استانی 02:57 - 10 خرداد 1399

مرمت ساختمان«باشگاه افسران»پایان یافت/تهیه طرح محتوایی ایجاد موزه

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ساختمان «باشگاه افسران» یکی از بناهای تاریخی موجود در محوطه قلعه «فلک الافلاک» است که در سالیان گذشته در اختیار ارتش بود و به منظور ساماندهی محوطه ازراف قلعه «فلک الافلاک» و ثبت جهانی آن از سوی اداره کل میراث فرهنگی لرستان خریداری شد.

پس از تخلیه این ساختمان تاریخی که متعلق به دوره پهلوی اول است، پروژه مرمت آن آغاز شد و خرداد ماه سال ۹۷ در حین مرمت و به دنبال بارش باران و وقوع «رعد و برق» بخشی از آن فروریخت.

عملیات مرمت و احیای این اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، ادامه یافت تا از ظرفیت ساختمان «باشگاه افسران» برای ایجاد موزه آثار تاریخی و حفظ بافت تاریخی حریم قلعه «فلک الافلاک» بهره گرفته شود.

مرمت ساختمان «باشگاه افسران» تمام شد

زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اجرای طرح مرمت ساختمان «باشگاه افسران» در جوار قلعه تاریخی «فلک الافلاک» اظهار داشت: مرمت این بنای تاریخی کاملاً تمام شده است و در حال حاضر فضا سازی اطراف آن در حال انجام است.

پیگیری تهیه طرح محتوایی ساختمان «باشگاه افسران»

وی با بیان اینکه در خصوص ایجاد موزه در ساختمان «باشگاه افسران» با مشاوری که سازمان میراث فرهنگی معرفی کرده است وارد رایزنی شده‌ایم، تصریح کرد: به دنبال تهیه طرح محتوایی این بنا هستیم تا به موزه تبدیل شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان یادآور شد: پس از تهیه طرح محتوایی بحث موزه شدن ساختمان باشگاه افسران را پیگیری کنیم.

پیش بینی کاربری «موزه» برای ساختمان‌های حریم قلعه فلک الافلاک

بهاروند با اشاره به اینکه این ساختمان تبدیل به موزه سکه و یا مفرغ خواهد شد، گفت: ظرفیت ساختمان باید مطالعه شود و با توجه به اشیا و سکه‌های تاریخی که داریم طرح محتوایی تهیه شود و از این بنا به عنوان موزه استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه کاربری ساختمان‌های موجود در عرصه قلعه تاریخی «فلک الافلاک» به شکل موزه تعریف خواهد شد، تصریح کرد: در این راستا ساختمان «سربازخانه» نیز پس از مرمت به موزه اشیا تاریخی تبدیل می‌شود.

ساختمان «باشگاه افسران» موزه سکه و اشیای مفرغی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز در این رابطه با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته تلاش شده که چند ساختمان را برای ایجاد موزه آماده کنیم، گفت: در این راستا ساختمان «باشگاه افسران» در محوطه باغ گلستان خریداری شده و مرمت آن را انجام داده‌ایم، این ساختمان در حال آماده سازی نهایی بوده تا طرح محتوایی آن آماده شود و بخشی از سکه‌ها و اشیا تاریخی استان را در گالری‌های متفاوتی که در این ساختمان و موزه پیش بینی کرده‌ایم به نمایش بگذاریم.

سید امین قاسمی با بیان اینکه قرار بود که این موزه قبل از عید نوروز و برای بازدید گردشگران افتتاح شود، اما با توجه به محدودیت‌هایی که به وجود آمده این کار متوقف شد و ما نتوانستیم بحث آماده سازی طرح محتوایی را انجام دهیم، تصریح کرد: با رفع محدودیت‌ها، قطعاً این موزه تکمیل و ظرف دو ماه آینده آماده بهره برداری خواهد بود.

به زودی گالری‌های موزه‌ای، ویترین‌ها و طرح محتوایی ساختمان «باشگاه افسران» را آماده می‌کنیم

وی با بیان اینکه بعد از موزه ایران باستان شاید، بیشترین و غنی‌ترین اشیا تاریخی را در گنجینه آثار تاریخی لرستان داریم، گفت: در این راستا ساختمان «باشگاه افسران» در کنار قلعه «فلک الافلاک» را مرمت اصولی، بازسازی و استحکام بخشی کردیم و به زودی گالری‌های موزه‌ای، ویترین‌ها و طرح محتوایی آن را آماده می‌کنیم تا به عنوان موزه باستان شناسی، اشیای مفرغی، سکه‌ها و اشیای نقره‌ای را در معرض نمایش بگذاریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه در تلاش هستیم که یکی دیگر از ساختمان‌های عرصه قلعه «فلک الافلاک» که دارای قدمت تاریخی است را به موزه مردم شناسی و موزه اشیای سفالی تبدیل کنیم، افزود: کار اجرایی ساختمان «باشگاه افسران» تمام شده است، تنها طرح محتوایی، گالری‌ها و ویترین‌های موزه‌ای آن مانده که به زودی با منابع استانی و ملی فاز اول که موزه سکه و اشیا مفرغی بوده را در این ساختمان تا پایان امسال ایجاد کنیم.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان وبلوچستان گفت: در شرایطی که کشور درگیر تحریم و بیماری کرونا است و استان از متوسط شاخص‌های توسعه کشور فاصله زیادی دارد؛ نیاز به مدیران جهادی و با انگیزه داریم، لذا مدیران بی انگی...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: در راستای اجرای طرح ایمن سازی محورهای مواصلاتی ۳۰۰۰ وسیله نقلیه شامل ۲۱۸۰ دستگاه وانت بار، ۵۰۰ دستگاه کامیون و ۴۰۰ دستگاه موتور سیکلت ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی،گفت: آموزش و پرورش ایرانشهر به عنوان قلب تاریخی و فرهنگی بلوچستان نیاز به توجه و تحول اساسی دارد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر محمد علی شجاعی عصر امروز در کارگروه تنظیم بازار خراسان شمالی اظهار کرد: در تعیین قیمت مرغ هدف ما بررسی تمامی جوانب در چهارچوب قوانین و مقررات، لحاظ کردن منافع همگان و سپس تصمیم‌گیری کلی است. استاندار خراسان شمالی ادامه داد: تلا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نادر فخری شامگاه سه شنبه در نشستی با مسئولان بهزیستی شاهرود به میزبانی فرمانداری با بیان اینکه دو هزار و ۶۵۲ نفر نیازمند خدمات بهزیستی در شهرستان به عنوان جامانده شناسایی شده‌اند، بیان کرد: باید سهمیه سازمان بهزیستی برای پوشش ای...
استانی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: اهالی استان با علایم جزئی و خفیف سرماخوردگی از مراجعه به بخش اورژانس و کرونای بیمارستان‌های استان پرهیز کنند.
استانی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/لرستان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از صادرات ۶ میلیون و ۱۱۷ هزار دلار کالا از گمرک خرم‌آباد طی سه ماهه نخست امسال خبر داد.
استانی
استاندار:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/لرستان استاندار لرستان وضعیت کنونی استان را بحرانی عنوان کرد و خواستار همکاری هر چه بیشتر مردم و مسئولان در رعایت نکات بهداشتی برای کنترل بیماری کرونا شد.
استانی
فرماندار خلخال:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل فرماندار شهرستان خلخال گفت: سیل دیروز و امروز در مناطق شهری و روستایی خلخال بیش از 20 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان زارع غروب سه‌شنبه در دیدار با خانواده بزرگ بهزیستی گیلان با اشاره به ۲۵ تیر ماه سالروز تأسیس سازمان بهزیستی، اظهار کرد: سازمان بهزیستی در حوزه خدمات اجتماعی یکی از نهادهای پیشرو است. وی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های سا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است