علمی فناوری 10:28 - 19 فروردین 1400
با وجود گذشت بیش از یک سال از شروع پاندمی کرونا در جهان، محققان در کشورهای مختلف کماکان در حال تحقیق برای سازگاری بیشتر با وضعیت ایجادشده هستند. در همین راستا، محققان کشور چگونگی انطباق بهتر شرایط آموزشی دانشگاه‌ها با این موضوع را بررسی کرده‌اند.

راهکارهای انطباق بهتر سیستم‌های آموزشی با شرایط کرونا

به گزارش ایسنا، بیماری کووید-19 نوعی جهانی از همه‌گیری را ایجاد کرده است و باعث مشکلات و نگرانی‌های زیادی درباره سلامت عمومی شده است. این پاندمی نه‌تنها بر زندگی انسان‌ها اثرگذار بوده، بلکه آموزش را هم در سراسر دنیا تحت تأثیر قرارداده است. دانشگاه‌های زیادی در سراسر دنیا برنامه‌های خود شامل کارگاه‌ها، سمینارها، برنامه‌های ورزشی و سایر فعالیت‌ها را تعلیق کرده‌اند. بااین‌وجود، این مؤسسات آموزشی پژوهشی برای کاهش اثرات پاندمی و پیشرفت دانشجویان و در عین حال حفظ سلامت آن‌ها، راهبردهای گوناگونی را به کار بسته‌اند که آموزش آنلاین یکی از مهم‌ترین آن‌ها است.

بر اساس نظرات متخصصان، شش گام اساسی برای آموزش آنلاین موفق لازم است که این گام‌ها شامل 1) داشتن راه‌های جایگزین برای شرایطی که پلت فرم‌های تدریس آنلاین با مشکلات مواجه می‌شود، 2) تبدیل یک محتوای پرحجم به تعدادی محتوای با حجم کمتر برای افزایش تمرکز دانشجویان حین یادگیری، 3) توجه بیشتر به اثر «صدا» در آموزش آنلاین، 4) فراهم آوردن افراد کمک کننده در آموزش آنلاین، 5) در نظر گرفتن راهکارهایی برای نظارت بر فعالیت دانشجویان و 6) ترکیب کردن یادگیری آنلاین با خودآموزی هستند. در این راستا، برخی کشورهای جهان به دانشگاه‌ها پیشنهاد کرده‌اند که مطالعاتی را در جهت ثبت اثرات کووید-19 بر آموزش دانشگاه‌های خود انجام داده و تغییراتی را در برنامه‌های آموزشی خود برای انطباق آن‌ها با شرایط موجود اجرا کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع، با وجود گذشت بیش از یک سال از بروز پاندمی بزرگ کرونا، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پژوهشی را به‌منظور مرور راهبردهای آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر جهان در پاسخ به اثرات بیماری کووید-19 انجام داده‌اند که توجه به آن‌ها در مسیر مقابله با این بیماری، ضروری است.

در این مطالعه مروری، محققان از اطلاعات 50 دانشگاه برتر سال 2020 براساس نظام جهانی QS برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی، استفاده کرده و با استفاده از وب‌سایت این دانشگاه‌ها، راهبردهای آموزشی اتخاذشده توسط آن‌ها را در بحران کووید-19 بررسی کردند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که آموزش از راه دور، تغییر در کریکولوم و طرح دوره، تغییر در ارزشیابی و نمره‌دهی، تغییر در رتبه‌بندی دانشجویان و تمهیداتی برای جشن فارغ‌التحصیلی و پیشگیری از تقلب در امتحانات از مهم‌ترین راهبردهای آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر جهان بوده‌اند.

در این خصوص، پریسا سلطانی، محقق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و چهار همکار دیگرش اظهار داشته‌اند: «دانشگاه‌های برتر جهان در مواجهه با بحران پاندمی کووید 19 به‌سرعت تغییر روند آموزش و ارزشیابی به‌صورت مجازی را انتخاب کرده‌اند و برای انجام این تغییر به بهترین نحو، سیاست‌های گوناگونی را مد نظر قرار داده‌اند».

به گفته آن‌ها، «اگرچه کلیات این سیاست‌ها در وب‌سایت دانشگاه‌ها به‌خوبی بیان شده، اما وب کاوی برای رسیدن به جزییات هرکدام کافی نیست و پیشنهاد می‌شود برای دستیابی به جزییات اقدامات انجام شده، ارتباط با دانشگاه‌ها از طریق بخش بین‌الملل دانشگاه‌ها برقرار شود».

بر این اساس، نتایج این تحقیق می‌تواند در انتخاب دانشگاه‌ها برای برقراری ارتباطات بعدی به نحو ارزنده‌ای کمک کننده باشد.

این یافته‌ها را نشریه‌ای به نام «مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی» وابسته به مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر کرده است.

انتهای پیام

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار علمی فناوری

علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، چین در حال حاضر ۴۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد و پیش بینی می‌شود تا پایان دهه ۲۰۲۰ میلادی تعداد آنها را حداقل به هزار دستگاه برساند. ژنرال جیمز دیکینسون، فرمانده نیروی فضایی آمریکا هنگام سخنرانی در سنا گفت: ...
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد توسعه زیست فناوری اعلام کرد انتشارات زیست فناوری ایران با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از اساتید برجسته دانشگاهی، با هدف نشر آثار کاربردی و ار...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» فضانوردانی که مدت طولانی را در فضا می‌گذرانند با عوامل استرس‌زایی مانند انزوا، محصور شدگی، نداشتن حریم خصوصی، تغییر چرخه‌های تاریک روشنی، یکنواختی و جدایی از خانواده روبرو می‌شوند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» پژوهشگران آمریکایی، پلتفرم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند درمان‌های ویژه‌ای را برای مقابله با باکتری‌های مقاوم در برابر دارو ارائه دهد.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف، وبینار علمی با موضوع «غذا دادن به حیوانات؛ کاری درست یا نادرست؟» را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن علمی دانشجویی روانشناسی دانشگاه خوارزمی، کارگاه «مداخلات و طرح های درمانی برای اختلال افسردگی و اضطرابی» را برگزار می‌کند.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» انجمن های علمی دانشجویی مهندسی عمران دانشگاه های الزهرا (س) و بزرگمهر قائنات با همکاری انجمن های مهندسی عمران دانشگاه های خوارزمی، خواجه نصیرالدین طوسی، یزد، گلستان، شهید منتظری مشهد و دانشگاه شهید بهشتی، وبینار آشنایی با BIM و اهمیت نرم اف...
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه‌گذاری معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری این دانشگاه به منظور حمایت از طرح‌های فناورانه با فرایند جدید به امضا رسید.
علمی فناوری
«خبرگزاری ایسنا» در تجهیزات سازمانی پنج آسیب‌پذیری وجود دارد که هکرها برای نفوذ به شبکه‌های شرکتی و دولتی، در حال استفاده از آنها هستند.
علمی فناوری
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با توسعه سریع فناوری‌ها و ظرفیت‌های مرتبط با فضای مجازی در کشور، انواع سامانه‌ها، سکوها و به ویژه اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند با قابلیت‌های متنوع تولید و عرضه می‌شوند. در کنار این توسعه، امنیت تجهیزات، سامانه‌ها، خدمات و...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

آگهی

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی


صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است