استانی 20:10 - 09 بهمن 1398
علم‌الهدی:
ایسنا/خراسان رضوی  آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی گفت: مجاهدات زهرا(س) هم وزن مجاهدت علی(ع) بود؛ چراکه زهرا (س) نه تنها جانش بلکه میوه دلش را در راه مجاهداتش گذاشت.

حضرت زهرا(س) نقطه اعتراضی در جریان انحراف بود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی امروز 9 بهمن ماه در جمع عزاداران فاطمی در حرم مطهر رضوی، بیان کرد: امروز که روز شهادت حضرت زهرا(س) است، مهمترین مسأله در مورد جریان‌های رفتاری و اخلاقی، قرار گرفتن ما در مسیر سیره این بانوی بزرگوار است.

وی افزود: در خصوص فرهنگ زندگی فاطمه زهرا(س) بحث زیاد شنیده‌ایم اما نکته‌ای که مقام معظم رهبری در یک بسته کامل به ما ارائه داده و فرموده این است که مکتب حاج قاسم سلیمانی، خلاصه زندگی زهرای اطهر(س) است و نشان‌دهنده آن است که زندگی برای یک آدم دیندار، زندگی در ستیز، جنگ، برخورد و نبرد با کفر و یا انحراف است.

امام جمعه مشهد ادامه داد: در سال دوم هجرت بود که زندگی مشترک زهرا(س) با علی(ع) آغاز شد. آن زمان این بانوی بزرگوار در واقع به ظاهر یک دختر 9 ساله بودند که با مولا ازدواج کردند و در سال اول که به وجود مقدس امام حسن(ع) باردار شدند، جنگ احد سر گرفت.

وی گفت: حسب حوادثی که در جنگ اتفاق افتاد یک عده از جنگ فراری شده و به مکه آمدند و برای این‌که فرار خود از جنگ را توجیه کنند، شایعه کردند که رسول خدا(ص) در جنگ کشته شده است و با توجه به آنکه امام حسن(ع) 6 ماهه متولد شدند، آن دوره حضرت زهرا(س) ماه‌های آخر وضع حمل بودند و  این تصور برایشان بود که اگر پیغمبر(ص) شهید شده پس علی(ع) هم شهید شده‌اند لذا با پای پیاده به میدان احد رفتند و در همان حال وارد میدان احد شدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ابراز کرد: در میدان احد نیز اولین منظره‌ای که حضرت با آن مواجه شدند اندام خون‌آلود امیرالمومنین(ع) بود که از 90 جای بدن زخم خورده و مانند چشمه خون می‌چکید که در این حال حضرت علی(ع) ذوالفقار را به زهرا(س) دادند و گفتند این شمشیر را بگیر که جز با دست شما این شمشیر که خون دشمنان خدا را ریخته تطهیر نمی‌شود.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: زندگی حضرت زهرا(س) با ستیز و نبرد آغاز شد. سرتاسر زندگی این بانوی اطهر مبارزه با کفر و مبارزه با انحراف بود و زهرا(س) رزمنده میدان انحراف بودند. 

وی بیان کرد: در مسأله خیبر و بدر و احد و ... زهرا(س) در خانه بود و خبر پیروزی امیرالمومنین(ع) را می‌آوردند ولی قصه از یک جایی تغییر می‌کند و به جایی می‌رسد که زهرا(س) به عنوان رزمنده وارد میدان می‌شود. در میدان ستیز انحراف، زهرا(س) به میدان رفته و علی(ع) در خانه نشست و رزمنده این میدان حضرت صدیقه طاهره(س) بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: حضرت زهرا (س) نشان داد برای یک آدم دین‌مدار زندگی زمانی مبارزه با بی‌دینی، زمانی مبارزه با کفر و استکبار و زمانی هم مبارزه با انحراف و ظلم‌ستیزی است.

وی تصریح کرد: آن روز اگر حضرت زهرا(س) به میدان مبارزه با انحراف نمی‌آمدند، امروز از اسلام، قرآن و دین چیزی باقی نمانده بود. 

آیت الله علم الهدی افزود: این امت که ساخته و پرداخته وحی است باید به وسیله وحی رهبری شود. اگر بنا شود غیر از وحی آن را رهبری کند نتیجه آن انحراف و کج‌روی امت است و با این امر از اسلام چیزی نمی‌ماند.

وی گفت: قضیه به اینجا کشید و در این حال تنها راه حل این است یک نقطه اعتراضی در مقابل جریان انحراف از امامت به وجود آید و این نقطه اعتراض تا آن زمان که جریان انحراف از خط امامت چه در شکل حکومت بنی امیه و بنی عباس و چه در شکل سایر حکومت های غیرولایی بر امت اسلام حاکم است، به عنوان یک نقطه اسلام ناب در دل این امت وجود داشته باشد و این تنها راه حل مشکل است.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: برای ایجاد این نقطه قهرمان میدان صدیقه اطهر(س) است. زهرایی که زندگی‌اش با مبارزه و رزمندگی آغاز شده است. وجود مقدس حضرت زهرا(س) به عنوان یک مبارز و قهرمان در تداوم کفرستیزی در عرصه انحراف ظاهر شد.

وی اظهار کرد: اگر قرار بود اسلام به دست تبعیض‌های نابکارانه و عیاشی و میگساری‌های حکام بعد از سقیفه درآید و سرنوشت قرآن به دست آنان بیفتد از اسلام و قرآن اثری نمی‌ماند. بایستی در یک جبهه اعتراضی با عنوان جبهه خط وحی عرصه‌ای به وجود آید و به وجود آوردن این عرصه آن هم در دل مردمی که طی 70 روز از واقعه غدیر همه چیز را به فراموشی سپرده بودند کار آسانی نبود و مجاهده سرسختانه‌ای بود.

وی گفت: اگر مجاهدات زهرا(س) را در کنار مجاهدات علی(ع) قرار دهیم باید گفت که مجاهدات زهرا(س) هم وزن مجاهدت علی(ع) بود. در همه آن مبارزه علی(ع) با کفر بود که به پیروزی رسید اما مجاهده زهرا(س) در جبهه اعتراضی مقابل جریان انحرافی بود که پیروز شد. اگر در آن زمان سه یا 7 نفر به ولایت علی(ع) شهادت دادند ولی امروز بیش از 300 میلیون به ولایت علی(ع) شهادت می‌دهند. 

امام جمعه مشهد گفت: آنکه امروز مجاهده زهرا(س) را توصیف می‌کند، وجود پیغمبر اکرم(ص) است. حضرت فرمودند: دخترم فاطمه سیده زنان جهانیان است، روشنی چشمم است، میوه دل من است، زهرا جان من است که در کالبدم دمیده است، زهرا در ظاهر در شکل انسان است؛ اما از جنس بالاتر از انسان است.

علم‌الهدی افزود: ابراهیم جوینی از علمای اهل سنت در کتاب فرائد السمطین از رسول خدا(ص) این گونه روایت می‌کند: روزی پیامبر(ص) نشسته بودند، حسن‌بن علی بر ایشان وارد شد، دیدگان پیامبر که بر حسن افتاد، اشک‌آلود شد، سپس حسین بن علی بر آن حضرت وارد شد، مجدداً پیامبر(ص) گریستند. در پی آن دو، فاطمه(س) و علی(ع) بر پیامبر وارد شدند، اشک پیامبر با دیدن آن دو نیز جاری شد، وقتی از پیامبر(ص) علت گریه بر فاطمه را پرسیدند، فرمودند :وَ أَنِّی لَمَّا رَأَیْتُهَا ذَکَرْتُ مَا یُصْنَعُ بِهَا بَعْدِی کَأَنِّی بِهَا وَ قَدْ دَخَلَ الذُّلُّ فی بَیْتَهَا وَ انْتُهِکَتْ حُرْمَتُهَا وَ غُصِبَتْ حَقَّهَا وَ مُنِعَتْ إِرْثَهَا وَ کُسِرَ جَنْبُهَا [وَ کُسِرَتْ جَنْبَتُهَا] وَ أَسْقَطَتْ جَنِینَهَا وَ هِیَ تُنَادِی یَا مُحَمَّدَاهْ فَلَا تُجَابُ وَ تَسْتَغِیثُ فَلَا تُغَاثُ ... فَتَکُونُ أَوَّلَ مَنْ یَلْحَقُنِی مِنْ أَهْلِ بَیْتِی فَتَقْدَمُ عَلَیَّ مَحْزُونَةً مَکْرُوبَةً مَغْمُومَةً مَغْصُوبَةً مَقْتُولَة. فأَقُولُ عِنْدَ ذَلِکَ اللَّهُمَّ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهَا وَ عَاقِبْ مَنْ غَصَبَهَا وَ ذَلِّلْ مَنْ أَذَلَّهَا وَ خَلِّدْ فِی نَارِکَ مَنْ ضَرَبَ جَنْبَهَا حَتَّی أَلْقَتْ وَلَدَهَا فَتَقُولُ الْمَلَائِکَةُ عِنْدَ ذَلِکَ آمِین. زمانی که فاطمه را دیدم، به یاد صحنه‌ای افتادم که پس از من برای او رخ خواهد داد، گویا می‌بینم ذلت وارد خانه او شده، حرمتش پایمال گشته، حقش غصب شده، از ارث خود ممنوع گشته، پهلوی او شکسته شده و فرزندی را که در رحم دارد، سقط شده؛ در حالی که پیوسته فریاد می‌زند وا محمداه؛ ولی کسی به او پاسخ نمی‌دهد، کمک می‌خواهد ؛ اما کسی به فریادش نمی‌رسد. او اول کسی است که از خاندانم به من ملحق می‌شود و در حالی بر من وارد می‌شود که محزون، گرفتار و غمگین و شهید شده است و من در اینجا می‌گویم خدایا لعنت کن هر که به او ظلم کرده، کیفر ده هر که حقش را غصب کرده، خوار کن هر که خوارش کرده و در دوزخ مخلد کن هر که به پهلویش زده تا فرزندش را سقط کرده و ملائکه آمین گویند.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/البرز صبح روز سه‌شنبه ششم بهمن ماه، قطعه یک آزادراه تهران-شمال با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
استانی
«خبرگزاری مهر» سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، پیش از ظهر امروز ضمن بازدید از پارک علم و فناوری خراسان رضوی، در جمع خبرنگاران در ارتباط با وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی، اظهار کرد: خراسان رضوی در حوزه‌های دانش‌بنیان برای کشور استان مهمی است. ...
استانی
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان مطرح کرد
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/گیلان مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان گفت: به جهت رعایت سلامت مومنان امسال مراسم معنوی اعتکاف در گیلان برگزار نخواهد شد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مهرزاد لطفی ظهر سه شنبه در حاشیه کارگروه سلامت جمع خبرنگاران بیان کرد: سه نفر در استان فارس که مشکوک به کرونا بودند نتایج اولیه آنان مثبت بوده و نتایج آزمایشات این افراد به تهران فرستاده شده است. لطفی افزود: ۴٠٠ مورد بستری در ب...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علی موسی پور پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران از کشف ۳ تن آلوچه و لواشک غیر بهداشتی در قرچک خبر داد و اظهار داشت: با کسب اطلاعات و گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت کارگاهی بدون مجوز تحقیق و بررسی در دستور کار مأموران پلیس قرار...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/زنجان معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: هلال‌احمر زنجان ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی مورد نیاز از این استان به هم‌وطنان زلزله‌زده در استان آذربایجان‌غربی ارسال کرد.
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/هرمزگان استاندار هرمزگان با ابلاغ دستوری به رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، بر لزوم به کارگیری تمامی امکانات جهت کنترل سلامت مسافران در مبادی ورودی استان هرمزگان برای پیشگیری از بیماری کرونا، تاکید کرد.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از علوم پزشکی، عباس علیمرادیان اظهار داشت: علاوه بر این تعداد ماسک، سه هزار عدد اقلام دارویی نیز به صورت غیرقانونی در این انبار نگهداری می‌شد و دستگاه لیبل و تاریخ‌زن نیز از این انبار واقع در یک منزل مسکونی در اراک کشف و ...
استانی
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمانشاه رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به مثبت بودن نتیجه یک فرد مشکوک به کرونا در استان، گفت: این بیمار پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شد.
استانی
مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/کرمان مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از واگذاری ۵ بنای تاریخی به بخش خصوصی خبر داد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی

زندگی سالم و موفقصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است