اقتصادی 14:30 - 14 مرداد 1401
بررسی روند تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد که صادرات ایران به این کشورها در فروردین ماه امسال 45 میلیون دلار و واردات از این کشورها 127 میلیون دلار بوده است.

بررسی روند تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفته است، براساس برنامه‌ریزی انجام شده، هدف‌گذاری کرده‌ایم، در افق 1404 به صادرات 75 میلیارد دلار دست یابیم.

بنابراین برای افزایش تجارت که در دولت سیزدهم  به آن تاکید می‌شود، توسعه تجارت با بازارهای صادراتی و بازار کشورهای همسایه، توسعه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه های اقتصادی و انعقاد قراردادهای تجارت آزاد و ترجیحی باید مورد توجه قرار گیرد. 

به گفته کریمی، از جمله انعقاد این قراردادها می‌توان به انعقاد تجارت ترجیحی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد که از 5 آبان 1398 به مدت سال اجرایی شده است و از آنجایی که موافقت نامه مذکور در آبان ماه سال جاری منقضی می‌شود و مذاکرات انعقاد تفاهمنامه تجارت آزاد با اوراسیا هنوز ادامه دارد، سران کشورهای عضو این اتحادیه به تمدید موافقت نامه تجارت ترجیحی اقدام کردند.

دستیار رسانه‌ای رئیس سازمان توسعه تجارت ایران این را هم گفت: مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت نامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و انتظار می‌رود که پس از حداقل انجام دو دور مذاکرات طی ماه‌های آینده این مذاکرات به اتمام برسد.

براین اساس بررسی وضعیت تجارت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد که  در 12 ماهه 1400 - 1399  در مجموع یک میلیارد و 166 میلیون دلار به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا صادرات داشته ایم که ارزش صادرات به فدراسیون روسیه طی مدت یاد شده 579 میلیون دلار، ارمنستان 304 میلیون دلار، قزاقستان 187 میلیون دلار، قرقیزستان 79 میلیون دلار و بلاروس 17 میلیون دلار بوده است.

واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی 12 ماهه 1400 - 1399 در مجموع یک میلیارد و 774 میلیون دلار بوده است.



صادرات و واردات و تراز تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی دوازدهه ماهه 1400 - 1399

اما وضعیت صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نخستین ماه سال در دولت سیزدهم به این صورت بوده که ارزش صادرات در فروردین ماه 1401 به فدراسیون روسیه 22 میلیون دلار، ارمنستان 13 میلیون دلار، قزاقستان 9 میلیون دلار، قرقیزستان یک میلیون و 200 هزار دلار و بلاروس رقمی کمتر از یک میلیارد دلار بوده است. 

بنابراین در مجموع ارزش صادرات ایران در نخستین ماه سال 1401 یعنی فروردین 45 میلیون دلار و ارزش واردات از این کشورها در مدت زمان یاد شده 127 میلیون دلار بوده که فقط 108 میلیون دلار آن از روسیه وارد شده است. 



صادرات و واردات و تراز تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی یک ماهه سال 1400

پیوستن به موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد سرعت پیشرفت اقتصادی بیشتر می شود و فرصت مناسبی برای تجار بوجود می‌آید تا با فعالان اقتصادی این کشورهای وارد معامله شوند. 

همانطور که اشاره شده توسعه همکاری با کشورهای مختلف در راستای دستیابی به اهداف تجاری بسیار حائز اهمیت است این در حالی است که به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت سهم ایران از بازار 232 میلیارد دلار روسی تنها 580 میلیون دلار بوده است. 

انتهای پیام/

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اقتصادی

اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، جلیل اسلامی امروز سه‌شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بیان رویکردهای اخیر سازمان بنادر و دریانوردی به جایگاه بندر شهید رجایی اشاره کرد و افزود: توسعه زیرساخت‌های بندر شهید رجایی به عنوان ...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» مخاطبان خبرگزاری فارس باثبت پویشی خواستار همسان سازی حقوق کارکنان بانک ملی با کارمندان بانک مرکزی شده اند.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزار مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، در اجرای بند (ه) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، آئین‌نامه انتظام بخشی شرکت‌های دولتی هیأت دولت به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاونی روستایی، پس از گذشت مدت زمانی نسبتاً طولانی از برگزاری مجمع عمومی اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران در سال گذشته و پس از تأیید صحت برگزاری مجمع و انتخابات هیأت مدیره اتحادیه مرکزی، مح...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، واشگنتن، شرکت (Far East Cable)، بزرگترین تولیدکننده سیم و کابل چین را به علت نقض کنترل ‌های صادراتی آمریکا در ارتباط با محموله‌های ارسالی به ایران متهم کرد.
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، سومین نمایشگاه مسکن و شهرسازی به عنوان شهر ساخت از تاریخ ۳ الی ۵ آبان ماه ۱۴۰۱ با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش بنیان، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها در ...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، رصد وضعیت مصرف و تداوم همکاری ادارات و دستگاه‌های اجرایی مطابق با مصوبه هیئت دولت با استفاده از کنتورهای هوشمند و بازدید میدانی همچنان به‌عنوان اهم فعالیت‌های جاری در شرکت توزیع نیروی ب...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازصداوسیما، مهران محرمیان در خصوص آخرین وضعیت کارتخوان‌ها گفت: در حال حاضر با اقداماتی که بین بانک مرکزی، شبکه پرداخت و سازمان امور مالیاتی اتفاق افتاده بیش از ۹۸.۵ درصد از کارتخوان‌ها و ابزارهای پرداخت در کشور پرونده مال...
اقتصادی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، بر اساس نتایج بررسی‌های شاخص مدیران خرید (PMI) برای کل اقتصاد ایران در تیرماه ۱۴۰۱، در این ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان ۴۷.۱۴ واحد ثبت شده که کمترین میزان طی سه ماه اخیر (از فروردین‌ماه) است...
اقتصادی
«خبرگزاری فارس» صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله «دروژبا» به اتحادیه اروپا به علت موضوعات مربوط به پرداخت تعرفه ترانزیت متوقف شد.

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

































































صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است