گوناگون 09:10 - 07 آذر 1401

واردات آنتی بیوتیک تعجب‌آور است/ تعیین قیمت دارو پشت درهای بسته

فرامرز اختراعی، در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: باید ببینیم چرا بعد از ۴۰ سال که اولین تولید کننده داروهای ژنریک در دنیا بوده ایم، دچار نارسایی شده ایم.

وی با انتقاد از واردات داروهای آنتی بیوتیک، گفت: چرا نظام دارویی با این قدرت، مجبور شده از هند داروهای آنتی بیوتیک وارد کند.

اختراعی در ادامه به دلایل بروز کمبودهای دارویی در کشور اشاره کرد و افزود: متأسفانه قیمت گذاری دارو در پشت درهای بسته انجام می‌شود که این موضوع به لحاظ علمی و کلاسیک، قابل قبول نیست.

وی با عنوان این مطلب که هر کشوری شرایط اقتصادی خاص خودش را دارد، گفت: در تمام دنیا برای حمایت از تولید، قوانین خاصی وضع می‌کنند تا چرخه اقتصاد بگردد.

اختراعی با انتقاد از کسانی که در قیمت گذاری دارو نقش دارند، افزود: برخی از این قیمت گذاری ها بالاتر از قیمت‌های جهانی است و برخی هم پایین‌تر است که همین موضوع، تولید را دچار بحران می‌سازد.

وی ادامه داد: با توجه به این سیاست اشتباه در نحوه قیمت گذاری دارو، نامه‌ای به سازمان غذا و دارو نوشتیم که چنین سیاستی باعث می‌شود داروهای با قیمت پایین تولید نشوند و همچنین با توجه به مشخص نبودن سیاست گذاری در تعیین قیمت دارو، تولید کنندگان سراغ تولید محصولات جدید نروند.

رئیس هیأت مدیره سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی، گفت: اقتصاد دستوری حداقل در حوزه دارو جواب نمی‌دهد.

در همین حال، سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، عنوان داشته است که ما دو پیشنهاد به تولید کنندگان مواد اولیه دارو داشته‌ایم. یا قیمت گذاری را قبول کنند و یا اینکه واردات را آزاد می‌کنیم و رقابت کنند.

اختراعی در واکنش به پیشنهاد رئیس سازمان غذا و دارو به تولیدکنندگان مواد اولیه دارو در کشور، تاکید کرد: قانون برای قیمت گذاری ماده اولیه دارو هیچ معبری نگذاشته است. اما، این طور نیست که تولید کنندگان مواد اولیه دارو، هر طور خواستند قیمت تعیین کنند. بلکه بر اساس تصمیم کمیسیون ماده ۲۰ سازمان غذا و دارو، این قیمت گذاری طبق جداول و بر اساس قیمت تمام شده به همراه سود متعارف، تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: حرف زدن بدون سند و مدرک در خصوص اینکه تولیدکنندگان خودشان دارو را گران می‌کنند، اصلاً صحیح نیست؛ چون سازمان غذا و دارو مسئول قیمت گذاری دارو است.

اختراعی با استقبال از پیشنهاد دوم رئیس سازمان غغذا و دارو برای آزاد ساختن واردات مواد اولیه تولید دارو برای ایجاد رقابت با تولیدکنندگان داخلی، گفت: البته این طور نبوده که تا الان واردات نداشته باشیم، بلکه همیشه راه واردات باز بوده است.

وی ادامه داد: ما موافق رقابت هستیم، به شرطی که تعرفه‌های حمایتی منطقی اعمال شود. یعنی وزارت صمت در تعیین تعرفه‌های گمرکی، دقت بیشتری کند. زیرا، اگر تعرفه را پایین بیاورند، خطری برای تولید داخل است.

اختراعی گفت: ما با بخش دوم پیشنهاد رئیس سازمان غذا و دارو نه از ناحیه تهدید، موافق هستیم.

وی افزود: پیشنهاد ما به سازمان غذا و دارو این است که جلسات تعریف قیمت مرجع، با حضور صاحبان صنعت و کارشناسان خبره اقتصادی صورت بگیرد.

اختراعی تاکید کرد: اگر تولید کننده داخلی حمایت شد و نتوانست تولید را بالا ببرد، آن وقت واردات را آزاد کنند.

وی افزود: قیمت گذاری ها باید بر اساس قیمت‌های بین المللی و همراه با تعرفه‌های حمایتی صورت بگیرد تا تولید کننده داخلی هم امکان رقابت داشته باشد.

اختراعی تاکید کرد: اینکه بخواهیم با تهدید، کمبودها را مهار کنیم؛ رویه درستی نیست. در واقع، کم نمایی تولید دارو، امنیت اقتصادی را از تولید کننده داخلی می‌گیرد.

وی افزود: اینکه نظام دارویی کشور با این قدرت و بعد از ۴۰ سال که اولین تولید کننده داروهای ژنریک در دنیا بوده است، دچار نارسایی در تولید داروهای آنتی بیوتیک کودکان شود، جای تعجب دارد.


11749840
 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار گوناگون

گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، شکوفه رادفر، در برنامه کودک و مادر شبکه سلامت، در تعریف تیک گفت: تیک‌ها، حرکات و اصوات تکراری، ناگهانی، غیر ارادی، ناموزون و کلیشه‌ای هستند، که به دو نوع صوتی و حرکتی که هر کدام نیز به دو نوع ساده و پیچیده وجود دارند، تقسیم بند...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تازه‌ترین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۵ تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ به این شرح است: از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تازه‌ترین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۵ تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ به این شرح است: از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر دکتر سید محمد مقیمی امروز در مراسم آغاز به کار هفتمین دوره طرح شهید احمدی روشن که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در کشور زمان و هزینه های زیادی برای حل مشکلات بر اساس تصمیمات علمی صرف می‌شود ولی در نهایت نه تنها مسائل نمی‌ش...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بیمارستان محب کوثر، دومین دوره آموزشی Executive health MBA جهت توانمند سازی رؤسای بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران و مدیران ستادی که یکی از ضرورت‌های نظام سلامت است، روز دوشنبه برگزار شد. ا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، در راستای تعاملات علمی، پژوهشی و استفاده از ظرفیت نخبگان و بهره‌مندی از امکانات و توانمندی‌های یکدیگر، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه تهران به نمایندگی دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در حاشیه آغاز هفتمین دوره طرح ا...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، در آستانه ایام چهل‌وچهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی به همراه اعضای هیات رئیسه، روسای مراکز و مدیران سازمان مرکزی و جمعی از روسای واحدها، اساتید و کارک...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در آئین افتتاح همزمان ۷۲ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در سراسر کشور، اظهار داشت: از بزرگ‌ترین افتخارات اورژانس، خدمات رسانی در دوران دفاع مقدس است که نیاز به مستندسازی و انعکاس آن در جامعه احساس می‌شود. در آن ...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب انقلاب اسلامی ایران و مکتب حاج قاسم سلیمانی را در تداوم مکتب رسول الله (ص) دانست و افزود: نکته قابل تأمل در مکتب پیامبر اکرم (ص) معیت با رسول الله است باید در کلمه معیت اندیشه ک...
گوناگون
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با چهارمین سالگرد صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب، اندیشگاه بیانیه گام دوم با برگزاری سلسله نشست‌هایی به تبیین ابعاد مختلف و کمتر گفته شده این بیانیه پرداخته و مهم‌ترین موضوعات در این زمینه را با حضور ک...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است