استانی 17:57 - 27 دی 1398
ایسنا/آذربایجان شرقی 33 سال پیش در چنین روزی، دانشکده فنی دانشگاه تبریز توسط هواپیماهای رژیم بعث مورد هدف قرار گرفت و این حادثه شوم به شهادت 22 نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز و کارکنان جهاد دانشگاهی منجر شد، شهدایی که صدای مظلومیتشان از دانشگاه تبریز فراتر نرفت.

شهدایی که صدای مظلومیتشان از دانشگاه تبریز فراتر نرفت

مستندات به جا مانده از مراسم تشییع شهدای 27 دی ماه 65، عمق فاجعه را به خوبی نشان می‌دهد، دانشگاه سر تا پا عزادار نخبگانی است که در پشت خط مقدم جبهه جنگ، بی هیچ مزدی با جان و دل برای دفاع از میهن تلاش می‌کردند، هر چند خیابان‌های دانشگاه تبریز به نام شهدای 27 دی ماه مزین شده است، اما نسل جدید آن‌ها را نمی‌شناسند.

حاج سجاد (ایرج) خلوتی، محسن محمدی غریبانی، رحمان قفل‌گری، مرتضی زمان‌پور، علی فصیح کجاآبادی، حمیدرضا ملکوتی خواه، علی‌رضا رضوان جو، عباس ارشدی پور، صدیار صفری، بیاضعلی اسدی فرد، سید محسن جواهری، سعید امیرخانی، مهدی امیرکاظمی، علیرضا کریمی وفایی، حسین شیرین سرندی، مرتضی جابری، فواد الدین محمودی، یعقوب اسماعیل زاده، شیرزاد شریفی، هاشم اخترشمار، عادل جعفری نویمی پور و حسین رضاپور، ساعت 22:20 شب شنبه سال 65، در کارگاه دانشکده فنی دانشگاه تبریز در این روز بر اثر اصابت بمب رژیم عراق به شهادت رسیدند، عمق این فاجعه به قدری وحشناک بود که افراد زیادی با شنیدن این خبر اسفناک برای تماشای صحنه جنایت رژیم بعث روانه محل شدند.

شهدای 27 دی، افراد معمولی نبودند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خصوص این شهدا، اظهار کرد: هر چه قدر بتوانیم از شهدای ۲۷ دی ما یاد کنیم باز هم جا دارد، نباید هیچ وقت شهدا به ویژه شهدای دانشجویان دانشکده‌ فنی دانشگاه تبریز را فراموش کنیم. شهدای دانشجو در دوران حساس که در کارگاه کار می‌کردند، افراد معمولی نبودند؛ بلکه نخبگان و برجستگان بودند که فعالیت‌های چشمگیری انجام می‌دادند که توسط عوامل نفوذیف گرا داده شد و در حین انجام عملیات مورد بمباران رژیم بعثی قرار گرفتند.

حجت‌الاسلام سید محمد علی آل هاشم با تاکید بر این‌که عزت، اقتدار و شوکت را درسطح کشور و بین الملل به برکت خون شهدا داریم، گفت: اگر مسئولان نظام به مجامع بین المللی رفته و با قدرت سخن می‌گویند و از عزت و اقتدار جمهوری اسلامی دفاع می کنند، به برکت خون همین شهداست.

استاندار آذربایجان شرقی هم در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۲۷ دی دانشگاه تبریز، گفت: نسل‌ها و شرایط زندگی انسان‌ها متفاوت شده است و اگر این وقایع بازخوانی نشده و اهداف و آرمان شهدا تبیین نشود، ممکن است ارزش‌ها کمرنگ شود.

محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرموده‌اند "زنده نگه داشتن یاد شهدا، کمتر از شهادت نیست"، از این رو برگزاری مراسم‌های گرامیداشت بسیار اهمیت دارد.

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری یادواره‌های شهدا و همایش‌های علمی شهدا به ویژه در مراکز دانشگاهی، بیان کرد: اگر چنین مراسم‌هایی به ویژه در مراکز دانشگاهی برگزار نشود، در نتیجه هدف و آرمانی که شهدای والا مقام در راه آن جان مطهر خود را نثار کرده‌اند، به فراموشی سپرده می‌شود.

وی در این خصوص تاکید کرد: باید وقایع دوران دفاع مقدس را در مراکز دانشگاهی تببین کنیم، به ویژه برای دانشجویان امروزی که فضای دوران دفاع مقدس را درک نکرده اند. تبیین وقایع آن دوران اهمیت بسیاری داشته و در این مراسم نیز بخشی از فضای واقعه ۲۷ دی بازخوانی شد.

استاندار آذربایجان شرقی هم با تاکید بر این‌که دوران دفاع مقدس گنجینه‌ای ناب از افتخارات رزمندگان اسلام است، بیان کرد: به برکت خون شهدای ۲۷ دی دانشکده فنی، دانشگاه تبریز به عنوان "مشهدالشهدای دانشگاه‌ها" شناخته شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به ایسنا گفت: دانشجویانی که در جریان بمباران 27 دی ماه در دانشکده‌ی فنی دانشگاه تبریز شهید شدند، همگی نخبه بودند و معتقدم این موضوع جا دارد به عنوان سوژه‌ی تحقیقاتی در زمان فعلی کار شود و نام و یاد آنها گرامی داشته شود.

محمدحسین فرهنگی خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشکده‌ی فنی نسبت به سایر رشته‌ها چه در زمان انقلاب چه بعد از انقلاب و دوران دفاع مقدس، مشارکت بیشتری در مسائل مختلف دوران دفاع مقدس و انقلاب داشتند.

وی ادامه داد: طی ادوار مختلف میزان جامعه پذیری سیاسی و انگیزه‌ی ورود به حوزه‌های مختلف انقلابی همواره در بین طیف دانشجویان فنی بیشتر بود، معتقدم عوامل این موضوع باید به خوبی بررسی شود. بارها شاهد پیشگامی دانشگاه تبریز در دوران دفاع مقدس بودیم به عنوان مثال فرمانده لشکر عاشورا نیز دانش آموخته‌ی این دانشگاه بود و جزو سرمشق‌های دفاع مقدس و تاریخ ساز شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دانشجویان 27 دی ماه در شرایطی که هیچ گونه مسئولیتی به طور قانونی برای تولید قطعات مورد نیاز دفاع مقدس برعهده نداشتند با انگیزه‌ی درونی و با حرکت جهادی، ادوات جنگی تولید کردند، این دانشجویان در شیفت‌های عصر و خارج از چارچوب درسی به موفقیت‌های زیادی دست یافتند.

او با اشاره به اهمیت اقدامات شهدای 27 دی ماه در سال 65، گفت: دانشجویان دانشکده‌ی فنی در دوران دفاع مقدس، اقدامات موثری انجام دادند  و در حین عملیات نیز 22 نفر به شهادت رسیدند. معتقدم این اقدامات باید در زمان فعلی بازیابی و موشکافی شود تا راه این شهدا، چراغ راهی برای نسل بعدی شود.

محمود نظرپور، از بازماندگان بمباران 27 دی بوده و در خصوص لحظات قبل از بمباران گفت: بعد از ظهر 27 دی برایم خاطره انگیز است، آن روز بر سر مسئولین تدارکات کارگاه با شهید بزرگوار حاج سجاد (ایرج) خلوتی (معاونت برنامه ریزی و تشکیلات جهاد دانشگاهی) جر و بحث داشتیم، بنده بر این باور بودم که شب 27 دی شیفت کاری من است، اما این شهید اصرار داشت که نوبت ایشان است، به همین منظور به برنامه کشیک شب مراجعه کرده و متوجه شدیم سجاد راست می‌گوید و آن شب نوبت او بود نه من.

وی ادامه داد: بعد از ظهر 27 دی موهای آقای حسین زاده را در جهاد دانشگاهی اصلاح کردم و سپس با شهید خلوتی به خوابگاه شهرک امام (ره) رفتم، آن شب آقای حسین زاده با شهید خلوتی مسئولیت کارگاه را بر عهده داشتند.، پس از سرو کردن غذا  توسط این دو نفر، آقای حسین زاده برای تهیه قند به خوابگاه کوی قدس واقع در محوطه دانشگاه رفت.

مسئول اسبق ستاد پشتیبانی جبهه و جنگ و رئیس اسبق جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: ساعت 10:20 شب ناگهان چندین نقطه از شهر و دانشگاه  مورد اصابت بمب‌های دشمن قرار گرفت، یکی از نقاط مورد اصابت، کارگاه دانشکده فنی بود که 22 نفر از بهترین دانشجویان و کارمندان بسیجی را به خاک و خون کشاند، خون این شهیدان گواه صادقی بر این مدعا بود مجموعه علمی کشور از جمله دانشگاه تبریز هرگز زیر بار ستم مستبدین عالم نمی‌روند و با خون خود از انقلاب خمینی (ره) پاسداری می‌کنند.

او با اشاره به رویدادهای پس از بمباران دانشکده فنی بیان کرد: بعد از حادثه 27 دی به اتفاق آقای شکرگزار، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی به سپاه رفتیم و با آقای مهندس گرجی، فرمانده وقت سپاه استان ملاقات و راجع به هدفمند بودن بمباران کارگاه از او سوال کردیم و ایشان گفتند که این موضوع را از رادار نیروی هوایی پیگیری کردیم و اظهار کردند که چون سطح ارتفاع هواپیماها در هنگام بمباران خیلی بالا و خارج از تیررس پدافند ما بوده است، امکان هدف دار بودن بمباران کارگاه بعید بنظر می‌رسد.

رئیس دانشگاه تبریز هم با بیان این‌که اقدام و فعالیت دانشجویان و شهدای 27 دی کارگاه فنی دانشگاه تبریز در پشت جبهه آغازگر سیر جدیدی بود، متذکر شد: این شهدا همواره در یادها ماندگار خواهند بود زیرا افتخاری آفریدند که دانشگاه تبریز را به نام مشهدالشهدای دانشگاه‌ها ثبت کردند.

میررضا مجیدی با بیان این‌که  22 تن از مهندسان دانشکده فنی دانشگاه تبریز در روز 27 دی ماه سال 65 بر اثر بمباران به شهادت رسیدند، اظهار کرد: در زمان جنگ، افرادی حضور در میدان جنگ را تکلیف خود می‌دانستند و عازم جبهه و خط مقدم می‌شدند اما برخی نیز پشت جبهه ماندند تا مشکلات پشت خط مقدم را حل کنند.  

وی با بیان این‌که 22 شهید دانشکده فنی دانشگاه نیز در شرف اعزام به جبهه بودند، گفت: اما شرایط بسیار حساس بود زیرا ایران امکانات و تکنولوژی جنگی نداشتیم؛ در آن زمان شهید پورشریفی تعدادی از مهندسان کل کشور را در قرارگاه خاتم الانبیای تبریز گردهم آورد تا بگوید تبریز توانایی لازم برای تولید امکانات و ابزارآلات جنگی را دارد.

وی با اشاره به این‌که ایران در طول هشت سال دفاع مقدس از سوی ملت‌های دیگر تحریم شده بود، اظهار کرد: سپاه، دانشگاه تبریز و جهاد دانشگاهی برنامه ریزی کردند تا برای اولین بار کارگاه تولید تجهیزات جنگی را در دانشکده فنی دانشگاه تبریز بنا کنند تا با استفاده از دستگاه تراش، قطعه تجهیزات جنگی زده شود.

براساس این گزارش؛ در سال 1365 راه اندازی و مدیریت کارگاه فنی دانشگاه تبریز در ساعات غیر درسی برای تولید مهمات جنگی و خوداتکایی در تولیدات استراتژیک بر عهده‌ی جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان شرقی بود که در 27 دی ماه همان سال با بمباران رژیم بعثی عراق، 22نفراز دانشجویان دانشگاه تبریزو پرسنل جهاد دانشگاهی به مقام والای شهادت نائل و 7 نفر نیز جانباز شدند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان نماینده مردم شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از هزینه های آزمایشگاهی کرونا به دنبال توقف پایش رایگان  انتقاد کرد. 
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش های مراقبت ویژه (ICU)یک  نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده این در حالی است که در بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر می‌باشد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/بوشهر رئیس پلیس فتا استان بوشهر اظهار کرد: متأسفانه عدم رعایت نکات امنیتی در خریدهای اینترنتی باعث سوءاستفاده سودجویان سایبری شده، باید توجه شود که استفاده از این تکنولوژی نیازمند رعایت کردن نکات امنیتی است که مانع سوءاستفاده کلاهبردا...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خانه مطبوعات باید خانه همه اصحاب رسانه باشد و چتر حمایتی آن شامل همه اعضا شود چون می‌تواند تاثیرگذار و پر قدرت در عرصه‌های مختلف ظاهر شده و مطالبات اهالی ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، زلزله‌ای به بزرگی ۴.۴ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۴۴ دقیقه و ۵ ثانیه بامداد امروز (شنبه) خنج در استان فارس را لرزاند. این زلزله در عمق ۱۶ کیلومتری زمین به وقوع پیوست. ک...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی یک کارشناس اقتصادی در خصوص سیاست‌های ارزی دولت، با اشاره به این مطلب که بحث چندنرخی بودن ارز و مشکلات آن برای همه واضح است، گفت: ما چند بار این کار را آزمایش کردیم و هربار مضرات چندنرخی بودن را دیده‌ایم. 
استانی
یک فعال کارگری مطرح کرد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان با بیان اینکه روز به روز شکاف میان دستمزد کارگران و هزینه‌های زندگی آن‌ها بیشتر می‌شود، گفت: افزایش حقوق کارگران در حالی که تورم کنترل نشود، بی‌فایده است.
استانی
هفته بیست و سوم فصل نوزدهم فوتبال؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در هفته بیست و سوم لیگ برتر کشور از نساجی پذیرایی می کند.
استانی
رئیس هیات مدیره سازمان آرامستان‌های شهرداری اهواز خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس هیات مدیره سازمان آرامستان‌های شهرداری اهواز از افزایش ۷۰ درصدی تعداد موارد دفن اموات توسط این سازمان، پس از شیوع کرونا خبر داد.
استانی
رئیس هیات مدیره سازمان آرامستان‌های شهرداری اهواز خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس هیات مدیره سازمان آرامستان‌های شهرداری اهواز از افزایش ۷۰ درصدی تعداد موارد دفن اموات توسط این سازمان، پس از شیوع کرونا خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است