ورزشی 17:55 - 07 تیر 1401
نایب رئیس کمیته ملی المپیک گفت: حیف نیست از رشته‌های مدال آوری مثل بوکس و شمشیربازی حمایت نشود؟

باقرزاده: در مجمع بوکس حرمت‌ها حفظ شد/ رشته‌ای  که مدام در دسته 3 و4 آسیا بوده 7 میلیارد گرفته است

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، فضل الله باقرزاده درباره مجمع امروز فدراسیون بوکس، اظهار داشت: مجمع عادی سالانه بود. فعالیت های یک سال فدراسیون در بحث‌های ورزشی، فرهنگی، آموزشی، مالی و ... مورد بررسی قرار گرفت. به این دلیل که مجمع بالاترین رکن فدراسیون‌های ورزشی است باید تاییدیه نهایی درمورد این فعالیت‌ها توسط اعضای مجمع صادر شود. امروز بحث‌های زیادی درباره حسابرسی و سایر فعالیت ها شد. بوکس و همین که در مجامع بین‌المللی شرایط خاصی دارد و در سطح جهانی مدال آور شده در مجموع موفق بوده است.

وی درمورد گلایه پیشکسوتان از نداشتن خانه بوکس و اینکه فدراسیون کشتی خانه این رشته را در مجموعه آزادی گرفته است، توضیح داد: از این موضوع اطلاع ندارم اما می‌دانم کمیته ملی المپیک سالنی که در کنار آکادمی ملی المپیک است، تجهیز کرده و اختصاصی در اختیار بوکس گذاشته است. سالن ناطق نوری در اختیار بوکس است. این اقدام با تلاش حسین ثوری، رئیس فدراسیون صورت گرفته است. در هیات اجرایی کمیته این موضوع را مصوب کردیم. این سالن به عنوان خانه بوکس در مجموعه انقلاب وجود دارد.

نایب رئیس کمیته ملی المپیک اضافه کرد: باید بگویم این رشته به راحتی می‌تواند جزو رشته‌های مدال آور المپیک باشد. همانگونه که در شمشیربازی چنین موضوعی را نشام دادیم، بوکس هم توانایی خودش را نشان داده است. بوکس هم مانند شمشیربازی با دست خالی به مدال جهانی رسید. اگر مثل برخی رشته‌ها رتبه سوم مشترک داشتیم، شمشیربازی در المپیک 2016 ریو مدال می‌گرفت زیرا مجتبی عابدینی چهارم شد. بوکس و شمشیربازی نشان داده‌ می‌توانند پس از تیراندازی، کاراته و دو و میدانی به کفه رشته‌های مدال آور المپیکی پس از تکواندو، وزنه برداری و کشتی اضافه شوند. بوکس و شمشیربازی نیاز به توجه دارند. 

باقرزاده درباره اینکه بارها رئیس فدراسیون بوکس از صالحی امیری درخواست کرده خوابگاه شماره 9 که در آکادمی ملی المپیک بالای طبقه انجمن ورزشی‌نویسان قرار گرفته در اختیار ورزشکاران این رشته قرار بگیرد، گفت: اینگونه نیست که هیات اجرایی کمیته ملی المپیک و شخص صالحی امیری از ثوری حمایت نکرده باشند. در تامین اردوها، خوابگاه‌ها، خورد و خوراک‌ها یار و یاور رئیس فدراسیون بوکس بودیم. حتی وزارت ورزش هم این کار را انجام داده است. البته بودجه محدود است و اگر صدای‌مان در‌می‌آید و می‌گوییم کمیسیون فرهنگی مجلس از بین 29 رشته المپیکی، فقط به 13 رشته کمک کرده به همین خاطر است. 

وی ادامه داد: دست کمیسیون فرنگی مجلس درد نکند اما آن 16 رشته مثل بوکس، تیراندازی، بدمینتون و ... چه می‌شوند؟ فدراسیون انجمن‌های ورزشی که چهار رشته المپیکی دارد چه می‌شود؟ از رشته خودم دفاع نمی‌کنم. والیبال چه می‌شود که شور و شعف را پس از پیروزی مقابل آمریکا به مردم اهدا کرده است؟ مگر چه مقدار به این رشته پول می‌دهند؟ آن وقت به رشته‌ای که در سطح دسته سه و چهار آسیا گیر کرده و در قهرمانی آسیا و المپیک نمی‌توان اسم آن را آورد، هفت میلیارد کمک دریافت کرده است.

رئیس فدراسیون شمشیربازی درمورد دلیل این اقدام مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: فکر می‌کنم به هرکس که دوست و رفیقی داشته کمک کرده‌اند. این درست نیست. بوکس مدال جهانی گرفت که خیلی مهم است. وقتی جامعه این رشته را دیدم، خیلی ناراحت شدم. وظیفه من نیست چنین حرف‌هایی بزنم اما به عنوان یکی از اعضای مجمع می‌گویم حیف نیست از چنین رشته‌ای حمایت نشود؟ آن وقت به رشته‌ای که در حد قهرمانی آسیا و المپیک نیست و در جهان جایگاهی ندارد، چگونه 18 میلیارد پرداخت می‌کنند؟ اگر بحث فرهنگی است این پول را بین فدراسیون‌ها تقسیم کنید. من استاد دانشگاه هستم. آیا نمی‌توانیم کار فرهنگی کنیم؟ کار فرهنگی را هم قوی انجام می‌دهیم اما این مسائل ذهن آدم را جریحه دار می‌کند.

باقرزاده تصریح کرد: باید دید متر و معیار چیست؟ متر و معیار این است که اگر رشته‌ای مدال آورد باید به آن پول بدهند. تیراندازی مدال المپیک آورده و برای مملکت افتخارآفرین شده است. باید حقش را بدهید. جواد فروغی مدالی گرفته که هیچکس تصور آن را نمی‌کرد. دیدید پس از کسب مدال طلای المپیک دنیا علیه او جوسازی و فروغی را تخطئه کرد. دنیا از کسب مدالش ناراحت شد اما در کشورمان به فدراسیون تیراندازی دو زار پرداخت نمی‌کنیم؟

وی افزود: من و 18 رئیس فدراسیون دیگر به قالیباف نامه زدیم. زمان نداشتیم اما 40 فدراسیون آن نامه را امضاء می‌کردند. حتی فدراسیون‌هایی که 4،3 و 2 میلیارد هم گرفتند این نامه را امضاء کردند زیرا ناراحت بودند از اینکه چه کسی این تقسیم بودجه را ارزشیابی کرده و سنجیده است. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چهار دهه سابقه دارند. آنها می‌گویند دانیال شه‌بخش مدال برنز جهان را در بوکس گرفته و هزار امتیاز می‌گیرد. اگر هر امتیاز چهار میلیون باشد، باید چهار میلیارد به بوکس داد. اینگونه باید ارزشیابی کرد.

رئیس فدراسیون شمشیربازی توضیح داد: در غیر این صورت رشته‌ای که مدام در دسته سه و چهار آسیا جلو و عقب می‌کند، ناگهان هفت میلیارد می‌گیرد. مشخص است دوستی در این میان وجود داشته است. ایرادی هم ندارد دوستان از این صحبت‌های من ناراحت شوند. نباید حرف بزنم؟ طبق فرمایش مقام معظم رهبری که گفتند حرف بزنید، ما هم حرف‌مان را می‌زنیم. مگر رهبری به نمایندگان مجلس به تازگی تذکر ندادند که در انتصابات دخالت نکنید؟ آنها بودجه مملکت را تقسیم کرده و خودشان هم باید پاسخگو باشند. من یک دانشگاهی و معلم هستم. بوکس افتخارآفرین است. از مجمعش لذت بردم. انتقاد کردند، حرف زدند و حتی با هم دعوا کردند اما حرمت‌ها حفظ شد. این خیلی مهم است. 

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار ورزشی

ورزشی
«خبرگزاری فارس» دونده سرعتی تیم ملی دوومیدانی مردان ایران با رتبه پنجم به رقابت خود پایان داد.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» تیم فوتبال پرسپولیس پس از یک روز استراحت، تمرینات خود را برای اولین بازی لیگ از امروز پیگیری کرد.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» ملی‌پوش دوچرخه سواری کشورمان با حضور در دهکده مسابقات دست به انجام اقدامی شایسته زد.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» مراسم قرعه‌کشی رقابت‌های هندبال قهرمانی زنان آسیا برگزار می‌شود.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» مهاجم تیم ملی فوتبال سوریه با عقد قراردادی رسمی راهی العربی قطر شد.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» دونده 400 متر با مانع کشورمان با قرارگرفتن در رتبه چهارم، از رسیدن به مدال بازماند.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» هادی کردی طی حکمی از سوی رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی به عنوان دبیر کمیته جودو فراکسیون منصوب شد.
ورزشی
«خبرگزاری فارس» سرمربی تیم ملی ب والیبال ایران پس از پیروزی برابر تیم قطر گفت: می‌دانستم این مسابقه چالش خوبی برای بازیکنان ایران خواهد داشت و خوشبختانه از عهده این دیدار برآمدند.
ورزشی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، یازدهمین مرحله از اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان برای حضور در رقابت‌های جهانی صربستان، روزهای ۲۳ مرداد لغایت ۲ شهریورماه در خانه کشتی شهید صدرزاده برگزار می‌شود. اسامی نفرات دعوت شده به این اردو به شرح زیر است: ۵۵ کیلوگر...
ورزشی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های تکواندو در بازی‌های همبستگی اسلامی از ب صبح امروز با حضور ۲۴۸ تکواندوکار از ۳۹ کشور با قضاوت ۳۲ آغاز شد. در روز نخست مبارزات اوزان ۵۷- و ۵۳- کیلوگرم در گروه زنان، ۵۴- و ۵۸- کیلوگرم در گروه مردان برگزار شد که تیم کشور...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است