استانی 08:49 - 24 مرداد 1401

تامین آب در مرز مهران دغدغه مهم ایام اربعین

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: توجه به زیرساخت‌های مختلف مرز مهران برای اربعین امسال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه در اربعین امسال شاهد جمعیت بسیار بیشتر از سال‌های گذشته هستیم و اینکه اربعین امسال در گرما برگزار می‌شود.

توجه به زیرساخت‌های مرز مهران که پذیرای ۶۰ درصد زوار است و گرمای این شهرستان در این فصل بین ۴۵ تا ۵۰ درجه است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این روزها استان شاهد تردد مسئولان مختلف کشوری برای بررسی زیرساخت‌ها و میزان آمادگی استان برای پذیرایی از زائران حسینی است.

یکی از مهمترین نیازهای اربعین امسال در مرز مهران توجه به زیرساخت‌های تامین آب زوار است که باید این مسئله به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

آب پایانه مرزی مهران برای اربعین تامین شده است

مدیرعامل آب و فاضلاب استان ایلام با اشاره به افتتاح پروژه آبرسانی به پایانه مرزی مهران برای اربعین سال جاری، تصریح کرد: برای اجرای پروژه آبرسانی به پایانه مرزی مهران حفر، تجهیز و نیرورسانی به چاه شماره یک شهر مهران با دبی ۳۰ لیتر بر ثانیه، اجرای خط انتقال آب با لوله پلی اتیلن به طول یک هزار و ۳۵۰ متر، اجرای خط انتقال آب با لوله فولادی ۲۰۰ میلیمتر به طول ۱۵۰۰ متر، اجرای دیوار آجری محوطه به طول تقریبی ۴۰۰ متر، اجرای محوطه سازی به مساحت تقریبی یک هزار متر مربع و احداث ساختمان ایستگاه پمپاژ پایانه برکت مهران انجام پذیرفته است.

پرویز ناصری افزود: احداث مخزن ۷۰۰ متر مکعبی به همراه احداث حوضچه بتنی و نصب شیرآلات مورد نیاز، اجرای ۳ عدد چاهک پمپاژ به ظرفیت ۸۵ لیتر بر ثانیه، احداث مخزن بتنی مدفون ۱۰۰ مترمکعبی به همراه چاهک پمپاژ برای آبرسانی به پارکینگ بزرگ اربعین، اجرای انشعابات آب به ۵۰ دستگاه آب سرد کن و تمامی موکب‌های مسیر پل زائر تا مرز مهران و اجرای یک هزار و ۸۰۰ متر خط انتقال ۱۶۰ میلی متری پلی اتیلن به مخزن ۵۰۰ مترمکعبی هوایی منطقه ویژه مهران به عنوان منبع ذخیره استراتژیک از دیگر اقدامات لازم برای به بهره برداری رسیدن این پروژه بوده است.

تامین آب در مرز مهران دغدغه مهم ایام اربعین

ناصری از بسیج تمام امکانات شرکت برای ارائه خدمات هرچه بهتر به زائرین در ایام اربعین خبر داد و تصریح کرد: با حمایت‌های مسئولان استان توانسته‌ایم به موقع و حتی زودتر نسبت به بهره برداری از پروژه‌های تعریف شده برای شرکت آبفای استان اقدام کنیم که خروجی آن یقیناً ارائه خدمات در خور به زائرین اباعبدالله (ع) خواهد بود.

مدیرعامل آبفای استان با تاکید بر اینکه با افتتاح این پروژه آب بیش از ۳۰۰ هزار نفر در روز در پایانه مهران تامین می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته بتوانیم میزان خوبی برای زائرین باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای آبرسانی سیار به ۱۴۰ تانکر آب نیاز است، گفت: تاکنون ۸۰ تانکر تأمین شده است.

مشکلی برای آب شرب زوار در مهران نداریم

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ آبرسانی به پایانه مرزی، مشکلی برای تامین آب مورد نیاز زوار وجود ندارد.

سعید هژبری اظهار کرد: پروژه آبرسانی به پایانه مرزی مهران با ظرفیت خدمات‌رسانی به ۳۰۰ هزار نفر در روز به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه آب پایانه مرزی از طریق ۳ حلقه چاه آب شرب عمیق با ظرفیت ۱۱۰ لیتر بر ثانیه تامین می‌شود، ادامه داد: این پروژه با ۵۴ کیلومتر خط انتقال و چهار مخزن به حجم ۳۷۰۰ متر مکعب، توسط دو ایستگاه با ظرفیت ۱۱۰ لیتر بر ثانیه به پایانه مرزی انتقال پیدا می‌کند.

معاون استاندار ایلام خاطرنشان کرد: این پروژه با ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار توسط شرکت آبفا و با مشارکت بنیاد برکت ساخته شده است.

تامین آب در مرز مهران دغدغه مهم ایام اربعین

هژبری در بخش دیگری از سخنان خود به طراحی و جانمایی ۴۱ دستگاه آبسردکن از پل زائر تا پایانه مرزی مهران اشاره کرد و افزود: تاکنون یک میلیون بطری آب معدنی توسط بنیاد مستضعفان در سوله‌های مرز دپو شده است و تا پیش از اربعین این میزان به ۱۰ میلیون بطری می‌رسد.

هژبری افزود: در حوزه اربعین ۱۳ پروژه با ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حوزه آب، سایه‌بان، بهداشت و درمان، تکمیل سرویس‌های بهداشتی و… در استان اجرا کرده و یا در دست اقدام دارد.

۶۰ دستگاه آبسردکن در پایانه مرزی مهران نصب می‌شود

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز دیروز در بازدید از مرز مهران گفت: در ایام اربعین ۶۰ عدد آبسردکن در پایانه مرزی مهران نصب و دو میلیون آب معدنی جهت توزیع بین زائرین دپو شده است.

علی عسگری افزود: علاوه بر این روزانه ۱۰ تن یخ یعنی حدود ۵۰۰ قالب یخ در روز توسط کارخانه تولید و بین موکب‌ها توزیع می‌شود.

امسال مشتاقان زیارت امام حسین (ع) قطعاً افزایش خواهد یافت، از طرفی هم گرمای هوا آزار دهنده است و بر همین اساس متناسب با افزایش جمعیت و هوای گرم، باید به زوار خدمات رسانی شود.

پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۵ میلیون نفر از طریق مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات مشرف شوند و همین موضوع ضرورت توجه به زیرساخت‌های اربعین در استان را دو چندان می‌کند.

اربعین اجتماع باشکوه و بی نظیری در جهان اسلام است که نه تنها مسلمانان که غیر مسلمانان آزاده جهان را هم به سوی خود کشانده است.

با توجه به فضای حاکم در جامعه و فضای بین المللی انتظار می‌رود همه مدیران و دست اندرکاران ستاد اربعین حسینی با همفکری و همراهی، زیرساخت‌های مورد نیاز زائران در استان را تامین کنند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عصر سه شنبه با حضور سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیات ساخت ۴۵ واحد مسکونی محرومان در شهرستان شفت آغاز شد. فرمانده سپاه شفت در این مراسم گفت: این تعداد واحد مسکونی با همکاری سپاه، کمیته امداد، گروه‌های جهادی و خیران...
استانی
«خبرگزاری مهر» سید جواد پورنقی در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان پرداخت و اظهار کرد: طی شبانه روز گذشته ۲۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان شمالی بستری شدند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بیان داشت: اکنون ۷۵ بیمار در ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، احمد لطفی عصر سه شنبه در نشست اقامه نماز شهرستان تنگستان اظهار داشت: در حوزه نماز با توجه به وجود ظرفیت نیروی انسانی، محتوای کاری و مالی که می‌شود ایجاد کرد باید کارهای کامل‌تر و بیشتر در سطح شهرستان تنگستان در زمینه برگزاری نما...
استانی
«خبرگزاری مهر» ‌مهدی مصری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان قم اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به پنجم مهرماه، ۲۰ بیمار با علائم کرونا مثبت در قم پذیرش سرپایی شدند. وی با بیان اینکه در این مدت ۱۵ بیمار جدید با علائم قطعی بیماری کرونا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، محمد توکلی با ارائه گزارشی از میزان ورود زائران به حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: طی روزهای اخیر بیش از ۱۲ میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی به ثبت رسیده که نشان دهنده ارادت و دلبستگی ویژه دوستداران اهل بیت (ع) به امام رضا (ع) است. به ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، عزاداری شهادت امام رضا (ع) بعد از نماز ظهر و عصر با حضور عاشقان امامت و ولایت و سخنرانی حجت الاسلام شیخ ابراهیم بهاری در مصلای امام علی (ع) حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد. در این مراسم همچنین زیارتنامه توسط حاج احمد زین العا...
استانی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر-گروه استانها: زیتون طارم با وجود کیفیت و مرغوبیت فراوانی که دارد، در حال حاضر با مشکلات جدی برای فروش روبه‌رو است، به همین خاطر باید زمینه افزایش مصرف داخلی و صادرات این محصول از سوی دولت فراهم شده و مهم‌تر از همه اینکه دست دلالان نیز از...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی صادقی اظهار داشت: در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار شد الحاق بلوار پیامبر اعظم (ص) و اراضی ۵۶۰ هکتاری در پردیسان به محدوده شهر قم به تصویب رسید. مدیر کل راه و شهرسازی قم بیان...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حسین بغدادی بعد از ظهر سه‌شنبه در جلسه پیشگیری از وقوع جرم شهرستان نظرآباد ضمن تسلیت ایام سوگواری رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)، از انسجام و اتحاد میان مردم و مسئولین در شهرستان در خصوص مسائل مخت...
استانی
«خبرگزاری مهر» آرش بهارونداحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به قرار گرفتن استان البرز در وضعیت هشدار هواشناسی سطح زرد اظهار کرد: تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی حاکی از چینش قابل توجه فشار سطح زمین و وزش باد های ساعتی و نسبتاً شدید در منطقه البرز مرکزی است. و...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است