استانی 00:41 - 19 آبان 1398
ایسنا/گیلان امام جمعه اهل سنت تالش، پیامبر(ص) را محور وحدت و اتحاد و همدلی و هم‌زیستی مسلمانان دانست و افزود: نظام تعلیم و تربیت پیامبر بهترین زمینه برای وحدت مسلمانان جهان است.

نظام تربیتی پیامبر(ص)؛ بهترین زمینه برای وحدت/ فتنه‌های نهفته در نفاق و تفرقه

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آیه «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»،‌ اظهار کرد: خداوند متعال پیامبر(ص) را به عنوان الگو معرفی می‌کند و لذا میلاد باسعادت پیامبر(ص) رحمتی برای همه جوامع بشری به ویژه جهان اسلام است.

وی پیامبر(ص) را محور وحدت و اتحاد و همدلی و هم‌زیستی مسلمانان دانست و افزود: اگر نظام تعلیم و تربیت پیامبر که بهترین زمینه برای وحدت مسلمانان جهان است مورد توجه قرار گیرد و همه مسلمانان به قرآن و آموزه‌های نبوی باور داشته باشند همه اختلافات برطرف می‌شود و وحدت واقعی بر جهان اسلام حاکم خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت تالش مبانی نظام تربیتی و آموزه‌های پیامبر(ص) را نشات گرفته از کلام الهی دانست و تصریح کرد: ماده‌گرایی و دنیاطلبی انسان ریشه اصلی اختلافات است و لذا اصحاب پیامبر در صدر اسلام جز به دین و قرآن و پیشرفت امت اسلام نمی‌اندیشیدند.

خانی‌پور ادامه داد: آنچه در نظام تربیتی پیامبر(ص) اهمیت دارد اجرای درست و دقیق دستورالعمل‌های اسلام و قرآن و ترویج آموزه‌های نبوی است لذا اگر علما و اندیشمندان و نخبگان مسلمان اعم از شیعه و سنی به تعالیم و آموزه‌های پیامبر عمل کنند و جامعه به ویژه نسل جوان را با فرهنگ اسلامی آشنا سازند، در اندک زمانی شاهد شکل‌گیری وحدت واقعی امت اسلام و برچیده شدن ریشه اختلاف و نفاق خواهیم بود.

وی با اشاره به رسالت علما و اندیشمندان شیعه و سنی در شرایط حساس و سرنوشت‌ساز کنونی منطقه و جهان، اضافه کرد: امروزه با برادرکشی در بین مسلمانان مواجه هستیم که ریشه در توطئه‌چینی‌های دشمنان اسلام و عدم اتحاد و انسجام مسلمانان دارد لذا رسالت بزرگ ما دعوت مردم به وحدت و همدلی و نادیده گرفتن عوامل اختلاف و جدایی و نفاق و تفرقه است.

این کارشناس دینی با تاکید بر لزوم حرکت علمای شیعه و سنی در کشورهای اسلامی به سوی وحدت واقعی، افزود:‌ مناسب‌ترین راهکار برای ترویج وحدت شناخت نظام تربیتی پیامبر(ص) است و الگوپذیری از این نظام نتیجه مطلوب خواهد داشت و نفاق و تفرقه را از بین می‌برد.

امام جمعه اهل سنت تالش با اشاره به نحوه برخورد پیامبر با دشمنان داخلی و خارجی امت اسلام، یادآور شد: دشمنان بیرون جامعه اسلامی با طرح نکات حساسیت‌برانگیز بین مسلمانان آتش جنگ را شعله‌ور کردند و دشمنان داخلی منافقین بودند که در درون امت اسلام باعث ایجاد جریانات مخالف شدند لذا پیامبر(ص) در برابر هر دو دشمن از راهکارهای زیبا و عقلایی برای حفظ وحدت مسلمانان استفاده می‌کرد.

وی اولین راهکار در وحدت امت اسلام را ایثار و گذشت بین برادران ایمانی دانست و تصریح کرد: در وحدت می‌توانیم مسیر تمدنی امت اسلام را طی کنیم، اما در نفاق و تفرقه فتنه نهفته است. در واقع اختلاف، نفاق و تفرقه جامعه را به سمت فتنه‌ها سوق می‌دهد و در نهایت ذلت و خواری و بیهودگی به ارمغان می‌آورد.

خانی‌پور وحدت مورد نظر رسول‌الله را همدلی و همزیستی مهربانانه در زیر سایه اسلام محمدی(ص) معرفی کرد و گفت: اسلامی که با تفکر داعشی، منافقانه و انحرافی و افراطی سازگار است، وحدت‌آفرین نخواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات دشمنان برای ایجاد تفرقه و تشتت در امت اسلام، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای عربی به دنبال تغییر در اسلام از طریق دست بردن به قرآن با حذف آیات جهاد هستند. این در حالی است که اسلام دین صلح بوده و هرگز خواهان امپراتوری نیست و جهاد مطرح شده در قرآن دفاعی است؛ نه جنگ‌افروزی و خون‌ریزی.

امام جمعه اهل سنت تالش ایجاد تفرقه در صفوف مسلمانان و برادرکشی از طریق تقویت جریانات فکری تند و افراطی را از دیگر اقدامات تفرقه‌انگیز دشمنان دانست و اظهار کرد: اگرچه امروز ابوبکر بغدادی کشته شده، اما دشمنان در فردایی نه چندان دور ابوبکرهای سوری و عربستانی و هندی و پاکستانی را می‌سازند تا اهداف شوم خود علیه مسلمانان را تحقق بخشند لذا باید هوشیار باشیم.

وی حضور نظامی آمریکا در منطقه را با هدف تامین انرژی و مواد اولیه دانست و یادآور شد: دشمنان ناجوانمرد و خداناباور هرگز دلسوز مسلمانان نیستند و می‌خواهند بر چاه‌های نفت ما حلقه بزنند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/فارس بیش از یکساعت است که روی پله‌های مقابل یک آژانس معاملات ملکی، چمباتمه زده و چشم به افق دوخته است؛ وقتی سلام می‌کنم از جا می‌پرد و بدون جواب سلام، می‌گوید: حالا چه باید کنم؟ نمی‌توانم خانه‌ای برای اجاره پیدا کنم؟ کجا باید بروم؟ کس...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/قزوین سرپرست اداره کل انتقال خون استان قزوین اعلام کرد: اهدای پلاسما یک روش ایمن و بدون عارضه است و نسبت به سایر روش‌های درمانی درصد بهبودی خوب و قابل قبولی داشته است. در استان قزوین تا به امروز ۲۰۰ واحد پلاسما دریافت و ۱۴۰ واحد از آن...
استانی
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/مازندران سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون هیچ دانش آموزی در مدارس مازندران مبتلا به کرونا نشده است.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه از ارائه 2.7 میلیون نفر ساعت آموزش‌های مهارتی در نیمه نخست امسال به متقاضیان خبر داد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه از ارائه 2.7 میلیون نفر ساعت آموزش‌های مهارتی در نیمه نخست امسال به متقاضیان خبر داد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/بوشهر برای ما یک درخت است مثل همه ی درخت‌های دنیا، امّا برای پیرمرد خود ِزندگی است. خودش می گوید «بُنه ی خرما مثل بچه‌ی آدم میمونه». وجب به وجب باغش را سال‌هاست خودش بالا و پایین کرده... می گوید میراث پدرم را هیچوقت رها نکردم، امّا بچ...
استانی
رئیس هیئت کاراته استان فارس مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/فارس شیوع کروناویروس در حوزه ورزش بیشترین تاثیر را بر ورزش‌های انفرادی نظیر کاراته، کونگ‌فو، کشتی، بوکس و .... داشت و عملا کُل فعالیت‌های حضوری در این بخش را به تعطیلی کشاند. از طرفی تصمیم بر تبدیل ورزشگاه شهید آیت‌الله دستغیب به بیما...
استانی
اینجا اردبیل است؛ کربلای 5
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اردبیل در گوشه‌ای از نمایشگاه رزمی فرهنگی دفاع مقدس اردبیل که امسال رنگ و بوی عملیات کربلای 5 را به خود گرفته، فردی گمنام نشسته و به تانک‌ها و ادوات جنگی مستقر در این نمایشگاه خیره شده است. نزدیک او می‌شوم؛ بعد از سلام و علیکی کوتاه م...
استانی
با حضور معاون اول رئیس جمهور؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/هرمزگان مرحله دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با حضور معاون اول رئیس جمهوری و رئیس بنیاد مستضعفان به بهره برداری رسید.
استانی
/به نام پیاده به کام سواره/
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان پیاده‌راه سبزه‌میدان که با رویکرد انسان‌محور و با روی گشاده پذیرای زنجانی‌ها شد، این روزها به تسخیر خودروها درآمده تا از پیاده‌راه فقط اسمش را به یدک بکشد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است