استانی 01:27 - 07 تیر 1401

لرستان نیازمند توجه ویژه قوای سه‌گانه است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی شامگاه دوشنبه در جلسه با آیت الله خاتمی امام جمعه موقت تهران در سخنانی با تاکید بر اینکه رسالت علما و دانشمندان همان رسالتی است که بر عهده انبیا الهی و پیشوایان معصوم بوده است اظهار داشت: یک جریان سالم، فرهنگی، دینی، متنفذ و تأثیر گذار که در طول تاریخ با ایثار، جهاد، شهادت و فداکاری از رسول گرامی اسلام آغاز شد و به وسیله پیشوایان معصوم و نایبان امام عصر ادامه پیدا کرده است.

ترویج معارف و اخلاق اسلامی توسط حوزه‌های علمیه

وی بیان داشت: تا کنون این جریان سالم، فرهنگی، دینی و تأثیر گذار در این عصر به ما رسیده است، ورودمان به قرن چهاردهم، ورودی بود که کشور ما مورد اشغال بیگانگان قرار گرفت و بیگانگان سرنوشت کشور ما را تعیین کردند، شخصی دست نشانده را برای حاکمیت ما قرار دادند، روحانیت و حوزه‌های علمیه مورد تهاجم پهلوی اول قرار گرفت، در چنین موقعیت سخت و دشواری امام راحل از درون حوزه علمیه قد بلند کرد، مدت ۴۰ سال پهلوی اول و پهلوی دوم، روحانیت را مورد هجوم قرار دادند و روحانیت دفاع می‌کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه خداوند از دل همین سختی‌ها و دشواری‌ها، حکیمی، فقیهی، عارفی و مفسری را تربیت کرد که از سال ۴۲ هجوم روحانیت آغاز شد و در سال ۴۲ آمریکا، اسرائیل و طاغوت داخلی را مورد هجوم قرار داد و ۱۵ سال این هجوم و تهاجم از سوی امام راحل و یاران با وفایش ادامه پیدا کرد، گرچه در این مدت جمع زیادی به زندان افتادند، شکنجه شدند، تبعید شدند و به شهادت رسیدند.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به اینکه در این جمع ما هم علمایی حضور دارند که تبعید شدند و جمعی دهم به درجه رفیع شهادت نائل شدند افزود: اما با این سختی‌ها و دشواری‌ها خداوند در روز ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب را به مردم متدین و انقلابی و شریف ایران اسلامی هدیه کرد.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی فرصتی را برای حوزه‌های علمیه فراهم کرد تا ارتباطش با مردم در داخل و خارج از کشور فراهم شود افزود: در این یک قرن در استان لرستان، عالمان و مجتهدان به نامی در تبلیغ، تبیین، تدریس در نقاط مختلف به نشر معارف اسلامی و آموزه‌های اهل بیت پرداختند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه حوزه‌های علمیه در طول تاریخ کانون فضیلت‌ها، مرکز و سرچشمه مکارم و اخلاق اسلامی بوده است گفت: این معارف و اخلاق اسلامی را در بین مردم ترویج دادند.

حجت الاسلام شاهرخی تصریح کرد: در چنین وضعیتی علما استان لرستان تا کنون با رسالت الهی خود تلاش کردند انجام وظیفه کنند، تقدیم شهدا، پشتیبانی از جنگ تحمیلی، حضور در صحنه‌های مختلف را همواره از سوی مردم استان داشته‌ایم.

نقش مؤثر لرستان در تأمین امنیت کشور

وی با اشاره به اینکه این استان هم امنیت خودش را حفظ کرده و هم در ایجاد امنیت در استان‌های دیگر حضوری پر رنگ و ارزشمند داشته که قابل تقدیر است افزود: امروز ما همچنان نیازمند همان جریان سالم، فرهنگی، دینی، فعال، متنفذ و تأثیر گذار هستیم که برگرفته از تبیین، استدلال و پاسخگویی به شبهات بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی باشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه به برکت انقلاب اسلامی ۱۳ مدرسه علمیه برادران و ۱۳ مدرسه علمیه خواهران با جمعیت تقریبی سه هزار و ۵۰۰ نفر در استان فعال هستند گفت: این جز برکات انقلاب اسلامی است، امروز در این استان رویش‌های انقلاب اسلامی به وفور از گروههای جهادی، جوانان انقلابی و حزب الهی شکل گرفته است.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه برخی از این گروهای جهادی در دورترین و محروم‌ترین نقاط استان مشغول فعالیت‌های فرهنگی و محرومیت زدایی هستند افزود: لرستان به واسطه اینکه هم مرز با استان‌های مرزی بوده در طول جنگ تحمیلی از سوی دشمن بعثی آسیب‌های فراوانی دیده است، این استان هم در آمدن هواپیماهای دشمن مورد تهاجم قرار می‌گرفت و هم در برگشت.

تنها نیمی از خسارت‌های سیلاب جبران شد

وی بیان داشت: استان به واسطه مسائل اقتصادی دچار ضعف است و نیازمند توجه ویژه است، در طول بیش از دو سال، ۲۱ وزیر و معاون وزیر را ملاقات کرده‌ام تا وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان را به اطلاع آنها برسانم، برخی می‌گفتند ما چنین اطلاعی از استان لرستان نداریم، تصورمان این است که لرستان به جهت رشد اقتصادی وضعیتی بهتر از این دارد، این در حالی است که تورم، بیکاری، عدم رونق مطلوب کسب و کار، آسیب‌های اجتماعی سالهاست که گریبانگیر این استان شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: صنایع بزرگ ما یا تکمیل نشده تعطیل شده‌اند و یا تکمیل شده، تعطیل شده‌اند، کارگاه‌های ما در شهرک‌های صنعتی هم با همین وضعیت گرفتار شده‌اند.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه در قضیه سیلاب، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان به لرستان خسارت وارد شد بیان داشت: هنوز نیمی از آن خسارات باقی مانده است، اگر این نیم هم جبران شود ما به شرایط قبل از وقوع سیلاب تازه بر می‌گردیم.

لرستان نیازمند توجه ویژه قوای سه گانه است

وی با اشاره به اینکه لرستان نیازمند توجه ویژه قوای سه گانه است تصریح کرد: بزرگانی که کلامشان نافذ و تأثیرگذار است مانند حضرتعالی، می‌توانند این استان را یا یاری کنند، ما نیازمند تحول همراه با جهش هستیم، تحول به تنهایی گذشته استان ما را جبران نمی‌کند، بلکه تحول همراه با جهش لازم است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه اعتبارات قطره چکانی که به این استان داده می‌شود نمی‌تواند در لرستان ایجاد تغییر محسوس کند ادامه داد: ما بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه صنایع تعطیل شده موجود داریم و اگر اراده مصممی از سوی دستگاه اجرایی و قضائی باشد می‌تواند هزاران نفر را در این استان مشغول به کار کنند.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه در حضور رئیس جمهور چهار مؤلفه را ذکر کردم که می‌توانند آغازی برای تحول همراه با جهش در استان ما باشد گفت: یکی این از این مؤلفه‌ها توجه به مسائل فرهنگی و دینی است.

وی گفت: خانه‌های عالم، مصلاها، مساجد و… نیمه تمام در استان نیازمند تکمیل هستند، توجه به کانون‌های فرهنگی و دینی می‌تواند در ارتقای فرهنگی و دینی استان نقش آفرین باشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به ظرفیت‌های فراوان لرستان در حوزه آب، زمین‌های حاصلخیر، باغات، دامداری‌ها و… گفت: آینده برای استان ما و کشور روشن است، چون داشتنی‌های ما فراوان‌تر از کاستی‌ها است، با یاری خدا، تعاون، خرد جمعی، هم صدایی و وحدت این آینده روشن برای استان و کشور ما رقم خواهد خورد.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» علیرضا گلرخ در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: جوی پایدار تا پایان هفته بر خراسان شمالی حاکم خواهد بود. سرپرست اداره تحقیقات کاربردی هواشناسی خراسان شمالی ادامه داد: پدیده غالب تا روز پنج شنبه آفتاب و گاهی وزش باد است. وی افزود: در این مدت تغییر ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بهمن امیری مقدم شامگاه یکشنبه در در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه که با حضور اعضای ستاد در محل سالن جلسات شهید سلیمانی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هیچ کاری مهمتر از ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری در استان وجود ندار...
استانی
«خبرگزاری مهر» سید محمد پاکمهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: عدم اجرای فاز دوم پتروشیمی که توسط دولت قبل کلنگ زنی شده بود، اعتماد مردم را خدشه دار کرد. نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید رئیس دولت سیزدهم از پتروشیمی، گفت: اجرای فاز دوم پت...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان میثم لک‌زایی ضمن تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در مجموعه نوسازی مدارس در راستای توسعه فضاهای آموزشی اظهار کرد: تلاش می‌شود تا در سالجاری حدود یک‌هزار و ۵۰۰ کلاس درس ...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 32 MB خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها - هادی نجف زاده: یکی از آئین‌های کهن و باستانی شهر برزک از توابع شهرستان کاشان که در روز موسوم به شش امام حسین (ع) هر سال در این شهر برگزار می‌شود، آئین «سفره برکت» است که در آن مردم انواع فرآورد...
استانی
«خبرگزاری مهر» مهدی جعفری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: سفر معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و معاون سازمان و رئیس مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی در خراسان جنوبی نتایج و مصوبات بسیار خوبی داشت که نیازمند اطلاع رسانی به مردم و جامعه هدف ا...
استانی
«خبرگزاری مهر» هادی محمود نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن ایام اربعین حسینی و حضور زائران ایرانی از نقاط مختلف کشور و همچنین زائران کشورهای دیگر، حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در حال برنامه ریزی برای میزبانی مناسب از زائران ار...
استانی
«خبرگزاری مهر» خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: توجه به زیرساخت‌های مختلف مرز مهران برای اربعین امسال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه در اربعین امسال شاهد جمعیت بسیار بیشتر از سال‌های گذشته هستیم و اینکه اربعین امسال در گرما برگزار می‌شود. توجه به زیرساخت‌ها...
استانی
«خبرگزاری مهر» رضوان باقلاچی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: چهار مرجع صادرکننده مجوز برای تشکل‌های مردم‌نهاد به غیر از فرهنگ و ارشاد در این حوزه فعال هستند و سعی می‌کنند تا با هدف جلب مشارکت مردمی اجازه فعالیت به تشکل‌های مردم‌نهاد را ارائه کنند. وی تصریح...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، اردشیر مطهری شامگاه یکشنبه در مراسم تقدیر از خبرنگاران به میزبانی به میزبانی فرهنگسرای خورشید تابان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی نسبت به اجرای دستورات وزارت خانه‌های مربوطه اقدام کنند، ابراز کرد: ضرورت پاسخگویی مسئولان به خبر...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است