فرهنگی‌هنری 16:56 - 12 آذر 1401

برنامه‌ریزی برای آموزش سواد بازی قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، مرحله استانی هفتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران شامگاه دیشب با برگزاری آئین اختتامیه و معرفی برترین‌های مسابقات فیفا ۲۲ استان تهران در شهرستان ملارد به پایان رسید تا بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تجربه‌ای متفاوت از برگزاری این رویداد در استان‌ها و شهرستان‌های کشور را در تاریخچه برگزاری این جام ثبت و ضبط کند.

مرحله استانی هفتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران که از روز اول آذر ماه در خراسان رضوی کار خود را آغاز کرد و در استان‌های اردبیل، مازندران و قزوین ادامه پیدا کرد، سرانجام شامگاه دیشب در شهرستان ملارد استان تهران به کار خود پایان داد.

محمدامین حاجی هاشمی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در آئین اختتامیه این رویداد که در فرهنگسرای بعثت شهرستان ملارد با حضور مسئولان و مدیران استانی برگزار شد در سخنانی با اشاره به برگزاری هفتمین جام قهرمان بازی‌های ویدئویی ایران در قالب رویدادی ملی گفت: جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران در هفتمین دوره خود با شکلی متفاوت نسبت به دوره‌های قبل برگزار شد. این رویداد در این دوره از یک رویداد سالنی که هر سال در شهر تهران برگزار می‌شد، به رویدادی ملی تبدیل شد که در استان‌های مختلف و داخل بازی‌گاه‌های منتخب هر استان برگزار شد.

محمدامین حاجی هاشمی افزود: رویکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در برگزاری هفتمین دوره جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران صرفاً به برگزاری مسابقات خلاصه نشد و در این دوره در حاشیه برگزاری رویداد، برنامه‌ریزی ویژه‌ای نیز برای آموزش سواد بازی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف و شناسایی ظرفیت‌های هر استان در حوزه بازی‌سازی انجام شد.

وی ادامه داد: این برنامه در ادامه مسیر خود در آینده با کمک معاونت‌های مختلف بنیاد در دیگر استان‌های کشور ادامه پیدا می‌کند تا ظرفیت‌ها و استعدادهای ناشناخته در حوزه بازیکنان و بازی‌سازان در استان‌های مختلف شناسایی شود.

تولید بازی متناسب با زیست بوم فرهنگی کشور

جابرکریمی فرماندار شهرستان ملارد نیز در این مراسم با اشاره به تأثیرات برگزاری چنین رویدادهایی در ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه و مخاطبان کودک و نوجوان گفت: در شهرستان ملارد علی‌رغم تمام کمبودها، ظرفیت‌ها و استعدادهای خوبی در بخش‌های فرهنگی، هنری، ورزشی، علمی و اقتصادی وجود دارد که می‌توان با برگزاری چنین رویدادهایی و میزبانی این شهرستان در برگزاری این مسابقات در راستای شکوفایی این استعدادها قدم برداشت.

وی افزود: در حوزه بازی‌های ویدئویی دشمن از سال‌های گذشته با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به دنبال دستیابی به اهداف مورد نظر خود بوده و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است. در مقابل ما نتوانستیم آن طور که باید در مواجهه با این پدیده نوظهور که بسیاری از کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان ما را درگیر خود کرده، برنامه‌ریزی کنیم.

فرماندار شهرستان ملارد گفت: دشمن در راستای جنگ نرم و ناتوی فرهنگی با طراحی بازی‌های ویدئویی مختلف در اذهان مخاطبان کودک و نوجوان و خانواده‌های ما تأثیر گذاشته و امیدواریم که با برنامه‌ریزی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و تدوین سیاست‌های کلان برای این حوزه در دولت جمهوری اسلامی، بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود به طراحی و تولید بازی متناسب با زیست بوم فرهنگی کشور بپردازیم.

از جایگاه بازیکن به جایگاه تولیدکننده برسیم

محمد خراسانی زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز در آئین اختتامیه این رویداد در شهرستان ملارد با قدردانی از رویکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در استفاده از ظرفیت‌های استان‌ها و توجه ویژه به شهرستان‌های استان تهران برای برگزاری جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران گفت: از نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به بازی درخواست دارم که در کنار انجام بازی، به ساخت بازی نیز بپردازند و از جایگاه مخاطب و بازیکن به جایگاه تولیدکننده و کنشگر ارتقا پیدا کنند.

خراسانی زاده افزود: اتفاق خوبی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه قرار گرفته است، ارائه مجموعه آموزش‌های رایگان طرح «هنر برای همه» است. با توجه به ظرفیت‌های این طرح، این امکان وجود دارد که با همراهی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بتوانیم از بازی‌های خوب، موفق و پرمخاطبی که توسط نوجوانان و جوانان استان تهران طراحی و تولید می‌شود به شیوه‌های مختلف حمایت کنیم.

حمایت از دانش‌آموز نخبه بازی‌ساز

در حاشیه این مراسم اسماً امیدی دانش‌آموز سال دوازدهم شهرستان ملارد و برگزیده دو دوره برگزیده جشنواره سراسری فرهنگی و هنری دانش‌آموزان سراسر کشور در بخش بازی‌سازی به معرفی بازی در دست ساخت خود درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و ضمن توضیحاتش در خصوص روند ساخت و تکنیک مورد استفاده برای ساخت این بازی، درباره مشکلات عدم دسترسی به امکانات برای ساخت این بازی نیز صحبت کرد.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز پس از سخنان او اعلام کرد که تسهیلات ویژه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شامل استفاده رایگان از دوره‌های آموزشی تخصصی در انستیتو ملی بازی‌سازی، حضور در مرکز رشد بازی‌سازی و استفاده از حمایت‌ها و تسهیلات این مرکز، عضویت در ساختار حمایتی همگرا و تخصیص کمک هزینه ۳۰ میلیون تومانی برای خرید سخت افزار مورد نیاز برای ساخت بازی به این دانش‌آموز علاقه‌مند و نخبه به بازی‌سازی تعلق می‌گیرد.

در این مراسم همچنین از این دانش‌آموز بازی‌ساز با اهدا جایزه‌ای تقدیر شد.

رقابت میان مقام‌داران فیفای ایران

برگزاری مسابقه فینال رشته فیفا ۲۲ در بخش آقایان برای معرفی نفر اول این مسابقات در استان تهران از بخش‌های اصلی مراسم اختتامیه هفتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران در شهرستان ملارد بود. فینالی که یک پای آن یکی از مقام داران رشته فیفای ایران بود. این مسابقه در میان شور و هیجان مهمانان حاضر در سالن میان سامان جلالی از بازیکنان سرشناس و مقام دار رشته فیفا در ایران و علیرضا ایمانی برگزار شد و در نهایت با برتری ۳ بر ۲ سامان جلالی خاتمه یافت تا جایزه نقدی ۲۰ میلیونی این رویداد به او تعلق بگیرد. علیرضا ایمانی نیز با کسب مقام دوم جایزه ۱۵ میلیون تومانی را از آن خود کرد.

سومی این مسابقات و جایزه ۱۰ میلیون تومانی را هم سید محمدمحراب جعفری در دیدار رده‌بندی به‌دست آورد.

سید محمدمحراب جعفری نیز از مقام داران رشته فیفا در ایران است که در ششمین دوره جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران نیز مقام دوم را کسب کرده بود.

اهدا جوایز برترین‌های مسابقات فیفا ۲۲ در بخش بانوان و جوایز بخش دانش‌آموزی از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه هفتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران در شهرستان ملارد بود. در بخش بازی‌های موبایلی ایرانی نیز از نفرات اول تا سوم مسابقه بازی «کوییز» با اهدا جایزه (نفر اول ۲۰ میلیون تومان جایزه نقدی و نفرات دوم و سوم با جایزه غیر نقدی) تقدیر شد.

جوایز منتخبان سایر بازی‌های موبایلی ایرانی حاضر در این رویداد و مسابقات میان برندگان استان‌ها در بخش بازی فیفا ۲۲ اواخر دی ماه برگزار می‌شود.


11754103
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار فرهنگی‌هنری

فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری فیلم سینمایی روایت ناتمام سیما به کارگردانی علیرضا صمدی و تهیه کنندگی مجید رضابالا شامگاه امشب دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در ابتدای این نشست، علیرضا صمدی درباره این فیلم سینمایی گفت: نگاه من ب...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» دریافت 18 MB به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فیلم‌ها، پوستر فیلم سینمایی «اتاقک گلی» به کارگردانی محمد عسگری و تهیه‌کنندگی داود صبوری به قلم پدرام کریمی در آستانه اکران در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر منتشر شد، پو...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری «هفت بهار نارنج» به کارگردانی فرشاد گل‌سفیدی بعدازظهر امروز ۱۷ بهمن‌ماه در پردیس ملت برگزار شد. در ابتدای این نشست گل‌سفیدی مطرح کرد: قصه «هفت بهارنارنج» از سوی تهیه‌کننده به من پیشنهاد شد ابتدا من با کارگردانی آن مخ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «از استعداد تا انتخاب» ویژه نوجوانان چهارشنبه ۱۹ بهمن در فرهنگسرای سلامت برگزار می‌شود. از آنجا که نوجوانان در سن هویت یابی و خواهان ارتباط با دنیای پیرامون خود هستند، سوالات زیادی دارند که لازم است به این سوالات پاسخ من...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از کتاب «مبارزه به روایت سید احمد هوایی» نوشته مرتضی میردار فردا سه‌شنبه ۱۸ بهمن در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود. این‌کتاب توسط انتشارات ایران منتشر شده و به خاطرات مرحوم سید احمد هوایی از زندگی خود و حوادث انق...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه نقد رمان «فصل بی‌هراسی» توسط نهاد کتابخانه‌های استان گیلان و با همکاری کانون ادبی راوی در کتابخانه عمومی خاتم الانبیا رشت برگزار شد. «فصل بی‌هراسی»، اولین رمان محمدحسین فاضل، اثری داستانی با پیرنگ مبارزه و ماجراجویی، قصه...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، اولین شماره از مجله تخصصی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با عنوان «ارغوان نامه» با مدیر مسئولی رضا غلامی و سردبیری لیلا اردبیلی به‌تازگی منتشر شد و روی پیشخان مطبوعات آمده است. آنگونه که در سرمقاله این نشریه آمده، ...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری فارس» برگزاری همزمان 44 اردوی جهادی سلامت در سراسر کشور، ساکنان مناطق محروم را دوباره دلگرم و امیدوار کرده است.
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، نشست رونمایی و معرفی کتاب «کم حرف» در قالب دویست و شصت و هفتمین ویژه برنامه تخصصی «زرین قلم» به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر فردا سه‌شنبه ۱۸ بهمن در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود. این کتاب سال ۱۴۰۱ توسط انتشارات ایرانا رسان...
فرهنگی‌هنری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم نکوداشت یک عمر فعالیت انقلابی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حجتی کرمانی از ساعت ۹ تا ۱۲ روز چهارشنبه ۱۹ بهمن در مؤسسه اطلاعات برگزار می‌شود. در این مراسم شخصیت‌هایی چون سیدحسن خمینی، مجید انصا...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است