استانی 13:33 - 08 آذر 1399
ایسنا/لرستان یک جامعه‌شناس گفت: شناخت عوامل مؤثر در تقویت یا تضعیف سرمایه اجتماعی می‌تواند در گسترش ابعاد سرمایه اجتماعی کمک کرده و موجب افزایش عملکرد اجتماعی و اقتصادی افراد در جوامع شود.

شناخت سرمایه اجتماعی عامل افزایش عملکرد اقتصادی

بهرام مولایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مفهوم سرمایه‌ اجتماعی در سال‌های اخیر در حوزه‌های گوناگون علوم اجتماعی، ‌ اقتصاد و اخیراً در علوم سیاسی مطرح شده و عبارت است از ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی‌ای که می‌توانند حس همکاری و اطمینان را در میان افراد یک جامعه به وجود آورند.

وی با بیان این‌که در این زمینه نباید از نقش نهادهای مدنی و دمکراتیک و دولت در ایجاد چنین فضاهایی غافل شد، عنوان کرد: امروز بر جامعه‌شناسان ثابت شده که یکی‌از ابعاد مهم هر توسعه‌ای توجه به سرمایه‌های اجتماعی است، از این‌رو سرمایه اجتماعی یکی‌از مهم‌ترین شاخصه‌های رشد و توسعه هر جامعه‌ای است.

مولایی با اشاره به این‌که انسان به طور ذاتی در تعامل با دیگران نیازهای خود را برطرف می‌کند، افزود: اثرات این کنش‌های متقابل در نقش آن‌ها تا حدی است که حذف آن، زندگی را غیر ممکن می‌کند، اما در این میان دانشمندان علوم اجتماعی با نگرشی کنجکاوانه در جوامع به شناسایی این کُنش‌ها پرداخته و به مجموع عواملی پی برده‌اند که آن را سرمایه‌اجتماعی نامیده‌اند.

این جامعه‌شناس ادامه داد: مفهوم سرمایه‌اجتماعی در برگیرنده مفاهیمی همچون اعتماد، همکاری و همیاری میان اعضای یک گروه یا یک جامعه است که نظام هدفمندی را شکل داده و آن‌ها را در جهت دستیابی به هدف‌های ارزشمند هدایت می‌کند.

وی با اشاره به این‌که شناخت عوامل مؤثر در تقویت یا تضعیف سرمایه اجتماعی می‌تواند در گسترش ابعاد سرمایه اجتماعی کمک کرده و موجب افزایش عملکرد اجتماعی و اقتصادی افراد در جوامع شود، تصریح کرد: این مفهوم که صبغه جامعه‌شناسانه دارد بستر مناسبی برای بهره‌وری سرمایه انسانی و فیزیکی و راهی برای نیل به موفقیت قلمداد می‌شود، مدیران و کسانی‌که بتوانند در سازمان سرمایه اجتماعی ایجاد کنند راه کامیابی شغلی و سازمانی خود را هموار می‌کنند.

مولایی با اشاره به این‌که امروزه سرمایه اجتماعی نقشی بسیار مهم‌تر از سرمایه فیزیکی و انسانی در جوامع ایفا می‌کند و شبکه‌های روابط جمعی و گروهی انسجام بخش میان انسان‌ها و سازمان‌هاست، عنوان کرد: از این‌رو در غیاب سرمایه اجتماعی، سایر سرمایه‌ها اثربخشی خود را از دست می‌دهند و بدون سرمایه اجتماعی پیمودن راه‌های توسعه و تکامل فرهنگی و اقتصادی ناهموار و دشوار می‌شود.

این جامعه‌شناس ادامه داد: در دیدگاه‌های سُنتی مدیریت توسعه، سرمایه‌های اقتصادی، فیزیکی و نیروی انسانی مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کردند اما در عصر حاضر برای توسعه بیشتر از آنچه به سرمایه اقتصادی، فیزیکی و انسانی نیازمند باشیم به سرمایه اجتماعی نیازمندیم زیرا بدون آن استفاده از دیگر سرمایه‌ها به طور بهینه انجام نخواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در جامعه‌ای که فاقد سرمایه اجتماعی کافی است سایر سرمایه‌ها ابتر مانده و تلف می‌شوند، افزود: از این‌رو موضوع سرمایه اجتماعی به‌عنوان یک اصل اساسی برای نیل به توسعه پایدار محسوب شده و حکومت‌ها و دولت‌مردانی موفق قلمداد می‌شوند که بتوانند با اتخاذ سیاست‌های لازم و ارائه راهکارهای مناسب در ارتباط با جامعه به تولید و توسعه سرمایه اجتماعی بیشتر بپردازند.

مولایی با بیان این‌که در دو دهه اخیر مفهوم سرمایه اجتماعی در زمینه‌ها و اشکال گوناگونش به‌عنوان یکی‌از کانونی‌ترین مفاهیم، ظهور و بروز پیدا کرده، تصریح کرد: افزایش حجم قابل توجه پژوهش‌ها در این حوزه بیانگر اهمیت و جایگاه سرمایه اجتماعی در لایه‌های متفاوت اجتماعی است.

این جامعه‌شناس با اشاره به این‌که میزان سرمایه اجتماعی در هر گروه یا جامعه‌ای نشان دهنده میزان اعتماد افراد به یکدیگر است، عنوان کرد: وجود میزان قابل قبولی از سرمایه‌اجتماعی موجب تسهیل کنش‌های اجتماعی می‌شود، به طوری‌که در مواقع بحرانی می‌توان برای حل مشکلات از آن به‌عنوان اصلی‌ترین منبع حل مشکلات و اصلاح فرآیندهای موجود سود برد، بنابراین شناسایی عوامل مؤثر در تقویت یا تضعیف سرمایه اجتماعی اهمیت بسزایی دارد.

وی عنوان کرد: تعدادی از عناصر اصلی که می‌توان سرمایه اجتماعی را با آن مورد اندازه‌گیری قرار داد عبارتنداز آگاهی به امور عمومی، ‌ سیاسی، اجتماعی و وجود انگیزه در افراد جامعه که در پی کسب این دسته از آگاهی‌ها برآیند، اعتماد عمومی به یکدیگر، اعتماد به نهادهای مردمی و دولتی، مشارکت غیر رسمی همیارانه در فعالیت‌های داوطلبانه در تشکل‌های غیردولتی، خیریه‌ای، مذهبی، اتحادیه‌ها، انجمن‌های صنفی و علمی و...، در مجموع می‌توان گفت که یکی‌از معیارهای اصلی در شناخت سرمایه اجتماعی شکل و شیوه روابط اجتماعی افراد با یکدیگر و نحوه همزیستی آن‌ها در جامعه مورد مطالعه است.

مولایی با اشاره به این‌که اگر سرمایه اجتماعی را ارتباط و شبکه‌های اجتماعی‌ای که می‌توانند اطمینان و حس همکاری را در میان افراد حاضر در شبکه‌های مورد بحث ایجاد کنند بدانیم، آنچه بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند نقش نهادهای جامعه مدنی در تشکیل این سرمایه است، عنوان کرد: اگر ما مانند عنصری از یک سازمان مدنی به صورت همیشگی همدیگر را ملاقات کنیم احساس مسئولیت نسبت به همدیگر در ما پیدا می‌شود و می‌توانیم به یکدیگر اعتماد کرده و در نهایت با هم همکاری کنیم.

این جامعه‌شناس با اشاره به این‌که منظور از باهم‌بودن نهادهای اجتماعی‌ است که کارکرد دیدار، شناخت و در نهایت اعتماد را میسر می‌کنند، بیان کرد: البته حتما لازم نیست که ارتباط پیش‌گفته تنها در داخل نهادهای جامعه مدنی باشد بلکه بیشتر روش‌ها و فرم‌های اجتماعی را نیز که ارتباط مداوم و سازماندهی‌شده دارند در بر می‌گیرد، اما نباید از یاد برد که اعتماد و حس همکاری با شیوه‌ای آسان‌تر در داخل نهادهای جامعه مدنی درست می‌شوند به این دلیل که اعضای آن نهادها به دلخواه و بدون هیچ چشمداشتی به عضویت آن نهادها در می‌آیند.

وی با بیان این‌که سرمایه اجتماعی عبارت است از مجموع آن دسته از ارتباطات و شبکه‌های ارتباط اجتماعی که در جامعه موجودند و نیز میزان اعتماد و همکاری میان روابط موجود، تصریح کرد: اگر در جامعه‌ای میزان سرمایه اجتماعی پایین باشد خطر افتادن آن به وضعیت تله اجتماعی بسیار بالاست.

مولایی ادامه داد: تله اجتماعی یعنی سرمایه اجتماعی‌ پایین، نبودن اعتماد و اطمینان به یکدیگر بین مردم، رواج فساد اداری- اقتصادی، ترس و ...

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار استانی

استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، سردار محمد مارانی بعدازظهر جمعه در یادواره شهید محمد علی الله دادی در جوار تربت پاک این شهید و دیگر شهدای پاریز اظهار کرد: ارزش شهدا را با هیچ چیز نمی‌توان بیان کرد زیرا کسی که جانش را در طبق اخلاص می‌گذارد و آن را برای راه خدا ...
استانی
«خبرگزاری مهر» دریافت 4 MB به گزارش خبرنگار مهر، هم‌زمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) پنج هزار پرس غذا در مسجد صاحب الزمان (عج) ورامین پخته شد و قرار است این میزان غذا شامگاه یک‌شنبه و مصادف با شام شهادت آن حضرت بین نیازمندان توزیع شود. هر ساله مرا...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، محمد حمیدی عصر یکشنبه در خصوص ممنوعیت تردد در شهرستان اظهارکرد: با توجه به اینکه مرکز استان در وضعیت هشدار زرد از لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار داشته بنابراین ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ٢١ تا ۴ صبح ادامه دارد. وی تأکید کرد: پلیس ...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید نواب موسوی روز یکشنبه در اجتماع هیئات فاطمی خرم آباد در سخنانی با اشاره به اینکه در قضیه فاطمیه و کودتای علیه ولایت امیرالمومنین علی (ع) با چهره‌هایی مواجه هستیم که خود را اصحاب پیامبر می‌دانند و گاهی در این راه ...
استانی
حجت‌الاسلام زائری:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/خراسان رضوی یک اندیشمند دینی گفت: حضرات علی(ع) و فاطمه زهرا(س) از ابتدا نیامده بودند که شعبده‌بازی کنند بلکه آمدند تا انسان بودن را آموزش دهند. عظمت، فضیلت و کرامت فاطمه زهرا(س) این است که انسان بودن را به دیگران درس می‌دهند.
استانی
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
«خبرگزاری ایسنا» ایسنا/اصفهان یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه افرادی که بازارهای مسکن، ارز و طلا را برای سرمایه گذاری خودشان انتخاب کرده اند به هر نحوی سعی می کنند قیمت ها کاهش پیدا نکند که لازم است دولت دست این دلالان را کوتاه کند.
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، آلودگی هوا حدود یک ماه است، که میهمان ناخوانده بسیاری از مناطق کشور شده است و شهرهای استان تهران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته در روزهای اخیر از میزان آلایندگی در استان تهران کاسته شده است، که این امر را می‌توان، به تع...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام شمس الله جلیلیان ظهر امروز در مراسم اجتماع بزرگ عزاداران فاطمی، اظهار کرد: اهمیت و جایگاه این مراسم نزد خداوند متعال بسیار بالا است و آن چیزی که همه ما امروز به خاطر آن در اینجا جمع شده‌ایم محبت به حضرت زهرا سلام الل...
استانی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان عمومی و انقلاب یزد در برنامه یاس کبود، ویژه آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد، ضمن تقدیر از فعالیت‌های ارزشمند ستاد دیه استان برای آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد اظهار داشت: از اصول ستاد دیه، کمک به زندانیان نیازمند اس...
استانی
«خبرگزاری مهر» محمود نوری شادکام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کرونا همچنان در کمین است و نباید گمان کرد که این بیماری به پایان رسیده است. وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۵۵ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۴۶ بیمار در بخش ...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی
بزرگترین تولید کننده لوازم پژوهش دانش آموزی در خاورمیانه

فروش آنلاین پوشاک سایز بزرگ زنانه و مردانه


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است