریدور غرب کشور اشاره کرد و گفت: این پروژه به دلیل مشترک بودن بین سه استان کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان اعتبار خود را به صورت کلی و مشترک دریافت کرده اما عنوان کردن سهم هر استان باعث ایجاد چالش و رایزنی و یا حتی اختلاف خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه ادامه داد: می‌توان گفت که در پروژه کریدور غرب کشور به طور کلی کمبود اعتباراتی برای پیش برد طرح وجود داشته که باعث کندی آن شده و این مسئله محدودیت اعتباری همیشه در همه پروژه‌ها وجود دارد به ویژه در زمان بالا رفتن قیمت‌ها و ایجاد تحریم‌هایی که منابع مالی عقب‌تر از قیمت‌های رشد پیدا کرده بوده که مشکل ساز شده است.

وی با اشاره به اینکه محور کرمانشاه- کامیاران تا شهریور ماه به بهره برداری می‌رسد، افزود: در حال حاضر محور کمر بند غربی استان در پروژه کریدور به اتمام رسیده و زیر بار ترافیکی قرار گرفته و سایر محورها یعنی کامیاران به کرمانشاه تا شهریور آماده بهره برداری شده و در تلاش خواهیم بود تا محور هرسین نیز در سال جاری آماده بهره برداری شود.

آهکی خاطر نشان کرد: پس از بهره برداری این ۲ محور نام برده هدف آماده سازی ادامه مسیر از هرسین تا پایان حوزه استحفاظی استان کرمانشاه تا گردنه گروس خواهد بود.

مدیرکل راه و شهر سازی استان کرمان به کیفیت جاده‌ها اشاره کرد و خاطر نشان کرد: تمامی کیفیت‌های حداکثری مطرح شده در آئین نامه‌های معتبر راه سازی از جمله آئین‌نامه راه سازی ایران که از برترین آئین نامه‌های دنیا است برای ساخت این مسیر رعایت شده است.

قرار گرفتن کریدور کرمانشاه- کامیاران در پروژه سفر ریاست جمهوری

منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ساخت و اجرای کریدور بزرگراهی محور کرمانشاه-کامیاران از ابتدا دارای ۲ قسمت بوده که قطعه اول آن (۱۷ کیلومتر) سال ۱۳۸۹ شروع و سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید.

وی افزود: مسیر بزرگراه کریدور غرب کشور از کامیاران تا سه راه قزانچی حدود ۴۲ کیلومتر بوده و از این مسیر تنها ۹ کیلومتر باقی مانده تا به بهره برداری برسد که ۶ کیلومتر از آن طی امروز به صورت کامل و ۲ لایه آسفالت خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به دستور ویژه استاندار مبنی بر تسریع در اجرای بزرگراه کرمانشاه - کامیاران، تصریح کرد: طبق تأکیدات انجام شده این مسیر تا پایان شهریور ماه مصادف با هفته دولت آماده بهره‌برداری خواهد شد و تاکنون نیز ۹۳ درصد پیشرفت این پروژه در استان را شاهد هستیم.

تکمیل بزرگراه غرب در کرمانشاه تسریع شود/ کمبود اعتبارات مانع اصلی

فخری به بروز مشکل پیش آمده در مسیر احداث بزرگراه کامیاران به کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: در روند کار شرکت سازنده و میراث فرهنگی استان کرمانشاه برای احداث این مسیر بر سر روستایی به میزان ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر به مشکل برخورند که با بررسی‌های انجام شده به منظور وارد نشدن صدمه به بافت این روستا با میراث فرهنگی صبحت شده که تقریباً هفته گذشته به توافق رسیدند و ادامه مسیر در حال آماده سازی است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های آینده برای توسعه سایر محورهای جاده‌ای، بیان کرد: احداث و امتداد اینگونه مسیرها در سایر محورها مانند اسلام آبادغرب جز برنامه آینده بوده که پس از اتمام پروژه اصلی کریدور غرب کشور به آن پرداخته می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: اعتبارات اخذ شده برای تکمیل و راه اندازی این پروژه به اندازه کافی نبوده و در حال حاضر به پیمانکار بدهکار هستند که در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه به عنوان مطالبه مهم استان مطرح و پیگیری جذب اعتبارات خواهیم بود.

محور کامیاران- کرمانشاه یکی از نقاط حادثه خیز استان کرمانشاه

فخری با اشاره به اهمیت طرح کریدور غرب کشور در ویژه در استان کرمانشاه، تاکید کرد: محور جاده‌ای کامیاران به کرمانشاه یکی از حادثه‌خیزترین نقاط استان کرمانشاه بوده که در تصادفات آمار قابل توجهی را ارائه می‌دهد و یکی از مسائل مهم استانی در جهت رفع مسائل ترافیکی همین محور تردد بوده که دلیل پر تردد بودن این محور در غرب کشور در طرح کریدور غرب کشور مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: محور کامیاران به کرمانشاه به دلیل تردد فراوان و قرار گرفتن در مسیر اتصال شمال غرب کشور به جنوب غربی در دستور کار ویژه قرار گرفت تا در کوتاه‌تر کردن مسیرهای جاده‌ای و رفع ترافیک‌ها نیز مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.

فخری با بیان اینکه طرح کریدور غرب کشور در کرمانشاه برای حوزه اقتصادی و تجاری نقش مؤثر دارد، عنوان کرد: این مسیر علاوه بر سهولت در تردد حمل و نقل برای مسائل اقتصاد، تجاری و ارتباطات بین استانی هموار شده تا با باعث کاهش هزینه‌ها و تأمین امنیت جاده‌ای نقش به سزایی ایجاد کند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حمید سجادی شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری ریگان شرکت کرد، وی در این نشست بر رفع مشکلات شهرستان ریگان تاکید کرد و گفت: از مهمترین مشکلات این شهرستان و مطالبات مردم مهار کانون‌های فرسایش بادی و ریزگردها است. وی افزود: دولت ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد گودرزوند چگینی شامگاه پنج شنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با بیان اینکه طبق قانون دولت پس از حذف ارز ترجیحی موظف به جبران زیان رفاه مصرف کننده از طریق کالابرگ و بیمه‌ها به طرق مختلف است اظهار کرد: دولت بدون فراهم شدن ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، انتخابات هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قروه پنج شنبه شب با حضور همه اعضای برگزار شد. با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر قروه «عبدالله عبدالملکی» برای سال دوم به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر شد. عبدالله عبدالملکی در رقابت با م...
استانی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: حجت الاسلام ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه از فرودگاه بین المللی هاشمی رفسنجانی کرمان سی و یکمین سفر استانی خود را آغاز کرد. سفر رئیس جمهور و هیئت دولت که روز پنجشنبه ۲۰ مرداد آغاز شده تا جمعه شب ادامه دارد. در دومین روز ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج روحی افزود: این میزان فیبر نوری با هدف بهبود زیرساخت‌های ارتباطی استان کرمان، در شهرستان‌های این استان پهناور اجرا خواهد شد. وی عنوان کرد: همکاری فرمانداری، بخشداری و دهیاری‌ها در خصوص تعامل و تسریع فیبررسانی و توسعه خدم...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، وزیر کشور صبح جمعه به همراه محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با حضور در محله شهرک صنعتی (شهرک شهید همت) با مردم این منطقه دیدار و گفتگو کردند. محمد رضا پورابراهیمی در این دیدار با اشاره به تهیه طرح جامع سا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد حسینی شامگاه پنجشنبه در سفر به جیرفت پایانه صادراتی جنوب کرمان را افتتاح کرد. وی در این مراسم عنوان کرد: پتانسیل گسترده کشاورزی در شهرستانهای جنوبی استان کرمان قابل توجه است و می‌توان از این ظرفیت برای ارزآوری استفاده...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در این عهدواره که شامگاه پنجشنبه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، مسئول قرارگاه فاطمه‌الزهرا (س) اردبیل اظهار کرد: بعد از برگزاری عهدواره «قیام» در استان‌های چهارمحال بختیاری و همدان، سومین عهدواره با حضور استان‌های زنجان، گیل...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محسن نادری‌منش شامگاه پنجشنبه در جریان بازدید از طرح‌های زیرساختی ارتباطات و فناوری اطلاعات اردبیل اظهار کرد: در استان‌های مختلف «روستابازار» با هدف عرضه محصولات تولید شده در روستاها راه‌اندازی شده و در استان اردبیل نیز با راه‌ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز وارد جیرفت شد در اولین برنامه اش از طریق بالگرد به بررسی وضعیت این منطقه پرداخت. رئیس جمهور وضعیت مناطق سیل زده و مناطق پیرامونی جازموریان را مورد بازدید قرار داد. وزیر فرهنگ و ارشا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است