بین‌الملل 19:42 - 01 مهر 1401

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل: از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، تحولات میدانی ریزودرشت این جنگ همیشه در صدر خروجی رسانه‌های جهان بوده، اما اغراق نیست اگر بگوییم تاکنون کشاکش‌ها و نبرد نیروهای دو طرف در اطراف نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» مهمترین رویداد میدانی ۶ ماه گذشته در اوکراین است؛ صرف‌نظر از اهمیت راهبردی این منطقه که هر یک از طرفین تلاش دارند کنترل آن و به‌ویژه کنترل این نیروگاه را به دست بگیرند، اخبار روزانه از حملات توپخانه‌ای و موشکی به این نیروگاه، توجه بیشتر ناظران و مردم جهان را به آن جلب کرده، خاصه اینکه جهان تجربه فاجعه هسته‌ای «چرنوبیل» را هم در حافظه خود دارد.

ارتش روسیه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ پس از حملاتی شدید رسماً کنترل نیروگاه زاپروژیا را به دست گرفت، اما کارکنان اوکراینی آن همچنان به فعالیت در آن مشغول هستند و این پیچیدگی موضوع را بیشتر می‌کند؛ و از طرفی دیگر نیروهای اوکراینی در ماه‌های گذشته مدام در تلاش بودند تا کنترل نیروگاه را پس بگیرند.

موقعیت جغرافیایی زاپروژیا و اهمیت راهبردی

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در نزدیکی شهر «انرهودار» در جنوب شرق اوکراین و کنار رودخانه «دنیپر»، در ۳۲۵ کیلومتری نیروگاه مشهور چرنوبیل واقع شده. این نیروگاه در ۵۵۰ کیلومتری شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین و در ۲۰۰ کیلومتری منطقه دونباس (محل دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک) قرار دارد.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

نیروگاه زاپروژیا در دوران شوروی سابق و بین سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۹۵ ساخته شد و گفته می‌شود هم‌اکنون بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا و نهمین نیروگاه بزرگ در جهان ا ست.

این نیروگاه ۶ راکتور دارد که هر کدام ۹۵۰ مگاوات برق تولید می‌کنند و با خروجی کلی ۵۷۰۰ مگاوات، تقریباً برق موردنیاز ۴ میلیون منزل را تأمین می‌کند. در شرایط عادی، یک پنجم برق مصرفی و تقریباً نیمی از انرژی تولیدشده تأسیسات هسته‌ای در اوکراین را تأمین می‌کند. این راکتورها و نوترون‌های آنها با آب خنک می‌شوند. راکتورهای نیروگاه زاپروژیا حاوی اورانیوم -۲۳۵ هستند که نیمه عمر این ماده بیش از ۷۰۰ میلیون سال است. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر تنها دو راکتور این نیروگاه فعال هستند.

چرا زاپروژیا منشأ نگرانی مردم جهان شده است؟

بزرگترین خطری که در حال حاضر این نیروگاه را تهدید می‌کند، احتمال کمبود و یا قطع آب است؛ زیرا برای انتقال گرمای راکتور و کندکردن نوترون‌ها از آب استفاده می‌شود تا اورانیوم ۲۳۵ همچنان به گردش و چرخش خود ادامه دهد.

راکتورهای اتمی به‌سرعت گرم می‌شوند و دمای آنها بالا می‌رود. اگر جریان خنک‌کردن راکتور متوقف شود، و سیستم‌های کمکی مانند دیزل‌ژنراتورها به دلیل آسیب‌دیدگی و حملات نظامی نتوانند راکتورها را خنک کنند، راکتور شروع به ذوب‌شدن و تشعشات آن به بیرون درز و محیط پیرامونی خود را مسموم می‌کنند. با این حال کارشناسان می‌گویند ساختمان و محوطه نگهداری راکتور به گونه‌ای طراحی شده که تشعشات مواد رادیواکتیو را محدود و خطر نشت را بسیار کاهش می‌دهد.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

«مارک وِینمَن»، پژوهشگر هسته‌ایِ بخش آینده‌پژوهی انرژی هسته‌ایِ کالج سلطنتی در لندن دراین‌باره می‌گوید: حتی اگر به صورت تصادفی پرتابه انفجاری به ساختمان محل راکتورها اصابت کند و یا خود راکتور آسیب ببیند، فکر نمی‌کنم نشست مواد رادیواکتیو صورت گیرد؛ یعنی مواد رادیواکتیو نیروگاه به‌شدت محافظت‌شده هستند.

مسئله دیگر که موجب افزایش نگرانی‌ها و احتمال وقوع فاجعه هسته‌ای مانند حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ می‌شود این است که دقیقاً مشخص نیست مسئولیت اصلی این نیروگاه اکنون به عهده چه کسی است؟

ارتش روسیه اوایل اسفندماه کنترل این نیروگاه را به عهده گرفته و در حال حاضر یگان‌های ویژه ارتش روسیه و متخصصان هسته‌ای روس از این نیروگاه حفاظت می‌کنند و همزمان کارکنان اوکراینی نیروگاه همچنان مشغول به کار هستند.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نهاد نظارتی سازمان ملل هشدار داده که کارکنان این نیروگاه تحت شرایط بی‌نهایت دشوار و سختی کار می‌کنند. بسیاری از کارشناسان هشدار می‌دهند اگر در شرایط جنگی پیرامون این نیروگاه اتفاقی رخ دهد، چه کسی خود را مسئول می‌داند و به آن رسیدگی می‌کند.

به نوشته رویترز، هنگامی که فاجعه هسته‌ای چرنوبیل رخ داد، مقامات شوروی سابق به سرعت ده‌ها هزار نفر، تجهیزات کمکی و اضطراری و وسایل نقلیه برای کمک به محل حادثه ارسال کردند، اما در شرایط جنگی کنونی، اگر چنین اتفاقی در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا رخ دهد، چه کسی خود را مسئول می‌داند؟

اعزام تیم کارشناسی آژانس به زاپروژیا

گرچه از اوایل اسفندماه، کم‌وبیش گزارش‌ها و خبرهایی درباره حمله به نیروگاه زاپروژیا وجود داشت، اما در هفته‌های اخیر رسانه‌ها و مقامات اوکراین و روسیه با متهم‌کردن همدیگر اعلام کردند حملات توپخانه‌ای، پهپادی و موشکی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا تشدید شده، تا جایی که اخبار مربوط به وضعیت این نیروگاه تا چند هفته در صدر اخبار رسانه‌های جهان و تحولات میدانی جنگ در اوکراین قرار داشت.

اعلام وضعیت بحرانی و احتمال رخ‌داد «فاجعه هسته‌ای» در فضای رسانه‌ای و بین‌المللی منجر به تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد و در نهایت و با میانجی‌گری سازمان ملل و برخی کشورها، مقامات اوکراین و روسیه توافق کردند که کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از این نیروگاه به جنوب اوکراین اعزام شوند.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

سرانجام یک تیم کارشناسی ۱۳ نفری با هدایت «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۹ شهریور وارد نیروگاه زاپروژیا شدند. تیم گروسی پس از یک هفته بازرسی نیروگاه و تخمین میزان آسیب‌دیدگی مناطق مختلف آن، ۱۶ شهریور بیانیه ارزیابی خود را منتشر کرد.

در بیانیه آژانس آمده که به علت آسیب‌های فیزیکی نیروگاه و تأمین امنیت کارمندان اپراتور نیروگاه، گلوله‌باران این نیروگاه باید فوراً متوقف شود. بیانیه تاکید می‌کند «ضروری است امکان تأمین برق ذخیره برای نیروگاه زاپروژیا که برای فعالیت سیستم‌های خنک کننده و دیگر ایستگاه‌های آن لازم است مجدداً برقرار شود». کارشناسان آژانس همچنین پیشنهاد دادند که «یک منطقه امنیت و ایمنی پیرامون نیروگاه زاپروژیا برای پیشگیری از وضعیت‌های اضطراری ایجاد شود که ممکن است در اثر فعالیت‌های نظامی (اوکراینی‌ها و روس‌ها) به وجود بیایند.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

برای تأمین و اطمینان از ایمنی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و جلوگیری از احتمال وقوع فاجعه هسته‌ای، هم‌اکنون ۲ نفر از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صورت دائم در این نیروگاه مستقر شده‌اند.

فاجعه هسته‌ای؛ اغراق یا احتمالی نزدیک؟

با اینکه در هفته‌های گذشته مسئله نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، به یکی از مسائل فوری و مهم بین‌المللی تبدیل شد، برخی بر این باورند گرچه تهدیدات نظامی علیه این نیروگاه، آسیب‌دیدگی آن و احتمال فاجعه هسته‌ای در میانه جنگ اوکراین و روسیه را باید جدی گرفت، برجسته‌شدن این موضوع، بیشتر ناشی از اهداف سیاسی و نظامی دولت اوکراین است تا خطری قریب‌الوقوع.

گفته می‌شود ارتش روسیه هم‌اکنون از این نیروگاه به عنوان محلی محافظت‌شده برای استقرار سامانه‌های توپخانه‌ای استفاده می‌کند. ادعا می‌شود روسیه با این پیش‌فرض از این نیروگاه برای هدف‌قراردادن مواضع اوکراینی‌ها استفاده می‌کند که ارتش اوکراین منطقاً برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه هسته‌ای، به سمت نیروگاه شلیک نخواهد کرد و یا به صورت گسترده هدف قرار نخواهند داد. پیش از این هم وزیر خارجه آمریکا، روسیه را متهم کرده بود که مسکو از زاپروژیا به عنوان «سپر هسته‌ای» استفاده می‌کند.

فاجعه نیروگاه اتمی اوکراین/هیاهویی رسانه‌ای یا خطری قریب‌الوقوع؟

برخی از کارشناسان هسته‌ای هم می‌گویند با وجود حملات پهپادی و توپخانه‌ای پی‌درپی به نیروگاه زاپروژیا، نباید خطر وقوع فاجعه هسته‌ای را دست‌کم گرفت، اما علی‌رغم آسیب‌پذیری برخی مناطق این نیروگاه، راکتورهای زاپروژیا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر ضربات سخت، حتی در صورت اصابت یک هواپیمای مسافربری با آنها، تاب‌آوری بالایی داشته باشند.

با این حال باید تأکید کرد اشاره به تفاوت زیاد شیوه طراحی نیروگاه زاپروژیا با نیروگاه چرنوبیل و سطح بالای ایمنی آن به معنای دست‌کم‌گرفتن و یا نادیده‌گرفتن خطرات احتمالی و همچنین وقوع فاجعه هسته‌ای در صورت تشدید حملات نظامی به این نیروگاه نیست، بلکه باید این واقعیت را هم مدنظر داشت که بخشی از این هیاهوی رسانه‌ای و بین‌المللی پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا به علت راهبردی‌بودن آن در پیش‌برد امر نظامی است که در حال حاضر به محل امن نیروهای روسیه تبدیل شده و بدون تلفات از این ناحیه ضربات جدی به ارتش اوکراین وارد می‌کند.

 
پربازدید ها
پر بحث ترین ها

مهمترین اخبار بین‌الملل

بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از السومریه، فواد حسین وزیر خارجه عراق در نشست وزرای خارجه گروه تماس عربی درخصوص بحران روسیه و اوکراین شرکت کرد. در این نشست که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، احمد ابو الغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و سرگی لا...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، شرکت نفت یمن اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش بس موقت، یک کشتی دیگر یمنی را نیز توقیف کرد. بر اساس اعلام شرکت نفت یمن، کشتی یمنی حامل سوخت بنزین با نام «سی ادور» برغم بازرسی های انجام گرفته ...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از یونان به دلیل تسلیح جزایر خود در دریای اژه، گفت که نیت حقیقی آتن در موضع‌گیری تقابلی علیه ترکیه، تنها به توقف پیشرفت یونان منجر می‌شود. اردوغان پس از نشست با ک...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، نیروی هوایی عراق، مواضع داعش در منطقه وادی الثرثار در استان صلاح الدین را هدف قرار داد. بر اساس این گزارش، فرماندهی نیروی هوایی عراق در بیانیه ای اعلام کرد: در راستای تداوم عملیات ویژه نظامی نیروهای مسلح...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، نیروهای ارتش سوریه یک کاروان نظامی آمریکایی را که قصد عبور از گذرگاه نیروهای سوری برای ورود به روستایی در شمال غربی الحسکه داشت، وادار به عقب‌نشینی کردند. بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش س...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد که آمار قربانیان تیراندازی در مدرسه‌ای در شهر ایژوسک این کشور، به ۱۷ تن افزایش پیدا کرده است. بر اساس اعلام سرویس رسانه‌ای جمهوری اودمورتیا به نقل از کمیته تحقیقات روسیه، در بین کشت...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الخلیج آنلاین، «محمد بن عوض الحسان» نماینده عمان در سازمان ملل طی اظهاراتی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که کشورش از صلح در یمن و حل و فصل مسئله فلسطین حمایت می کند. وی افزود: عمان همچنان ت...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتینک، وزیر دفاع نیوزیلند اعلام کرد کشورش قادر به تامین تسلیحات نظامی بیشتر برای اوکراین نیست. «پنی هناره» وزیر دفاع نیوزیلند امروز سه شنبه اعلام کرد که درخواست های اوکراین برای دریافت کمک نظامی با ذخایرنظامی فعلی...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پس از اعلام بروز نشتی در خط لوله نورداستریم یک از دو نقطه، کشورهای اروپایی بلافاصله برای تحقیقات درباره این نشتی مرموز، گوی سبقت را از یکدیگر ربودند و حالا به گفته یکی از منابع امنیتی اروپا، نشانه‌هایی مبنی بر ...
بین‌الملل
«خبرگزاری مهر» به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نخست وزیر مجارستان اعلام کرد تحریم های اروپا علیه روسیه نتیجه ای جز افزایش قیمت انرژی در این قاره نداشته است. «ویکتور اوربان» ضمن انتقاد شدید از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه اعلام کرد که این تحریم ها نت...

مشاهده مهمترین خبرها در صدر رسانه‌ها

تبلیغات متنی (ویژه)

تبلیغات متنی
صفحه اصلی | درباره‌ما | تماس‌با‌ما | تبلیغات | حفظ حریم شخصی

تمامی اخبار بطور خودکار از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود و این سایت مسئولیتی در قبال محتوای اخبار ندارد

کلیه خدمات ارائه شده در این سایت دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

کلیه حقوق محفوظ است