استانی 08:30 - 06 بهمن 1399
ایسنا/چهارمحال و بختیاری طبق آمار منتشر شده حدود ۹ درصد جمعیت معتادان را زنان تشکیل می‌دهند، شاید در ابتدا گفته شود هم‌چنان آمار اعتیاد در بین مردان بیش‌تر از زنان است، اما این مسئله یک زنگ خطر جدی در کشور است، زیرا زنان نقش کلیدی در تحکیم بنیان خانواده، تربیت فرزندان و ... دارند و گرفتار شدن آن‌ها در دام اعتیاد فروپاشی خانواده را به‌دنبال دارد.

آوار ویرانه‌های اعتیاد زنان بر سر خانواده‌ها

به‌گزارش ایسنا، امروز اعتیاد یکی از معضلات و انحرافات شایع در کشورهای جهان محسوب می‌شود و شاید پس از غذا دسترسی به موادمخدر و دخانیات راحت‌ترین کار در جامعه کنونی باشد، افزایش مصرف موادمخدر در کشور گویای این ادعا در سالیان اخیر است.

افزایش آمار گرایش به مصرف موادمخدر در بین زنان و دختران یک هشدار جدی است و قطعا این پدیده تبعات ناگواری را در جامعه برجای می‌گذارد، این روزها موادمخدر به بهانه‌های مختلف از جمله زیبایی، تناسب اندام، رضایت زناشویی، فراموش کردن اتفاقات ناگوار، شادی لحظه‌ای و ... در بین قشر جوان و به‌خصوص بانوان رواج پیدا کرده است.

در این سال‌ها برخی از خوابگاه‌های دانشجویی به مکانی برای استعمال موادمخدر، مصرف دخانیات و حتی مشروب در بین دختران جوان تبدیل شده است، دخترانی که به دور از چشم خانواده و به بهانه تحصیل در این خوابگاه‌ها سکونت دارند به‌علت ضعف‌های شخصیتی در این دام گرفتار می‌شوند، شاید تعداد این افراد کم باشد، اما نباید به سادگی از کنار این معضلات عبور کرد.

حدود ۹ درصد از معتادان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند

سید قدیر مرتضوی، دبیر ستاد مباررزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: یکی از هدف‌گذاری‌های سیستم اعتیاد در کشور، گسترش گرایش مصرف موادمخدر در زنان است و برای دستیابی به این هدف نیز تبلیغات وسیعی را نیز انجام می‌دهند که این تبلیغات مبنای اصلی مصرف در بین زنان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه توزیع‌کنندگان موادمخدر با ترفندهایی از جمله تناسب اندام، زیبایی و سایر موضوعات دارای اهمیت برای بانوان، این قشر را به مصرف موادمخدر دعوت می‌کنند، عنوان کرد: معمولا افرادی که دارای انگیزه زیاد برای رسیدن به این اهداف هستند به سمت مصرف موادمخدر برای دستیابی سریع‌تر به هدف گرایش پیدا می‌کنند و متاسفانه قشر بانوان خودشان را در مسئله اعتیاد به موادمخدر مورد هدف قرار می‌دهند.

مرتضوی با اشاره به اینکه گرایش به مصرف موادمخدر در کشور در سالیان اخیر به‌شدت افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: طبق آمار ارائه شده حدود ۹ درصد از معتادان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و این مسئله یک آسیب بسیار جدی را در پی دارد.

دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مقوله مصرف موادمخدر در بین آقایان و بانوان متفاوت است، خاطرنشان کرد: زنان به‌علت تفاوت در بافت فیزیولوژی بدن بیش‌تر از مردان به موادمخدر وابستگی پیدا می‌کنند و اثر تخریبی که موادمخدر بر جسم و روح آن‌ها برجای می‌گذارد، بیش‌تر از آقایان است.

تنوع‌طلبی در مصرف موادمخدر در بین بانوان بیش‌تر از آقایان است

وی افزود: متاسفانه تنوع‌طلبی در مصرف موادمخدر در بین بانوان بیش‌تر است و بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتند، برای مثال در مردان حدود دو سال طول می‌کشد تا پس مصرف موادمخدر سنتی به سمت صنعتی روی بیاورند، اما در زنان این تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی بسیار سریعتر رخ می‌دهد و اثرات تخریبی بالاتری نیز دارد.

مرتضوی در خصوص تفاوت‌های مباحث درمانی در اعتیاد زنان و مردان، توضیح داد: درمان اعتیاد در بین بانوان سخت‌تر انجام می‌شود، زیرا اثراتی که مصرف موادمخدر بر جسم، روح و روان زنان می‌گذارد شدیدتر است و سریع‌تر نیز اتفاق می‌افتد و این یک هشدار جدی برای این قشر محسوب می‌شود.

دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری در خصوص طرح پیشنهادی برای جلوگیری دائم از بارداری زنان گرفتار در دام اعتیاد، گفت: ستاد مبارزه با موادمخدر کاملا با این طرح مخالف است و قطعا این طرح نیز مصوب نمی‌شود، مگر اینکه این زنان خود تمایل به انجام چنین کاری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه مصرف موادمخدر تاثیرات سویی بر روی جنین می‌گذارد، تصریح کرد: آمار مادران باردار معتاد در چهارمحال و بختیاری بالا نیست، اما گزارشاتی در این خصوص وجود دارد، فرزندی که از مادر معتاد متولد می‌شود دارای وابستگی به موادمخدر و نارسایی‌های بسیار است، این هشدارها باید به جامعه منتقل شوند.

مرتضوی در خصوص جداسازی مادر معتاد از کودکانش برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از اعتیاد مادر، گفت: نمی‌توان به این بهانه این حق را از پدر و مادر سلب کرد، مگر اینکه شرایط خانواده برای نگهداری کودک بسیار حاد و نامناسب باشد، بنابراین کودک تا زمان بهبود شرایط در مراکز نگهداری شبه خانواده بهزیستی نگهداری می‌شود.

زنان جوان معمولا در جمع‌های دوستانه و دورهمی در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند

شهرام مقدس، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری چهارمحال و بختیاری در خصوص پیامدهای اعتیاد در بین بانوان، اظهار کرد: اعتیاد به‌عنوان یک آسیب و بیماری می‌تواند هر گروهی را درگیر تبعات خود کند و نمی‌توان گفت این موضوع برای برخی گروه‌ها مجاز و برای برخی غیرمجاز و غیرقابل تحمل است.

وی افزود: اما پیامدهای اعتیاد در برخی گروه‌ها نگرانی‌های جدیدی را ایجاد می‌کند که قبلا تجربه برخورد با آن‌ها نداشتیم و این نگرانی نیز کاملا منطقی است، بانوان از لحاظ فرهنگی و ارزش‌های اجتماعی با مصرف موادمخدر و دخانیات فاصله روانی و ارزشی داشته و مصرف این‌گونه مواد در بین آن‌ها نسبت به مردان ناپسندتر بوده است، اگر این چارچوب شکسته شود شاهد افزایش اعتیاد در بین بانوان خواهیم بود.

مقدس با اشاره به اینکه پدیده اعتیاد در بین زنان ناشناخته‌تر و پنهان‌تر است، خاطرنشان کرد: بنابراین کنترل و مدیریت این آسیب اجتماعی سخت‌تر می‌شود، در حال حاضر اعتیاد در بین زنان از گروه‌های جوان‌تر آغاز می‌شود، در حالیکه در گذشته اعتیاد از بین مردان سنین بالاتر آغاز و سپس به رده‌های سنی پایین‌تر سرایت می‌کرده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: اعتیاد در سن پایین موجب می‌شود، زنان کارآمد جامعه درگیر این پدیده شوند و جامعه دچار آسیب‌های جدی شود.

وی در خصوص طرح عقیم‌سازی زنان معتاد در جامعه برای جلوگیری از تولد فرزندی که امکان دارد دچار آسیب‌های اجتماعی شود، گفت: در هر قانونی باید حقوق شهروندی افراد در نظر گرفته شود، اگر معتاد را بیمار می‌دانیم باید به‌دنبال درمان آن‌ها باشیم و این افراد باید از حقوق افراد سالم در جامعه برخوردار باشند.

مقدس با اشاره به اینکه زنان جوان معمولا در جمع‌های دوستانه و دورهمی در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند، یادآور شد: بخش عمده‌ای از این بانوان متاهل نیستند، همچنین بخشی از بانوان نیز به واسطه همسر معتاد خود گرفتار این دام می‌شوند، همسران این افراد برای تسهیل در مصرف موادمخدر اطرافیان را نیز گرفتار می‌کنند تا فشار را روی خود کاهش دهند.

نوجوانان، جوانان و زنان اولین قربانیان پدیده شوم اعتیاد هستند

همچنین جعفر مردانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به علل گرایش بانوان به موادمخدر در بین دانشجویان، دانش‌آموزان و محلات آلوده در چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه نوجوانان، جوانان و زنان اولین قربانیان پدیده شوم اعتیاد هستند، اظهار کرد: طبق آمار ارائه شده در کشور شاهد کاهش سن گرایش به اعتیاد به ۱۵ سال هستیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: تمایل دانشجویان و دانش‌آموزان در گرایش به استعمال موادمخدر و دخانیات غیرقابل انکار نیست، اما متاسفانه تعدادی از مدیران متولی تمایل چندانی برای پرداختن به این موضوعات ندارد.

وی با اشاره به اینکه باید به پدیده اعتیاد در بین زنان، دانشجویان و دانش‌آموزان با حساسیت ویژه‌ای بپردازیم، خاطرنشان کرد: خوابگاه‌های دانشجویی یک مکان مستعد برای استعمال دخانیات و گاهی موادمخدر هستند، بنابراین باید این مسئله با جدیت دنبال شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه باید انتظارات از دستگاه‌های اجرایی برای برخورد با این پدیده شوم مشخص شود، بیان کرد: مدیران متولی موظف هستند تا پایان برنامه ششم آسیب‌های اجتماعی را پنج درصد کاهش دهند، اما به‌نظر می‌رسد در این حوزه موفق عمل نشده است، مدیران باید در کاهش این آسیب‌ها به‌ویژه اعتیاد دلسوزانه برخورد کنند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» آرش نجیمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اصفهان به جز دو منطقه کاشان و آران و بیدگل اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت اخیر یک هزار و ۲۲۸ بیمار مشکوک به کرونا به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه کرده‌ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حسن همتی، گفت: این حادثه صبح امروز جمعه در محور بوانات به سمت هرات «ابتدای جاده قاضی آباد» رخ داد. وی اظهار داشت: پس از اعلام حادثه، سه دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به محل حادثه اعزام شد. مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و...
استانی
استاندار کرمان عنوان کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان استاندار کرمان با اشاره به اینکه شهرستان کرمان شش بخش دارد، اظهار کرد: کرمان یک شهرستان وسیعی است و برخی از بخش های آن ظرفیت تبدیل شدن به شهرستان دارند اما تقسیمات کشوری براساس کارهای کارشناسی انجام می شود و بنده با ارتقاء برخی ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان استاندار کرمان با همراهی نمایندگان مردم کرمان و راور برای آشنایی با ظرفیت ها و مشکلات ماهان، به این بخش سفر کرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حسین پژمان در حاشیه بازدید سر زده از دو واحد کشتارگاه صنعتی طیور در شیراز تصریح کرد: در شیوه نامه جدید طول دوره پرورش مرغ گوشتی از ۴۰ به ۴۵ روز افزایش یافته تا مرغ با اوزان بالاتر بارگیری شود و نیز هر واحد مجاز به ۱۰ درصد جوجه ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا مهرجو صبح جمعه در دیدار مدیر کل تأمین اجتماعی استان بوشهر با تقدیر از تلاش‌های این سازمان در راستای ارائه خدمات به مردم اظهار داشت: با توجه به ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه و حجم بالای مراجعات، الکترونیکی کردن کارها و...
استانی
رئیس مرکز بهداشت استان خبر داد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس مرکز بهداشت خوزستان از تحویل بیش از ۵ هزار دوز واکسن کرونا به خوزستان و ادامه واکسیناسیون گروه‌های هدف در استان از روز جمعه خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 42 MB به گزارش خبرنگار مهر، یک قلاده گراز در محور یاسوج به سی سخت در حاشیه جاده پیدا شد. محیط زیست با پیگیری خبرنگار مهر برای نجات این حیوان به منطقه اعزام شد. علت مصدومیت این گراز پیر مشخص نبود اما به احتمال زیاد از کوه پرت ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خوزستان رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از مصدومیت سه نفر در حادثه انفجار گاز شهری در یک منزل مسکونی در منطقه زرگان خبر داد.
استانی
«خبرگزاری مهر» محمد اقوامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مأموران هنگ مرز سردشت در حین کنترل خودروهای عبوری از بازارچه مرزی کلیه سردشت یک خودروی عراقی را بازرسی و از این خودرو ۳۰۰ قطعه اسکناس ۱۰۰ دلاری کشف کردند. وی با بیان اینکه راننده این خودرو قصد داشت ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است