اجتماعی 09:23 - 08 خرداد 1401

تشریح اقدامات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید خاوئی در تشریح عملکرد محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: از مجموع بیش از ۶,۲۲۰ میلیارد تومان پروژه اجرایی مصوب در حوزه محرومیت زدایی از سال ۱۳۹۸، تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۰، نزدیک به ۱,۲۸۰ میلیارد تومان پروژه محرومیت زدایی توسط بنیاد مستضعفان افتتاح شد.

وی با بیان اینکه ۷۱۹ میلیارد تومان پروژه محرومیت زدایی در سال ۱۴۰۰ تکمیل شد افزود: پروژه‌های مرتبط با ساخت و بازسازی مسکن بیشترین سهم از این پروژه‌ها را در سال گذشته داشته که حدود ۱۷ درصد از این ۷۱۹ میلیارد تومان را به خود اختصاص داد.

به گفته مدیرعامل بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان، پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان با ۱۵ درصد، پروژه‌های زیرساختی با ۱۲ درصد و پروژه‌های محرومیت زدایی در حوزه آموزشی با ۱۰ درصد، پس از پروژه‌های مرتبط با حوزه مسکن، بیشترین سهم از پروژه‌های به اتمام رسیده در سال ۱۴۰۰ را داشته اند.

خاوئی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان سال گذشته با تخصیص ۱۲۳ میلیارد تومان، در احداث و تعمیر نزدیک به ۶ هزار واحد مسکونی در مناطق محروم کشور مشارکت داشته است افزود: علاوه بر این، بنیاد مستضعفان با انعقاد ۴ تفاهم نامه جداگانه، مشارکت در احداث بیش از ۵۱ هزار واحد مسکونی محرومان را برای خانواده‌های دارای ۲ معلول و بیشتر، خانواده‌های محروم فاقد پوشش حمایتی و خانواده مددجویان کمیته امداد عهده دار شده که تا امروز بیش از ۱۳ هزار و ۶۳۰ واحد مسکونی آن تکمیل شده و بیشترین سهم خانه‌های احداث شده به مسکن خانواده‌های دارای ۲ معلول اختصاص دارد که تا پایان سال گذشته نزدیک به ۱۲ هزار واحد آن تکمیل شده و بیش از ۲۴۳۰ واحد آن نیز در حال احداث است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موارد، بنیاد مستضعفان مشارکت در تأمین رایگان سیمان مورد نیاز برای احداث ۴۰ هزار واحد مسکونی محرومان را نیز عهده دار شده بود که تا پایان سال ۱۴۰۰، حدود ۵۰ هزار تن از این تعهد که معادل سیمان مورد نیاز احداث ۵ هزار واحد مسکونی است، تأمین شد.

معاون بنیاد مستضعفان در تشریح برخی از فعالیت‌های محرومیت زدایی این بنیاد در حوزه بهداشت و درمان نیز گفت: بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰، ۷ مرکز سلامت را در مناطق محروم گرمی در استان اردبیل، شاران در منطقه محروم هلیلان استان ایلام، قلعه گاه، گداز و دزلی در منطقه محروم سروآباد استان کردستان، مارز در قلعه گنچ کرمان و احمدآباد در منطقه محروم بهاباد یزد را تکمیل کرد.

وی ادامه داد: همچنین بیمارستان ۲۴۲ تختخوابی علوی در آبادان با اعتباری معادل ۴۰۰ میلیارد تومان تکمیل شد و علاوه بر آن ۱۰ دستگاه آمبولانس مجهز به خدمات آی‌سی‌یو به ارزش ۱۵ میلیارد تومان خریداری و تحویل مناطق محروم شد.

خاوئی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان را برای حمایت دارویی و غذایی از ۷۸ هزار و ۸۹۰ مادر باردار و شیرده در مناطق محروم کشور تخصیص داده است افزود: علاوه بر این موارد، خرید ۴۸ دستگاه اکسیژن ساز خانگی و پالسی‌اکسی‌متر و ۳۲ اکسیژن ساز بیمارستانی با اعتباری معادل ۷۸ میلیارد تومان، درمان بیش از ۷ هزار مددجو مبتلا به بیماری‌های حاد و مزمن در مناطق محروم، اهدای بیش از ۱۰۰ سمعک به کودکان کم شنوا و سالمندان مناطق محروم در قالب طرح طنین زندگی و همچنین عقد قرارداد با بیش از ۲۰۰ مرکز خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور به منظور درمان رایگان مردم مناطق محروم، از دیگر اقدامات سال ۱۴۰۰ بنیاد مستضعفان در حوزه بهداشت و درمان و رفع محرومیت در این بخش است.

به گفته خاوئی احداث ۱۸۵ کلاس درس در قالب ۴۵ مدرسه و تعمیر و تجهیز ۶۹۳ کلاس در قالب ۱۷۰ مدرسه از دیگر اقدامات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ بوده که با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد تومان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تأمین زیرساخت‌های ورزشی و تفریحی نیز بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ پروژه‌های بسیاری را آغاز و به سرانجام رساند که احداث، تعمیر و تجهیز ۸۵ زمین چمن مصنوعی، محلی و سالن ورزشی بخشی از این اقدامات است که اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان برای آنها تخصیص داده شد.

مدیرعامل بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان با اشاره به پروژه‌های حوزه راهسازی این بنیاد در مناطق محروم نیز گفت: بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ در احداث ۴۸ کیلومتر راه، ۱۳ پل و دسترسی در مناطق محروم مشارکت داشته و ۱۳ کیلومتر راه در این مناطق را نیز تعمیر و بهسازی کرد که برای انجام این پروژه‌ها، بیش از ۳۴ میلیارد تومان تخصیص داده شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان علاوه بر اقدامات محرومیت زدایی در این حوزه‌ها، فعالیت‌هایی با هدف حمایت از گروه‌های خاص در مناطق محروم داشته است اضافه کرد: بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ با تخصیص بیش از ۴۳ میلیارد تومان از ۶۰۵ خانواده پرنوزاد کشور حمایت کرد و همچنین با تأمین اعتباری ۳۵ میلیارد تومانی، البسه مورد نیاز برای دانش آموزان و کودکان در مناطق محروم را تهیه و توزیع کرد.

به گفته خاوئی، بنیاد مستضعفان در حوزه محرومیت زدایی از مناطق محروم کشور با بیش از ۵۶۰۰ گروه جهادی و مردمی مشارکت داشته و اقداماتی را در حوزه اشتغالزایی، آبرسانی و احیای قنوات، درخت یاری، کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و گردشگری انجام داده است و در این مسیر از ظرفیت ارائه تسهیلات قرض الحسنه به ساکنان مناطق محروم کشور برای پیشبرد این اهداف استفاده کرده است.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار اجتماعی

اجتماعی
«خبرگزاری فارس» در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۶ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه چهار بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد برکت از ایجاد 300 هزار شغل با مشارکت این بنیاد در مناطق مختلف کشور خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله نصر ظهر شنبه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ در چهار مرکز گذری استان به بیش از یک هزار و ۳۵۰ معتاد برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی مانند ایدز و هپاتیت خدمات و ...
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تا کنون نیز بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شناسه ملی از ابتدای موجودیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای کل مجموعه اشخاص حقوقی صادر شده است.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از رفع تصرف بیش از ۱۲ میلیون و ششصد هزار متر مربع از اراضی ملی در بازه زمانی تیر ماه سال گذشته تا اواخر خرداد امسال خبر داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران علاوه بر توجه به مسائل کالبدی شهر به مسائل روح و روان شهر و شهروندان نیز توجه دارد و از جمله یکی از این برنامه ها برگزاری سه شنبه های سلامت است.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران برای حضور تولیدکنندگان برتر و توانمند استان‌های کشور به منظور عرضه مستقیم محصول «سیب زمینی و پیاز» در میادین میوه و تره بار پایتخت فراخوان داد.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» همزمان با فرارسیدن فصل تابستان برنامه های اوقات فراغت ویژه بانوان و دختران با عنوان «روی خط زندگی » با رویکرد آموزشی، ورزشی، فرهنگی، هنری و تفریحی در بوستان بانوان منطقه۱۹ برگزار می شود.
اجتماعی
«خبرگزاری فارس» رئیس کل سازمان نظام پرستاری خطاب به قالیباف ریاست مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم در خانه ملت مکاتبه کرد.
اجتماعی
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز ۴ تیرماه ۱۴۰۱ پرویز سروری، رئیس شورای عالی استان‌ها با دکتر امین حسین رحیمی، وزیر دادگستری دیدار و گفتگو کرد. رئیس شورای عالی استان‌ها در این دیدار با طرح برخی مشکلات حقوقی این شورا، ضرورت توجه بیشتر دیوان عدالت اداری...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی

صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است