استانی 10:30 - 16 اسفند 1399
ایسنا/خراسان رضوی جنبش جدیدی در ایالات‌متحده و سراسر جهان برای حفظ، کاشت و رشد یک تریلیون درخت تا سال ۲۰۳۰ در حال انجام است و هدف از کاشت این درختان در سراسر جهان چگونگی به‌حداکثر رساندن مزایای آن‌ها برای افراد و حیات‌وحش است که می‌تواند در کاهش تغییرات آب‌وهوایی موثر باشد. درختکاری با طرح احیای جنگل‌ها به دنبال بازگرداندن جنگل‌های آسیب‌دیده از آتش‌سوزی، حشرات و بیماری‌ها اجرا می‌شود و فواید زیادی دارد. ضروری است که پس از آتش‌سوزی، حمله حشرات، بیماری یا تغییرات آب و هوایی این جنگل‌ها در مدت زمان معینی دوباره احیاء شوند.

کاهش هزینه‌های گرمایش زمستانی با کاشت درختان

با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۶۶ درصد افزایش می‌یابد و مهاجرت از روستاها به شهرها به‌دلیل فقر و عوامل اقتصادی‌واجتماعی است. گسترش سریع شهرها در بیشتر موارد، بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی استفاده از زمین صورت می‌گیرد و فشار انسانی ناشی از آن، تاثیرات مخربی بر جنگل‌ها، مناظر و همچنین مناطق سبز در شهرها و اطراف آن دارد.

تاثیرات زیست‌محیطی شهرنشینی معمولا با تغییرات آب‌وهوایی تشدید می‌شود و شامل افزایش آلودگی، کاهش در دسترس بودن غذا و منابع و همچنین افزایش فقر و تکرار حوادث شدید آب وهوایی است. درختان شهری می‌توانند به کاهش برخی از تاثیرات منفی و پیامدهای اجتماعی شهرنشینی کمک کنند، بنابراین شهرها را در برابر این تغییرات مقاوم‌تر می‌کنند. درختان می‌توانند به افزایش امنیت غذایی و تغذیه محلی کمک کنند، موادغذایی مانند میوه‌ها، مغزها و برگ‌ها را برای مصرف انسان و علوفه را برای حیوانات فراهم کنند و نقش مهمی در افزایش تنوع زیستی شهری دارند.

یک درخت بالغ سالانه تا ۱۵۰ کیلوگرم دی‌اکسیدکربن جذب می‌کند. در نتیجه، درختان نقش مهمی در کاهش تغییرات آب‌وهوایی دارند. به‌ویژه در شهرهایی که سطح بالایی از آلودگی دارند، درختان می‌توانند کیفیت هوا را بهبود ببخشند و شهرها را به مکان‌های سالم‌تری برای زندگی تبدیل کنند. درختان در شهرها به خنک‌سازی هوا بین دو تا هشت درجه سانتی‌گراد کمک خواهند کرد و اثرات جزیره گرمایی شهری را کاهش می‌دهند و به جوامع شهری کمک می‌کنند تا با اثرات تغییرات آب وهوایی سازگار شوند.

درختان بزرگ فیلترهای عالی برای آلاینده‌های شهری و ریزگردها هستند. آن‌ها گازهای آلاینده (مانند مونوکسیدکربن، اکسیدهای نیتروژن، ازن و اکسیدهای سولفور) را جذب و ذرات‌ریز مانند گردوغبار، خاک یا دود را فیلتر می‌کنند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که زندگی در مجاورت فضای سبز شهری و دسترسی به آن‌ها می‌تواند سلامت جسمی و روانی را بهبود بخشد، به‌عنوان‌مثال در کاهش فشارخون‌بالا و استرس موثر است و از این طریق به سلامت جوامع شهری کمک می‌کند.

درختان بالغ جریان آب را تنظیم می‌کنند و نقشی اساسی در جلوگیری از سیل و کاهش خطر بلایای طبیعی دارند. به عنوان مثال یک درخت همیشه سبز بالغ می‌تواند در سال بیش از ۱۵هزار لیتر آب را رهگیری کند. درختان همچنین با کمک به صرفه‌جویی در مصرف انرژی به کاهش انتشار کربن کمک می‌کنند. به عنوان مثال، قرارگیری صحیح درختان در اطراف ساختمان‌ها می‌تواند ۳۰ درصد از نیاز به تهویه هوا  و هزینه‌های گرمایش زمستانی را  ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

برنامه‌ریزی مناظر شهری با درختان می‌تواند ارزش ملک را تا ۲۰ درصد افزایش دهد و باعث جذب گردشگری شود. شهری با زیرساخت‌های سبز برنامه‌ریزی‌شده و مدیریت‌شده از نظر تغذیه و امنیت‌غذایی، کاهش فقر، بهبود معیشت، کاهش و سازگاری تغییرات آب‌وهوایی، کاهش خطر بلایا و حفاظت از اکوسیستم‌ها  از انعطاف‌پذیری، پایداری و برابری برخوردار می‌شود. درختان در طول عمر خود، می‌توانند مزایای دو تا سه برابر بیشتر از سرمایه‌گذاری انجام شده در کاشت و مراقبت از آن‌ها را  ارائه دهند. بر اساس نتایج تحقیقات موسسه تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست، هر میلیون دلار که برای کاشت درخت و سایر فعالیت‌های احیای جنگل سرمایه‌گذاری می‌کنیم، ۳۹.۷ شغل ایجاد می‌کند.

درختکاری در روزهای کرونایی

درختکاری در روزهای کرونایی می‌تواند به ما یادآوری کند که درختان نمادی از عزم ملی و خوش‌بینی هستند و نشان می‌دهد که با وجود بحران بازهم به آینده امیدواریم. سال‌های گذشته روز درختکاری را در کنار هم با کاشت درخت در مدارس و پارک‌ها جشن می‌گرفتیم، اما امسال به علت ویروس کرونا برگزاری این مراسم در کنارهم امکان‌پذیر نیست، اما روح روز درختکاری همچنان پابرجاست. این بحران بهداشت عمومی به ما آموخته است که در یافتن راه‌هایی برای برگزاری جشن و ارتباط با طبیعت چابک و خلاق‌تر باشیم.

بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ نشان داده است که بیش از هر زمان دیگری به توانایی تنفس عمیق که درختان با جذب آلاینده‌های هوا برای ما ایجاد می‌کنند، کمک خواهیم کرد. در روزهای خانه‌نشینی کرونا تعامل با طبیعت ازجمله درختان از پشت پنجره نیز امکان‌پذیر است.

جالب است بدانید که روز درختکاری برای اولین‌بار در قرن نوزدهم توسط جولیوس استرلینگ مورتون، روزنامه‌نگار و سیاستمدار آمریکایی پیشنهاد شد. مورتون، سردبیر روزنامه در ایالات نبراسکا آمریکا اغلب مقاله‌های کشاورزی می‌نوشت و علاقه خود به درختان را با خوانندگان در میان می‌گذاشت. در آن‌زمان در این ایالت، درخت نسبتا کم بود و برای چندین سال مورتون همکاران خود در نبراسکا را برای کاشت درخت تشویق می‌کرد. وی معتقد بود که درختان به عنوان بادگیر موثر عمل می‌کنند، محصولات را از فرسایش و قرارگرفتن در معرض آفتاب محافظت و همچنین سوخت و مواد ساختمانی را تامین می‌کنند. اولین جشن روز درختکاری در نبراسکا در ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ برگزار شد و بیش از یک میلیون درخت کاشته شد. در طول دهه ۱۸۷۰ چندین ایالت  امریکا روز درختکاری را به‌عنوان روز تعطیل تعیین کردند. در دهه ۱۸۸۰ مدارس آمریکا معمولا این روز را با کاشتن درختان به عنوان یادبود وقایع تاریخی و به‌احترام افراد مشهور برگزار می‌کنند.

منابع

  www.britannica.com

https://portal.ct.gov

www.ecowatch.com

www.stateforesters.org

https://arbordayblog.org

www.weforum.org

www.thegardenisland.com

www.ttownmedia.com

www.forbes.com

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی سه ریشتر ساعت ۲۲ و ۴۸ دقیقه شنبه شهر بنک در شهرستان کنگان استان بوشهر را لرزاند. موقعیت این زمین‌لرزه در عرض جغرافیایی ۲۷.۸۸ شمالی و طول جغرافیایی ۵۱.۹۷ شرقی و عمق ۱۰ کیلومتری زمین ثبت شده است. مرکز این...
استانی
گزارش ایسنا از ضرورت ترویج فرهنگ مطالعه؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل  به آسمان که نگاه می‌کند زیبایی می‌بیند، سربه‌زیر باشد تصویری رنگین کمانی از زندگی ترسیم می‌کند، حرف که می‌زند درافشانی می‌کند، آرام و متین است و حرف نمی‌زند مگر آنکه اندیشه‌ای پشت سخنان باشد. آری این است ویژگی افراد کتاب‌خوان....
استانی
رئیس اتاق بازرگانی اهواز خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: صادرات از مرز چذابه علی‌رغم برخی موانع، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است.
استانی
یک مربی فوتبال:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان یک مربی فوتبال با بیان این که نکونام با برد تیمش مقابل الوحدات مزد زحمات و تلاش هایش را گرفت، گفت: فولاد شخصیت تیمی در حد آسیا پیدا کرده است و می تواند از این به بعد نیز همچون گذشته حرف های زیادی برای گفتن در فوتبال کشور و آسی...
استانی
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با بیان اینکه در روزهای گذشته در مواردی کلینیک‌های درمانی متخلف پلمب شده‌اند، گفت: در مطب‌ها و اماکن درمانی که جزو گروه یک هستند، به همکاران خود در مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و سایر مراکز درم...
استانی
«خبرگزاری مهر» وی افزود: مردم می‌توانند با نصب این نرم افزار بر روی گوشی‌های هوشمند تلفن همراه در صورت مواجه با پدیده مخاطره آمیز جوی، سایر هم وطنان را از وقوع آن مطلع کننده تا خطرات ناشی از آن در امان بمانند. رئیس گروه پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی سیستان و...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در دومین شب از دیدارهای گروه چهارم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا که به میزبانی ریاض عربستان برگزار می‌شود، تیم فوتبال فولاد به مصاف تیم الوحدات اردن رفت و یک بر صفر به پیروزی رسید. شاگردان جواد نکونام در شرایطی به مصاف نماینده...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال تراکتور تبریز از ساعت ۲۲:۳۰ امشب مقابل شارجه‌امارات به میدان رفت که تلاش دو تیم گلی را در بر نداشت تا به یک امتیاز این دیدار بسنده کنند. تراکتور در حالی در ورزشگاه اختصاصی شارجه مقابل این تیم بازی کرد که در نخستین د...
استانی
یک متخصص اپیدمیولوژی:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سمنان یک متخصص اپیدمیولوژی معتقد است که تشدید شیوع کرونا و وقوع موج چهارم این همه گیری در کشورمان را نباید تنها در سفرهای نوروزی جست و جو کرد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: در نتیجه خشکسالی چند ساله که در سال اخیر شدیدتر شده، مرتع در اختیار عشایر و همچنین دام‌های عشایر خسارت بسیاری دیده است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است