استانی 20:42 - 24 دی 1398
در جلسه کارگروه اقتصادی و اشتغال استان مطرح شد
ایسنا/زنجان نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: اکثر طرح‌هایی که در بخش‌های مختلف ارائه می‌شود، خوب است اما مشکل اساسی ما در مرحله اجرا است.

اتکا به بستن چاه‌های غیرمجاز، مشکل بحران آب را حل نمی‌کند

فتح‌الله حقیقی شامگاه امروز در سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که در سالن پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه موضوع آب و مصرف بهینه آن، مقوله‌ای است که از گذشته مطرح بوده و مربوط به دوره کنونی نیست، افزود: این کار در گام اول، موضوعی عادی جلوه می‌داد؛ اما امروز به جایی رسیده‌ایم که هر استان باید طرح «سازگاری با کم‌آبی» را ارائه کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه طرح‌های خوبی در بخش‌های مختلف ارائه می‌دهیم، اما یا توان اجرا نداریم و یا طرح‌ها قابلیت اجرا ندارد، تصریح کرد: متاسفانه مقوله مصرف بی‌رویه آب یک واقعیت تلخ است و بی‌تردید صرفا با بستن و پر کردن چاه‌های غیرمجاز و چاه‌های مجازی که اضافه‌برداشت دارند، نمی‌توان کاری از پیش برد؛ این در حالی است که در ارائه طرح‌های پژوهشی رتبه ۳۰ دنیا و جایگاه اول منطقه را در اختیار داریم.

استاندار زنجان با طرح این سئوال که چرا علی‌رغم اجرای طرح‌های نوین، هنوز هم در بخش کشاورزی شاهد مصرف بی‌رویه و خارج از استانداردهای تعریف شده هستیم، ادامه داد: آنچه مسلم است، این است که در زمینه اجرای طرح‌های ارائه شده، نتوانسته‌ایم خروجی لازم را داشته باشیم، ادامه داد: معتقدیم در ارتباط با موضوع سازگاری با کم‌آبی باید طرح‌هایی را ارائه دهیم که قابل اجرا باشد و در این راستا می‌توان از هم‌فکری اساتید دانشگاهی استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه ایده‌آل‌ترین میزان مصرف آب در دنیا ۲۰ درصد منابع آبی در اختیار است، گفت: مصرف ۴۰ درصد منابع آبی در اختیار را شرایط سر به سر و قابل تحمل، مصرف ۴۰ تا ۶۰ درصد منابع آب در اختیار را تنش آبی و مصرف ۶۰ درصد منابع در اختیار آب را نیز شرایط بحرانی نام‌گذاری کرده‌اند و این در حالی است که ما از این مرز نیز عبور کرده‌ایم.

یوسف رضاپور با اشاره به اینکه متوسط مصرف آب در کشور ۸۷.۶ درصد نسبت به منابع آبی در اختیار است و این نشان می‌دهد که بالاترین میزان مصرف را داریم، افزود: برای اینکه از این شرایط رهایی یافته و به شرایط بحرانی نزدیک‌تر شویم، باید مصرف خود را از منابع آب در دسترس به میزان ۲۷.۶ درصد کاهش دهیم که بی‌تردید برای تحقق این امر باید نگاه ویژه‌ای به سهم آب مصرفی در بخش کشاورزی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های رسیدن به مصرف معقول آب در بخش‌ کشاورزی، اصلاح روش‌های کاشت، داشت و برداشت است، ادامه داد: یکی از دغدغه‌های پا بر جا در زمینه مصرف بیش از حد آب در بخش کشاورزی، وجود چاه‌های غیرمجاز است که در حال حاضر ۶۲۸۹ حلقه چاه غیرمجاز در استان داریم که ۹۹۷ حلقه از این چاه‌ها قبل از سال ۸۵ و ۵۲۹۲ حلقه چاه نیز بعد از سال ۸۵ در استان حفر شده است.

مدیر مکانیزاسیون معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه، تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور، دانش بومی کشاورزان و بهره‌گیری بهینه از پتانسیل‌های منطقه‌ای با رعایت اصول اکوفیزیولوژیک تولید محصولات کشاورزی در راستای حفظ محیط زیست را تعریف الگوی کشت دانست و گفت: مصرف بهینه آب به همراه شاخص‌های اقتصادی، جایگاه محصولات اساسی در الگوی کشت و مزیت نسبی بالا، از جمله شاخص‌های مهم مورد نیاز در طراحی الگوی کشت به‌شمار می‌رود.

مظفر یوسفی‌پور، کل اراضی کشاورزی استان بدون احتساب سطح را ۱۱ هزار و ۲۴۸ اصله درخت و درختچه‌های غیرمثمر را ۸۱۰ هزار و ۳۲۸ هکتار دانست و با یادآوری اینکه این اراضی شامل سطح زیر کشت محصولات زراعی دیم و آبی، کل سطح اراضی زراعی زیر کشت محصولات، کل مساحت اراضی کشاورزی آیش و سطح زیر کشت محصولات باغی مثمر می‌شود، افزود: حدود ۶۸ نوع محصول زراعی و ۲۱ نوع محصول باغی در استان کشت می‌شود.

وی در خصوص اقداماتی که سازمان جهادکشاورزی استان زنجان برای اصلاح الگوی کشت انجام داده است، اظهار کرد: تنظیم ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، استفاده از ارقام متحمل به کم‌آبی و خشکی، تغییر الگوی کشت‌های بهاره به پاییزه، اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، توسعه روش‌های آبیاری مدرن، توسعه کشت‌های نشایی، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار، از جمله این اقدامات بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: فقدان ساز و کارهای قانونی و حقوقی لازم برای الزام بهره‌برداران به رعایت الگوی کشت مصوب، احتمال بروز مسائل اجتماعی در صورت ممانعت یا حتی محدودیت کشت برخی محصولات و نیز تاثیرپذیری نوسانات قیمت محصولات کشاورزی از سیاست‌های واردات و صادرات و تعرفه‌گذاری محصولات از جمله چالش‌های اجرای الگوی کشت مطلوب به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار خلیل واعظی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چهارمین روز از آذرماه سال گذشته فردی به هویت جواد در بندرریگ با شلیک اسلحه کلت به قتل رسید. وی اضافه کرد: قاتل که متواری شده بود هویتش برای پلیس مشخص و تحت تعقیب قرار...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/بوشهر رئیس ستاد مبارزه با کرونا در شهرستان عسلویه گفت: اگر نسبت به افراد مبتلا احساس مسئولیت نداشته باشیم و تصور کنیم فرد مبتلا باید به دنبال رفع مشکلاتش باشد دچار اشتباه و جفای بزرگی شده‌ایم.
استانی
معاون استاندار کرمانشاه:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه از افزایش دو برابری ظرفیت حوزه های آزمون سراسری جهت رعایت هرچه بهتر پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا خبر داد.
استانی
یک نماینده سابق مجلس:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان یک نماینده سابق مجلس گفت: معتقدم خویشتن‌داری حزب‌الله حدی دارد و جبهه مقاومت با اقدامات راهبردی که خواهد داشت قائله لبنان را جمع خواهد کرد.
استانی
مدیرکل آموزش و پرورش استان خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: طرح مدرسه کانون تربیتی محله در 10 درصد از مدارس استان اجرایی می شود.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/آذربایجان شرقی  فرماندار شهرستان اسکو گفت: سهم شهرستان اسکو از تملک دارایی و سرمایه‌ای و متوازن حدود ۲۴۰ میلیارد ریال در سال جاری خواهد بود.
استانی
نماینده ولی‌فقیه در لرستان تاکید کرد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/لرستان نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر این‌که انس با قرآن فرزندان را از گزند دشمنان محفوظ می‌دارد، گفت: فعالیت فرهنگی در آموزش و پرورش، سرمایه‌گذاری است.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حسین قراباغی صبح یکشنبه در صحن شورای شهر همدان گفت: متأسفانه همواره شعار حمایت از سرمایه گذار و پهن کردن فرش قرمز زیر پای آنان را در شهر همدان سر می‌دهیم؛ اما در عمل حمایتی از سرمایه‌گذار چه در حوزه دولتی و چه مدیریت‌شهری شاهد ن...
استانی
ایسنا گزارش می دهد؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان بعد فوت پدرم سهم ارثم را که فروختند، برادرم بخشی از آن را برایم یک چرخ خیاطی خرید تا کاری یاد بگیرم و بقیه را صرف خرید جهیزیه کرد و این صورت جازیه‌ام در سال ۱۳۳۷ است که «جمع همه اینها ۱۵۹۴ تومان تمام است بدون کم و زیاد»....
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/یزد سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان این‌ که در حال حاضر ۲۷۲ بیماری کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند، از کاهش میانگین سنی مبتلایان در موج دوم شیوع کرونا نسبت به موج اول آن در این استان خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است