گوناگون 14:13 - 16 مرداد 1401

چگونه می توان انصارالحسین شد؟

خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه- فاطمه علی آبادی: کربلا در روز عاشورا محل بروز و درگیری صفات نیک و بد، و فضائل و رذائل است. امام‌حسین (ع) و یاران باوفایش مظهر تام فضیلت‌های اخلاقی بودند که در برابر همه رذیلت‌ها و خباثت‌ها و زشتی‌هایی که لشکر امویان به فرماندهی عمرسعد از خود نشان دادند، جنگیدند.

تاریخ عاشورا زیباترین القاب را برای سپاه امام‌حسین (ع) ثبت کرده است. همانطور که آن حضرت (ع) و اصحاب وفادارش، لشکر امویان را با اوصافی که حکایت از خباثت و رذالت و فرومایگی می‌کند، توصیف کرده‌اند. توجه به خصلت‌ها و ویژگی‌های رفتاری انصارالحسین (ع) برای امروز ما درس‌آموز و الگو است.

بر همین اساس برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های یاران امام حسین (ع) که از ایشان با عنوان انصارالحسین یاد می‌شود با حجت الاسلام ناصر رفیعی به گفتگو پرداختیم که حاصل آن در ادامه تقدیم می‌شود:

حجت الاسلام ناصر رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه تاریخ حوادث تلخ و شیرین بسیاری به خود دیده اما هیچکدام از حوادث به اندازه حادثه عاشورا و تاسوعا ماندگار نشد، اظهار داشت: واقعه عاشورا یک حادثه چند ماهیتی است که یک بعد آن کیفی و بعد دیگر کمی است. مهمترین نکته‌ای که در واقعه عاشورا بسیار حائز اهمیت است اینکه این واقعه دو روی سکه دارد برای مثال در کربلا مظلومیت و شجاعت، اسارت و اقتدار، عقل و گنج و… را مشاهده می‌شود از این رو نباید واقعه عاشورا را تنها در اشک و مصیبت دید و نسبت به دیگر ابعاد بی توجه بود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام حسین در روز عاشورا با یک دعوت فراگیر انصارالحسین را تشکیل دادند و برای ورود به این خیمه هیچ شرط خاصی قرار ندادند از این رو هر کسی با هر نژاد و زبانی می‌توانست وارد این تشکل شده و از این فرصت بهره مند شود. حال سوالی که مطرح است چگونه انسان‌ها می‌توانند وارد این تشکل شده و در زمره انصارالحسین قرار گیرند برای همین می‌طلبد ویژگی و صفات اصحاب امام حسین را بهتر بشناسیم تا با این شناخت سعی کنیم به جمع انصارالحسین ملحق شویم.

وی با استناد به کلام امام سجاد (ع) آرامش و سکینه را یکی از مهمترین ویژگی‌های انصارالحسین معرفی کرد و گفت: حضرت می‌فرمایند مهمترین ویژگی یاران پدرم امام حسین آرامش بود آنان ذره‌ای اضطراب نداشتند، جوارحی آرام و قلبی مطمئن داشتند؛ بسیاری از شهدای کربلا دارای خانواده و فرزند بودند اما هرگز این مساله باعث نشد پشت به امام کرده و از ولی امر اطاعت نکنند. بر همین اساس نخستین گام برای ورود به خیمه امام حسین داشتن آرامش است. آرامش عنایت الهی بوده که به انسان نصیب می‌شود. کسانی که به پروردگار ایمان دارند آرامش دارند. یک راه کلیدی برای رسیدن به آرامش دوستی با حضرت حق، ایمان آوردن به پیامبر و اهل بیت است، کسی که از خداوند اطاعت می‌کند و اهل تقوا است آرامش دارد برای همین گفته شده راه رسیدن به آرامش اولیای الهی شدن است.

رفیعی ادامه داد: دو ولایت وجود دارد که این دو ولایت یکی برای پروردگار و دیگری به طاغوت اختصاص دارد. کسی که تحت ولایت خدا است آرامش دارد اما کسانی که زیر چتر ولایت ابلیس هستند به دلیل آنکه ابلیس همواره در دل‌ها رعب و هراس ایجاد می‌کند، افرادی مضطرب و بیمناک هستند.

این کارشناس مذهبی دومین ویژگی انصارالحسین را بذل و بخشش برشمرد و اظهار داشت: امام حسین زمانی که از مدینه حرکت کردند فرمودند هر کسی که می‌تواند خون خود را در راه ما نثار کند، همراه شود؛ بر این اساس هرکسی بخواهد در خیمه امام حسین مستقر باشد باید اهل بذل و بخشش باشد. امام علی فرمودند شیعه واقعی را از بذل آنان بشناسید، شیعیان واقعی در راه ولایت اهل بیت اهل بذل هستند. بذل در دینداری نیازمند هزینه کردن است که این هزینه کردن شامل ترک حرام، التزام به واجبات، جان، مال و… می‌شود.

وی افزود: در یک جامعه دینی باید مسؤولان دیندار باشند چرا که عملکرد مسؤول دیندار با عملکرد مسؤول بی دین بسیار متفاوت است. طبق صریح روایات سه چیز انسان را در میان مردم محبوب می‌کند و آنها شامل دینداری، بذل و تواضع است. شهیدان سلیمانی و حججی بذل جان داشتند.

رفیعی گفت: اسلام آخرین دین الهی و رسول الله پیامبر عالمین است چرا که قرار نیست بعد از ایشان پیامبری مبعوث شود بر همین اساس اسلام دین جهانی است که با ظهور امام زمان در دنیا فراگیر می‌شود. زمانی که امام حسین قیام کردند چون می‌دانستند اسلام توسط عنصری به نام یزید در حال از بین رفتن است یزید نیز می‌خواست اصل و ریشه اسلام را نابود کند.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: یزید می‌خواست امام حسین با او بیعت کند چرا که معنای این بیعت تأیید یزید محسوب می‌شد. علت قیام عاشورا نیز عدم مشروعیت حکومت یزید بود. امام حسین در برابر پیشنهاد بیعت یزید سه راه بیشتر نداشتند یا می‌توانستند بیعت کرده و یا تسلیم شوند و یا اینکه قیام کرده و به شهادت برسند. امام حسین اصلاً اهل تسلیم شدن و بیعت کردن نبودند چرا که می‌دانستند تنها راه بقای اسلام شهادت خویش است.

وی زنده نگاه داشتن قیام عاشورای حسینی را ضامن حفظ اسلام خواند و تصریح کرد: محرم ماهی بود که مردم جاهلیت در آن دست از جنگ و خونریزی می‌کشیدند اما امت اسلام بعد از رحلت رسول خدا فرزند ایشان را در همین ماه به شهادت رساندند و حرمت این ماه را نگه نداشتند و این رسوایی بزرگی برای آنان به حساب می‌آید.

رفعیی از دیگر شروط برای یار امام حسین شدن را شناخت دوست و دشمن بیان کرد و گفت: اگر انسان دوست و دشمن را خوب نشناسد ممکن است در زمین دشمن به خودی گل بزند و نتواند دشمن را تشخیص دهد. در قیامت برخی انسان‌ها در حالی که هر دو دستشان را می گزند وارد محشر می‌شوند آنان کسانی هستند که می‌گویند کاش با پیامبر دوست بودیم و فلانی را به دوستی خود انتخاب نمی‌کردیم. دوست بد می‌تواند اعتقادات انسان را سست کند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امروز وهابیت پایه‌های اعتقادی را سست می‌کند و کسانی که در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های انحرافی تحت آموزش وهابیت قرار می‌گیرند در مواجهه با شبهات اعتقادات خود را از دست داده و منحرف می‌شوند. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید هرگز دشمن را دوست مپندارید؛ اعتقادات دشمن نباید در انسان تأثیر بگذارد. به قدری که دوست و همنشین در انسان تأثیر می‌گذارد والدین نمی‌توانند آن تأثیر را داشته باشند از این رو انتخاب و شناخت دوست مهم است.

وی با بیان روایتی از امام صادق خاطرنشان کرد: امام صادق فرمودند بسیاری از افراد که خود را دوست انسان می‌نامند وقتی که موقع آزمایش فرا می‌رسد گروهی همانند شیر می‌خواهند انسان را نابود کنند و بخورند، دسته‌ای دیگر همانند گرگ می‌مانند و به عقاید انسان حمله می‌کنند تا آن را نابود کنند، عده‌ای نیز شباهت به سگ دارند و می‌خواهند انسان را بدرند و ضربه بزنند و دسته‌ای نیز همانند روباه مکر و خدعه را بر انسان روا می‌دارند. بر این اساس اگر کسی می‌خواهد در زمره انصارالحسین قرار گیرد باید همانند حضرت عباس دوست و دشمن را بشناسد.

رفیعی ویژگی دیگر انصارالحسین را شجاعت، صلابت و اقتدار عنوان و اظهار داشت: یاران امام حسین در برابر دشمن ذره‌ای ترس نداشتند و شجاعانه وارد میدان نبرد می‌شدند. امام صادق فرمودند زمانی که به کربلا می روید بعد از اینکه قبر مطهر امام حسین را زیارت کردید مقابل قبر یاران حضرت بایستید و بگویید سلام بر شما که ربانی و فانی در خدا هستید، شما که جلو افتادید و ما دنبال روی شما قرار داریم، ما شهادت می‌دهیم که شما انصارالله هستید و اگر امام حسین سید الشهدا هستند شما آقای همه شهدا هستید.


11647682
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است