استانی 09:50 - 05 تیر 1401

گام شورای فرهنگ عمومی برای ارتقای حوزه فرهنگ در دبیران

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: اهمیت حوزه فرهنگ در مسیر رشد و تعالی یک جامعه بر کسی پوشیده نیست و همگان بر این موضوع واقف هستند که فرهنگ پایه و شالوده یک جامعه را پی ریزی می‌کند.

برخی جامعه شناسان، فرهنگ را به عنوان نیروی عمده ای تعریف می‌کنند که عناصر گوناگون جهان اجتماعی یا به تعبیر خودشان نظام کنش را به هم متصل می‌سازد به باور کارشناسان این بخش، توسعه عرصه‌های گوناگون جامعه بدون توسعه فرهنگ نه می‌تواند مدوام و پایدار باشد و نه می‌تواند در جهت خودشکوفایی و تکامل انسانی مؤثر واقع شود.

در دهه‌های اخیر دولتمردان و برنامه ریزان در سراسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که توجه به مقوله فرهنگ و توسعه فرهنگی می‌تواند زمینه توسعه دیگر بخش‌های جامعه را فراهم آورد.

در این میان سرانه فرهنگ باید براساس جایگاه و نقش تعریف شده آن باشد و به معنای واقعی به این باور داشت که فرهنگ پی ریزنده بنیان یک جامعه است و باید به آن توجه ویژه داشت.

در همین راستا شهر قرآنی دبیران از توابع بخش مرکزی شهرستان زرین دشت با تکیه بر همکاریهای مردمی این شهر تلاش دارد تا با تشکیل جلسات فرهنگ عمومی بصورت مستقل از مرکز شهرستان، دبیران را در مسیر توسعه فرهنگی و اقتصادی قرار دهند.

در این میان مسئولان و امام جمعه این شهر در کنار مشارکت و همیاری عموم مردم تلاش دارند تا در مسیر توسعه فرهنگ و زیر ساخت‌های آن گام بردارند.

به همین منظور نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهر امروز پنجم تیر با حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرین دشت در سالن جلسات دفتر امام جمعه دبیران برگزار شد.

لزوم ترمیم و اصلاح ریشه‌های آسیب دیده فرهنگ با برنامه‌های راهبردی

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرین دشت در این نشست شناسایی آسیب‌های اجتماعی را یکی از اولویت‌های اصلی شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد و گفت: اگر اندیشه اجتماعی اصلاح نشود، کار فرهنگی به ثمر نمی‌نشیند.

حجت الاسلام غلامرضا دروندپور با بیان اینکه روحانیون در خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی هستند، تصریح کرد: وظیفه اصلی در بحث فرهنگ به عهده جامعه روحانیت است که با فعالیت‌های راهبردی، تفکر و تعقل جامعه بر اساس رفتار آنها شکل می‌گیرد.

خطیب جمعه زرین دشت با ذکر این نکته که مداد عالم از خون شهید بالاتر است، اظهار کرد: این افراد با مداد خود تولید کننده فرهنگ بر اساس اندیشه صحیح اسلامی هستند.

وی شورای فرهنگ عمومی را یکی از نهادهای قانونی زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی برشمرد و تاکید کرد: با اینکه میدانیم فرهنگ رتبه اول اولویتهای کشور است اما همچنان سنگ اندازی های مسیر فرهنگی تداوم دارد.

دروندپور با اشاره به اینکه وظیفه شورای فرهنگ عمومی سیاست گذاری صحیح در مسائل فرهنگی جامعه است، متذکر شد: شناخت آسیب‌ها و معضلات اجتماعی، پیدا کردن راه حل مناسب، تمرکز در فعالیت‌های فرهنگی و سیاست گذاریهای منطقی در این مسیر از وظایف اصلی این نهاد است.

امام جمعه زرین دشت بر لزوم همکاریهای بین بخشی برای حل معضلات اصلی شهرستان زرین دشت تاکید کرد و گفت: مساله اعتیاد و طلاق دو موضوع اساسی در این شهرستان است که باید با یک برنامه ریزی جامع و قابل اجرا برای آن چاره اندیشی شود.

وی تاکید کرد: بر اساس نقشه مهندسی فرهنگی استان باید جلسات شورای فرهنگ عمومی مساله محور باشد تا بتواند با تشخیص درد جامعه به دنبال راه حلی برای علاج آن باشد.

دروندپور بیان داشت: برای حل مساله اعتیاد در ابتدا باید این بیماری ریشه یابی وپس از آن به فکر درمان آن بود.

گام شورای فرهنگ عمومی برای ارتقای حوزه فرهنگ در دبیران

وی خلأ و کمبود عاطفی را یکی از دلایل گرایش به مصرف مواد مخدر عنوان کرد و افزود: بیشتر افراد گرفتار درمنجلاب اعتیاد از کمبود محبت شدید و خلاءهای عاطفی رنج می برده اند که برای رهایی از این کمبودها به مصرف مواد مخدر روی آورده اند.

آموزش خانوارها در مواجهه با افراد ترک کرده از اعتیاد از دیگر نکاتی بود که رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرین دشت به آن اشاره کرد و گفت: باید از سوی نهادهای متولی، آموزش‌های لازم به خانواده‌ها برای دوران بازپروری معتادان داده شود، وگرنه نوع رفتار غلط با این افراد منجر به لغزش دوباره آنان به سمت اعتیاد می‌شود.

ریشه‌های آسیب دیده فرهنگ با برنامه‌های راهبردی ترمیم شود

امام جمعه زرین دشت در ادامه با ذکر این نکته که اعضای شورای فرهنگ عمومی متشکل از نخبگان یک جامعه است، متذکر شد: ریشه‌های آسیب دیده فرهنگ باید با برنامه‌های راهبردی شورای فرهنگ عمومی ترمیم شود.

وی لازمه رسیدن به جامعه‌ای پویا و سالم را ترویج آموزش‌های لازم فرهنگی برای نونهالان عنوان کرد و گفت: اگر تمامی برنامه‌های آموزشی و فرهنگی را به نونهالان پیش دبستانی و مقاطع ابتدایی اختصاص دهیم بدون‌شک تا ۷ یا ۸ سال آینده شاهد رویش نوجوانان انقلابی خواهیم بود که جانشان را برای انقلاب می‌دهند.

دروند پور خاطرنشان ساخت: اگر تفکر و تعقل درست شد بقیه حوزه‌های فرهنگی نیز درست می‌شود.

قرارگاه شورای فرهنگ عمومی آمادگی کامل برای مقابله با اقدامات ضد فرهنگی داشته باشد

در ادامه فرماندار زرین دشت با تاکید بر اینکه امیدگستری وآینده نگری باید از وظایف اصلی شورای فرهنگ عمومی باشد، متذکر شد: شورای فرهنگ عمومی باید به دنبال ایجاد امید ونشاط در جامعه باشد.

رسول بهمنی به اشاره به فرامین رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ که می‌تواند یک ملت را عزیز، توانا، نوآور ودارای آبروی جهانی کند، یادآور شد: همه مسئولین ودستگاه های اجرایی در قبال فرهنگ عمومی وظیفه شرعی دارند وباید با جدیت وحساسیت ویژه ای ضمن پیگیری مباحث فرهنگی، انتظارات مردمی از حوزه‌های مختلف فرهنگی را بررسی کنند.

قائم مقام شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرین دشت این شورا را بازوی هماهنگ کننده دستگاه‌های فرهنگی و عمومی دانست و افزود: شورای فرهنگ عمومی در واقع قرارگاه عملیاتی فرهنگ است واین قرارگاه باید آمادگی لازم برای مبارزه با اقدامات ضد فرهنگی داشته باشد.

بهمنی خاطرنشان ساخت: دشمن در جبهه جنگ نرم به دنبال انجام اقدامات هنجارشکنانه وضد فرهنگی است، بنابرین تمامی دستگاه‌های متولی فرهنگی میباست ضمن ایجاد آمادگی، زمینه لازم را برای رشد وتوسعه فرهنگ عمومی جامعه ایجاد کنند.

فرهنگ زیر بنای توسعه و تقویت کننده هویت جامعه است

در ادامه امام جمعه شهر دبیران نیز در سخنانی فرهنگ را زیربنای توسعه همه جانبه و تقویت کننده هویت جامعه دانست و گفت: برای رسیدن به توسعه و پیشرفت در حوزه‌های مختلف باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در حوزه‌های فرهنگی صورت گیرد.

حجت الاسلام احسان تندگام اظهار کرد: هم افزایی دستگاه‌های مختلف در حوزه فرهنگ باید در یک راستا باشد تا شاهد اثرگذاری بیشتر آن در جامعه باشیم.

وی با تاکید بر اینکه سند توسعه فرهنگی شهرستان می‌تواند نقشه راهی برای دستیابی به اهداف والای فرهنگی در شهرستان و دبیران باشد، تاکید کرد: به همین لحاظ باید از ظرفیت بخش‌های مختلف و نخبگان جامعه در این راه بهره لازم را برد.

خطیب جمعه دبیران ضمن قدردانی از مشارکت مردم و مسئولان این شهر در برنامه‌های مختلف ملی و مذهبی ابراز کرد: مردم دبیران با مشارکت و همدلی بی نظیرشان در فعالیت‌های عام المنفعه اثبات کرده اند که فرهنگ دوست و پای کار هستند و همین موضوع باعث شده است تا دبیران در مسیر توسعه فرهنگی و اقتصادی قرار گیرد.

حجت الاسلام تندگام در بخش دیگری از سخنان خود به آسیب‌های اجتماعی این شهر نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که با آغاز به کار شورای فرهنگ عمومی در این شهر شاهد کاهش آنها باشند.

او مطالبه گر نبودن مردم دبیران را از مهمترین آسیب‌های این شهر بیش از ۱۵ هزار نفری عنوان کرد و افزود: مردم عزیز باید با مطالبه گریه‌ای به حق و شدنی حضور خود را در صحنه اجتماعی پررنگ کنند.

امام جمعه دبیران همچنین بر لزوم‌فعالسازی مساجد و کانون‌های فرهنگی و هنری وابسته به این قرارگاه دینی تاکید کرد و بیان داشت: مساجد قرارگاه فرهنگی هر شهر و زمینه ساز رشد دینی جامعه است که باید برای رونق بخشی به آن تلاش کرد.

وی ادامه داد: ترمیم بناهای فیزیکی و تزریق نیروهای انسانی ذبده در مدارس نیز یکی دیگر از مسائلی است که مورد مطالبه جدی مردم شهر دبیران است.

تندگام همچنین به توانمند سازی زنان با ارائه تسهیلات خود اشتغالی برای راه اندازی مشاغل خانگی تاکید کرد و گفت: نیم بیشتری از جمعیت زنان این شهر کارگر فصلی هستند که برای تهیه مایحتاج خود مجبورند عمرشان را در مزارع و جانشان را در مسیر جاده‌ها به کف دست بگذارند که این مساله به هیچ عنوان زیبنده جایگاه ارزشمند و والای زنان نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، ایجاد شهرک صنعتی و پیگیری شهرک گلخانه‌ای از دیگر موضوعاتی بود که امام جمعه دبیران از تلاش‌های خود و سایر مسئولان این شهر برای راه اندازی آن خبر داد.

شهرستان زرین دشت با دو بخش مرکزی و ایزدخواست و سه نقطه شهری حاجی آباد، شهرپیر و دبیران در ۲۷۳ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع شده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حمید سیلاوی شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: در این ۱۲ روز نیز یک هزار و ۶۰۰ زائر ایرانی و ۲ هزار و ۶۵۰ زائر عراقی از مرز چذابه خارج شدند؛ همچنین در این مدت یک هزار و ۹۰۰ زائر ایرانی و عراقی از مرز چذابه وارد کشو...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حامد یزدی مهر، شامگاه چهارشنبه در حاشیه بررسی وضعیت سیلاب فیروزکوه که عصر امروز به وقوع پیوست در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به نقشه‌های هواشناسی و پیش بینی‌های صورت گرفته و متعاقب آن هشدارهای صادر شده از سوی مدیریت بحران ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، بهمن امیری مقدم بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم گرامیداشت عملیات نصر هفت و یادواره شهدای لشکر ۲۹ حضرت نبی اکرم (ص) و آئین تجلیل از فرماندهان و خانواده شهدای عملیات نصر هفت، اظهار کرد: استان کرمانشاه حق بزرگی به گردن کشور دارد و هزی...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر بسطامی عصر امروز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات حوزه ایثارگران استان ایلام با تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، گفت: شهدای گرانقدر، اصلی‌ترین عاملان و آمران به معروف در جامعه هستند، از این رو همه ما باید...
استانی
«خبرگزاری مهر» سردار مهدی فرجی چهارشنبه در اجتماع دانشجویان بسیجی بر سر مزار شهید همدانی با بیان اینکه بعضی وقت‌ها تفاله‌های پس مانده‌ها و کسانی که در فتنه‌های گوناگون مانند فتنه ۸۸، جریاناتی را پیش می‌بردند در پی این هستند که جامعه را تست کنند؛ گفت: آنها در تلاش ه...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حسن بهرام نیا روز چهارشنبه در نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که با حضور بسطامی نماینده استان در مجلس شورای اسلامی و مجموعه اعضا برگزار شد، با تسلیت ایام شهادت حضرت امام سجاد (ع) با اشاره به این مهم که در برنامه‌های...
استانی
«خبرگزاری مهر» فرزاد شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در راستای تشدید بازدیدهای نظارتی به منظور کنترل کیفیت خدمات در واحدهای گردشگری استان اعم از مراکز اقامتی، پذیرایی و مجتمع‌های خدمات رفاهی با هماهنگی این اداره‌کل بازدید مشترکی با حضور دستگاه‌های مرتبط بر...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار سید صادق حسینی روز چهارشنبه از دفتر خبرگزاری مهر در استان کردستان بازدید کرد. وی در جریان این بازدید از خدمات و تلاش‌های خبرنگاران و عکاسان این رسانه در استان تقدیر کرد. فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان در ادامه سخنان خ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، مجید امیری چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته خبرنگار با بیان اینکه بانک مسکن مجری طرح‌های دولت در تأمین مالی ساخت مسکن است؛ عنوان کرد: در دولت سیزدهم قرار بر این شد تا طرح ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در کشور کلید بخورد ک...
استانی
«خبرگزاری مهر» قاسمعلی برزمینی در دیدار با تحریریه خبرگزاری مهر به مناسبت روز خبرنگار، اظهارکرد: خبرنگاران ورزشی استان همواره برای توسعه و ارتقای ورزش گلستان تلاش می‌کنند و از انتقادهای سازنده آنها نهایت بهره را می‌بریم. مدیرکل ورزش و جوانان گلستان افزود: گلستان ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنیصفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است