اقتصادی 15:07 - 17 آذر 1402
مسئولین سازمان ملل می‌گویند، شرایط غزه در سایه ورود بسیار ناچیز کمک‌های بشردوستانه و تداوم حملات رژیم صهیونیستی در حال روبه‌رو شدن با سناریوی وحشتناک قحطی و گرسنگی است.

سازمان ملل: سناریوی وحشتناک قحطی غزه در حال وقوع است

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، خالی شدن قفسه‌های فروشگاه‌های باقی‌مانده در غزه با تمام شدن ذخایر مواد غذایی و کالاهای ضروری آنها از یک سو و از سوی دیگر اختلال در ورود کاروان‌های امدادی از گذرگاه رفح در سایه بمباران‌های وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه منجر به ظهور علائم قحطی در شصت و سومین روز از تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه شده است.

پس از پنج روز بمباران شدید بخشی از نوار غزه در مجاورت گذرگاه رفح در مرز مصر و بسته شدن کامل این گذرگاه  در روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته، نیروهای اشغالگر دیروز پنجشنبه به ۲۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه اجازه ورود به گذرگاه رفح را دادند.

 

این در حالی است که سازمان ملل در مورد فروپاشی نهادهای امدادی بین المللی هشدار داده و تاکید کرده است که وضعیت در نوار غزه به سمت وخامت بیشتر پیش می‌رود و فجایع انسانی با قحطی و شیوع بیماری‌های همه گیر در میان شهروندان داخل نوار غزه در حال وقوع است.

از دیروز پنجشنبه در مقابل گذرگاه رفح، ۱۳۵ کامیون دیگر مملو از دارو و مواد غذایی منتظر طرف اسرائیلی برای تکمیل مراحل ورود به منطقه حائل بین دروازه رفح مصر و فلسطین هستند.

همانطور که رانندگان کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه به رسانه‌ها گفتند، بازرسی از کامیون‌ها بسیار کند انجام می‌شود، در حالی که اولویت با ورود دو کامیون حامل سوخت حامل حدود ۶۰۰۰۰ تن گازوئیل بود که سازمان‌های بین المللی فعال در غزه فوراً درخواست کرده بودند تا به دست موسسات پزشکی و بشردوستانه برسد تا کار آنها کاملا متوقف نشود.

به ویژه از آنجایی که کمک‌های وارد شده به نوار غزه کفاف نیازهای بیماران و مجروحان آسیب دیده را نمی‌دهد و ۷۰ درصد ظرفیت کار آمبولانس و بیمارستان‌ها در نتیجه بمباران مداوم مراکز امداد بشردوستانه توسط اسرائیل مختل شده است.

 

تهدید اسرائیل علیه کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه

نیروهای اشغالگر همچنان به آزار و اذیت رانندگان مصری و امدادگرانی که به انتقال محموله‌ها به نوار غزه کمک می‌کنند، ادامه می‌دهند و تهدید می‌کنند که کاروان‌های امدادی را در نزدیکی مرز هدف قرار می‌دهند و سراسر نوار غزه را به شکلی نظام مند بمباران می‌کنند تا کسانی را که از بمباران وحشیانه این رژیم فرار می‌کنند وادار به مهاجرت به سمت مرزهای مصر کنند بخصوص که در زیر آتش حملات رژیم اشغالگر کمک‌های بشردوستانه به ندرت وارد می‌شود و مردم با کمبود شدید آب آشامیدنی سالم، کمبود مواد غذایی مواجهند.

مریم ابودومه، رهبر جبهه مردمی آزادی فلسطین در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت که اسرائیل به تجاوزات خود که وارد سومین ماه خود شده است، ادامه می‌دهد و از ورود کمک‌های بشردوستانه انباشته شده در مرز با مصر جلوگیری می‌کند تا بتواند  با ارتکاب کشتارهای بیشتری به نسل‌کشی  علیه مردم فلسطین را کامل کند.

وی افزود: نوار غزه  با شبح قحطی و ویرانی مواجه است، به نحوی که حتی در تاریک‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم اوضاع هیچ شهری به این اندازه فاجعه آمیز نشده است.  

 

از بیستم اکتبر که رژیم اشغالگر اجازه از سرگیری محدود ورود کمک ها به نوار غزه را داده است، تنها سه هزار و ۵۰۰ کامیون وارد شده است .

رژیم صهیونیستی در زمان برقراری آتش‌بس موقت از ۲۴ تا ۳۰ نوامبر گذشته و پس از آن اجازه ورود روزانه ۲۰۰ کامیون به نوار غزه را داده بود؛ اما با ازسرگیری حملات اسرائیل ورود این کمک‌ها به کم‌تر از ۱۰۰ کامیون در روز کاهش پیدا کرد.

در روز نخست از سرگرفته شدن حملات اسرائیل روزانه یکصد کامیون با مقادیر مختلف سوخت وارد نوار غزه شده به نحوی که در ابتدا روزانه ۱۳۸ هزار لیتر اما بعدا به ۶۹ هزار لیتر رسید و از دوشنبه گذشته با تشدید حملات اسرائیل ورود کمک‌ها کاملا متوقف شد.

 

ورود اندک کمک‌های درمانی

هلال احمر فلسطین تأیید کرد که میزان کمک‌ها از ۲۰ درصد داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز نوار غزه طی هفته گذشته فراتر نرفته است، در حالی که چندین کشتی و هواپیمای حامل کمک های بشردوستانه از جمله تجهیزات پزشکی و درمانی در مدت اخیر به بندر و فرودگاه العریش مصر رسیده‌اند.

آنروا تعداد کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه را که مورد نیاز  نوار غزه است بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کامیون تخمین زده است.

بعدازظهر دیروز ده‌ها نهاد، نهاد و شخصیت عمومی در مصر طوماری (بیانیه) از درخواست‌های مردمی را به رئیس جمهور و نهادهای بین‌المللی ارسال کردند که در آن از کشورها خواستند اقدامات فوری برای توقف نسل‌کشی توسط رژیم اشغالگر اسرائیل علیه مردم فلسطین و ایجاد آتش‌بس و مقابله با آوارگی اجباری آنها انجام دهند.

در این طومار مردمی با اشاره به تشدید بحران انسانی وحشتناک در نوار غزه و در سراسر فلسطین برای شصت و چندمین روز متوالی با حمایت بی قید و شرط و نژادپرستانه از سوی ایالات متحده و اروپا و مشارکت نهادهای رسانه ای بین المللی آمده است: آنها شریک اشغالگران در نسل کشی، پاکسازی قومی و تعرض به شان و انسانیت فلسطینیان هستند.

در این طومار آمده است: رژیم اشغالگر تاکنون ۵۹ هزار و ۲۴۰ واحد مسکونی را تخریب کرده و به ۱۶۵ هزار و ۳۰۰ واحد  مسکونی دیگر خسارت وارد کرده است. افزون بر اینکه ۱۲۴ تاسیسات درمانی، ۲۶۶ مدرسه، ۹۱۲ مسجد، سه کلیسا و ۱۴۰ ساختمان مختص رسانه ها و خبرنگاران و ۱۰۴۰ تاسیسات صنعتی در این حملات ویران شدند و یک میلیون ۷۳۰ هزار نفر هم در سراسر نوار غزه آواره شدند که ۷۵ درصد تعداد ساکنان نوار غزه را تشکیل می‌دهند.

 

گسترش دامنه گرسنگی

در این بیانیه تاکید شده است که اسرائیل با بستن گذرگاه‌های مرزی، قطع منابع آب، غذا و سوخت، اعمال ممنوعیت تردد در داخل نوار،غزه و  تقسیم آن به بخش‌ها و ممنوعیت عرضه کمک های بشردوستانه و تهدید دائمی برای حمله به کاروان های بشردوستانه دامنه قحطی همه‌جانبه را در نوار غزه گسترش داده است.

در این بیانیه ضمن درخواست از دولت مصر برای به کارگیری همه ابزارهای سیاسی فشار بر رژیم اشغالگر برای آتش بس فوری و گشودن گذرگاه رفح گفت: باید غذا، سوخت، دارو و ضروریات حیات فلسطینی‌ها بی قید و شرط وارد شود و بیماران و مجروحین هم بدون هیچ شرطی وارد مصر شوند.

در این بیانیه لغو همه روابط دیپلماتیک با اسرائیل از جمله تعلیق روابط اقتصادی فعلی با رژیم اشغالگر و در راس آن توافقنامه های ویژه گازو ایجاد سازو کار برای مجازات این رژیم به دلیل جرایم تاریخی آن در حق ملت فلسطین خواسته شده است.

سازمان امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (UNRWA) تایید کرد که وضعیت انسانی از بد به بدتررسیده و به سمت یک فاجعه انسانی شدید پیش می‌رود. کمک‌های بشردوستانه و سوختی که به نوار غزه رسیده است، اصلا کافی نیست و نیاز  روز به روز افزایش می‌یابد.

سناریوی وحشتناک

«لین هیستینگز»، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل هم گفت: سناریوی وحشتناکی در شرف وقوع است و عملیات‌های بشردوستانه قادر به پاسخگویی به نیازهای مورد نیاز نبوده است.

هاستینگز به خبرنگاران گفت: شرایط لازم برای رساندن کمک‌ها به مردم غزه وجود ندارد و آنچه ما در اماکن اسکان آوارگان شاهد  هستیم، سیستم بهداشتی فروپاشیده، کمبود آب آشامیدنی و و سوء تغذیه است که محیط ایده آلی را برای گسترش بیماری‌های همه گیر و وقوع یک فاجعه بهداشت عمومی فراهم کرده است.

 

وی افزود:  حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمع آوارگان نوار غزه میلیون آواره در سراسر این منطقه سرگردان هستند و از جایی به جای دیگر به دنبال پناهگاه‌ها در بیمارستان‌ها، مدارس و پمپ بنزین‌ها هستند.

این در حالی است که آنروا اعلام کرده که بسیاری از آوارگانی که به نزدیکی مرزهای نوار غزه با مصر هم انتقال یافته‌اند به دلیل کمبود چادر و سرپناه با وجود سرما در فضای باز به سر می‌برند.

رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر(۱۵ مهر ماه) گذشته نوار غزه را آماج حملات بی رحمانه خود قرار داده که تاکنون بیش از ۱۶ هزار کشته و ۴۰ هزار زخمی برجای گذاشته که بیشترشان زن و کودک هستند.

پایان پیام/


12013758
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز کشور از مصرف ۶۷۰ میلیون متر مکعبی گاز در ۲۴ ساعته گذشته خبر داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیریت سامانه‌های خدمات ارزش افزوده شرکت سپرده گذاری مرکزی خبر از مشارکت ۲۴۵ هزار سهامدار در پذیره نویسی حق تقدم برخط برای ۵۲ نماد داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» در ابتدای معاملات امروز شاخص کل بورس ۳ هزار و ۴۵۴ واحد افزایش یافت.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» طبق اعلام معاونت حمل‌ونقل وزارت راه ممنوعیت فروش بلیت چارتری برای سفر‌های نوروزی ۱۴۰۳ ابلاغ شد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر عامل راه آهن با اعلام عبور مسافران سالیانه ریلی از مرز ۳۰ میلیون نفر، از شکسته شدن رکورد تاریخ راه آهن در این زمینه خبر داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر عامل راه آهن با اعلام عبور مسافران سالیانه ریلی از مرز ۳۰ میلیون نفر، از شکسته شدن رکورد تاریخ راه آهن در این زمینه خبر داد.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» رئیس سازمان امور عشایر گفت: بنابر آمار عشایر ۲۵ درصد گوشت داخل کشور را تامین می‌کنند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» معاون مسکن شهری گفت: روند پرداخت تسهیلات ساخت در برخی شهر‌ها کند بوده که همین امر زمینه ساز کاهش سرعت اجرای پروژه نهضت ملی مسکن شده است.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی گفت: در کشور حدود ۳۵۰ هزار تاکسی سبز و زرد داریم که بیش از ۳۰ هزار تاکسی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث هستند.
اقتصادی
«باشگاه خبرنگاران» بیات گفت: در پرواز یک‌ساعته هواپیما ۲ تا ۲.۵ درصد قیمت تمام شده بلیت مربوط به سوخت است.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است