استانی 01:15 - 18 خرداد 1399
درخواست آشناگر از نمایندگان استان‌های شمالی
ایسنا/سمنان استاندار سمنان با اذعان به اینکه توسعه استان با یک مانع جدی روبرو است گفت: کمبود منابع آبی مهمترین مانع جدی و سنگ پیش پای توسعه استان است و این کمبود آبی در همه بخش‌های استان از کشاورزی و صنعت گرفته تا معدن و خدمات گردشگری و حتی در بخش شرب استان...کاملا محسوس است.

سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار/ بی‌آبی و خام‌فروشی ناگزیر مواد معدنی!

علیرضا آشناگر در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا با اشاره به میزان کم بارندگی ها در این استان اظهار کرد: اگرچه خوشبختانه در یکی دو سال اخیر به لطف الهی شاهد افزایش بارش‌ها در این استان پهناور بودیم اما در مجموع میزان بارندگی سالیانه در استان، پایین است.

وی با بیان اینکه میانگین بلندمدت بارندگی‌های این استان در یکی دو سال اخیر وضعیت بهتری داشته و در مقایسه با سال‌های قبل از آن ،کمی بهتر است افزود: استان سمنان علی‌رغم ظرفیت‌های بالایی که در بخش‌های مختلف دارد با یک مانع جدی در حوزه تامین منابع آبی مواجه است و برای تحقق روند رو به رشد توسعه و پیشرفت در استان، باید این مانع را به هر نحو ممکن از پیش پای استان برداشت.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان، برداشتن این مانع جدی را مستلزم چندین گام اساسی ارزیابی و تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی برای برداشتن این مانع جدی، مدیریت منابع موجود و منابع آبی در دسترس استان است و به عبارتی باید با فرض اینکه با همین منابع موجود نیز، می‌توان برای تداوم و تحقق توسعه در استان برنامه‌ریزی کرد، لازم است تمهیدات لازم در این بخش اندیشیده شود. اگرچه نیاز استان به منابع آبی جدید یک ضرورت انکارناپذیر است و باید برای رفع این نیاز تلاش جدی تری کرد.

آشناگر از تغییر الگوی کشت در استان به عنوان یک راهکار جدی دیگر نام برد و گفت: در این زمینه نیز اقدامات جدی در بخش کشاورزی استان عملیاتی شده است.

وی بر ضرورت کشت محصولات با نیاز آبی کمتر تاکید و خاطرنشان کرد: کشاورزی در استان باید به سمت کشت محصولاتی سوق داده شود که متناسب با منابع آبی در دسترس استان باشد. ضمن اینکه به موازات آن باید از تکنولوژی‌های جدید در این بخش بهره بیشتری بگیریم.

استاندار سمنان با اذعان به اینکه استان سمنان در حوزه اصلاح الگوی کشت ،گام‌های خوب و بلندی برداشته، از تداوم این روند به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر یاد کرد و افزود: استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری راهکار دیگری است که نباید از آن غفلت کرد.

این مقام ارشد اجرایی استان با ابراز خرسندی از اقدامات دولت در حوزه تجهیز بخش قابل توجهی از مزارع ، باغات و اراضی استان به سامانه‌های نوین آبیاری خاطرنشان کرد: علی‌رغم گام‌های بلندی که دولت در این بخش برداشته، انتظار می‌رود که دولت تدبیر و امید، مساعدت بیشتری در این بخش داشته باشد.

آشناگر ادامه داد: دولت طی چند سال اخیر چه در حوزه مدیریت منابع آبی و چه در بخش نصب کنتورهای هوشمند و راه‌اندازی سیستم‌های نوین آبیاری و...اقدامات خوبی در استان سمنان داشته است.

بسته تشویقی استان برای توسعه کشت گلخانه‌ای

وی با اشاره به توسعه مشهود کشت های گلخانه‌ای در کشور و استان اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از گام‌های هشت‌گانه‌ای است که در استان نیز برای اجرایی شدن آن برنامه‌ریزی صورت گرفته و خوشبختانه بخش خصوصی نیز استقبال خوبی در این حوزه داشته است.

رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان از حرکت به سمت کشت گلخانه‌ای و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید در بخش کشاورزی به عنوان یک نیاز جدی نام برد و گفت: در کشت گلخانه‌ای با استفاده از یک فضای محدود و نیاز آبی کمتر می‌توان محصول بیشتری را تولید و روانه بازار کرد و لذا مردم باید از این ظرفیت نهایت بهره را بگیرند.

وی از حمایت مدیریت استان از بخش کشاورزی و کشت گلخانه‌ای خبر داد و افزود: خوشبختانه گام‌های خوبی در این حوزه برداشته شده و طرح‌های متعددی در دامغان، شاهرود، سمنان، گرمسار و دیگر شهرستان‌های استان آغاز شده است. ضمن اینکه مشوق‌های خوبی به منظور جذب سرمایه گذار در این بخش در نظر گرفتیم.

رشد چشمگیر در اجرای طرح‌های آبخیزداری استان سمنان

استاندار سمنان از حفاظت از منابع آبی فعلی نیز به عنوان یک راهکار دیگر برای رفع معضل کم‌آبی در استان نام برد و ادامه داد: بهره‌برداری مناسب‌تر از سدها و منابع آبی فعلی، جلوگیری از هدررفت منابع، برنامه‌ریزی برای استفاده بهتر از بارش‌های خدادادی و آب‌های سطحی که گاه به سیلاب تبدیل و خساراتی نیز به بار می‌آورند از دیگر راهکارهایی است که در دستور کار دستگاه‌های اجرایی مسوول در این بخش قرار گرفته است.

آشناگر از اجرایی شدن طرح‌های آبخیزداری به عنوان یک راهکار اساسی دیگر در این بخش نام برد و اضافه کرد: خوشبختانه استان سمنان در این بخش با حمایت دولت، گام‌های خوبی برداشته است. امسال نیز طرح‌های آبخیزداری زیادی در استان اجرایی و به بهره‌برداری رسیده است.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان از رشد چشمگیر اعتبارات حوزه آبخیزداری به مثابه نمودی از عزم جدی دولت برای استفاده از این ظرفیت‌ها نام برد و گفت: منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این بخش عملکرد خوب و قابل قبولی داشته است ضمن اینکه اخیرا بخش خصوصی و صاحبان صنایع نیز  اقبال خوبی به این حوزه داشتند به گونه‌ای که برخی از صاحبان صنایع در استان با ارائه طرح‌هایی تمایل خود را به اجرای طرح‌های آبخیزداری، ایجاد استخرها و مهار سیلاب‌ها با هدف استفاده و بهره‌برداری از این منابع آبی، نشان دادند.

آب چشمه‌های قطری بالاحره به شاهرود می‌رسد؟

رئیس کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان از جلوگیری از فرسایش خاک، مهار سیل و ذخیره‌سازی و استفاده از منابع آبی ناشی از اجرای این طرح‌ها به عنوان بخشی از رهاورد اجرای طرح‌های آبخیزداری یاد کرد و گفت: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در هر گوشه ای از استان که رودخانه، آب های سطحی و یا هر گونه منبع آبی دیگری وجود دارد آن را مهار و از آن در راستای کمک به توسعه و تولید در استان بهره گرفت.

دکتر آشناگر از آغاز عملیات اجرایی سد فینسک در این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرایی شدن این طرح می‌تواند به حل بخشی از مشکل کم‌آبی در بخش شرب استان کمک کند.

این مقام ارشد اجرایی از تلاش برای تکمیل طرح تامین آب شاهرود از محل چشمه‌های قطری خبر داد و گفت: تلاش‌های زیادی برای اتمام برخی پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه آبی در استان صورت گرفته که یکی از مهمترین آنها نیز پیگیری طرح تامین بخشی از نیاز شرب مردم شهر شاهرود از طریق چشمه های قطری است که متاسفانه این طرح‌ مدت‌ زیادی بود که به دلیل برخی اختلافات، متوقف شده بود.

مطالبه مردم استان از نمایندگان مجلس یازدهم

وی از برگزاری نشست‌هایی با مسوولان استان گلسان با هدف رفع این مشکل خبر داد و افزود: توافق‌هایی در این زمینه نیز صورت گرفته است. ضمن اینکه پیشنهاد شد که به جای تامین آب از چشمه‌ها، چاه‌هایی در حوزه سرزمینی استان حفر و بخشی از آب شرب شاهرود تامین و این طرح‌ نیمه‌تمام تکمیل و بهره‌برداری از آن صورت گیرد.

آشناگر از تلاش برای تکمیل پروژه‌های مرتبط با سد نمرود در غرب استان خبر داد و اظهار کرد: این طرح عمرانی نیز به تامین آب شرب مردم در شهرستان های گرمسار و آرادان کمک زیادی می کند. جدای از همه این طرح‌ها، ابر پروژه استان در این بخش، طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی است که می‌تواند به حل معضل کم‌آبی چه در بخش شرب و چه در بخش صنعت و معدن استان کمک بسیار زیادی کند.

وی با اشاره به انجام مطالعات این ابرپروژه خاطرنشان کرد: این طرح ملی سال گذشته با تلاش نمایندگان ردیف بودجه گرفت و امسال نیز دارای ردیف بودجه است.

خام‌فروشی ناگزیر به دلیل نبود آب

استاندار سمنان از پیگیری این ابرپروژه به عنوان یکی از مطالبات مردم از نمایندگان مجلس یازدهم نام برد و ادامه داد: این پروژه یک پروژه مشترک استانی است و همه شهرستان‌های استان از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان از اجرایی شدن این طرح به عنوان یک طرح مهم نام برد و گفت: در حال حاضر معادن غنی و عظیمی در دامغان داریم که ناگزیر به خام‌فروشی هستند .

درخواست استاندار از نمایندگان استان‌های شمالی

وی با بیان اینکه برای فراوری این منابع معدنی تلاش‌های زیادی صورت گرفته اضافه کرد: نیاز اولیه این معدن و یا بسیاری معادن دیگر برای فراوری ماده معدنی، "آب" است ولی متاسفانه رفع این نیاز آبی با منابع فعلی استان امکان پذیر نیست.

این مقام ارشد اجرایی خواستار کمک بیشتر نمایندگان مجلس و خصوصا نمایندگان استان‌های شمالی شد و افزود: ما معتقدیم که مردم منطقه و نمایندگان آنها در مجلس با درک عمیق از لزوم رفع این ضرورت‌ها و نیازها به مرتفع‌شدن این مشکل و کمک به تولید و اشتغال کشور به عنوان یکی از نیازهای اساسی کشور و خصوصا استان‌های همجوار کمک خواهند کرد. ضمن اینکه مسوولان ذی‌ربط نیز با اجرایی شدن این طرح مهم ، همراهی و همدلی داشته و ما مردم استان نیز قدردان همه آنها خواهیم بود.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر؛ سید محسن چاووشیان عصر چهارشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای جوان قم برگزار شد، با اشاره به اینکه مردم روستای قمرود در اوج محرومیت قرار دارند اما مسئولان و همه از این مسئله غافل هستیم. وی اف...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سجاد انوشیروانی بعد از ظهر چهارشنبه در جلسه بررسی وضعیت سالن‌های ورزشی از تعطیلی کلیه اماکن ورزشی، ورزشگاه‌ها، سالن‌های بدنسازی و استخرها و مدارس فوتبال در شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز کرونا خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت موجود...
استانی
شهردار شیراز خبر داد:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/فارس شهردار شیراز از فعالیت مجدد ناوگان حمل‌ونقل عمومی در این کلانشهر مشروط به جدیت شهروندان در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پس از پایان محدودیت‌های دو هفته‌ای خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران شامگاه چهارشنبه در مراسم افتتاح مجتمع بومگردی دانش آموزی اهمیت این پروژه را در توجه به سازمان‌های مردم‌نهاد و غیردولتی و توسعه اجتماع‌محور برشمرد و گفت: باید به این نتیجه برسیم که دولت موضوعات ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، هفت مرکز اورژانس اجتماعی به مناسبت چهلمین سالروز تأسیس بهزیستی در استان عصر امروز چهارشنبه با حضور استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان به بهره برداری رسید. غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در آئین بهره برداری از این مراکز توضیح ...
استانی
«خبرگزاری مهر» سید جعفر رسولی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش سیل آسا در شهرستان اظهار داشت: سرنشینان یک دستگاه خودرو عبوری در مسیر جاده کوهستانی منطقه نمارستاق به هنگام وقوع سیل، دچار سانحه شدند که یکی از سرنشینان آنکه راننده بوده، متأسفانه جان باخت. وی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان سالاری عصر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تقویت زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: طی چند ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا بسیاری از نقاط ضعف حوزه بهداشت و درمان گیلان نما...
استانی
«خبرگزاری مهر» ‌به گزارش خبرنگار مهر، در نشست رئیس میراث فرهنگی شهرستان اهواز با نماینده فعالان صنایع دستی منطقه عین دو و یکی از فعالان میراث فرهنگی خوزستان برای ساماندهی صنعتگرانِ منطقه عین ۲ و مناطق کم برخوردار بحث و تبادل نظر شد. تبار قریب، رئیس میراث فرهنگی ش...
استانی
معاون استاندار لرستان:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/لرستان معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: ایجاد اشتغال بسترساز جهش تولید است.
استانی
۲ فوتی در یک روز، رکوردی جدید از کرونا در سیرجان؛
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان سخنگوی ستاد مقابله با کرونا سیرجان گفت: متاسفانه دو نفر دیگر از بیماران قطعی کرونا در سیرجان عصر امروز درگذشتند.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است