استانی 18:35 - 08 بهمن 1400
معاون وزیر تعاون:
ایسنا/گیلان معاون وزیر تعاون، با بیان اینکه ما چاره‌ای جز اینکه یک میلیون شغل ایجاد کنیم نداریم، گفت: پاسخ را در زیست بوم ملی اشتغال باید بدهیم یعنی معضل اشتغال به دغدغه همگانی دستگاه‌های حاکمیتی و نهادهای مردمی تبدیل شود.

معضل اشتغال به دغدغه همگانی تبدیل شود

حامد کریمی بیرانوند در دیدار با جمعی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران گیلان اظهار کرد: هرچقدر شکاف بین حاکمیت و ذینفعان کمتر شود اثرگذاری سیاست‌های کلان هم بیشتر می‌شود و نوع سیاستگذاری‌ها نزدیک به واقعیت کف میدان است.

وی افزود: در چند وقت اخیر در مجموعه وزارتخانه و مجموعه معاونت اشتغال این رویکرد را داشتیم که و جلسات زیادی با برش‌های مختلف مخاطبین مشاغل مختلف برگزار شده و طی چهار ماه اخیر گروه‌های مختلف به ۱۰ استان مختلف رفتند.

وی با بیان اینکه ما چاره‌ای جز اینکه یک میلیون شغل ایجاد کنیم نداریم که اگر حل نشود مشکلات به روال سابق باقی می‌ماند، تصریح کرد: پاسخ را در زیست بوم ملی اشتغال باید بدهیم یعنی معضل اشتغال به دغدغه همگانی دستگاه‌های حاکمیتی و نهادهای مردمی تبدیل شود و هر دستگاه حاکمیتی و نهاد مردمی جایگاه و نقش خودش را در حل مسئله اشتغال و بیکاری بداند و اقدامات لازم را برای حمایت از آن نقش انجام شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در مرحله اذهان و انتقاد، بیکاری مسئله است ولی بیکاری مسئله همه دستگاه‌های حاکمیتی و نهادهای مردمی نیست.

کریمی بیرانوند گفت: چند درصد از خیریه‌ها و موسسات مردم نهاد به مقوله بیکاری پرداخته‌اند و چند درصد از شرکت‌های بزرگ و متوسط این مسئله برایشان مهم بوده و غیر از کسب و کار خودشان در سیاست‌گذاری‌های کلان به آن پرداخته اند؟ کجا دستگاه‌های حاکمیتی وقتی می‌خواهند یک سیاست را اعمال کنند پیوست اشتغال را در نظر می‌گیرند؟ و همین مسئله را در بخش خصوصی هم شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه اشتغال مسئله اصلی حاکمیت و مردم در مرحله عملیاتی و واقعی باشد، گفت: همه قبول دارند که بیکاری باید حل شود ولی این اتفاق شاید در عرصه واقعیت کمتر رخ دهد، زیست بوم ملی اشتغال این مسئله را مطرح می‌کند و می‌گوید اشتغال بعد دوم تولید است یعنی در زنجیره ارزش در اقتصاد باید به اشتغال نگاه کنیم.

کریمی بیرانوند با تاکید بر اینکه در اشتغال به مسائل زیرساختی، حقوقی، تامین مالی و غیره باید بپردازیم، تصریح کرد:  اشتغال و بیکاری یک امر منتزع و مجرد در علم اقتصاد نیست و به حوزه‌های فرهنگ، آموزش و پژوهش و سیاستگذاری بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه مراکز مشاوره کارآفرینی و کارآفرینی به سوال پاسخ دهند که چگونه می‌توان سالی یک میلیون شغل پایدار ایجاد کرد، ادامه داد: واقعیت مطلب این است که در هر حوزه انباشتی از  مشکلات بر زمین مانده که به دنبال رفع آن هستیم.

این مقام مسئول، با بیان اینکه یک نکته مطرح شده از سوی سرمایه‌گذاران، استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور بود، تاکید کرد: یکی از مصوبات جلسه اشتغال مربوط به وزارت امور خارجه رسیدگی به تفاهم‌نامه استانهای مرزی با کشورهای همجوار بود زیرا ۱۶ استان مرزی داریم و این آمار بالایی است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ذیل شورای اشتغال هشت کارگروه داریم که یک کارگروه زیرساخت است، تصریح کرد: یکی از اصول پنجگانه تولید زیرساخت و تسهیل‌گری است.

وی افزود: یکی از چالش‌های اشتغال مهارت است کارجویان ما در فضای کسب و کار اغلب مهارت ندارند و این یکی از مشکلات عمده ماست در حالی که کارفرمایان هم دنبال نیروی کار متخصص هستند.

کریمی بیرانوند عنوان کرد: یکی دیگر از مهمترین مسایل در حوزه اشتغال پایدار تامین بازار برای فروش تولید است و این ظرفیت مخصوصا در استان‌های مرزی بالفعل نشده است در حالی که بزرگ‌ترین مزیت استان‌های مرزی تبدیل شدن به پایانه صادراتی مرزی است و باید پشتیبان تولید کشور باشند البته این به غیر از ظرفیت‌های ویژه بومی هر استان است.

وی با تاکید بر اینکه طی بازدید میدانی از روستاهای ساحلی انزلی شاهد فعالیت تعداد زیادی از مشاورین املاک بود، تصریح کرد: مطالبه شهرهای مرزی از مسئولان تبدیل شدن به پایانه صادراتی است یا تبدیل شدن مشاورین املاک؟!

تلاش بر تولید با کیفیت و اشتغال پایدار باشد

سیاوش آقاجانی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان نیز، با تاکید بر اهتمام به صیانت از نیروی کار، حفظ کار و حمایت از کارآفرینان، اظهار کرد: تولید، محور اشتغال است و باید تلاش بر تولید با کیفیت و اشتغال پایدار باشد.

وی با بیان اینکه اشتغال پایدار و با کیفیت با همت کارآفرینان و مشاورین کارآفرینی باید همراه باشد زیرا این مشاورین واقف به امور اقتصادی هستند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان با اشاره به اینکه کاش قانونی بود تا واحدهای سرمایه‌گذاری از مشاوران اقتصادی استفاده لازم را داشته باشند، گفت: به نظر می‌رسد بسیاری از مشکلات در واحدهای تولیدی به دلیل عدم وقوف به مسائل است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عصر چهارشنبه در حاشیه همایش نخبگان و منتخبین فرماندهان پایگاه های مقاومت از چهار عنوان کتاب با حضور فرمانده کل سپاه رونمایی شد. این کتاب ها با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم بود که توسط سرلشکر سلامی و سردار ملک شاهکوهی ر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار غلامرضا جعفری بیان داشت: مأموران انتظامی شهرستان سیریک با تداوم طرح های عملیاتی پلیس در مبارزه با قاچاق کالا و عرضه خارج از شبکه به ویژه در حوزه کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم، روز گذشته با همکاری یگان امداد این...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا دشتی زاده عصر چهارشنبه در اولین نشست شورای ساماندهی پسماند در جزیره خارگ با تاکید بر اهمیت این موضوع در جزیره خارگ اذعان کرد: با توجه به ویژگی و جزیره بودن خارگ، توجه به این مقوله و جوانب ساماندهی آن از اهمیتی دوچن...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سردار علی اکبر جاویدان اظهار کرد: پس از اطلاع مأموران پلیس اداره نظارت بر اماکن عمومی کرمانشاه مبنی بر وجود چند انبار محل احتکار کالاهای اساسی رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: مأموران پلیس امنیت عمومی ...
استانی
«خبرگزاری مهر» عباس آدمیت نسب در حاشیه بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت آبدان، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماریابی فشار خون در جمعیت ۳۰ سال به بالا در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت شهرستان به طور مستمر در حال انجام است. ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سهراب بناوند در خصوص ثبت آثار تاریخی و فرهنگی در استان عنوان کرد: ٣٧٥ اثر تاریخی و فرهنگی جزء آثار ملموس و ناملموس به ثبت آثار ملی رسیده که ٢٠٠ اثر، بنای تاریخی محسوب می‌شود. وی ادامه داد: از باب تکثر و تنوع در سطح بال...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ جمشید سیاه منصور امروز چهارشنبه در سخنانی بیان داشت: مأموران انتظامی دورود در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع سرقت با افزایش واحدهای گشت محسوس و نامحسوس به منظور تأمین امنیت شهروندان پس از انجام رصد...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ظهر چهارشنبه با حضور صابر رحیمی مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه، شهریار حیدری عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و حامد دارابی رئیس هیأت ورزش‌های ناشنوایان استان کرمانشاه مراسم استقبال از مدال آوران...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، شهرام محمدی عصر چهارشنبه در دیدار با مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اظهار کرد: در روستاها و مناطق ییلاقی شهرستان نیر رضایتمندی کامل از خدمات دامپزشکی وجود دارد. وی با اشاره به ظرفیت‌های این شهرستان در حوزه کشاورزی، دامپرو...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد زیویار امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به پیگیری مشکلات واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل لرستان اظهار داشت: سرمایه گذار لاستیک سازی خرم آباد درخواست اختصاص تسهیلات را کرده که این امر در دستور کار و بررسی است...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است